Tapicerka skórzana w samochodzie jeszcze kilkanaście lat temu była uważana za prestiż i dostępna dla osób zamożnych i wysoko postawionych. Dziś nie jest to takie oczywiste, a samochodami ze skórzanymi fotelami jeżdżą zwykli Kowalscy. Niezależnie od tego, jakie jest to auto, skóra wewnątrz spełni swoją funkcję, jeśli będzie czysta i zadbana. No właśnie, jak dbać o skórzaną tapicerkę?


Zacznijmy od zalet skóry w aucie. Na pewno ogromną wartością skórzanych kanap, foteli i obszyć montowanych w autach jest ich atrakcyjny wygląd. W dalszym ciągu poszycie skórzane jest uznawane za luksusowe, a auto ze skórami za więcej warte. Dlatego skóra w samochodzie podnosi wartość pojazdu i sprawia, że jego wnętrze jest bardziej komfortowe. Przynajmniej wtedy, jeśli jest ona zadbana.

Zalet skóry naturalnej wielu szuka również w łatwości utrzymania takiego wnętrza. Skórę wyczyścić jest bowiem łatwiej aniżeli ma to miejsce przy tapicerce welurowej, alcantarze czy zamszu. Sporo zależy jednak od tego, jaka jest to skóra oraz w jaki sposób się o nią dba.

Rodzaje skór w samochodzie – jak rozpoznać rodzaj skóry?

  • Skóry gładkie powierzchniowo zamknięte

Najczęściej w samochodach spotyka się skóry gładkie powierzchniowo zamknięte, które nie chłoną wody. Są to skóry bydlęce, które mają wykończenie matowe lub z połyskiem. Pigment jest tu nakładany na powierzchnię lica, dzięki czemu skóry takie są mocniejsze i mają trwalsze wykończenie.

Tym samym są też lepsze przy codziennych użytkowaniu. Skórę taką rozpoznać można, nanosząc kroplę wody na ich powierzchnię. Jeśli woda nie wsiąknie w skórę, a powierzchnia nie pociemnieje, jest to skóra gładka powierzchniowo zamknięta. Taką skórę bez obaw można poddać czyszczeniu.

  • Skóry gładkie otwarte: anilinowe i semianilinowe

Przy skórach gładkich otwartych wyróżnić możemy skóry anilinowe i semianilinowe. Przy tych pierwszych ich farbowanie odbywa się na wskroś bez wierzchniej warstwy pigmentu, co porównać można do bejc stosowanych przy drewnie.

Skóra taka jest bardzo delikatna i przyjemna w dotyku, ma widoczne błędy i nieprawidłowości, takie jak blizny na skórze czy niejednakowy odcień. Przy tego typu skórach bardzo ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja, ponieważ mają one słabą powłokę ochronną.

Ich identyfikacja jest równie prosta. W tym przypadku skóra natychmiast wchłonie wodę, a jej powierzchnia pociemnieje. Bardzo rzadko występują w samochodach, aczkolwiek zdarzają się egzemplarze na specjalne zamówienie z se skórą anilinową.

Innym rodzajem skór otwartych są skóry semianilinowe, które mają delikatną warstwę pigmentu, przez co są odporniejsze od skór anilinowych na czynniki zewnętrzne. Skóry semianilinowe są częściowo zaimpregnowane, a więc nie wchłaniają wody tak szybko, jak skóry anilinowe. Niemniej jednak są bardziej podatne na wchłanianie tłuszczów.

Zabezpieczenie lakieru powłoką ceramiczną ?

Odkurzanie tapicerki – wstęp do pielęgnacji

Czyszczenie skóry samochodowej rozpocząć trzeba od odkurzenia foteli i kanap w aucie. Jest to bardzo ważna czynność, o której wielu kierowców zapomina. Dobrze odkurzona tapicerka to taka, na której nie będzie żadnych luźnych zabrudzeń czy drobin piasku.

