Napęd hybrydowy to technologia, która zyskuje coraz większą popularność. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i konieczności oszczędzania paliwa, wiele osób decyduje się na zakup samochodu z napędem hybrydowym. Z tą technologią wiąże się konieczność zakupu specjalnego oleju. Jakie normy powinien spełniać olej do samochodu hybrydowego? Którego producenta oleju wybrać? Czy częstotliwość wymiany oleju jest inna niż w przypadku silników spalinowych? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Zasada działania napędu hybrydowego w samochodzie

Samochód hybrydowy to połączenie technologii tradycyjnego silnika spalinowego i nowoczesnej jednostki elektrycznej. Ta specyficzna konfiguracja ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej pojazdu, redukcję emisji zanieczyszczeń, a także zapewnienie płynnej i cichej jazdy.

W konstrukcji samochodu hybrydowego mamy do czynienia z dwoma systemami napędowymi. Pierwszym z nich jest tradycyjny silnik spalinowy, zazwyczaj zasilany benzyną. Jest on odpowiedzialny za dostarczanie mocy, szczególnie przy wyższych prędkościach lub podczas dłuższych podróży, gdzie jednostka elektryczna mogłaby nie zapewnić wystarczającej wydajności.

Drugi system napędowy to silnik elektryczny, zasilany akumulatorem. Jest on często wykorzystywany podczas jazdy w mieście, na krótkich dystansach, gdy samochód nie musi osiągać wysokich prędkości. W takich sytuacjach silnik elektryczny jest w stanie zapewnić płynną i cichą jazdę, bez emisji zanieczyszczeń. Dodatkowo hybrydy wykorzystują technologię odzysku energii podczas hamowania, która zwiększa wydajność pojazdu.

Elektronika pokładowa samochodu hybrydowego decyduje, który silnik ma być wykorzystany w danej sytuacji. W niektórych modelach kierowca może również ręcznie przełączać tryby jazdy.

Chociaż technologia hybrydowa daje wiele korzyści, wymaga też specjalnego podejścia do obsługi i konserwacji. Dotyczy to między innymi wyboru odpowiedniego oleju silnikowego, który musi spełniać specyficzne wymagania stawiane przez unikalną konstrukcję napędu hybrydowego.

Olej do samochodu hybrydowego K2

Czym różni się napęd hybrydowy od zwykłego spalinowego?

Napęd hybrydowy zasadniczo różni się od napędu spalinowego strategią zarządzania energią. W tradycyjnym samochodzie spalinowym cała energia potrzebna do napędu pochodzi bezpośrednio z paliwa. W samochodach hybrydowych energia pochodzi z dwóch źródeł: silnika spalinowego i elektrycznego.

Innym istotnym aspektem jest moment, w którym te jednostki są wykorzystywane. W tradycyjnym samochodzie silnik spalinowy pracuje niezależnie od warunków jazdy. Natomiast w hybrydzie, silniki spalinowy i elektryczny są wykorzystywane w różnych warunkach, aby zoptymalizować zużycie energii i emisję spalin.

Podczas jazdy z niską prędkością, kiedy efektywność silnika spalinowego jest niska, hybryda korzysta głównie z jednostki elektrycznej. Kiedy prędkość wzrasta, system hybrydowy przełącza się na silnik spalinowy, który w tych warunkach jest bardziej efektywny.

o elastyczne i dynamiczne przełączanie się między jednostkami napędowymi to jedna z najważniejszych różnic między napędem hybrydowym a spalinowym. Dlatego oleje do silników hybrydowych, takie jak K2 Hybrid, muszą być specjalnie zaprojektowane, aby sprostać tym unikalnym wymaganiom, takim jak ochrona silnika podczas częstych zmian trybów pracy.

 • K2 0W-16 HYBRID 1L
  Olej silnikowy do hybryd
 • K2 0W-16 HYBRID 5L
  Olej silnikowy do hybryd
 • K2 0W-20 HYBRID 1L
  Olej silnikowy do hybryd
 • K2 0W-20 HYBRID 5L
  Olej silnikowy do hybryd
 • K2 5W-30 HYBRID 1L
  Olej silnikowy do hybryd
 • K2 5W-30 HYBRID 5L
  Olej silnikowy do hybryd
Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Czym się różni hybryda od miękkiej hybrydy?

„Miękka hybryda” to określenie, które jest często używane do opisu samochodów, które wykorzystują technologię hybrydową, ale nie na tak zaawansowanym poziomie, jak pełne hybrydy.

W samochodach z napędem z miękką hybrydą silnik elektryczny pełni głównie rolę wsparcia dla silnika spalinowego. Nie jest w stanie samodzielnie napędzać samochodu, a jego głównym zadaniem jest poprawa efektywności energetycznej. W miękkiej hybrydzie silnik elektryczny pomaga silnikowi spalinowemu podczas przyspieszania, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i emisję spalin.

Z kolei pełne hybrydy, jak na przykład Toyota Prius, są wyposażone w większe i potężniejsze silniki elektryczne, które mogą samodzielnie napędzać pojazd, a nawet osiągać znaczne prędkości bez pomocy silnika spalinowego.

