Bieżnie i inne sprzęty fitness służą nam do ćwiczeń, a także do poprawy kondycji. Dlatego też warto o nie dbać, aby służyły nam one jak najdłużej. Regularne smarowanie pasa bieżni to jeden ze sposobów na to, by jej żywotność się wydłużyła.

Jaki produkt do smarowania bieżni wybrać?

Jeśli szukasz smaru do bieżni, najlepszym wyborem jest smar na bazie silikonu. Ten rodzaj smaru jest najpopularniejszy i polecany przez większość ekspertów.

Smar do bieżni na bazie silikonu ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to doskonały wybór. Przede wszystkim utrzymuję się dłużej na powierzchni niż inne rodzaje smarów. Co więcej, nie tworzy żadnych lepkich pozostałości na urządzeniu i można go bezpiecznie używać na gumowych powierzchniach. Nie pozostawia również nieprzyjemnych zapachów ani plam na powierzchni podczas aplikacji i wycierania

Posiadając bieżnię elektryczną, powinieneś używać specjalnego smaru do bieżni. Możesz go kupić w sklepie sportowym lub online. Pamiętaj jednak, że musisz regularnie go aplikować, aby utrzymać swoje urządzenie w dobrej kondycji.

Jak często smarować bieżnię?

konserwacja bieżni

Interwał konserwacji bieżni to czas między ostatnim smarowaniem pasa bieżni. Częstotliwość okresów smarowania zależy od tego, jak często korzystasz z bieżni. W większości bieżni okres smarowania wynosi co 200-300 km. Niektóre bieżnie są przeznaczone do użytku komercyjnego i mogą wymagać częstszego smarowania. Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o częstotliwości interwałów smarowania. Jeśli używasz maszyny codziennie, może wymagać częstszego smarowania, niż gdyby była używana tylko raz w tygodniu. Przed smarowaniem watro zapoznać się z zakładką konserwacja w instrukcji danego urządzenia.

Podsumowując smarowanie bieżni, zależy od tego, ile czasu i jak intensywnie korzystasz z bieżni. Warto smarować bieżnię przed każdym treningiem, a także regularnie czyścić ją ze śmieci i kurzu, aby utrzymać ją w dobrej kondycji.

Jak smarować bieżnię? – instrukcja krok po kroku:

Zaleca się smarowanie pasa bieżni raz w tygodniu lub co dwa tygodnie. Jeżeli urządzenie jest często użytkowane np. w klubie fitness. Aby to zrobić, należy rozprowadzić specjalny smar na środkową powierzchnię płyty biegowej bieżni.

 • K2 RUNIX 400 ML
  Smar do bieżni
 • K2 SURFO 750 ML
  Zmywacz, odtłuszczacz uniwersalny
 • K2 HIRO PRO
  Zestaw ściereczek z mikrofibry

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Bieżnia powinna być smarowana równomiernie na całej długości płyty bieżni, aby jej żywotność się wydłużyła.

 1. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego rodzaju smaru do swojej bieżni. O czym pisaliśmy wcześniej.
 2.  Kolejnym krokiem jest usunięcie nadmiaru brudu lub kurzu z powierzchni pasa bieżni. Możemy użyć do tego ściereczki z mikrofibry lub w przypadku większych zabrudzeń zmywacz uniwersalny na bazie wody. Zapewni to lepszą przyczepność nowego środka smarnego i dłuższą żywotność.
 3. Nałóż cienką warstwę smaru na powierzchnię paska bieżni i uruchom go przez około 30 sekund. Pozwoli to na lepszą penetrację we wszystkie obszary pasa.
 4. Usuń nadmiar produktu z pasa ściereczką z mikrofibry.

Pamiętaj, żeby regularnie smarować swoje urządzenie fitness, aby dłużej cieszyć się jego użytkowaniem.

Dlaczego nie każdy smar silikonowy nadaje się do konserwacji sprzętu fitness?

smarowanie sprzętu fitness smarem silikonowym K2 Runix

Smar silikonowy jest idealny do konserwacji sprzętu fitness, ponieważ jest nie klejący, wodoodporny i nie pozostawia tłustych plam. Nie każdy smar silikonowy jednak nadaje się do konserwacji sprzętu fitness. Niektóre zawierają substancje chemiczne, które mogą uszkodzić powierzchnię urządzenia. Jednak nie wszystkie smary silikonowe nadają się do konserwacji sprzętu fitness, ponieważ niektóre z nich są bardzo rzadkie i nieodporne na wysokie temperatury i w tych temperaturach topią się i kleją po odparowaniu. Dlatego przed użyciem smaru silikonowego upewnij się, że jest on bezpieczny dla Twojego sprzętu. W ofercie K2 znajdziesz smar do bieżni, który dzięki swoim właściwością idealnie nadaje się do smarowania sprzętów fitness.

Konserwacja bieżni elektrycznej – na jakie elementy zwrócić uwagę?

Bieżnia elektryczna to najpopularniejszy rodzaj bieżni, który można spotkać w domach oraz siłowniach. Jest ona ceniona ze względu na swoją prostotę obsługi oraz bezpieczeństwo. Bieżnia mechaniczna posiada kilka elementów, które warto regularnie konserwować. Wśród nich są:

 • rolki napinające pasek.
 • napięcie pasa napędowego.
 • łożysko biegowe.
 • łożyska wałeczków napinających.

Konserwacja bieżni – podsumowanie

Warto pamiętać o regularnej konserwacji bieżni, szczególnie jeśli chce się cieszyć jej długim i bezawaryjnym użytkowaniem. Pamiętaj o smarowaniu rolek napinających pasek oraz łożysk biegowych i wałeczków napinających.