IPA to skrót, który coraz częściej możemy spotkać w naszej przestrzeni. To oznaczenie podbija produkty między innymi branży motoryzacyjnej, elektronicznej, optycznej. Co kryją za sobą te trzy litery i dlaczego ta substancja znajduje tak szerokie zastosowanie? O tym właśnie jest poniższy artykuł.

Czym jest alkohol izopropylowy?

A zatem za skrótem IPA stoi nic innego jak alkohol izopropylowy, a właściwie izopropanol. Jak podaje Wikipedia, jest to organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi alifatycznych. Jest najprostszym alkoholem drugorzędowym, posiada tylko jeden izomer podstawnikowy – propan-1-ol.
Wzór sumaryczny na alkohol izopropylowy brzmi następująco:

C3H7OH

Związek ten otrzymujemy w przemyśle poprzez hydratację propylenu, a poprzez odwodorowienie izopropanolu otrzymujemy aceton.

IPA charakteryzuje się właściwościami czyszczącymi, odtłuszczającymi i szybkim odparowywaniem. To właśnie te cechy sprawiają, że znajduje on tak szerokie zastosowanie w szeregu różnych branż.

Ile procent ma alkohol izopropylowy?

W stężeniu między 60%, a 90% izopropanol jest wysoce skutecznym środkiem bakteriobójczym, działa również przeciwko grzybom i wirusom. Najlepiej sprawdza się na poziomie 70%. Środki powyżej 90% wykazują bardzo szybkie odparowywanie, dlatego to stężenie nie jest tak efektywne w zastosowaniu bakteriobójczym. Na rynku znajdziemy preparaty o stężeniu nawet do 99,99%. Taki wariant jest powszechnie stosowany jako rozpuszczalnik lub środek czyszczący w przemyśle wytwarzającym produkty wrażliwe na wodę jak na przykład w elektronice.

Im wyższe stężenie alkoholu, tym niższa temperatura zapłonu, przy uśrednionym poziomie temperatura ta wg Wikipedii to 82,3 °C. Jeśli z kolei idzie o temperaturę zamarzania alkoholu izopropylowego, to jest bardzo niska, mianowicie −87,9 °C.

Do czego służy izopropanol?

uzycie-alkoholu-izopropanowego

Jak już wspomnieliśmy alkohol izpropylowy, ma szerokie zastosowanie w wielu branżach. Służy do czyszczenia i dezynfekcji oraz doskonale sprawdza się jako rozpuszczalnik. Dzięki bardzo szybkiemu odparowywaniu idealnie odtłuszcza powierzchnię.

 • Wśród zalet IPA wymienia się:
 • Doskonałe rozpuszczania smarów i olejów.
 • Świetnie radzi sobie z brudem, czy zanieczyszczeniami.
 • Perfekcyjnie odtłuszcza każdą powierzchnię.
 • Nie pozostawia żadnych śladów.
 • Błyskawicznie odparowuje,
 • Jest zupełnie bezpieczny, nawet dla delikatnych powierzchni.
 • Jest neutralny chemicznie dla materiałów powszechnie wykorzystywanych w elektronice i elektromechanice.
 •  Idealnie oczyszcza powierzchnie optyczne.
 • Wysoka czystość pozwala na zastosowanie w kosmetyce.
 • Łatwo miesza się i wiąże z wodą.

Jak widać zalety, są szerokie, stąd też tak powszechne zastosowanie alkoholu izopropylowego. Poniżej wymieniamy kilka z możliwości:

