Sprawne wycieraczki samochodowe są potrzebne kierowcy o każdej porze roku. Ich stan ma bezpośredni wpływ na widoczność. Wycieraczki samochodowe często ulegają uszkodzeniom w trakcie zimy, które kwalifikują je do natychmiastowej wymiany. Jak dbać o wycieraczki zimą, żeby nie dochodziło do ich przyspieszonego zużycia i uszkodzeń? Jak chronić gumki wycieraczek samochodowych? Wyjaśnimy wszystko w poniższym poradniku.

Wycieraczki samochodowe zużywają się o każdej porze roku. Jednak najszybciej zużywają się zimą. Rzadko który komplet jest w stanie przetrwać sezon zimowy. Co ważne, najczęściej powodem uszkodzeń wycieraczek są błędy ze strony kierowców. Jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy i jak ich unikać?

Czy droższe wycieraczki samochodowe pracują dłużej?

Czy jakość wycieraczek ma kluczowy wpływ na ich trwałość? Czy jeśli kierowca kupi wycieraczki ze średniej półki cenowej, albo wycieraczki samochodowe premium, to wtedy będą one służyć dłużej, niż wycieraczki budżetowe? Jak dobrać wycieraczkę do auta, żeby służyła dłużej?

Z pewnością jakość wycieraczek ze średniej półki i z półki premium jest znacząco wyższa od wycieraczek budżetowych. Wycieraczki takie są wykonane z większą precyzją i zaprojektowane tak, aby jak najskuteczniej usuwały wodę i zanieczyszczenia. Lepsze wycieraczki produkowane są z materiałów wyższej jakości. To na przykład lepsza mieszanka gumowa do produkcji pióra, która zachowuje elastyczność, nie hałasuje i lepiej przylega do szyby. Wycieraczki premium są często wzbogacane, albo pokrywane dodatkami, zwiększającymi ich skuteczność i trwałość, jak teflon czy silikon.

Jednak w przypadku typowych błędów, popełnianych przez kierowców, nawet najdroższe wycieraczki samochodowe nie przetrwają. Jakie to błędy? Już wymieniamy!

Jak dbać o wycieraczki zimą?

Wycieraczki samochodowe nigdy nie powinny pracować na sucho.
Praca na sucho albo z niewielką ilością płynu do spryskiwaczy niszczy gumki wycieraczek samochodowych (czyli część pióra, bezpośrednio przylegającą do szyby i odpowiedzialną za oczyszczanie szyby). Dzieje się tak ze względu na większe tarcie. Co gorsza, praca wycieraczek na sucho powoduje rysowanie szyb. Ryski na przedniej szybie znacząco utrudniają widoczność. Jeśli kierowca oszczędza płyn do spryskiwaczy, z czasem tych rysek jest coraz więcej. O czym warto pamiętać? Za brak płynu do spryskiwaczy (i za niesprawne wycieraczki) można dostać mandat do 500 zł.

Wypróbuj zimowy płyn do spryskiwaczy K2 Claren. Nie zamarza do temperatury – 22 st. Celsjusza a zatem w warunkach typowej, współczesnej zimy nigdy nie zamarznie. Jest bardzo skuteczny. Został wzbogacony nanocząsteczkami, które tworzą na szybie warstwę ochronną. Dzięki temu brud nie osadza się na szybie, woda i śnieg spływają znacznie szybciej. Jak to wpływa na wycieraczki samochodowe? Skoro woda i śnieg spływają szybciej, wycieraczki samochodowe mają łatwiejszą pracę i przez to zużywają się znacznie wolniej.
Jak zawsze w przypadku produktów K2, możesz liczyć na bardzo atrakcyjną cenę, wysoką jakość i piękny zapach.

Wycieraczki samochodowe trzeba myć, tak samo jak szybę. Również zimą!
Jakie są współczesne zimy? Bardziej deszczowe, niż mroźne. Na szybach osadzają się różnej maści zanieczyszczenia, niesione przez pęd powietrza w trakcie jazdy, wiatr, spadające z drzew, niesione przez deszcz i śnieg. Do tego dochodzą jeszcze ptasie odchody. O nich powiemy później. Zostańmy przy standardowych zanieczyszczeniach. Jeśli są to drobinki piasku i mikrokamienie, mogą porysować szybę i zniszczyć delikatne gumki wycieraczki.

Jeśli jest to tłuszcz, pozostający na szybie, pojawi się kolejny problem, czyli smugi. Skąd tłuszcz na szybie? Z opadów, z szamponu z woskiem, z woskowania auta… Smużenie jest wyjątkowo denerwujące w trakcie jazdy i ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Kierowcy często wymieniają wycieraczki na nowe, kiedy zaczynają smużyć. Tymczasem czasami wystarczy je po prostu umyć. Tak samo, jak szybę.

Jak temu zapobiec? Zastosuj płyn do mycia szyb K2 Nuta oraz miękką ściereczkę bawełnianą. Unieś wycieraczki. Dokładnie oczyść ich pióra i wytrzyj je. Umyj szybę. Sprawdź. Z pewnością Twoja widoczność znacznie się poprawi. A żywotność Twoich wycieraczek znacząco wzrośnie. Nie zapomnij o umyciu tylnej szyby, tylnej wycieraczki i szyb bocznych. A płyn do mycia szyb K2 Nuta możesz też wykorzystać do mycia lusterek bocznych, lusterka wewnętrznego a także szyb w domu.

Wspomniany wcześniej płyn do spryskiwaczy K2 Claren, dzięki dodatkowi nanocząsteczek, zapobiega osadzaniu się brudu. To znów pozytywnie wpłynie na Twoje wycieraczki i szyby. I na Twoją widoczność oraz bezpieczeństwo.

