W naszym życiu codziennym raz na jakiś czas zdarzy się taka sytuacja, że mamy do czynienia z plamą, plamą, która za nic w świecie nie chce dać się usunąć. Stosujemy różne środki chemiczne i nic, zabrudzenie jak było tak jest. Czasami jest to niewielki ślad np. od długopisu, a czasami grubsza sprawa, jak pozostałości po paście polerskiej na plastikowych elementach karoserii, czy brud poremontowy lub składowany latami. Co w takiej sytuacji przyjdzie nam z pomocą, czy istnieje na rynku środek, który poradzi sobie z tego typu mission impossible?

Otóż tak i odpowiedź brzmi nieco zabawnie. To co w wymienionych zadaniach sprawdzi się niezawodnie, a w dodatku nie zrujnuje naszego portfela to magiczna gąbka. Czym jest to cudo? Jak działa? Gdzie możemy ją zastosować? Czego jednak absolutnie nie powinniśmy nią czyścić? Czy jest dla nas bezpieczna? I gdzie możemy ją kupić?

Na te pytania odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście. Postaramy się zgłębić temat magicznej gąbki i jej magii w działaniu. Podpowiemy jak ją stosować, żeby była dla nas i czyszczonej powierzchni bezpieczna, a także przedstawimy opinie ekspertów w swoich dziedzinach na temat tego małego cuda. Zaczynamy!

Co to jest magiczna gąbka?

Szukając odpowiedzi dotyczących składu magicznej gąbki, trafimy na jedno podstawowe słowo – melamina. Tak, to właśnie z melaminy została wykonana ta wszechstronna gąbeczka. Melamina to krystaliczna substancja chemiczna, którą otrzymujemy w procesie trimeryzacji mocznika. Proces ten prowadzi się pod wysokim ciśnieniem lub z zastosowaniem katalizatora. Melamina w pierwszej fazie jest gazem, a następnie poprzez schłodzenie oddzielana jest od pozostałych związków.
Sama magiczna gąbka w swojej ostatecznej formie jest pociętą na kawałki pianką melaminową. Ten produkt w swoim głównym przeznaczeniu stosowany jest m.in do izolacji akustycznej i termicznej.

 

Magiczna gąbka – jak działa? Skąd bierze się jej magia?

jak dziala magiczna gabka

Skoro już wiemy, że magiczna gąbka jest gąbką z melaminy (zamiennie możemy stosować określenie gąbka melaminowa), czas przejść do części związanej z jej magicznym działaniem. Jak to się dzieje, że ten niepozorny biały sześcianik robi takie cuda?

Gąbka melaminowa działa jak bardzo, bardzo drobny papier ścierny, usuwając w ten sposób trudne i niechciane zabrudzenia. Magiczna gąbka nie jest nasączona żadną substancją chemiczną, która rozpuszczała by daną plamę, ona ją po prostu ściera. Dlatego bardzo ważnym jest też, aby nie używać jej jako środka do bieżącego czyszczenia, a do zadań specjalnych, bowiem po pewnym czasie powierzchnie często traktowane gąbką z melaminy będą po prostu nosić ślady jej stosowania.

Podczas naszej pierwszej przygody z produktem K2 Magiczna gąbka mogą pojawić się też pytania czy powinniśmy jej używać na sucho czy na mokro. Aby mogła ona zdziałać cuda należy ją delikatnie namoczyć, nie powinna jednak ociekać wodą niczym gąbka do zmywania, wystarczy jak będzie lekko wilgotna. Sucha gąbka melaminowa również będzie czyścić, ale tylko delikatnie usunie zabrudzenia.

  • K2 MAGICZNA GĄBKA
    Gąbka z melaminy

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

 

Do czego i jak używać magicznej gąbki?

Jeśli zastanawialiście się do czego możecie zastosować magiczną gąbkę, już śpieszymy z odpowiedzią. Gąbka melaminowa świetnie sprawdza się do usuwania trudnych zabrudzeń z twardych, odpornych na zarysowania powierzchni. W domu takimi przestrzeniami są np. płytki i fugi pomiędzy nimi. Te pomimo częstego mycia mopem mogą na swojej powierzchni zbierać brud, który po dłuższym czasie będzie trudny do usunięcia. Magiczna gąbka świetnie sobie z tym poradzi, tym bardziej że dopasowuje się do czyszczonej powierzchni, dzięki czemu dosięgnie nawet najmniejszych szczelin fug.

zastosowanie magicznej gabki

Kolejnym świetnym przykładem są różnego typu plamy na ścianach. Najczęstsze są te, które powstają w wyniku otarć innych przedmiotów, z kolei w domach rodziców małych dzieci problemem będą te od kredek, pisaków, czy odciśniętych małych dłoni. Wszystkie te uporczywe ślady zetrze z powierzchni ściany gąbka z melaminy.