 • IPA to idealny sposób na czyszczenie delikatnych części urządzeń elektronicznych i elektrycznych.
 • Świetnie sprawdza się również w czyszczeniu optyki teleskopów, lornetek, lunet, obiektywów aparatów fotograficznych, obiektywów noktowizorów itp.
 • Doskonale odtłuszcza oraz usuwa zanieczyszczenia z włókien światłowodowych przed założeniem złączy lub ich spawaniem.
 • Izopropyl możemy zastosować do czyszczenia czoła ferruli po polerowaniu.
 • Regeneracja kartridży do drukarek laserowych oraz atramentowych nie jest straszna przy zasotsowaniu IPA.
 • Alkohol izpropylowy idealnie pielęgnuje czytniki optyczne, mechanizmy głowic audio / video.
 • Możemy zastosować IPA przy czyszczeniu tkanin bawełnianych i elementów wykonanych z drewna.
 • Nie ma sobie równych w czyszczeniu atomizerów w e-papierosach.
 • Alkohol izopropylowy możemy użyć jako dodatek do paliw w celu zwiększenia rozpuszczalności w nich wody.
 • IPA zapobiega powstawania korków lodowych w przewodach paliwowych.
 • Usuwanie środków smarnych i tłuszczy wodoodpornych, w przemyśle drukarskim to drobnostka.
 • Da sobie radę w czyszczeniu okularów i szkieł powiększających.
 • Na co dzień przyda się nam w czyszczeniu monitorów i ekranów LED, LCD.
 • No i oczywiście, IPA to niezawodny środek dezynfekujący i odkażający.

Właściwości alkoholu izopropylowego na przykładzie K2 IPA 99 Cleaner

Doskonałym przykładem produktu o powszechnym zastosowaniu na bazie alkoholu izopropylowego jest K2 IPA 99 Cleaner. Dzięki wyeliminowaniu zbędnych dodatków środek cechuje się doskonałymi właściwościami czyszczącym i odłuszczającymi.

K2 IPA 99 Cleaner jak sama nazwa wskazuje, posiada 99% stężenie alkoholu, dzięki czemu szybko odparowuje z czyszczonej powierzchni. Usuwa takie zabrudzenia jak oleje, smary, tłuszcze, tusze czy pasty termoprzewodzące. Sprawdzi się w przypadku optyki, mechanice, elektronice czy motoryzacji.

Ten produkt jest neutralny chemicznie i bezpieczny dla czyszczonej powierzchni. Alkohol został zapakowany w dużą puszkę o pojemności 400 ml w formie sprayu. Opakowanie jest wyposażone w aplikator słomkowy ułatwiający perfekcyjną aplikację.

K2 IPA 99 Cleaner posiada bardzo prosty, a zarazem niezwykle czysty skład, ma również dość typowy dla tego typu produktów zapach, który można określić jako intensywny.

 • K2 IPA 99 CLEANER 400ML
  do czyszczenia optyki i elektroniki
 • K2 IPA 99 CLEANER 150ML
  do czyszczenia optyki i elektroniki
 • K2 KONTAKT SPRAY 400 ML
  Czyści i odtłuszcza części elektryczne.

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Alkohol izopropylowy — zastosowanie w motoryzacji

czyszczenie-lakieru-ipa

Jak już zostało wspomniane w tym artykule środki na bazie alkoholu izopropylowego, świetnie sprawdzają się w motoryzacji. Jednym z tego typu produktów jest opisany powyżej K2 IPA 99 Cleaner, który świetnie sprawdzi się we wszelkiej maści elektronice w naszym samochodzie, a także przy czyszczeniu styków.

Jeśli jednak chodzi o odtłuszczenie lakieru, co jest niezbędnym zadaniem przed nałożeniem wosku lub innej powłoki, z pomocą przychodzą nam dwa produkty od marki K2, mianowicie K2 Klinet oraz K2 Klinet Pro. Ten drugi dedykowany jest profesjonalistom w punktach detailerskich. Zastosowanie środków z alkoholem izopropylowym przed woskowaniem sprawi, że powierzchnia będzie gotowa na nową powłokę i jeszcze lepiej zwiąże ją z woskiem.

Podobnie jak w przypadku lakieru, produkty z IPA możemy stosować do czyszczenia i odtłuszczania szyb. Również będzie to idealne przygotowanie do nałożenia takiej powłoki jak niewidzialna wycieraczka. Ponadto izopropylen znajdzie zastosowanie w płynach do spryskiwaczy, szczególnie tych zimowych, ponieważ ma właściwości odmrażające szybę. W motoryzacji alkohol izopropylenowy stosowany jest właśnie jako odmrażacz.
Warto wspomnieć, że kosmetyki K2 na bazie IPA są kompletnie bezpieczne dla lakieru naszego samochodu. Za ich pomocą doskonale go oczyścimy i odtłuścimy, nie ponosząc przy tym żadnego ryzyka.

