Brudna tapicerka samochodowa traci swój kolor (w przypadku czarnej — szarzeje) i sprawia, że wnętrze samochodu jest mało atrakcyjne. Trzeba też pamiętać o tym, że brudna tapicerka samochodowa to raj dla bakterii i roztoczy. A one są groźne nie tylko dla alergików. Pranie tapicerki samochodowej samodzielnie może być łatwe, szybkie i skuteczne. Nawet w przypadku bardzo zabrudzonej tapicerki. Trzeba tylko zastosować skuteczne metody, a także dobrać odpowiednie kosmetyki i akcesoria do prania.

Wnętrze każdego samochodu osobowego wyłożone jest tapicerką. Tapicerka składa się z szeregu elementów.

Tapicerka materiałowa na fotelach i na tylnej kanapie (albo na tylnych fotelach). W wielu samochodach stosuje się tapicerkę materiałową. Najpopularniejsze są zwykłe tkaniny, w niektórych autach stosuje się tkaniny droższe, takie jak, chociażby welur i alcantara.
To normalne, że tapicerka na przednich fotelach i na tylnej kanapie się brudzi. Wiele osób je i pije w trakcie jazdy, a plamy po jedzeniu są bardzo trudne do usunięcia (np. plamy po mleku, produktach mlecznych, takich jak shake’ i lody, plamy po słodkich napojach, tłuste plamy po jedzeniu np. fast foodów). Na siedzeniach może też znaleźć się sierść zwierzęca, kurz i niestety bakterie oraz roztocza.

Zagłówki, pokryte tapicerką, brudzą się od dotyku włosów i głowy.

Tapicerka (wykładzina) na podłodze jest szczególnie narażona na brud, ze względu na to, że ma kontakt z butami i wilgocią, wnoszoną do wnętrza auta. Jeśli w aucie jest bardzo dużo wilgoci, na wykładzinie podłogowej mogą pojawić się białe plamy pleśni. Dzieje się tak również wtedy, gdy do wnętrza auta dostaje się woda (np. na skutek awarii uszczelnień gumowych w drzwiach lub w grodzi pomiędzy komorą silnika a kabiną auta).

Tapicerka pokrywająca wnętrze bagażnika jest również szczególnie narażona na zabrudzenia. Głównie z tego powodu, że w bagażniku przewożone są zakupy, narzędzia, często różne brudne przedmioty, a także zwierzęta (np. specjalne kojce dla do bezpiecznego przewożenia psów). Wiele trudnych do usunięcia plam, znajdujących się na tapicerce pokrywającej wnętrze bagażnika, może być spowodowane przez płyny eksploatacyjne. Wiele z nich jest przewożonych przez kierowców w bagażniku pojazdu.

Tapicerka na boczkach drzwi (nie zawsze stosowana we wszystkich autach) jest szczególnie narażona na zabrudzenia, powstające na skutek dotyku rękoma.

Podsufitka teoretycznie powinna być najbardziej czysta z całej tapicerki samochodowej. Tak się jednak nie dzieje. Bardzo często powodem utraty koloru jest palenie papierosów we wnętrzu auta.

Dywaniki samochodowe to także część tapicerki samochodowej. Najłatwiejsze do czyszczenia są dywaniki gumowe. Dywaniki materiałowe mogą być najbardziej zabrudzoną częścią samochodowej tapicerki.

Pranie tapicerki samochodowej — czy można to zrobić samodzielnie?