  • K2 NUTA 750 ML
    Płyn do mycia szyb
  • K2 CLAREN -22°C 5 L
    Zimowy płyn do spryskiwaczy do -22°C
  • K2 ALASKA 700 ML
    Odmraża szyby nawet w -70°C

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Nie usuwaj ptasich odchodów za pomocą wycieraczek.
Zwłaszcza zaschniętych. To jeden z najczęstszych powodów zniszczenia wycieraczek. Już za pierwszym razem. Tak, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że czyszczenie szyby z ptasich odchodów nie należy do miłych czynności. Jednak trzeba to zrobić. Można użyć wody, miękkiej szczoteczki (silikonowej, żeby nie porysować szyby). Następnie wystarczy użyć płynu K2 Nuta.
Typowy błąd kierowców to spryskanie szyby płynem i uruchomienie wycieraczek. Jeśli ptasie odchody są zaschnięte, jest niemal pewne, że dojdzie do uszkodzenia pióra. Bezpowrotnego. I trzeba będzie wymieniać wycieraczki na nowe.

Jak dbać o wycieraczki zimą? Chroń wycieraczki przed przymarznięciem do szyby.
W jaki sposób? Unoś je w trakcie mrozu. Kładź na szybę (przednią i tylną) osłonę atermiczną, pomiędzy szybę a wycieraczki. Parkuj pod dachem. Stosuj pokrowiec na szyby, albo na całe auto.
Jeden z najczęstszych powodów zniszczenia wycieraczek w trakcie zimy, to odrywanie przymarzniętych wycieraczek. Kierowcy odrywają je ręcznie, albo uruchamiając napęd. Poza zniszczeniem pióra wycieraczki (gumki do wycieraczek samochodowych z pewnością tego nie wytrzymają) może też dojść o uszkodzenia elektrycznego silnika, napędzającego wycieraczki.

A jeśli dojdzie do przymarznięcia wycieraczek? Jak uwolnić zamarznięte wycieraczki? Jest to bardzo proste.

Zastosuj odmrażacz do szyb K2 Alaska. Spryskaj całą szybę i przymarznięte pióro wycieraczki. Odczekaj kilka minut. Lód powinien się rozpuścić. Dla pewności spryskaj jeszcze raz pióro wycieraczki. Po kilku minutach spróbuj je delikatnie podnieść. Brawo! Udało się! Nie uszkodziłeś wycieraczki samochodowej i uwolniłeś ją. Dodatkowo, K2 Alaska zapobiega przez pewien czas ponownemu zamarznięciu szyby.

Nie usuwaj śniegu i lodu z szyby za pomocą wycieraczek samochodowych.
To kolejny błąd i kolejna przyczyna zniszczenia wycieraczek w autach. Jak to zrobić w bezpieczny sposób?
Usuń śnieg za pomocą miękkiej szczotki. Najlepsze są szczotki silikonowe. Są też specjalne szczotki do śniegu. Jeśli jest ujemna temperatura, to na szybie na pewno znajdują się kryształki lodu. Użyj skrobaczki do szyb, albo K2 Alaska. Odmrażacz do szyb to lepsza opcja, bo rozpuści cały lód na szybie i nie trzeba będzie jej skrobać. Skrobanie to zawsze zagrożenie z porysowaniem szyby.

Nie uruchamiaj wycieraczek na szybie, na której znajdziesz choć jedną kroplę przymarzniętej wody. Pamiętaj, że jedna taka przymarznięta kropla jest bardzo twarda. Wystarczy, żeby bezpowrotnie uszkodzić pióro wycieraczki. I już wiesz, jak dbać o wycieraczki zimą!

Czy istnieje coś takiego, jak zimowe wycieraczki samochodowe?

Nie, są jedne, uniwersalne wycieraczki do szyb. Powinny być one wyprodukowane z mieszanki gumowej, która nie twardnieje na mrozie. Jeśli twardnieje, to wycieraczki zaczynają bardzo hałasować. Jeśli zastosujesz płyn do spryskiwaczy K2 Claren albo Nano, pamiętaj, że zawiera on w swoim składzie dodatki, które zapobiegają twardnieniu piór wycieraczek.

Jak dobrać wycieraczkę do auta?

Jeśli jednak Twoje wycieraczki samochodowe będą wymagać wymiany, musisz wiedzieć,
jak dobrać wycieraczkę do auta.

Zwróć uwagę na długość pióra (na przedniej szybie mogą być dwie wycieraczki o różnej długości pióra) oraz na rodzaj mocowania. Długość pióra jest szczególnie ważna w przypadku aut z systemami ADAS. Cała szyba musi być doczyszczona.

Można prościej: na opakowaniach wycieraczek znajdują się informacje, do jakich aut one pasują. W tym przypadku jednak musisz pamiętać o tym, że mogą to być wycieraczki uniwersalne. Będzie trzeba montować adaptery, co jest kłopotliwe.

Możesz kupić wycieraczki dedykowane do danego pojazdu. Wtedy wszystko będzie idealne: mocowanie i długość pióra. Trzeba jednak zapłacić za nie więcej, niż za uniwersalne.

Wielu producentów wycieraczek ma na swoich stronach wyszukiwarki, które pozwalają dobrać wycieraczki do konkretnego auta. Jeśli masz problem z montażem adaptera w wycieraczkach uniwersalnych – poszukaj filmów instruktażowych w internecie.

Wycieraczki samochodowe nie należą do najdroższych części samochodowych. Jednak konieczność ich ciągłej wymiany bywa denerwująca i ma wpływ na koszty eksploatacji auta. Zastosuj się do naszych porad, a Twoje wycieraczki będą Ci służyć znacznie dłużej!