Dla kierowców zima to okres wymagający ogromnej dozy cierpliwości. Jedna z oznak mrozu spotyka nas dosłownie przy wejściu. Zamarzające drzwi w zimie to problem dokuczliwy, a przymarzające uszczelki mogą narobić nam sporo kłopotu. Z tych powodów warto wiedzieć, jak ważna jest odpowiednia konserwacja uszczelek i co wykorzystać, by zamarznięty samochód przestał być naszym corocznym wyzwaniem.

Dlaczego drzwi w aucie przymarzają

Jak w każdym miejscu, w którym chcemy zachować szczelność między dwoma metalowymi elementami, w drzwiach stosujemy uszczelki. Inaczej nie udałoby się nam zachować odpowiedniej temperatury wewnątrz samochodu. Gdy jednak uszczelki się starzeją i twardnieją, pojawiają się w nich szczeliny, do których może wpłynąć woda. W lecie jest to ledwie zauważalne, ale w zimie, gdy ciekła woda zamienia się w stały lód, problem zaczyna doskwierać.

Zamarznięta woda nie tylko twardnieje, ale i zwiększa swoją objętość. Lód obecny w pęknięciach rozpycha więc uszczelki, często do poziomu, który teoretycznie powinien być większy od przestrzeni przeznaczonej dla uszczelek. Drzwi zostają przez to niejako „zespawane” z nadwoziem, czego efektem jest właśnie problem z ich otwarciem.

 

Spryskanie K2 SIL na ściereczkę

Jak dostać się do samochodu gdy zamarzły drzwi

Gdyby „spoiwem” łączącym drzwi z karoserią był sam lód, można by się pokusić o siłowe rozwiązanie problemu. Szkopuł tkwi jednak w tym, że lód znajduje się w uszczelce, a jej przecież tracić nie chcemy. Nawet jeśli nie należy ona do najdroższych elementów auta, ilość tych uszczelek wystarcza, by stwierdzić, że ich wymiana jest rozwiązaniem kosztownym. Dlatego zamiast próbować otwierać drzwi siłą, lepiej zadziałać tu sposobem.

Takimi sposobami są produkty przygotowane do działania w warunkach zimowych. Choć teoretycznie są one przeznaczone do innych zadań, ich skład chemiczny i przystosowanie do pracy przy elementach gumowych w niskiej temperaturze mogą uratować nas także z tej opresji.

 

  • K2 SIL 300 ML
    Chroni przed przymarzaniem uszczelek
  • K2 SIL 50 ML

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

 

Odradzanym sposobem jest natomiast polewanie uszczelek zwykłą, gorącą wodą. Takie działanie może nam przynieść katastrofalne efekty. Zbyt gorąca woda zniszczy uszczelkę, a nawet doprowadzi do pęknięcia szyby wskutek reakcji na dużą różnicę temperatur. Nieco chłodniejsza nie przyniesie natomiast pożądanego efektu i tylko wypełni przestrzenie, które były wówczas jeszcze puste.

 

Użycie K2 SIL na uszczelkach

Zabezpiecz się przed przymarzaniem drzwi w samochodzie

Sposoby na przymarzanie drzwi w zimie są działaniami ratującymi nas z opresji. Ale czy nie lepiej byłoby sprawić, abyśmy nigdy nie musieli z się takiej opresji ratować? Oczywiście, i dlatego bardzo przydatna jest odpowiednia profilaktyka, czyli konserwacja uszczelek. Najpopularniejszym środkiem przeznaczonym do takiej konserwacji jest silikon do uszczelek w sprayu, w przypadku K2 oznaczony jako K2 Sil.

Taki silikon sprawi, że uszczelki staną się bardziej elastyczne, a to ograniczy ilość mikropęknięć i przestrzeni, w których zimą mogłaby pojawić się woda. Większa elastyczność uszczelki zmniejszy także ryzyko jej przylegania do elementów metalowych. A wszystko za kilka, najwyżej kilkanaście złotych, czyli ułamek tego, na co bylibyśmy narażeni w przypadku uszkodzenia uszczelki.

 

K2 SIL podczas użycia

Jak stosować silikon w sprayu K2 SIL

Stosowanie K2 SIL, jak to z każdą profilaktyką bywa, ma swoje prawa. Najważniejsze, abyśmy zaczęli stosować środek odpowiednio wcześnie. Dzięki temu uelastyczni on uszczelki zanim niskie temperatury powiększą pęknięcia i szczeliny. Choć pojawienie się zimowych temperatur nie utrudni działania K2 Sil, wpłynie jednak już na same uszczelki i pogorszy ich stan zanim środek zacznie je chronić.

Z tego samego powodu, nakładanie środka powinniśmy powtarzać co dwa-trzy tygodnie. Regularne nakładanie silikonu w sprayu K2 Sil pozwoli zachować wysoką elastyczność uszczelek przez cały okres zimowych temperatur. Przed nałożeniem warto, abyś zadbał o czystość uszczelki, gdyż brud i inne nieczystości mogą utrudnić silikonowi działanie na całej długości uszczelki. W zamian K2 Sil będzie chronił uszczelki, nie przyciągając brudu czy też kurzu.

 

Dobrym pomysłem związanym z użyciem K2 Sil jest zastosowanie go także tam, gdzie teoretycznie uszczelki nie będą narażone na uszkodzenie. Choć w zimie nie będziesz na przykład odsuwał szyberdachu, także i w tamtych uszczelkach mogą pojawić się mikropęknięcia i zgromadzić się zamarzająca woda. Nałożenie na nie K2 Sil zwiększy ich żywotność i pozwoli dłużej cieszyć się nieprzeciekającym szyberdachem.

 

K2 SIL konserwacja uszczelek

Tanio i prosto pozbędziesz się problemu zamarzniętych drzwi

Jak widać nie trzeba wiele, by zapomnieć o problemie zamarzających zimą drzwi. Wystarczy kilka-kilkanaście złotych oraz kilka chwil poświęconych raz na dwa-trzy tygodnie, aby w zimie drzwi otworzyły się łatwo, a uszczelki pozostały nietknięte na swoich miejscach. Co więcej, użycie K2 Sil nie tylko nie dopuści do zamarznięcia i uszkodzenia uszczelek obecnych przy drzwiach czy bagażniku, ale i przedłuży ich żywot. Zysk jest więc podwójny. Więcej przydatnych produktów zimowych znajdziesz w naszej ofercie.