 • Pranie tapicerki samochodowej samodzielnie jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak zastosować się do kilku podstawowych zasad.
 • Samodzielnie pranie tapicerki można przeprowadzić w trakcie bardzo ciepłych dni: wiosną albo latem. Trzeba się przygotować na to, że wnętrze auta będzie schło minimum kilka godzin (w ciepły dzień). W tym czasie należy pozostawić otwarte wszystkie drzwi samochodu.
 • Przed rozpoczęciem prania należy dokładnie odkurzyć tapicerkę. Pranie dywaników samochodowych należy rozpocząć od wytrzepania dywaników.
 • Sierść psa albo kota można bez problemu usunąć za pomocą szczotki silikonowej. Należy to zrobić przed rozpoczęciem prania tapicerki.
 • W trakcie prania należy czyścić cały element, nie tylko część zaplamioną albo brudną. Czyli nie pierze się części siedziska fotela, tylko cały fotel.
 • Do prania należy używać delikatnych narzędzi, takich jak miękkie ściereczki i miękkie szczoteczki, aby nie uszkodzić tkaniny, z której wykonana została tapicerka.

Jakie są metody prania tapicerki samochodowej?

Istnieje wiele rozwiązań, które można zastosować we własnym aucie.

zastowanie szczotki na wiertake k2 brill

 • Pranie tapicerki samochodowej samodzielnie za pomocą środka o powierzchownym działaniu. Środek może być w formie sprayu albo pianki. Najpierw należy odkurzyć tapicerkę. Następnie spryskuje się ją środkiem do prania. Należy poczekać, aż środki aktywne zaczną działać. Można zwiększyć działanie środka, używając delikatnej szczoteczki albo szmatki. Po kilkudziesięciu sekundach resztki środka wyciera się suchą szmatką. W przypadku niektórych środków należy jeszcze raz odkurzyć tapicerkę.
 • Pranie tapicerki za pomocą agresywnych środków czyszczących i przy użyciu silnych szczotek. Stosowane w przypadku wyjątkowo silnych zabrudzeń. Może być bardzo groźne dla tapicerki.
 • Pranie przy zastosowaniu maszyny piorącej (odkurzacza piorącego). Metoda skuteczna, ale zazwyczaj trzeba długo czekać, aż tapicerka auta wyschnie.
 • Pranie tapicerki samochodowej samodzielnie, przy zastosowaniu skutecznego środka i mechanicznego wsparcia, jakie daje szczotka do prania tapicerki na wiertarkę. Metoda bardzo skuteczna, jeśli użyjemy odpowiedniego kosmetyku (nisko pieniącego i bezpiecznego dla tapicerki), a także odpowiedniej, miękkiej szczoteczki.

Jakich środków i akcesoriów używać do prania tapicerki?

Do prania tapicerki samochodowej należy używać sprawdzonych, markowych środków, które z jednej strony są skuteczne w usuwaniu plam, a z drugiej, są bezpieczne dla tapicerki. Zawsze warto wypróbować działanie środka czyszczącego w najmniej widocznym miejscu — np. na wykładzinie bagażnika samochodowego.

K2 Tapis to idealny kosmetyk do szybkiego prania tapicerki samochodowej i do odświeżania tapicerki. Czyszczone miejsca wystarczy spryskać pianką K2 Tapis, a po kilkudziesięciu sekundach przeczyścić je wilgotną mikrofibrą. Czyszczone miejsca można również dodatkowo odkurzyć.

K2 Lotar Pro to niskopienny detergent, przeznaczony do czyszczenia tkanin i dywanów. Można go używać do samodzielnego prania tapicerki samochodowej, która jest mocno zabrudzona. O zastosowaniu K2 Lotar Pro piszemy dalej.

Jakie akcesoria będą dobre do prania tapicerki? Na pewno będziemy potrzebować dobrego odkurzacza, szczotki silikonowej w przypadku konieczności usuwania sierści zwierząt, jak również szmatek bawełnianych albo z mikrofibry.

montowanie szczotki brill

W przypadku konieczności usunięcia bardzo silnych zabrudzeń, niezbędne będzie zastosowanie miękkiej szczoteczki (z miękkim włosiem).

Jeśli chcemy, aby nasza praca przebiegła sprawnie i bez niepotrzebnego zmęczenia, możemy użyć K2 Brill. To specjalna szczotka do czyszczenia tapicerki na wiertarkę, charakteryzująca się miękkim, delikatnym włosiem. Szczotka K2 Brill z pewnością nie uszkodzi delikatnych tkanin.

