Kosiarki spalinowe i spalinowe traktorki są idealnym rozwiązaniem dla osób, posiadających duże powierzchnie do koszenia. Kosiarki spalinowe mają większą moc od swoich elektrycznych odpowiedników, dzięki czemu radzą sobie z większymi zaroślami, nie są uzależnione od źródła prądu i od długości przewodu elektrycznego. Jednak w zamian za to wymagają odpowiedniego serwisu – a jedną z najważniejszych rzeczy jest olej. Jaki olej do kosiarki spalinowej? Jaki olej do kosy spalinowej? Jaki olej do traktorka ogrodowego? Dlaczego trzeba wymieniać olej w kosiarce spalinowej? Co ile wymieniać olej do kosiarki?

 

Na początek musimy odpowiedzieć na najważniejsze pytanie – dlaczego olej do kosiarki pełni tak ważną funkcję dla właściwej pracy oraz trwałości całego urządzenia?

Jaki silnik napędza Twoją kosiarkę?

Kosy spalinowe (ręczne) oraz spalinowe podkaszarki są zazwyczaj napędzane przez silniki 2-suwowe. Natomiast kosiarki spalinowe i traktorki ogrodowe są w większości napędzane przez silniki 4-suwowe, czyli pracujące dokładnie na tej samej zasadzie, co współczesne jednostki napędowe, stosowane w samochodach.

Silnik spalinowy, napędzający współczesną kosiarkę, najczęściej wykorzystuje jeden tłok, pracujący w cylindrze i krótki wał korbowy. Głowica montowana jest w górnej części silnika i znajdują się w niej dwa zawory (dolotowy i wylotowy). Powietrze jest mieszane z paliwem w gaźniku. Pracą zaworów steruje wałek rozrządu, napędzany kołem zębatym od wału korbowego. Iskra detonująca mieszankę paliwowo powietrzną jest generowana tak jak w silniku samochodowym, przez układ akumulator – cewka zapłonowa – przewód – świeca zapłonowa.

 

  • K2 GARDEN OIL SAE30 SG/CE 0,6L
    Olej do silników 4T maszyn ogrodniczych
  • K2 GARDEN OIL SAE30 SG/CE 1L
    Olej do silników 4T maszyn ogrodniczych

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

 

Kosiarki korzystają ze specyficznych rozwiązań technicznych, np. zamiast elektrycznego rozrusznika stosowana jest linka do ręcznego rozpędzania silnika. Inne charakterystyczne rozwiązanie to odśrodkowy regulator obrotów silnika, zwiększający je wtedy, gdy urządzenie napotka większy opór ze strony koszonej trawy.
Silniki stosowane w kosiarkach – traktorkach mogą być 2 lub nawet 3 tłokowe. Dodatkowo stosowana jest skrzynia biegów, aby zoptymalizować pracę napędu.

Dlaczego stosuje się olej do kosiarki spalinowej oraz do traktorków i kos spalinowych? Jego zadaniem jest smarowanie pracujących podzespołów i zmniejszanie ich tarcia, rozpuszczanie i odbieranie zanieczyszczeń z silnika oraz jego chłodzenie. Olej wewnątrz silnika kosiarki rozprowadza najczęściej regulator obrotów, metodą rozbryzgową. Zbyt mała ilość oleju bardzo szybko prowadzi do przyspieszonego zużycia, przegrzania i zatarcia silnika kosiarki albo traktorka.

 

Olej do kosiarki K2 postawiony na kosiarce spalinowej

Olej do kosy spalinowej, podkaszarki.

Olej do kosiarki 2 – suwowej jest spalany razem z benzyną, dlatego po prostu go ubywa. Stąd też konieczność jego dolewania, a wcześniej zmieszania wraz z benzyną, w odpowiednich proporcjach. Najczęściej taką, odpowiednio dobraną mieszankę przechowuje się w kanistrze.

 

Olej do kosiarki

Olej do kosiarki 4 – suwowej zużywa się w trakcie pracy. Traci on swoje właściwości antykorozyjne, zbierają się w nim zanieczyszczenia (np. opiłki metalowe z pracujących części oraz produkty uboczne spalania paliwa, jak siarka i woda), tworzą się różne, groźne związki. Olej traci swoje zdolności do rozpuszczania zanieczyszczeń wysokotemperaturowych (np. nagaru), a także swoje ochronne właściwości antykorozyjne.

Wymiana oleju w kosiarce zdecydowanie przedłuża okres jej eksploatacji, zmniejsza awaryjność i zwiększa jej wydajność (np. ze względu na niższą temperaturę). Mniejsze tarcie ma również wpływ na niższe zużycie paliwa, co znów zmniejsza koszt eksploatacji kosiarki.

 

Wlewanie oleju K2 Garden Oil do kosiarki spalinowej

Na co trzeba zwrócić uwagę, gdy chcemy wymienić olej do kosiarki?

Podstawowym źródłem informacji jest instrukcja – drukowana w przypadku zakupu kosiarki nowej i online, w przypadku zakupu kosiarki używanej.

W instrukcji znajdują się informacje producenta, dotyczące specyfikację oleju do kosiarki, ilość oleju, jaka powinna zostać zastosowana, a także interwał wymiany oleju. Specyfikacja najczęściej określa, jaka ma zostać zastosowana baza olejowa (olej mineralny lub olej syntetyczny), producent wskazuje również lepkość oleju. Ten ostatni parametr, określający zachowanie się oleju pod wpływem określonych temperatur, może być zależny od tego, w jakich temperaturach kosiarka ma pracować. Wówczas producent kosiarki podaje kilka specyfikacji, które należy dopasować do określonych warunków pogodowych.
W większości współczesnych kosiarek spalinowych stosuje się syntetyczny olej silnikowy o parametrach SAE 30.