To do czego świetnie sprawdzi się magiczna gąbka to buty, a właściwie ich białe gumowe spody, które uwielbiają się brudzić z prędkością światła. Namoczona melaminowa gąbka w mig pomoże nam wyczyścić nasze ulubione trampki, czy sneakersy. Niemniej jednak podczas czyszczenia butów powinniśmy uważać na części skórzanej, czy tekstylnej, a skupić się przede wszystkim właśnie na ich spodach. Na materiale magiczna gąbka raczej nie będzie skuteczna, a na skórze poprzez zasadę swojego działania może pozostawić zarysowania.

W domowych sytuacjach magiczna gąbka sprawdzi się jeszcze podczas mycia okien, jednakże bardziej w części związanej z ramami okiennymi. Na szybach powinniśmy być jednak bardziej uważni. Raz kiedyś, jeśli mamy do czynienia z bardzo trudnym do usunięcia brudem, możemy zaryzykować. Nie powinien być to jednak nasz „stały punkt programu”, ponieważ po prostu zarysujemy szyby i spowodujemy ich zmatowienie. Podobnie jest z piekarnikiem. Tam również od czasu do czasu możemy posiłkować się mocą magicznej gąbki, niemniej na rynku znajdziemy mnóstwo innych, równie skutecznych środków, które będą dla niego bezpieczniejsze.

 

Zastosowanie magicznej gąbki w motoryzacji

magiczna gabka w motoryzacji

Również w garażu znajdziemy zastosowanie dla magicznej gąbki. Będą to na przykład plastikowe elementy na zewnątrz naszego samochodu. W sytuacji kiedy nakładamy pastę polerską, trudno być perfekcyjnie precyzyjnym i nie zabrudzić tych powierzchni. Wówczas z pomocą przychodzi nam niezawodna moc gąbki melaminowej. Bez trudu upora się i usunie pozostałości. Podobnie jest z wszystkimi innymi plastikowymi powierzchniami w naszym aucie. Jeśli jakimś nieszczęśliwym trafem ulegną zabrudzeniu, magiczna gąbka nam pomoże.

Po za plastikami wewnętrznymi jak i zewnętrznymi magiczna gąbka świetnie sprawdzi się w czyszczeniu osłony przeciwsłonecznej potocznie zwanej słonecznikiem lub słonecznikiem pasażera. Zabrudzenia z osłon słupków czy boczków, do których dostęp jest ograniczony to żaden problem dla melaminowej gąbki.

Nie rekomendowalibyśmy zbyt częstego czyszczenia skórzanej tapicerki magiczną gąbką. Tak jak w przypadku butów, skóra może ulec uszkodzeniu poprzez ścierne działanie gąbeczki. Gdy mamy jednak do czynienia z bardzo nieciekawą plamą i chcemy zaryzykować to najpierw dobrze jest sprawdzić jak wygląda działanie gąbki na tej powierzchni w jakimś mało widocznym miejscu. Jeśli efekt będzie dla nas akceptowalny, możemy przejść do czyszczenia w zabrudzonej części. Do kompleksowego czyszczenia skór w samochodzie, warto skorzystać ze środków do tego przeznaczonych jak K2 Auron.

  • K2 Auron
    Zestaw do pielęgnacji skórzanej tapicerki
  • K2 AURON STRONG
    Zestaw do czyszczenia i pielęgnacji mocno zabrudzonych skór

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

 

Magiczna gąbka – jednorazowa przygoda, czy możesz jej użyć kilka razy?

magiczna gabka zastosowanie

Czy magiczna gąbka to jednorazowa pomoc? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego do czego jej używamy, jaką powierzchnię mamy do wyczyszczenia. W przypadku usuwania zabrudzeń z podeszwy buta, drobnych plamek, czy zarysowań ze ściany gąbka posłuży nam kilka razy. Ale… aby tak się stało musimy odciąć kawałek od całej gąbeczki i tym właśnie kawałkiem czyścimy zabrudzoną powierzchnię.

