Dlaczego zwykle nie czyścimy podsufitki? Ponieważ po pierwsze wydaje nam się, że nie jest brudna, a po drugie, że nie bardzo wiemy jak się do tego zabrać w domowych warunkach. W artykule rozprawiamy się z tym zagadnieniem. A jeśli mamy do czynienia z takim przypadkiem, że materiał na suficie gdzieś odstaje, odkleja się, zanim zabierzemy się za sprzątanie, musimy przeprowadzić proces klejenia podsufitki. Po tym możemy już przechodzić do jej czyszczenia.

Dlaczego podsufitka się brudzi?

czyszczenie podsufitki w samochodzie

Niejeden z nas zadawał sobie już to pytanie – dlaczego podsufitka się brudzi? Przecież nie dotykam jej na co dzień, nie ma styczności z dłońmi, ubraniem, okruchami jedzenia. No tak, to wszystko prawda, ale jednak prawa fizyki w tym przypadku robią swoje. Jak pamiętamy ze szkoły ciepłe cząsteczki, unoszą się do góry, osiadając w przypadku samochodu na wspomnianej podsufitce. Takimi ciepłymi cząsteczkami są: wydychana para wodna, dym z papierosów czy parująca, gorąca kawa, którą pijemy w trasie. Do tego drobiny kurzu z nawiewu również wędrują razem z ciepłym powietrzem do góry. To wszystko ląduje na podsufitce.

A jak wygląda usuwanie tego całego bałaganu? Zwykle po prostu w ogóle nie wygląda, ponieważ pomijamy ten element podczas sprzątania samochodu, czy prania tapicerki. Nie zwracamy uwagę na górę, ponieważ wielu z nas nawet tam nie spogląda, inni z kolei boją się uszkodzenia tkaniny, czy rozmazania brudu. Czas jednak skończyć z tymi obawami i zabrać się za wyczyszczenie podsufitki.

Bonetowanie, czyli najskuteczniejszy sposób na wyczyszczenie podsufitki

bonetowanie podsufitki

Najskuteczniejszym sposobem na wyczyszczenie podsufitki jest jej bonetowanie. Jak wygląda ten zabieg? Jest to delikatny sposób na oczyszczenie materiału podsufitki z osadzonych na niej zabrudzeń. Bonetowanie polega na ręcznym przecieraniu powierzchni ściereczką z mikrofibry. Warto wybrać taką o dobrej jakości, to bezpośrednio przełoży się na efekty naszej pracy. Będzie łatwiej, przyjemniej i skuteczniej.

Bonetowanie jest czynnością wymagającą uwagi, niemniej jednak warto się przyłożyć. Czyszczenie podsufitki metodą bonetowania pozowała na uzyskanie zdecydowanie zadowalających efektów bez ryzyka uszkodzenia podsufitki. A z taką sytuacją możemy mieć do czynienia, jeśli zdecydujemy się na mycie tego elementu wodą. Potraktowanie podsufitki na równi z tapicerką i wypranie jej na mokro może skończyć się odklejeniem materiału i uszkodzeniem gąbki wyściełającej sufit.

Bonetowanie podsufitki warto przeprowadzić w nitrylowych rękawiczkach, dzięki czemu unikniemy zabrudzeń potem, brudem czy tłuszczem, który mógł osadzić się na naszych palcach.

Jaki środek do czyszczenia podsufitki wybrać?

Przy czyszczeniu podsufitki możemy pokusić się o zastosowanie produktu APC w połączeniu z Perfektor Black marki Masner. APC jest środkiem uniwersalnym, dlatego czyszczenie podsufitki Tornadorem to dobry pomysł. Ponadto, ten duet sprawdzi się na wielu innych powierzchniach w naszym samochodzie. Sprawdź gdzie jeszcze, zastosujesz APC, wykonując czyszczenie wnętrza samochodu.

 • K2 APC NEUTRAL PRO 1L
  Uniwersalny środek czyszczący
 • K2 APC STRONG PRO 1L
  Uniwersalny środek czyszczący

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Warto jednak pamiętać, że podsufitka w naszym aucie to element newralgiczny, powierzchnia, która wymaga specjalnego traktowania. Dlatego też najlepszym wyborem będą produkty dedykowane właśnie bonetowaniu.

Takim produktem jest płyn K2 Velor Pro. Środek został stworzony dokładnie z myślą o czyszczeniu podsufitki, a także tapicerki samochodowej i dywaników. W czym tkwi jego sekret? K2 Velor Pro skutecznie usuwa plamy i zabrudzenia. Co więcej, nie wymaga wypłukiwania, dzięki czemu minimalizuje ryzyko przemoczenia podsufitki. Nie ma negatywnego wpływu na kolor oraz strukturę czyszczonego materiału, a do tego pozostawia piękny i świeży zapach mandarynki. K2 Velor Pro pozwala przywrócić oryginalny, atrakcyjny wygląd samochodowej podsufitki, a łatwość i szybkość użycia połączona z wysoką skutecznością, zapewni efekt WOW, nawet podczas użycia w mało doświadczonych rękach.

