Czyszczenie skórzanej tapicerki nie jest czynnością trudną i poradzi sobie z nią przeciętny Kowalski. Niegdyś posiadacz skór w aucie był zmuszony oddać swoje auto do profesjonalnego czyszczenia. Dziś ma wybór czy powierzyć czyszczenie tapicerki skórzanej w swoim samochodzie profesjonaliście, czy skorzystać z dostępnych środków i samodzielnie podjąć wyzwanie. Jeśli chcesz samodzielnie nadać swojej skórzanej tapicerkę dawny blask to, jesteś na dobrej drodze. W poniższym artykule przedstawimy jak to zrobić własnymi rękami i nie za miliony monet.


Zacznijmy od zalet skóry w aucie. Na pewno ogromną wartością skórzanych kanap, foteli i obszyć montowanych w autach jest ich atrakcyjny wygląd. W dalszym ciągu poszycie skórzane jest uznawane za luksusowe, a auto ze skórami za więcej warte. Dlatego skóra w samochodzie podnosi wartość pojazdu i sprawia, że jego wnętrze jest bardziej komfortowe. Przynajmniej wtedy, jeśli jest ona zadbana.

Zalet skóry naturalnej wielu szuka również w łatwości utrzymania takiego wnętrza. Skórę wyczyścić jest bowiem łatwiej aniżeli ma to miejsce przy tapicerce welurowej, alcantarze czy zamszu. Sporo zależy jednak od tego, jaka jest to skóra oraz w jaki sposób się o nią dba.

jak wyczyscic skore w aucie

 • Czyszczenie skórzanej tapicerki, zanim zaczniesz, poznaj rodzaje skóry?

  • Skóry gładkie powierzchniowo zamknięte

  Najczęściej w samochodach spotyka się skóry gładkie powierzchniowo zamknięte, które nie chłoną wody. Są to skóry bydlęce, które mają wykończenie matowe lub z połyskiem. Pigment jest tu nakładany na powierzchnię lica, dzięki czemu skóry takie są mocniejsze i mają trwalsze wykończenie.

  Tym samym są też lepsze przy codziennych użytkowaniu. Skórę taką rozpoznać można, nanosząc kroplę wody na ich powierzchnię. Jeśli woda nie wsiąknie w skórę, a powierzchnia nie pociemnieje, jest to skóra gładka powierzchniowo zamknięta. Taką skórę bez obaw można poddać czyszczeniu.

  • Skóry gładkie otwarte: anilinowe i semianilinowe

  Przy skórach gładkich otwartych wyróżnić możemy skóry anilinowe i semianilinowe. Przy tych pierwszych ich farbowanie odbywa się na wskroś bez wierzchniej warstwy pigmentu, co porównać można do bejc stosowanych przy drewnie.

  Skóra taka jest bardzo delikatna i przyjemna w dotyku, ma widoczne błędy i nieprawidłowości, takie jak blizny na skórze czy niejednakowy odcień. Przy tego typu skórach bardzo ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja, ponieważ mają one słabą powłokę ochronną.

  Ich identyfikacja jest równie prosta. W tym przypadku skóra natychmiast wchłonie wodę, a jej powierzchnia pociemnieje. Bardzo rzadko występują w samochodach, aczkolwiek zdarzają się egzemplarze na specjalne zamówienie z se skórą anilinową.

  Innym rodzajem skór otwartych są skóry semianilinowe, które mają delikatną warstwę pigmentu, przez co są odporniejsze od skór anilinowych na czynniki zewnętrzne. Skóry semianilinowe są częściowo zaimpregnowane, a więc nie wchłaniają wody tak szybko, jak skóry anilinowe. Niemniej jednak są bardziej podatne na wchłanianie tłuszczów.

  Odkurzanie tapicerki – przygotowanie do czyszczenia skór w samochodzie

   

  Zanim na dobre zajmiemy się czyszczeniem tapicerki skórzanej w samochodzie, trzeba rozpocząć od odkurzenia foteli i kanap w aucie. Jest to bardzo ważna czynność, o której wielu kierowców zapomina. Dobrze odkurzona tapicerka to taka, na której nie będzie żadnych luźnych zabrudzeń czy drobin piasku.

  Co, jeśli przed czyszczeniem skórzanej tapicerki nie odkurzymy jej?

  Zalegający na niej kurz, piasek czy zabrudzenia spowoduje, że podczas czyszczenia skóra w aucie zostanie zarysowana.

