Jak skutecznie dezynfekować wnętrze kabiny samochodu? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Jak dezynfekować tapicerkę oraz dbać o klimatyzację samochodową i układ wentylacji? Co zrobić aby uchronić samochód przed koronawirusem i grypą? Po przeczytaniu tego artykułu sporo się dowiesz.

Dlaczego trzeba dezynfekować auto?

Zacznijmy od największego zagrożenia ostatnich miesięcy, czyli koronawirusa. Wirus przenosi się w powietrzu, drogą kropelkową, możemy go przenieść na dłoniach albo na ubraniu. To oznacza, że kierowca albo któryś z pasażerów może przynieść wirus do wnętrza kabiny.

Wirus SARS-CoV-2 charakteryzuje się bardzo dużą żywotnością. Zgodnie z ostatnimi badaniami, przeprowadzonymi przez National Institute of Health, CDC i Princeton University, może przetrwać na tworzywa sztucznych i stali nierdzewnej do dziewięciu dni. To sprawia, że zagrożenie jest wyjątkowo duże. Wystarczy pomyśleć, jak wiele przedmiotów kierowca i jego pasażerowie mogli dotykać, nim znaleźć się we wnętrzu samochodu – przyciski sterujące w windzie, poręcze na klatkach schodowych, koszyk w supermarkecie, opakowanie jakiegoś produktu w sklepie, pistolet do tankowania na stacji benzynowej i wiele innych. Potem wirus może zostać przeniesiony na wszystkie elementy, których dotyka kierowca (klamki, tapicerka, kierownica, drążek zmiany biegów, przyciski sterujące, deska rozdzielcza, ekran nawigacji, ekran systemu multimedialnego) i pasażerowie (klamki, przyciski sterowania oknami, tunel środkowy, podłokietniki, tapicerka i wiele innych).

Jak pamiętamy – na tworzywach sztucznych i stali nierdzewnej wirus potrafi przetrwać do 9 dni. Ze względu na ten fakt dezynfekcja samochodu jest konieczna.

Dezynfekcja deski rozdzielczej

Zagrożenia dla zdrowia kierowcy i pasażerów

Pierwsze z nich to zaniedbany układ klimatyzacji. Źródłem bardzo szkodliwych dla zdrowia bakterii jest zanieczyszczony parownik, ponieważ jest to część układu, w której dochodzi do kontrolowanego schładzania powietrza, wpadającego do kabiny samochodu. Istnieją tu dobre warunki do rozwoju bakterii i grzybów – jest ciemno, ciepło i wilgotno. Bakterie w zanieczyszczonym parowniku mogą wywoływać szereg schorzeń – od alergii i bólów głowy, do bardzo poważnych schorzeń, zagrażających życiu. Szkodliwe mikroorganizmy i grzyby mogą również pojawić się w zaniedbanych układach wentylacji aut bez klimatyzacji.

Drugie to bardzo groźna dla zdrowia człowieka pleśń (odmiana grzybów saproficznych), która najczęściej pojawia się na wykładzinie, wyścielającej podłogę auta i bagażnik. Skąd się bierze? Niewątpliwie powodem jest wilgoć – woda dostająca się do wnętrza auta, woda wnoszona mokrymi butami itd.

Trzecie zagrożenie to roztocza kurzowe, czyli mikroorganizmy (pajęczaki), które są obecne wszędzie tam, gdzie jest kurz i dostęp do łuszczącego się ludzkiego naskórka. Zatem pojawiają się na zakurzonych meblach i w samochodzie, na zakurzonych fotelach. Odchody roztoczy są powodem bólów głowy, astmy i wysypek.

Musimy jeszcze wspomnieć o pyłkach, które są bardzo niebezpieczne dla alergików. Nietrudno przewidzieć, co stanie się, gdy jadący samochodem alergik dostanie ataku astmy.

Płyn do dezynfekcji samochodu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała przepis na domowy środek do dezynfekcji. 1 litr tego środka można uzyskać z mieszaniny:
– 833 ml spirytusu (alkoholu etylowego),
– 110 ml wody destylowanej (lub zimnej wody przegotowanej),
– 42 ml wody utlenionej (o stężeniu 3 procent)
– 15 ml gliceryny (98%).
Jednak nie każdy ma czas i składniki do samodzielnej produkcji, dlatego gotowy płyn do dezynfekcji będzie w tym wypadku zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem.

 • K2 DEZIN 770ml
  Wirusobójczy płyn do dezynfekcji
 • K2 ALCOSEPT 770ml
  Płyn antybakteryjny
 • K2 COROTOL ULTRA 250ML AERO
  Uniwersalny spray czyszczący
 • K2 COROTOL ULTRA 100ml
  Uniwersalny środek czyszczący
 • K2 COROTOL ULTRA 1L
  Uniwersalny środek czyszczący
 • K2 COROTOL STRONG 1L
  Płyn czyszczący alkohol 69%+9% IPA
 • K2 COROTOL ULTRA 150ml
  Uniwersalny środek czyszczący
 • K2 COROTOL STRONG 150ml
  Płyn czyszyszczący alkohol 69%+9% IPA
 • K2 COROTOL STRONG 770ml
  Płyn czyszczący alkohol 69%+9% IPA
 • K2 COROTOL ULTRA 770ML
  Uniwersalny środek czyszczący
 • K2 COROTOL ULTRA 330ml
  Uniwersalny środek czyszczący
 • K2 COROTOL ULTRA 150ML AERO
  Uniwersalny spray czyszczący
 • K2 COROTOL ULTRA 300ML AERO
  Uniwersalny spray czyszczący
 • K2 COROTOL STRONG 250ml AERO
  Płyn czyszyszczący alkohol 69%+9% IPA

