Wymiana oleju silnikowego to kluczowy element konserwacji każdego pojazdu. Pomimo że wielu kierowców korzysta z usług warsztatów samochodowych, jest to zadanie, które można wykonać samodzielnie nawet bez dostępu do kanału czy podnośnika. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić, a także, dlaczego regularna wymiana oleju jest tak ważna.

Zatarcie silnika, czyli ryzyko niewymieniania oleju

Olej silnikowy pełni wiele kluczowych funkcji, takich jak smarowanie, chłodzenie, czyszczenie i ochronę przed korozją. Kiedy olej staje się przepracowany lub jego poziom jest za niski, te funkcje mogą być niewłaściwie realizowane, co może prowadzić do poważnych problemów, takich jak zatarcie silnika. Wymiana oleju bez kanału wcale nie jest rzeczą trudną, a dzięki temu zapobiegniesz m. in. zatarciu się silnika.

Zatarcie silnika jest stanem, w którym dochodzi do nadmiernego tarcia między metalowymi częściami silnika, które wywołane jest zbyt niskim ciśnieniem smarowania lub utratą właściwości smarnych oleju. To tarcie może prowadzić do przegrzania i uszkodzenia części, co w skrajnych przypadkach może skutkować całkowitym zniszczeniem silnika – zjawisko to nazywamy zatarciem. Zatarcie silnika jest sytuacją niezwykle niebezpieczną, kosztowną w naprawie, a nierzadko wręcz nieodwracalną.

Wymiana oleju silnikowego - zatarcie silnika

Olej silnikowy działa jako warstwa ochronna między tymi metalowymi elementami, zmniejszając tarcie i zapobiegając nadmiernemu zużyciu. Ponadto, olej pomaga w utrzymaniu czystości silnika poprzez usuwanie szlamu i osadów, które mogą gromadzić się w trakcie normalnej pracy silnika. Jednak, z biegiem czasu, olej traci swoje właściwości smarne i czyszczące, stając się coraz mniej skutecznym.

Wymiana oleju silnikowego - zatarty silnik

Wymiana oleju silnikowego jest kluczowa dla zapobiegania uszkodzeniu-zatarciu silnika, które wynika z nieodpowiedniego smarowania. Oleje silnikowe firmy K2 są dobrym wyborem dla każdego, kto chce zapewnić swojemu silnikowi najlepszą ochronę. Są one specjalnie opracowane, aby zapewniać doskonałe właściwości smarne, antykorozyjne i ochronne, co przekłada się na dłuższą żywotność silnika i lepsze osiągi.

Wymiana oleju silnikowego - K2 5W-20

Pamiętaj, że koszty związane z wymianą oleju są niewielkie w porównaniu do kosztów naprawy lub wymiany silnika, które mogą wyniknąć z zaniedbania tej czynności. Regularna wymiana oleju to inwestycja w długotrwałą wydajność twojego samochodu.

Co ile wymieniać olej?

Przy planowaniu wymiany oleju w swoim samochodzie, kluczowe jest zrozumienie, co ile kilometrów lub po jakim czasie powinieneś to zrobić. Wskazówki producenta samochodu mogą podawać różne liczby – od 15 tys. km, przez 30 tys. km, aż do 50 tys. km. W praktyce jednak często okazuje się, że dla wielu silników, zalecenie wymiany oleju co 30 tys. km to zbyt długi czas. Bezpiecznym okresem między wymianami oleju zwykle jest od 10 do 20 tys. km. W przypadku starszych silników lub tych, które są mocno eksploatowane, wymiana oleju może być potrzebna nawet co 10 tys. km.

Pamiętaj, że lepiej jest wymieniać olej częściej, niż przekraczać zalecane okresy między wymianami, zwłaszcza jeśli Twój samochód jest często eksploatowany w trudnych warunkach lub jeśli jest to starszy model. Regularne sprawdzanie stanu i poziomu oleju jest zawsze bardzo dobrą praktyką.

Olej K2 5W-20 XF
Kiedy nadszedł czas na wymianę oleju, ważne jest, aby użyć oleju, który spełnia wymagania producenta samochodu i posiada odpowiednią lepkość. Najpopularniejszym olejem na rynku jest olej syntetyczny o parametrach 5W30. Ważne jest również, aby wybrać olej odpowiedni do rodzaju paliwa, jakim zasilane jest nasze auto. Oleje K2, cenione za swoje doskonałe właściwości smarujące i ochronne, stanowią szeroką gamę produktów, które spełniają te wymagania i są dostosowane do różnych typów silników.

Ile kosztuje wymiana oleju?

Cena wymiany oleju silnikowego zależy od wielu czynników, w tym rodzaju oleju, pojemności silnika i tego, czy decydujesz się na samodzielne przeprowadzenie tego procesu, czy też wolisz skorzystać z usług warsztatu.

Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z usług warsztatu, koszty mogą się różnić, ale średnio wynoszą między 250-500. Cena ta obejmuje zarówno koszt samego oleju, filtru oleju jak i opłatę za usługę.

Jednak jeśli zdecydujesz się na samodzielną wymianę oleju, jedynym kosztem, jaki poniesiesz, będzie zakup oleju i ewentualnie nowego filtra oleju. Koszt olejów silnikowych może wahać się od 30 złotych do kilkuset złotych za litr, w zależności od marki i typu oleju. Oleje syntetyczne zazwyczaj kosztują więcej niż oleje mineralne, ale oferują lepszą ochronę silnika i są bardziej odporne na wysokie temperatury.

 • K2 5W-20 XF 1L
  Olej silnikowy
 • K2 5W-30 XL 1L
  Olej silnikowy
 • K2 TEXAR 10W-40 XL 1L
  Olej silnikowy
 • K2 20W-50 XL 1L
  Olej silnikowy
 • K2 TEXAR 15W-40 XL 1L
  Olej silnikowy
 • K2 TEXAR 0W-20 1L
  Olej silnikowy
 • K2 TEXAR 15W-40 XL-TD 1L
  Olej silnikowy
Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Pamiętaj jednak, że niezależnie od kosztów, regularna wymiana oleju jest kluczowa, aby utrzymać Twój silnik w dobrej kondycji. Pomijanie tego etapu może prowadzić do poważnych problemów, takich jak zatarcie silnika, które będą znacznie więcej kosztować niż regularne wymiany oleju.

Wymiana oleju bez kanału?

Wymiana oleju bez kanału nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Poniżej przedstawiamy prostą instrukcję, jak to zrobić:

 1. Przygotuj samochód: Upewnij się, że twój samochód jest zaparkowany na płaskiej, równej i twardej powierzchni. Zaciągnij hamulec ręczny, aby uniknąć przesunięcia się samochodu. Zablokuj dla bezpieczeństwa choć jedno tylne koło z obu stron za pomocą (cegły, kołka, kamienia).
 2. Podnieś samochód i zabezpiecz go: Zacznij od podniesienia jednej strony samochodu za pomocą lewarka. Po podniesieniu zabezpiecz tę stronę, podkładając na przykład drewniane klocki lub bloczki betonowe. Następnie przenieś lewarek na drugą stronę samochodu i powtórz proces: podnieś i zabezpiecz. Pamiętaj nigdy nie pozostawiaj auta na niezabezpieczonym podnośniku!!! W ten sposób cały przód samochodu będzie wyżej, umożliwiając łatwy dostęp do spodu silnika.
 3. Zlokalizuj korek spustowy oleju i filtr oleju: Te elementy znajdują się zazwyczaj na spodzie silnika. Upewnij się, że masz dostęp do obu tych elementów.
 4. Przygotuj naczynie na zużyty olej: Pod miskę olejową umieść naczynie, które złapie zużyty olej.
  Wymiana oleju silnikowego - spuszczanie oleju
 5. Odkręć korek spustowy oleju: Uwaga Bądź ostrożny, ryzyko poparzenia!!! Użyj klucza do odkręcenia korka spustowego oleju. Silnik do spuszczania oleju powinien być ciepły, ułatwia to spływaniu oleju.
  Zbiornik do spuszczania oleju
 6. Wymień filtr oleju: Kiedy stary olej skończy spływać, odkręć stary filtr oleju. Nałóż trochę nowego oleju na uszczelkę nowego filtra, a następnie przykręć go zgodnie z instrukcjami producenta.
 7. Zakręć korek spustowy oleju: Pamiętaj o założeniu nowej uszczelki/podkładki . Po zamocowaniu nowego filtra i zakręceniu korka możemy przystąpić do napełniania silnika olejem.
  Wymiana oleju silnikowego - K2 5W-20 (dolewanie)
 8. Wlej nowy olej: Wlej nowy olej do silnika przez korek wlewu oleju. Upewnij się, że nie przekroczysz maksymalnej pojemności oleju zalecanej przez producenta.
 9. Sprawdź poziom oleju: Po odczekaniu kilku minut, sprawdź poziom oleju za pomocą bagnetu. Jeżeli jest to konieczne, dolej więcej oleju.
  Sprawdzanie poziomu oleju
 10. Odpal samochód: Odpal samochód i pozwól mu pracować przez kilka minut. Sprawdź poziom oleju z razie konieczności uzupełnij. Sprawdź pod samochodem, czy nie ma żadnych wycieków oleju.

Samodzielna wymiana oleju bez kanału może być satysfakcjonowanym doświadczeniem. Wybierając oleje firmy K2, masz gwarancję, że twoje auto otrzymuje produkty najwyższej jakości, co przekłada się na jego długowieczność i niezawodność.

Podziel się swoimi doświadczeniami z użytkowania olejów K2 na grupie TESTERK2.