  Czyszczenie skórzanej tapicerki krok po kroku

  czyszczenie skórzanej tapicerki

   

  Czyszcząc fotele samochodowe najlepiej wykorzystać do tego specjalistyczne środki do czyszczenia tapicerki skórzanej. Takim produktem jest pianka do czyszczenia skóry K2 Auron, która zapewnia skórze delikatność, oraz naturalny matowy wygląd.

  Zestaw K2 Auron składa się z dwóch produktów: K2 Auron Cleaner i K2 Auron Protectant, do których dołączono wygodną szczotkę do czyszczenia oraz mikrofibrę. Do czyszczenia skórzanej tapicerki wykorzystuje się dostępny w formie piany środek K2 Auron cleaner, który posiada naturalne pH.

  • K2 LETAN CLEANER 250 ML
   Czyści i regeneruje skórę
  • K2 Auron
   Zestaw do pielęgnacji skórzanej tapicerki
  • K2 Auron Brush
  • K2 Auron Protectant 1L
   Środek do zabezpieczenia skóry
  • K2 Auron Cleaner 1 L
   Środek do czyszczenia skór
  • K2 AURON CLEANER STRONG 1L
   Bezzapachowa pianka do czyszczenia skór
  • K2 AURON STRONG
   Zestaw do czyszczenia i pielęgnacji mocno zabrudzonych skór
  • K2 LETAN FOAM 200ml
   Pianka do dogłębnego czyszczenia skóry
  • K2 LETAN WIPES
   Chusteczki do tapicerki skórzanej

  Znajdź sklep w okolicy

  Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

  Czyszczenie skórzanej tapicerki przy wykorzystaniu K2 Auron?

  czyszczenie skór w aucie

  Dzielimy element na kilka mniejszych części np. siedzisko fotela podzielić na 3 mniejsze kawałki. Jeśli już wyznaczyliśmy sobie mniejsze strefy, wystarczy teraz nanieść produkt na dołączoną do zestawu szczotkę i czyścić kolejne elementy samochodowej tapicerki, po czym zebrać bród ściereczką z mikrofibry.

  Mimo tego, że środek jest bezpieczny i nie powoduje uszkodzeń, skóry. Rekomendujemy, by rozpocząć na mało widocznym elemencie np. na spodzie zagłówka.

  Warto, również po czyszczeniu zaopatrzyć się w chusteczki do pielęgnacji skór w aucie K2 Letan Wipes, które są niezbędnym wyposażeniem każdego kierowcy posiadającego skórzaną tapicerkę.

  Zabezpieczenie skóry w aucie po czyszczeniu

  czyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie

 •  

  Samo czyszczenie tapicerki w samochodzie to nie wszystko. Warto zabezpieczyć skórę. Do tego służy środek K2 AURON PROTECTANT, który zabezpiecza skórę w samochodzie przed wycieraniem, utratą koloru oraz przed nadmiernym wysuszaniem i pękaniem, a nawet wchłanianiem potu z dłoni. Nakłada się go na czyszczone powierzchnie po ok. 2 godzinach od momentu wyczyszczenia tapicerki.

  Zabezpieczanie skóry przed wycieraniem to doskonała opcja dla każdego auta. Nawet w przypadku nowych aut warto zainwestować kilka złotych w powłokę zabezpieczającą, dzięki której skóra w aucie będzie odporniejsza na uszkodzenia. Wydłuży to jej żywotność, a co za tym idzie auto wolniej, będzie tracić na wartości.

  Dotyczy to również kierownic, zarówno tych fabrycznie obszywanych skórą, jak i kierownic regenerowanych gdzie skóra została od nowa założona przez tapicera.

  Czyszczenie skórzanej tapicerki – gdzie znaleźć profesjonalistę?

  Czyszczenie skór w aucie, możemy powierzyć w specjaliście. Grono wykwalifikowanych autodetailerów znajdziemy w serwisie Autonova. Dzięki któremu w wygodny i prosty sposób umówimy się online na usługę czyszczenie skórzanej tapicerki.

  Podsumowanie

  czyszczenie skór w samochodzie

  Odpowiednio pielęgnowana skóra pozostaje matowa, miękka, elastyczna oraz bardzo przyjemna w dotyku. Zastosowanie K2 Auron Protectant zabezpiecza ją również przed uszkodzeniem mechanicznym, przecieraniem, pękaniem, a także przed wchłanianiem potu z dłoni. Skoro wiecie już, jak pielęgnować skórzaną tapicerkę, mamy nadzieję, że skóra w aucie nie przysporzy Wam już kłopotu i zawsze wyglądać będzie na nową i zadbaną.