W kontekście oleju silnikowego, zarówno miękkie, jak i pełne hybrydy mają nieco odmienne wymagania. W miękkich hybrydach silnik spalinowy jest częściej w użyciu, a zatem olej musi być odporny na wysokie temperatury i ciśnienia. W pełnych hybrydach, gdzie silnik często przełącza się między trybem spalinowym a elektrycznym, olej musi być w stanie skutecznie chronić silnik niezależnie od trybu działania, co wymaga odpowiedniego smarowania i ochrony przed zużyciem w zmiennych warunkach pracy. W tym kontekście, oleje z serii K2 Hybrid, takie jak 0W-16, 0W-20 czy 5W-30, są doskonałym wyborem, spełniającym różnorodne potrzeby zarówno miękkich, jak i pełnych hybryd.

Olej do samochodu hybrydowego K2 przy silniku

Jakie normy musi spełniać olej do do samochodu hybrydowego?

Olej dedykowany dla samochodu hybrydowego powinien być zgodny z wytycznymi i normami technicznymi określonymi przez producentów. Kluczowe normy, które olej do aut hybrydowych powinien spełniać, obejmują API SP z RC oraz ILSAC GF-6.

API SP z RC to najnowszy standard dla olejów silnikowych, obejmujący m.in. testy na odporność na pienienie, zdolność do utrzymania stabilności w kontakcie z wodą, zachowanie właściwości w niskich temperaturach, zdolność do kontroli osadów w wysokich temperaturach, zdolność do utrzymania stabilności emulsji (bez rozwarstwiania się oleju i wody) oraz zgodność z różnymi materiałami uszczelniającymi.

ILSAC GF-6 to z kolei norma, która wprowadza surowsze wymogi dla silników z iskrowym zapłonem wewnętrznym. Zawiera testy dotyczące ochrony łańcucha rozrządu przed ścieraniem oraz testy wykrywające przedwczesny zapłon przy małych prędkościach (LSPI), do których może dojść w silnikach z bezpośrednim wtryskiem paliwa.

Znajomość tych norm jest kluczowa dla wyboru odpowiedniego oleju, takiego jak oleje K2 Hybrid – 0W-16, 0W-20 czy 5W-30. K2 Hybrid spełnia wysokie wymagania dotyczące czystości i utrzymania silnika w dobrej kondycji.

Wybierając olej do samochodu hybrydowego należy także zwrócić uwagę na jego lepkość. Lepkość oleju ma bezpośredni wpływ na sprawność pracy silnika. Dla przykładu, oznaczenie 0W-20 informuje o tym, że olej ma niską lepkość przy niskich temperaturach („0W”), a także jest wystarczająco gęsty, aby chronić silnik w wyższych temperaturach („20”). Oleje o niższej pierwszej cyfrze (np. 0W) są zdolne do utrzymania smarujących właściwości w bardzo niskich temperaturach, natomiast wyższa druga cyfra wskazuje na skuteczną ochronę silnika w normalnych, codziennych warunkach pracy. Oleje K2 Hybrid o lepkościach 0W-16, 0W-20 czy 5W-30 są dobrze dostosowane do potrzeb samochodów hybrydowych, gwarantując optymalną ochronę i wydajność silnika.

 • K2 0W-16 HYBRID 1L
  Olej silnikowy do hybryd
 • K2 0W-16 HYBRID 5L
  Olej silnikowy do hybryd
 • K2 0W-20 HYBRID 1L
  Olej silnikowy do hybryd
 • K2 0W-20 HYBRID 5L
  Olej silnikowy do hybryd
 • K2 5W-30 HYBRID 1L
  Olej silnikowy do hybryd
 • K2 5W-30 HYBRID 5L
  Olej silnikowy do hybryd
Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Co ile wymienia się olej w hybrydzie?

Wymiana oleju silnikowego w samochodach hybrydowych jest równie ważna jak w tradycyjnych pojazdach z napędem spalinowym. Mimo, że silnik spalinowy nie jest używany cały czas, regularne zmiany oleju pomagają utrzymać jego sprawność.

Zasady dotyczące częstotliwości wymiany oleju są podobne do tych, które obowiązują w przypadku konwencjonalnych samochodów. Zazwyczaj producenci zalecają wymianę oleju co 10 000 – 15 000 kilometrów lub co rok – zależnie od tego, które z tych kryteriów zostanie spełnione jako pierwsze.

Te standardowe zalecenia mogą ulec zmianie w zależności od specyfiki pojazdu, stylu jazdy czy warunków eksploatacji. Na przykład, jeżeli samochód często jest używany w warunkach, które wymagają częstych zmian prędkości (takie jak jazda w mieście), wymiana oleju może być potrzebna częściej.

Oleje marki K2 Hybrid, spełniające szereg wymagań, doskonale sprawdzając się w samochodach hybrydowych, pomagając w utrzymaniu silnika w odpowiednim stanie, nawet podczas ciężkiej eksploatacji. Pamiętaj jednak, aby zawsze kierować się zaleceniami producenta dotyczącymi wymiany oleju w twoim modelu samochodu.