Gąbka podczas czyszczenia ulega ścieraniu, odpadają z niej drobne kawałeczki, kruszy się. Taka pokruszona magiczna gąbka do kolejnych zadań nam już nie posłuży, ale część która nie została zużyta pomoże nam w kolejnym sprzątaniu.

Jeśli jednak zabierzemy gąbkę melaminową ze sobą do garażu i będziemy nią pracować przy samochodzie, będzie to raczej jednorazowa przygoda. Ponadto, w tym przypadku jedna sztuka gąbeczki może nam nie wystarczyć.

 

Czego NIE czyścić magiczną gąbką?

Skoro już wiemy z czego wyprodukowana jest magiczna gąbka i w czym tkwi jej magia, a także odpowiedzieliśmy sobie na pytanie co możemy nią czyścić, to warto również podkreślić do czego absolutnie jej nie stosować.

Tak jak już wspomnieliśmy, magiczna gąbka może być niebezpieczna dla delikatnych materiałów wrażliwych na ścieranie. Oprócz wymienionej już skóry nie rekomendujemy czyszczenia gąbką z melaminy powierzchni laminowanych, z pleksi, z drewna czy ze szkła. Szczególnie niewskazane jest kilkukrotne traktowanie takich elementów magiczną gąbką. Po jednorazowym użyciu mikro zarysowania mogą nie być widoczne, niestety ponowne działanie sprawi, że powierzchnia ulegnie zmatowieniu.

Nie rekomendujemy również czyszczenia ciała magiczną gąbką. W Internecie możecie znaleźć porady dotyczące np. plam z atramentu na dłoni. Magiczna gąbka pewnie w usunięciu ich pomoże, ale na skórze mogą pojawić się również mikro uszkodzenia, które na dłuższą metę będą się ciężko goić.

 

Czy magiczna gąbka jest bezpieczna?

Magiczna gąbka jest bezpiecznym środkiem do czyszczenia powierzchni o jakich pisaliśmy. Jeśli zachowujemy zdrowy rozsądek i stosujemy się do zasad używania, magiczna gąbka pomoże nam w niejednym trudnym zadaniu i zupełnie nic nam nie grozi.

W historii stosowania melaminy możemy znaleźć informacje o śmierci dzieci z powodu zatrucia organizmu tym środkiem. To sytuacja bardzo smutna, ale dotyczy kilku przypadków i miała miejsce po spożyciu substancji, ponieważ znalazła się w jedzeniu. Prawo polskie dokładnie reguluje jej stosowanie i wyklucza możliwość użycia jej w produktach spożywczych. Wobec tego jesteśmy przekonani, że nikomu nic nie grozi bo kupujemy ją w zupełnie innym celu.

 

Magiczna gąbka – opinie i gdzie ją kupić?

Dzięki wyszukiwarce sklepu znajdziecie listę punktów stacjonarnych i sklepy online, które w ofercie posiadają Magiczną gąbkę od K2. To produkt o szerokiej dystrybucji, a więc łatwo dostępny i w bardzo atrakcyjnej cenie. Magiczna gąbka kosztuje dosłownie klika złotych.

Produkt o tak szerokim zastosowaniu i do tego za tak niską cenę jest bardzo lubiany i doceniany. Pozytywne rekomendacje znajdziecie wśród opinii znanych ze świata Internetu autorytetów w dziedzinie sprzątania, czy car detailingu. Jest doceniana za swoją skuteczności i wszechstronność.

Magiczna gąbka, gąbka melaminowa, gąbka z melaminy – te trzy określenia funkcjonują obok siebie równolegle, ale najpopularniejsze jest oczywiście to pierwsze. Użytkownicy uwielbiają tę tajemnicę związana z magicznymi możliwościami czyszczącymi i spektakularne efekty, jakie przynosi jej użycie.

Ta mała niepozorna rzecz znajduje szereg zastosowań i zdecydowanie rozprawia się z problematycznymi zabrudzeniami, które na pierwszy rzut oka wydają się niemożliwe do usunięcia. Jest zupełnie bezpieczna, nie wymaga jednoczesnego stosowania dodatkowych środków chemicznych, a do magicznych rezultatów wystarczy kilka kropel wody. Jak jej nie kochać?!