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Ochrona przed koronawirusem, grypą i podobnymi zagrożeniami

Kierowca i pasażerowie muszą się chronić przed możliwością kontaktu z osobami chorymi i powierzchniami, które mogły zostać przez nich dotknięte. W tym celu powinni zakładać rękawiczki jednorazowe, podczas gdy dotykają powierzchni takich jak pistolet do tankowania paliwa, drzwi, wózek w supermarkecie, banknoty, przyciski w windzie itd. Bardzo przydatny będzie płyn do dezynfekcji rąk. Środek do dezynfekcji samochodu to również rzecz którą zawsze warto mieć w aucie.

Do skutecznego czyszczenia powierzchni, które są dotykane, czyli wspomnianych wcześniej klamek, kierownicy, drążka i innych elementów, warto używać tylko takich środków, które zawierają w swoim składzie alkohol (skutecznie usuwa wirusy) i są bezpieczne dla czyszczonych powierzchni.

Trzeba pamiętać o tym, że środki czyszczące, przeznaczone do użycia w łazienkach i kuchniach, NIE nadają się do czyszczenia samochodu. Zwłaszcza te z chlorem i innymi, agresywnymi dodatkami chemicznymi. Dezynfekcja samochodu takimi środkami powoduje niebezpieczeństwo, że trwale uszkodzą czyszczone powierzchnie.

Środek do dezynfekcji samochodu zawierający w swoim składzie alkohol, jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, dla których pojazd jest źródłem zarobku – np. taksówkarzy czy kierowców busów. Można nim również dezynfekować uchwyty, poręcze i drzwi.

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej – TANIO i SKUTECZNIE

Już za kilkanaście złotych można kupić skuteczne środki do czyszczenia układu klimatyzacji (a także nawiewów w autach bez klimatyzacji).  Dostępnych jest wiele wersji zapachowych. Czyszczenie klimatyzacji samochodowej jest bardzo proste i trwa kilkanaście minut, dlatego każdy wykona je samodzielnie, bez pomocy mechanika.

Caly proces opisaliśmy dokładnie w jednym z poradników: https://k2.com.pl/blog/odswiezanie-klimatyzacji/

Po zakończonym czyszczeniu klimatyzacja samochodowa (albo układ wentylacji w autach bez klimatyzacji) będzie całkowicie czysta i pachnąca. Czyszczenie klimatyzacji i wentylacji jest niezwykle ważne – bakterie i grzyby powodują nieprzyjemną woń stęchlizny z nawiewów i są źródłem szeregu schorzeń, w tym bardzo groźnych.

Czyszczenie tapicerki. Usuwanie roztoczy

Tapicerka musi być regularnie odkurzana – dzięki temu uda się usunąć z auta roztocza. Odkurzać należy całe wnętrze auta – fotele, tylną kanapę, wykładzinę na podłodze i wnętrze bagażnika.

Tapicerka skórzana wymaga czyszczenia, a dodatkowo także pielęgnacji, która chroni skórę przed uszkodzeniami i przebarwieniami. Jak poprawnie wykonać cały proces? Wyjaśniamy w poradniku: https://k2.com.pl/blog/czyszczenie-skor/

Tapicerka materiałowa powinna być przynajmniej raz w roku wyprana. Poza tym trzeba ją regularnie czyścić. Chociażby po to, aby usuwać wszystko to, co mogło zostać wniesione do wnętrza kabiny na ubraniach i nie tylko. Czyszczenie tapicerki opisujemy tutaj: https://k2.com.pl/blog/czyszczenie-tapicerki-w-aucie/

Czyszczenie tapicerki

Jak dezynfekować samochód? O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Reasumując dbanie o czystość w aucie nie jest taka trudna. W rezultacie zastosowanie się do większości z porad zagwarantuje nam czystość samochodu oraz nasz wewnętrzny spokój. Dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów, należy jeszcze pamiętać o takich rzeczach, jak:
Regularna wymiana filtra kabinowego (filtra przeciwpłytkowego) – to on chroni wnętrze kabiny przed zagrożeniami, takimi jak pyłki. Poza tym najlepsze filtry kabinowe, z węglem aktywnym, są w stanie zatrzymać także bakterie i wirusy
Odkurzajmy regularnie wnętrze auta
– Stosujmy gumowe wycieraczki, które chronią podłogę przed wilgocią, powodującą pleśń
– Dbajmy o uszczelki samochodowe w drzwiach i oknach, które chronią wnętrze auta przed wilgocią, ponieważ mogą powodować pleśń i korozję
– Starajmy się płacić bezgotówkowo na stacji benzynowej, na bramkach na autostradzie i w sklepach, by uniknąć kontaktu z banknotami
– Starajmy się NIE spożywać posiłków w aucie, aby nie pozostawiać resztek (okruszków), które mogą być pożywką dla bakterii

Mamy nadzieje, że po przeczytaniu tego artykułu każdy już wie jak dezynfekować samochód. Pamiętajmy aby dbać o bezpieczeństwo swoje jak i najbliższych nam pasażerów.

Odkurzanie