Olej do kosiarki 4 – suwowej wlewa się do określonego miejsca (zbiornika oleju) w kosiarce i nie wolno go mieszać z paliwem. Warto jak najczęściej sprawdzać poziom oleju i uzupełniać go, co ma ogromny wpływ na właściwą pracę i trwałość kosiarki.

Olej do kosy spalinowej z silnikiem 2-suwowym musi w swoim składzie zawierać rozpuszczalnik. Dobiera się go w odpowiednich proporcjach z paliwem, zgodnie z ustaleniami producenta. Może to być na przykład 100 ml oleju, mieszane z 5 l benzyny.

 

Sprawdzanie ilości oleju w kosiarce spalinowej

Jaki olej do kosiarki ?

Oleje do kosiarek, tak samo, jak oleje do samochodów czy maszyn, są produkowane w oparciu o odpowiednią bazę olejową. Baza mineralna produkowana jest na podstawie składników naturalnych (przede wszystkim ropę naftową), a baza syntetyczna – w oparciu o składniki uzyskane w procesach chemicznych. Oleje syntetyczne są o wiele lepsze od olejów mineralnych – są trwalsze, zachowują odpowiednią gęstość w większym zakresie temperatur, zawierają większą ilość dodatków przeciwkorozyjnych itd.

 

Jak często wymieniać olej w kosiarce?

Najczęściej wymiana oleju w kosiarce z silnikiem 4 – suwowym powinna zostać przeprowadzona co 25 godzin pracy urządzenia. Jeśli w ciągu roku urządzenie pracuje mniej – olej wymienia się raz na sezon.

Szczególną uwagę należy zwrócić na zalecenia, dotyczące pierwszych dni użytkowania urządzenia. Wiele kosiarek w ogóle nie ma wlanego oleju – o czym trzeba pamiętać przed pierwszym uruchomieniem. Czasami zaleca się pierwszą wymianę oleju już po kilku (od 5 do 8) godzinach pracy urządzenia.

 

Uzupełnianie oleju w kosiarce spalinowej

Czy można wlać do kosiarki samochodowy olej silnikowy?

Zdecydowanie bezpieczniej będzie korzystać z oleju opracowanego specjalnie do kosiarek.

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki olej silnikowy wybrać do swojego samochodu, przeczytaj artykuł ,,Jak dobrać olej silnikowy?”.

 

Jaki olej do kosiarki – traktorka?

Typowe kosiarki ogrodowe są używane wiosną, latem i wczesną jesienią. Kosiarki – traktorki oferują wiele dodatkowych funkcji, dzięki czemu wykorzystuje się też jesienią i zimą, na przykład w roli pługa do śniegu.
W większości traktorków, w sezonie wiosennym, letnim i wczesnojesiennym stosuje się najczęściej olej o specyfikacji SAE 30. Jeśli urządzenie ma pracować późną jesienią i zimą, to najczęściej stosuje się olej o specyfikacji 10W40.

Najlepiej jednak sprawdzić w instrukcji, co zaleca producent danego traktorka.

Wlewanie oleju K2 Garden Oil do kosiarki

Ile oleju wlewa się do kosiarki? Jaka jest pojemność miski olejowej typowej kosiarki spalinowej?

W przypadku typowej kosiarki spalinowej potrzeba od 500 do 600 ml świeżego oleju silnikowego. W kosiarkach – traktorkach, napędzanych silnikami o większej mocy (12 – 15 KM), oleju potrzeba więcej.

Wymiany oleju w kosiarce lub traktorku każdy może dokonać sam. Traktorki posiadają korki spustowe do oleju. Kosiarka może takowy posiadać, na dole miski olejowej. Jeśli korka nie ma, kosiarkę trzeba obrócić i usunąć stary olej przez otwór, którym oleju się dolewa. Wcześniej trzeba usunąć paliwo. Można to zrobić bez obracania kosiarki, jeśli zastosuje się prostą pompkę do odessania starego oleju.

 

Wlew do oleju w kosiarce

K2 Garden Oil – świetny olej syntetyczny, stworzony do maszyn ogrodniczych

Jednym z wysokiej jakości olejów silnikowych na europejskim rynku, przeznaczonych specjalnie do kosiarek i traktorków, jest K2 Garden Oil.

K2 Garden Oil to wysokiej jakości olej syntetyczny o specyfikacji SAE 30 (SJ/CF zgodnie z metodologią API), który można z czystym sercem polecić każdemu użytkownikowi kosiarki spalinowej czy też traktorka. Sprzedawany jest w opakowaniach o pojemności 600 ml, co w zupełności starcza na kompletną wymianę oleju w małej kosiarce i pozwala na pozostawienie niewielkiej ilości na dolewki.

K2 Garden Oil jest idealny dobrany do pracy w polskim klimacie, bardzo dobrze się rozprowadza, a także zawiera szereg specjalnych dodatków antykorozyjnych oraz rozpuszczających zanieczyszczenia nisko i wysokotemperaturowe. Olej do kosiarki K2 Garden Oil zapobiega powstawaniu groźnych osadów, redukuje tarcie pomiędzy pracującymi elementami, zmniejsza ich zużycie i zdecydowanie przedłuża żywotność kosiarki. Dzięki doskonałym właściwościom, w pewnym stopniu zmniejsza również zużycie paliwa.
Dlatego zawsze, przed rozpoczęciem kolejnego sezonu, warto zmienić olej w kosiarce na nowy, stosując K2 Garden Oil.

Zastosowanie oleju dobrej jakości oraz jego terminowa wymiana pozwalają cieszyć się długą i bezawaryjną pracą układu napędowego kosiarki spalinowej. To drogie urządzenia, dlatego warto o nie dbać. Odpowiedni olej to najważniejsza rzecz.