Podczas eksploatacji samochodu jedną z najważniejszych rzeczy jest utrzymanie odpowiedniego poziomu oleju silnikowego. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu oleju i dbanie o jego jakość, uchroni samochód przed poważnymi awariami. Nie wiesz jak dolać olej silnikowy? Kiedy powinno się go dolewać i w jakich warunkach. Te i inne zagadnienia poruszyliśmy w tym artykule.

Olej silnikowy – jak sprawdzić jego stan?

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy, wykonać jest sprawdzenie poziomu oleju w silniku. Czy faktycznie dolanie jest w tej chwili potrzebne? Ważne by auto stało na równej powierzchni oraz by silnik samochodu był zimny. Jeśli dopiero co zaparkowaliśmy i chcemy sprawdzić poziom oleju, powinniśmy odczekać mniej więcej 20-30 minut.

Zanim podniesiemy maskę, warto mieć przy sobie ściereczkę z mikrofibry lub innego materiału, który nie zostawia włosia. Podnosimy maskę i szukamy tzw. bagnetu. Wyjmujemy i wycieramy szmatką z resztek oleju, następnie wkładamy go z powrotem i znów wyciągamy. Każdy bagnet posiada miarę min – max, czyli minimum i maksimum. W tym przedziale powinien się mieścić poziom oleju silnikowego. Jeżeli na bagnecie poziom wskazuje poniżej linii minimalnej, należy uzupełnić olej w silniku.

bagnet

Gdzie trzeba dolać oleju silnikowego?

Sprawdziliśmy już poziom oleju, następnym krokiem jest zlokalizowanie pod maską naszego samochodu wlewu oleju. Powinniśmy szukać na silniku korka z rysunkiem oliwiarki, przypominającej lampę Aladyna. Bardzo często występuję on w kolorze żółtym. Ewentualna pomyłka i wlanie oleju silnikowego np. do zbiornika z płynem do spryskiwaczy będzie skutkować bardzo przykrymi skutkami i znacząco odchudzi nasz portfel.

Jak dolać olej silnikowy?

Dolewając olej silnikowy, należy pamiętać, że niski poziom oleju szkodzi silnikowi i może doprowadzić do jego zatarcia. Również zbyt wysoki poziom oleju może uszkodzić podzespoły silnika m.in. katalizatory.

Kluczową rzeczą przy uzupełnianiu poziomu oleju silnikowego, jest dolewanie tego samego rodzaju oleju (o tej samej lepkości). Każdy olej posiada swoje oznaczenie.

Jak często trzeba dolewać olej silnikowy?

Na to pytanie nie ma odpowiedzi. Jeśli auto „nie bierze” oleju, to w ogóle nie ma takiej potrzeby. Jeśli auto spala część oleju, to najlepszą metodą jest regularne sprawdzanie jego poziomu, zwłaszcza przed dłuższą trasą.

Olej silnikowy – kiedy konieczna jest wymiana?

Olej silnikowy jak każdy płyn eksploatacyjny ma swoją trwałość i najzwyczajniej w świecie się zużywa. Trzeba go regularnie wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta auta, które zapisane są w instrukcji obsługi pojazdu.

korek_wlewu_oleju

Ile odczekać po dolaniu oleju?

Po dolaniu oleju silnikowego należy odczekać 1 do 2 minut, by olej spłynął do miski olejowej. Następnie sprawdzić stan. Jeśli poziom oleju jest na odpowiednim poziomie. Możemy udać się w dalszą podróż.

Ile wchodzi oleju do silnika?

Ilość oleju w silniku zależy od jego pojemności. W większości aut mieści się w granicach do 4,5 litra. Dolewając olej do silnika, dolewamy niewielką ilość w zależności od poziomu oleju. Dlatego warto mieć olej w litrowym opakowaniu zawsze w bagażniku swojego samochodu.

 • K2 TEXAR 5W-40 XN 5L
  Olej silnikowy
 • K2 TEXAR 10W-40 XL 5L
  Olej silnikowy
 • K2 MOLI 40X40 CM
  Chłonna, gruba i trwała mikrofibra
 • K2 TEXAR 15W-40 XL 1L
  Olej silnikowy

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Co się stanie, jak wleje olej na gorący silnik?

Na początku artykułu informowaliśmy, że zaleca się by silnik, był zimny, ponieważ różnica temperatur oleju w silniku, a dolewanego może spowodować uszkodzenia wewnątrz silnika. Dlatego tak ważne jest by temperatura oleju silnikowego wewnątrz silnika oraz dolewanego była porównywalna.

Pamiętając o podstawowych zasadach, sami możemy kontrolować poziom oleju w samochodzie oraz go dolewać. Jeżeli artykuł był dla Ciebie przydatny, poinformuj nas o tym w komentarzu. Jeśli chcesz, byśmy opisali inne czynności, związane z obsługą i eksploatacją samochodu to daj znać nam o tym pod tym artykułem.