Produktem, bez którego nie obędziemy się podczas czyszczenia podsufitki, są oczywiście ściereczki z mikrofibry. Warto wybrać te, które charakteryzują się delikatnością włókna, wysoką jakością i są poręcznego wymiaru. Zdecydowanie rekomendujemy w tym przypadku K2 Hiro Pro. Zestaw 30 ściereczek w uniwersalnym wymiarze 30 cm x 30 cm sprawdzi się idealnie na podsufitce i innych częściach samochodu.

 • K2 VELOR PRO 1L
  Płyn do mycia podsufitki
 • K2 HIRO PRO
  Zestaw ściereczek z mikrofibry

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Jak wyczyścić podsufitkę w samochodzie?

mycie podsufitki

Czyszczenie podsufitki w naszym samochodzie to prawdziwa sztuka. Ważne są oczywiście zastosowane środki, ale ważniejsza jest tym razem technika i zachowania wskazanej chronologii.

Nasze działania rozpoczynamy od odkurzenia jej powierzchni. Najlepiej zrobić to za pomocą domowego lub samochodowego odkurzacza, który pozwoli nam na swobodny dostęp do wszystkich zakamarków górnej części auta. Dlaczego nie możemy pominąć odkurzania? Bezpośrednie przejście do czyszczenia na mokro sprawi, że zalegający kurz na podsufitce połączy się z płynem, tworząc trudną do usunięcia maź.

Kiedy już zbierzemy odkurzaczem suche zabrudzenia, drobiny pyłu i kurzu przechodzimy do bonetowania podsufitki. Wskazany wcześniej płyn aplikujemy bezpośrednio na podsufitkę lub na ściereczkę z mikrofibry. Jeśli robimy to po raz pierwszy, warto zacząć od mało widocznego miejsca, aby, sprawdzić jak materiał reaguje na nałożony płyn.

Tak jak już wspomnieliśmy, w przypadku czyszczenia podsufitki niezwykle ważna jest metoda działania. Nie możemy robić tego zamaszystymi kolistymi ruchami, ponieważ możemy tylko rozetrzeć brud i spowodować dodatkowe plamy. Należy rozpocząć od środka powierzchni, a dalej długimi pociągnięciami wzdłuż górnej krawędzi auta przejść do tylnej części. Kiedy już się z nią uporamy, bierzemy się za przód auta, który zwykle jest bardziej wymagający ze względu na zabrudzenia. Tu również zaczynamy od środka, kierując swoje długie ruchy w stronę przedniej szyby.

K2 HIRO PRO

Przy usuwaniu trudniejszych, pojedynczych plam możemy zastosować metodę transferu. Preparat K2 Velor Pro nakładamy na mikrofibrę i przykładamy ją do zabrudzonego miejsca. Przytrzymujemy ją statycznie dłuższą chwilę, po czym energicznie odrywamy. Większa część zanieczyszczeń powinna w ten sposób znaleźć się na szmatce. Do usunięcia pozostałości powinniśmy zastosować nową ściereczkę. Przechodzimy do zacierania plamy do środka w celu jej całkowitego usunięcia. Tym sposobem powinniśmy się pozbyć uporczywych zanieczyszczeń.

Usuwanie trudnych plam z podsufitki, czyli pranie podsufitki

czyszczenie tapicerki samochodowej

W ekstremalnych sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z bardzo trudnymi do usunięcia plamami na podsufitce i boimy się sami podjąć bardziej radykalnych działań niż bonetowanie, warto zdecydować się na pranie podsufitki, korzystając z pomocy profesjonalisty. W punktach detalinigowych specjaliści zajmą się naszym wozem od stóp do głów. W takich miejscach możemy skorzystać z usługi bezpiecznego prania podsufitki. Detailer będzie wiedział jak je przeprowadzić, nie uszkadzając tkaniny, gąbki i kleju. Wszystko pozostanie na swoim miejscu.

Najlepsze studia detailingowe ze swojej okolicy znajdziesz w serwisie autonova.com. To właśnie tam sprawdzisz, który serwis oferuje usługę prania podsufitki, w jakiej cenie i bezpośrednio umówisz termin wizyty. Prosty, intuicyjny interfejs i wyszukiwarka pomogą nam załatwić sprawę w kilka minut.

Aby nasze auto lśniło czystością w każdym aspekcie raz na jakiś czas, musimy zadbać o czyszczenie każdego jego elementu, w tym również podsufitki. Skoro wiemy już, że nie jest to prosta czynność, ale od czasu do czasu konieczna, uzbrójmy się w cierpliwość oraz odpowiednie środki czyszczące i przejdźmy do działania. Będzie to na pewno wymagające i czasochłonne, ale efekty przyniosą nam mnóstwo radości i sprawią, że jazda naszym samochodem będzie jeszcze przyjemniejsza.