Jak każde inne, powierzchnie reflektorów są podczas jazdy narażone na najróżniejsze czynniki zewnętrzne. Ich starzenie przynosi jednak skutki o wiele niebezpieczniejsze niż chociażby ubytki w lakierze. Dotychczas, przeciwdziałanie skutkom starzenia lamp polegało głównie na ich regeneracji, a jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak zabezpieczyć reflektory nie mieliśmy. Dziś jednak na rynku są już środki, dzięki którym reflektory można także zabezpieczyć przed kolejnymi uszkodzeniami. Taka ochrona reflektorów sprawi, że ich regeneracja będzie konieczna rzadziej, a nasze lampy dłużej zachowają optymalną jakość oświetlenia. Kolejna kwestia to estetyka, zżółknięte lampy nie wyglądają atrakcyjnie, a odpowiednia ich regeneracja może zażegnać ten problem.

Dlaczego warto chronić reflektory?

Pogarszanie jakości powierzchni reflektorów to problem każdego użytkownika samochodu. Bez względu na typ lub markę, podczas jazdy na reflektory będą działały rozmaite substancje, od typowych związanych z warunkami atmosferycznymi, po pozostałą po innych pojazdach chemię, sól drogową, brud czy piach. Wszystkie one będą negatywnie odbijały się na działaniu przednich lamp, i to tym bardziej, im mniej pomyślimy o ich ochronie. A zżółknięte, matowe reflektory nie tylko osłabiają jakość strumienia światła, ale i zmienia kąt jego rozproszenia na drodze, wyraźnie pogarszając widoczność.

Skutki gorszej widoczności, szczególnie w zimie mogą być tragiczne. Gorzej widzimy ewentualne przeszkody na drodze, gorzej widzi się także i nas. Co więcej, niedostateczne oświetlenie może być nawet przyczyną odebrania nam dowodu rejestracyjnego lub nieprzejścia kontroli na stacji diagnostycznej. A wszystko dlatego, że dbając o powierzchnie naszego pojazdu, zbagatelizowaliśmy elementy, które wyraźnie wpływają na nasze bezpieczeństwo na drodze.

 

Efekt hydrofobowości na reflektorach

 

Problem powszechny, czyli zżółknięte i matowe reflektory

Co zastanawiające, problemy związane z reflektorami są często przez kierowców bagatelizowane. Widać to wyraźnie właśnie w Polsce, gdzie miliony Polaków poruszają się samochodami co najmniej 10-letnimi, a więc takimi, gdzie problem występuje często. O ile zmatowienie jest jeszcze brane pod uwagę ze względu na wyraźne skutki na drodze, to zżółknięte reflektory są traktowane jako… efekt pracy żarówki. A w praktyce nawet najjaśniejsza, biała barwa żarówki reflektora pomoże niewiele, gdy barwę światła będzie jej nadawała zżółknięta powierzchnia reflektora.

 

  • K2 LAMP PROTECT 10 ML
    Powłoka ochronna na reflektory

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

 

Polerowanie reflektorów

W sytuacji, gdy powierzchnia reflektora została już nadszarpnięta przez czas, procesem odwracającym skutki zużycia jest jego regeneracja. Odbywa się to przede wszystkim poprzez polerowanie powierzchni. Za pomocą pasty typu K2 Lamp Doctor z powierzchni reflektora usuwa się zabrudzenia i zużytą warstwę, przywracając jej pierwotną przeźroczystość. Niekiedy wstępem do polerowania jest jej szlifowanie za pomocą papieru ściernego o odpowiednio dobranej gradacji oraz dużej ilości wody.

 

Polerowanie reflektorów

 

Zabezpieczenie reflektorów po regeneracji

Sama regeneracja reflektorów to jednak tylko połowa sukcesu. Kolejnym krokiem po regeneracji przednich lamp powinno być zabezpieczenie lamp, czyli nałożenie powłoki ochronnej, która uchroni lampy przed kolejnymi uszkodzeniami. Dotychczas jednak warstwę ochronną tworzyły środki takie jak np. lakier bezbarwny. Nałożenie takiego lakieru wiązało się jednak z pewnymi trudnościami, gdyż do jego aplikacji należało odpowiednio przygotować materiał, wykorzystując mieszankę lakieru, utwardzacza i rozpuszczalnika. Nakładanie takiej mieszanki wiązało się również z  ryzykiem powstawania zacieków. Na lampy były nakładane również ceramiczne powłoki lakierom samochodowym.