 • K2 LOTAR PRO 1L
  Nisko-pieniący detergent do czyszczenia dywanów oraz tkanin
 • K2 BRILL
  Szczotka na wiertarkę
 • K2 TAPIS 600 ML + SZCZOTKA
  Pianka do czyszczenia tapicerki
 • K2 TAPIS 750 ML
  Płyn do czyszczenia tapicerki

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Jak przygotować auto do prania tapicerki?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pranie tapicerki możemy przeprowadzić w trakcie bardzo ciepłego i suchego dnia. Auto musimy ustawić w zacienionym albo częściowo zacienionym miejscu. Przygotowanie auta do prania tapicerki rozpoczynamy od wyjęcia dywaników i usunięcia z wnętrza samochodu wszystkich niepotrzebnych rzeczy (np. wszystkich akcesoriów z bagażnika). Następnie dokładnie odkurzamy tapicerkę (w tym wykładzinę samochodu, po odsunięciu foteli). Aby dotrzeć we wszystkie miejsca (np. pod fotelami) i we wszystkie szczeliny, powinniśmy przygotować wąską ssawkę do odkurzacza.

Pranie tapicerki samochodowej — jak to zrobić dobrze?

Pranie tapicerki samochodowej samodzielnie może być skuteczne, szybkie i niemęczące.
Co będzie nam potrzebne?

pranie tapicerki za pomoca k2 lotar

 • Odkurzacz;
 • Środek do prania dywanów i tkanin K2 Lotar Pro;
 • Miękka szczotka do czyszczenia tapicerki K2 Brill;
 • Wiertarka albo wkrętarka;
 • Szmatki z mikrofibry;
 • Wiadro i ciepła woda.
 1. Przygotowujemy auto do mycia tapicerki, zgodnie z poprzednim paragrafem. Czyli — wybieramy ciepły dzień, odkurzamy wnętrze samochodu i trzepiemy dywaniki materiałowe. Następnie:
  Rozcieńczamy K2 Lotar Pro z ciepłą wodą w stosunku 1:15 lub 1:10 w przypadku bardzo ciężkich zabrudzeń.
 2. Nanosimy rozcieńczony K2 Lotar Pro na określoną część tapicerki np. na całe oparcie fotela, całe siedzisko fotela, cały zagłówek, albo wybraną część wykładziny podłogowej.
 3. Montujemy szczotkę K2 Brill na wiertarkę albo wkrętarkę.
 4. Czyścimy wybrany element tapicerki za pomocą szczoteczki (np. całe oparcie fotela albo całe siedzisko).
 5. Po zakończonym praniu przecieramy wyczyszczone miejsce czystą mikrofibrą, żeby zebrać wszystkie zabrudzenia.
 6. Przechodzimy do kolejnego elementu i czyścimy go.
 7. Tapicerka, wyprana przy użyciu K2 Lotar Pro, schnie szybko. W trakcie ciepłego dnia całkowite wyschnięcie może nastąpić w czasie od 3 do 6 godzin (w zależności od temperatury zewnętrznej).
  Jeśli czyścimy welur albo alcantarę, musimy pamiętać o tym, aby po zakończonym praniu przeczesać je albo wygładzić. Pozwoli to na uzyskanie odpowiedniej miękkości.
 8. K2 Lotar Pro to niskopienny detergent, który skutecznie usuwa nawet najtrudniejsze zabrudzenia. Środek czyści, odświeża i nie powoduje odbarwień. Można go stosować do wszelakiego typu tkanin samochodowych.

W przypadku czyszczenia bardzo brudnych tkanin, np. mocno zaniedbanych dywaników, albo wnętrza bagażnika, można zastosować nieco większe stężenie środka K2 Lotar Pro.

Szczotka do prania tapicerki samochodowej na wiertarkę K2 Brill tworzy świetny duet razem z K2 Lotar Pro. Można ją montować na wkrętarce albo wiertarce i nie trzeba używać dodatkowych przejściówek. Szczotka ma uniwersalne mocowanie.