Najlepiej sprawdza się przy tym ssawka z twardym włosiem, która pomaga również wyzbyć się piachu zalegającego w tapicerce. Jeśli przed czyszczeniem tapicerki przeznaczonymi do tego środkami nie zostanie ona odkurzona, zalegające na niej kurz, piasek czy zabrudzenia mogą przyczynić się do tego, że podczas czyszczenia skóra na fotelach zostanie zarysowana.

Jak czyścić skórzaną tapicerkę?

Czyszcząc fotele samochodowe najlepiej wykorzystać do tego specjalistyczne środki do czyszczenia tapicerki skórzanej. Takim produktem jest pianka do czyszczenia skóry K2 Auron, która zapewnia skórze delikatność, oraz naturalny matowy wygląd.

Zestaw K2 Auron składa się z dwóch produktów: K2 Auron Cleaner i K2 Auron Protectant, do których dołączono wygodną szczotkę do czyszczenia oraz mikrofibrę. Do czyszczenia tapicerki wykorzystuje się dostępny w formie piany K2 Auron cleaner, który ma naturalne pH dla skóry, które wynosi ok 5.5 i nie narusza w żaden sposób warstwy ochronnej skóry (tzw. warstwy top coat)

Jak pielęgnować skórzaną tapicerkę przy wykorzystaniu K2 Auron? Warto podzielić sobie czyszczony element na kilka mniejszych części np. siedzisko fotela podzielić na 3 mniejsze kawałki. Jeżeli wyznaczyliśmy sobie mniejsze strefy, wystarczy teraz nanieść produkt na dołączoną do zestawu szczotkę i czyścić kolejne elementy samochodowej tapicerki, po czym zebrać bród ściereczką z mikrofibry.

Mimo że środek jest bezpieczny i nie powoduje uszkodzeń skóry, zawsze jego test przeprowadzić trzeba na mało widocznym elemencie, np. na spodzie zagłówka, ponieważ skóra mogła być wcześniej regenerowana, a nie mamy pewności, czy naprawa została przeprowadzona prawidłowo.

Jeżeli chcesz zobaczyć jak wyczyścić mocno zabrudzoną tapicerkę, zobacz artykuł: ,,Zestaw strong do skórzanej tapicerki”

Zabezpieczenie skóry przed wycieraniem

Czyszczenie tapicerki to nie wszystko. Warto ją jeszcze zabezpieczyć. Do tego służy środek K2 AURON PROTECTANT, który zabezpiecza skórę w samochodzie przed wycieraniem , utratą koloru oraz przed nadmiernym wysuszaniem i pękaniem, a nawet wchłanianiem potu z dłoni (w przypadku kierownicy). Nakłada się go na czyszczone powierzchnie po ok. 2 godzinach od momentu wyczyszczenia tapicerki.

Zabezpieczanie skóry przed wycieraniem to doskonała opcja dla każdego auta. Nawet w przypadku nowych aut warto zainwestować kilka złotych w powłokę zabezpieczającą, dzięki której skóra w aucie będzie odporniejsza na uszkodzenia, wydłuży się jej żywotność a co za tym idzie, auto wolniej będzie tracić na wartości.

Dotyczy to również kierownic, zarówno tych fabrycznie obszywanych skórą, jak i kierownic regenerowanych gdzie skóra została od nowa założona przez tapicera.

Jak dbać o powłokę ceramiczną?

Podsumowanie

Odpowiednio pielęgnowana skóra pozostaje matowa, miękka, elastyczna oraz bardzo przyjemna w dotyku. Zastosowanie K2 Auron Protectant zabezpiecza ją również przed uszkodzeniem mechanicznym, przecieraniem, pękaniem, a także przed wchłanianiem potu z dłoni. Skoro wiecie już, jak pielęgnować skórzaną tapicerkę, mamy nadzieję, że skóra w aucie nie przysporzy Wam już kłopotu i zawsze wyglądać będzie na nową i zadbaną.