Zmieniło się to wraz z pojawieniem się środków przygotowanych specjalnie dla powierzchni lamp typu K2 Lamp Protect, gdzie nałożenie takiej powłoki ochronnej jest stosunkowo proste i każdy może ją nałożyć w zaciszu swojego garażu.

Taki środek to ochrona przed UV, czyli ultrafioletowymi promieniami słonecznymi, brudem i wodą oraz lekkimi zarysowaniami przygotowana specjalnie do powierzchni z tworzyw sztucznych i szkła, czyli tych najczęściej stosowanych w reflektorach. Powłoka pozwoli utrzymać reflektory w dobrym stanie przez o wiele dłuższy czas i dzięki temu zwiększyć okres do kolejnej regeneracji.

 

K2 Lamp Protect

Powłoka ochronna do lamp samochodowych K2 Lamp Protect

Utworzenie powłoki jest przy tym równie proste, co wykorzystanie bardziej uniwersalnego środka. W przypadku dłuższego, wykorzystywania samochodu i zauważalnego zużycia powierzchni reflektora, tą należy najpierw odpowiednio wypolerować. W takim przypadku warto zastosować nie tylko specjalną pastę polerską do reflektorów K2 Lamp Doctor, ale i zmywacz K2 Klinet, który skutecznie odtłuści powierzchnię lampy. Kolejnym krokiem jest dokładne umycie i wysuszenie lampy w celu przygotowania jej do samego nanoszenia powłoki.

Gdy już to zrobimy, wystarczy wstrząsnąć butelkę i nanieść powłokę K2 Lamp Protect na chusteczkę obecną na aplikatorze. Tak przygotowany produkt rozprowadzamy równo po reflektorze, a następnie czekamy od 5 do 10 minut na utworzenie pierwszej warstwy produktu. Następnie za pomocą mikrofibrowej ściereczki polerujemy powierzchnię i czekamy około 30 minut, po czym powtarzamy proces nanoszenia środka.

 

Odtłuszczanie lampy przy użyciu K2 Klinet

 

Warto nałożyć dwie warstwy powłoki K2 Lamp Protect, gdyż ta druga warstwa wypełni luki w tej pierwszej i utworzy odpowiednio grubą powłokę ochronną. Aby ta była pewna przez nawet rok, warto zrezygnować z mycia samochodu środkami chemicznymi przez 7 dni, by doszło do pełnego utwardzenia powłoki.

 

Poradnik polerowania lakieru

Pobierz poradnik

Odbierz za darmo ebook
"Jak samodzielnie wypolerować lakier?"
Wyrażenie poniższej zgody umożliwi Melle Sp. z o.o. prezentowanie Panu/Pani produktów, usług oraz promocji oferowanych przez Melle Sp. z o.o.
Wyrażenie poniższej zgody, umożliwi Melle Sp. z o.o. kontakt z Panem/Panią elektronicznie w celach marketingowych.
Wszystkie informację dotyczące ochrony danych osobowych przetwarzanych w ramach kontaktu z nami, w tym za pomocą niniejszego formularza znajdziesz w zakładce polityka prywatności. Wskazaliśmy tam między innymi, że administratorem danych jest Melle Sp. z o.o. z siedzibą w Starym Stawie 9, 63-400 Ostrów Wlkp., NIP: 6222622975.

 

Zadbaj o reflektor także, gdy jest nowy

Utrzymanie reflektora w dobrym stanie kojarzyło się dotychczas głównie z jego regeneracją. Teraz jednak możesz zadbać o swój reflektor, także chroniąc go przed niszczeniem powierzchni. Możesz to zrobić zarówno po regeneracji, jak i zaraz po odebraniu samochodu z salonu.

Stosując powłokę ochronną na nowych reflektorach, od początku chronisz je przed szybkim uszkodzeniem i perspektywą częstej regeneracji lub nawet wymiany. Wykorzystaj zabezpieczenie reflektorów typu K2 Lamp Protect i ciesz się doskonałym stanem lamp samochodowych przez długi czas.