Zapewne każdy z nas spotkał się kiedyś z problemem skrzypiących zawiasów w drzwiach. Jedni znają go z domu czy ogrodu, inni z pracy, a jeszcze inni doświadczyli go w miejscach, gdzie udawali się już po pracy. W końcu, skrzypiące, drażniące nie tylko uszy, ale i wymagające większej siły do ruszenia drzwi można też spotkać w swoim samochodzie. Bez względu na przypadek, rozwiązanie tego problemu jest proste, wystarczy wykorzystać do tego odpowiedni smar.

 

 

Dlaczego drzwi skrzypią?

Powodów skrzypiących drzwi może być kilka. Podstawowym jest ich eksploatacja, czyli stopniowe zużycie zawiasów i utrata właściwości smaru. Nawet dobre drzwi z wysokiej jakości zawiasami zaczną skrzypieć szybciej od tych gorszej jakości. Wydarzy się to w przypadku jeśli te pierwsze będziemy otwierali kilkadziesiąt razy dziennie. Do tego dochodzą jeszcze kwestie, które w inny sposób pogorszą jakość smaru, czyli temperatura, wilgoć, a przede wszystkim brud i kurz. Te ostatnie powoli zbierają się w szczelinach drzwi i utrudniają swobodny ruch zawiasów. Po pewnym czasie nie przeciwstawi się nawet najlepszy smar.

 

Zawias

Czym i jak nasmarować drzwi?

W przypadku typowych drzwi w domu czy ogrodzie, do zlikwidowania nieprzyjemnego odgłosu wystarczy zastosować odpowiedni środek. Najbardziej znanymi pod tym względem są środki wypierające wodę na bazie węglowodorów możliwe do wykorzystania w rozmaitych mechanizmach. Jak to jednak zwykle bywa, z uniwersalnością zastosowania takich produktów często idzie w parze ich mniejsza skuteczność czy czas działania. Warto więc czasem zastanowić się nad tym, czym smarować zawiasy w drzwiach i zwrócić uwagę na środki przeznaczone konkretnie do takich mechanizmów.

 

Smarowanie zawiasów

Smar ŁT-43 – zastosowanie

Przykładem produktu, który można wykorzystać do smarowania zawiasów w drzwiach jest K2 Smar ŁT-43. Przygotowany do użycia w takich mechanizmach smar będzie dłużej utrzymywał swoje właściwości, będzie też bardziej odporny na warunki środowiska pracy, a przy okazji da też dodatkową ochronę elementom danego mechanizmu. Zaletą tego typu produktów jest też ich prosta aplikacja. W tym przypadku specjalny aplikator i dozownik pozwoli nanieść odpowiednią ilość smaru w nawet trudno dostępne miejsce zawiasu, a swoje właściwości osiągnie już po kilku minutach.

Prócz zawiasów drzwi, produkty takie jak K2 Smar ŁT-43 sprawdzają się także w innych, podobnych do zawiasów mechanizmach. Chodzi tu o smarowanie prowadnic drzwi i bram przesuwnych, szuflad czy bram garażowych, zasuwów, a także łańcuchów pracujących przy silnikach elektrycznych bram. Podobnie, jak zawiasy, także i takie miejsca wymagają okresowego smarowania, które jeśli zostanie zbagatelizowane, to poskutkuje nieprzyjemnymi odgłosami podczas pracy.

 

Smarowanie łańcucha bramy

Skrzypiące drzwi w samochodzie, czym smarować zawiasy?

Przewagę smarów dedykowanych do mechanizmów zobaczymy jeszcze wyraźniej, gdy zastanowimy się, czym smarować drzwi w samochodzie. Tu w grę wchodzi już nie tylko typowa praca zawiasu, ale i zmienne warunki atmosferyczne, ryzyko korozji, a także obecność elementów wykonanych z innych substancji, na przykład plastikowych. Wiele uniwersalnych środków staje się tu bezużyteczna, a nawet groźna, bo o ile zniwelują tarcie, to doprowadzą do szybszego zużycia, a nawet uszkodzenia elementów drzwi.

Substancjami polecanymi do zawiasów drzwi samochodowych są specjalne smary typu K2 Biały Smar Litowy z PTFE. Nie tylko zachowa on swoje właściwości na dłużej, ale najpierw spenetruje mechanizm, by pojawić się i oczyścić z wody i brudu wszystkie ważne miejsca. Stężenie smaru utworzy natomiast nie tylko warstwę przeciwdziałającą tarciu, ale też ochronną, która spowolni korozję i uchroni mechanizm przed skutkami choćby warunków atmosferycznych. Na te, bardziej odporny jest oczywiście także sam smar, który nie zamarznie ani nie roztopi się mimo temperatur, które mogą na niego działać w okresie wykorzystywania.

  • K2 SMAR ŁT-43 400 ML
    Smar do łożysk toczonych i ślizgowych
  • K2 BIAŁY SMAR Z PTFE 400ML
    Redukuje tarcie, usuwa wilgoć, eliminuje skrzypienie i chroni przed korozją

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

 

Dedykowany smar, a sposoby domowe

Na skrzypiące drzwi rozwiązanie sugerują rozmaite poradniki domowych specjalistów. Choć niektóre z domowych sposobów mogą rzeczywiście dać pożądany efekt, niemal zawsze wiąże się to ze szkodliwymi konsekwencjami. Przede wszystkim dla mechanizmu, a nawet miejsca pracy. Zwykle wiąże się to z negatywnym ich wpływem na zawiasy, co w konsekwencji może powodować ich szybsze zużycie albo poprzez nieodpowiednią konsystencję produktu, wskutek której substancja szybko spłynie na same drzwi. Czasem jednak problemem staje się po prostu… zapach. Szczególnie w przypadku masła czy margaryny, bardzo szybko dowiedzie, że domowy sposób na skrzypiące drzwi był bardzo złym pomysłem.

 

zastosowanie smaru łt-43

Odpowiedni smar to prosty i skuteczny sposób na skrzypiące drzwi

Skrzypiące drzwi to problem tak samo częsty, jak łatwy do rozwiązania. Wystarczy tu smarowanie zawiasów odpowiednim dedykowanym do nich smarem. Bez względu na to, czy chodzi o drzwi domowe, czy samochodowe. Prawidłowo dobrany do zawiasów smar nie tylko rozwiąże problem, ale i zapewni ochronę zawiasów przed uszkodzeniem. Opóźni również pojawienie się kolejnego skrzypienia. A wszystko to za cenę, która dowodzi, że dedykowany smar wcale nie przegrywa pod tym względem z produktami uniwersalnymi.