Włosie szczotki jest miękkie i elastyczne, bezpieczne dla każdej tkaniny i każdej czyszczonej powierzchni (długość włosia wynosi 2,5 cm). Szczotka do prania tapicerki samochodowej K2 Brill nadaje się także do usuwania zabrudzeń z elementów wykonanych z tworzyw sztucznych (np. deski rozdzielczej czy boczków drzwi). Szczotka na wiertarkę zdecydowanie ułatwia pracę podczas prania tapicerki auta. Dzięki niej można liczyć na znaczne przyspieszenie pracy, łatwiejsze usuwanie zabrudzeń, a także konieczność użycia znacznie mniejszego nakładu sił.

czyszczenie dywanikow gumowy z pomoca k2 brill szczotki na wiertarke

Kiedy warto oddać samochód do profesjonalnego prania tapicerki samochodowej?

Zdarza się jednak, że będziemy musieli skorzystać z pomocy specjalistów, którzy specjalizują się w praniu tapicerki samochodowej. W jakich sytuacjach?

Po zakupie samochodu używanego. Warto dokładnie wyprać i zdezynfekować wnętrze pojazdu. Po zakupie auta, którego właściciel palił papierosy. Profesjonalne pranie pozwala na skuteczne usunięcie nieprzyjemnego zapachu papierosów. Po bardzo poważnym zabrudzeniu wnętrza pojazdu. Wtedy, gdy zachodzi konieczność wyprania wnętrza pojazdu w trakcie jesieni lub zimy.

Firmę, zajmującą się profesjonalnym praniem tapicerki, można znaleźć bez problemu w serwisie Autonova.com. Wystarczy wybrać zakres interesujących nas usług i już można przeglądać oferty firm w naszej okolicy.

Ile kosztuje pranie tapicerki? To zależy jaki zakres usług jest do wykonania, więcej o kosztach i rodzajach usług.

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie, kiedy jest ze skóry?

Tapicerka skórzana w samochodzie wymaga zastosowania specjalnych kosmetyków, które z jednej strony piorą, a z drugiej zabezpieczają skórę przed uszkodzeniami.

zastosowanie k2 lotar

Pracę z tapicerką skórzaną należy rozpocząć od jej dokładnego odkurzenia.

Do czyszczenia i pielęgnacji tapicerki skórzanej warto zastosować zestaw kosmetyków do pielęgnacji firmy K2. W skład zestawu wchodzą następujące produkty:

K2 Letan — mleczko do czyszczenia i konserwacji skóry. To kosmetyk, przeznaczony do usuwania plam i zanieczyszczeń. Zawiera dodatki impregnujące, które chronią skórę przed wysychaniem i pękaniem.
K2 Letan Cleaner — środek, przeznaczony do usuwania uporczywych plam.
K2 Auron Brush — specjalna szczotka do czyszczenia skór.
K2 Bona – wysokiej jakości cięta laserowo mikrofibra do czyszczenia na sucho i mokro.

 • K2 Auron Brush
 • K2 LETAN CLEANER 250 ML
  Czyści i regeneruje skórę
 • K2 BONA
  Mikrofibra do polerowania 40x40 cm
 • K2 HIRO PRO
  Zestaw ściereczek z mikrofibry

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Pranie tapicerki w domu — mierz siły na zamiary.

Samodzielne pranie tapicerki samochodowej to czynność, którą można bez problemu wykonać. Trzeba się jednak odpowiednio do tego przygotować. Zastosowanie skutecznych metod i bezpiecznych kosmetyków (K2 Brill plus K2 Lotar Pro), wybór odpowiedniego dnia (ciepło i sucho), a także delikatność i dokładność przy pracy pozwolą osiągnąć spodziewany efekt.

W przypadku bardzo silnych zabrudzeń i silnej woni papierosów warto oddać auto do profesjonalnego prania tapicerki.