 • K2 KLINET 750 ml
  Środek do odtłuszczania powierzchni
 • K2 KLINET PRO 1L
  Środek do inspekcji lakieru

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Alkohol izopropylowy — zastosowanie w domu

Czy alkohol izpropylenowy możemy używać w domu, poza garażem? Odpowiedź brzmi tak! Jaszcze raz warto podkreślić, że IPA to środek o powszechnym zastosowaniu. Tak jak w motoryzacji i tutaj świetnie sprawdzi się w przypadku czyszczenia i odtłuszczania różnych powierzchni, np. tych plastikowych. Będąc przy tym zupełnie bezpiecznym, nie odbarwia koloru, nie uszkadza tworzywa.

Ponadto środkami na bazie izopropylenu wyczyścimy okulary, te standardowe i te przeciwsłoneczne, a także usuniemy resztki kleju.

Alkohol izopropylowy — zastosowanie w elektronice

zastosowanie-ipa-w-elektronice

Dzięki właściwościom szybkiego odparowywania środki na bazie alkoholu izopropylowego świetnie sprawdzają się w elektronice. Jest bezpiecznym środkiem do czyszczenia tak wrażliwych na wodę elementów. IPA możemy stosować zarówno w częściach wewnętrznych, jak i zewnętrznych naszych komputerów, laptopów, smartfonów oraz pozostałych urządzeń.

Z jego pomocą śmiało wyczyścimy takie elementy jak procesor, czy głowicę drukarki. To właśnie tam często zbiera się trudno dostępny dla nas kurz, który jednak dla prawidłowego działania urządzenia, należy usunąć. Alkohol izopropylenowy nam w tym pomoże.

Niezwykle trudną do wyczyszczenia częścią jest klawiatura. Codziennie, przez wiele godzin mamy z nią do czynienia. Dotykamy jej, często jemy nad nią. Zbiera się tam sporo drobin brudu, kurzu, ale i drobnoustrojów. Właściwości czyszczące, ale również antybakteryjne alkoholu izopropylenowego będą tu niezawodne.
Wszystkie plastikowe elementy obudowy, na których zawsze pozostawiamy ślady naszych palców, również polubią się ze środkami na bazie izopropylenu. Jak już pisaliśmy, alkohol jest bezpieczny dla tworzyw, nie odbarwia ich, nie ściera.

A teraz przechodzimy do najważniejszego elementu, naszego okna na świat Internetu, czyli ekranu. Dzisiejsze wyświetlacze, zwłaszcza w przypadku dotykowej obsługi narażone są na zabrudzenia, nie tylko ze strony kurzu. Zbierają się na nich odciski palców, co nie tylko wygląda nieestetycznie, ale jest też również źródłem bakterii. Ponadto, na laptopach oraz tabletach często pracujemy w różnych miejscach, często również przy nich jemy – to także źródła dodatkowych zabrudzeń.

Z wszystkim tym doskonale poradzą sobie środki na bazie alkoholu izopropylowego. Jego właściwości szybko odparowujące sprawiają, że ekran jest czysty i wolny od smug już po pierwszym przetarciu. Marka K2 w swoim portfolio ma produkt dedukowany do tego typu zadań, jest to K2 LCD Display Cleaner. Środek jest bezpieczny dla wszelkiego rodzaju czyszczonych ekranów. Nie pozostawia niepożądanych nalotów, nie matuje i nie uszkadza powierzchni.

Warto również wspomnieć, że środki na bazie IPA należy zastosować na ekranie dotykowym przed założeniem folii lub szkieł ochronnych. Alkohol odtłuści wyświetlacz i zbierze dokładnie wszystkie, nawet te najmniejsze drobinki. Dzięki temu zamontowana ochrona będzie zabezpieczać nasz ekran prawidłowo.

 • K2 LCD DISPLAY CLEANER 250 ML
  Płyn do mycia wyświetlaczy

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Czym zastąpić alkohol izopropylowy?

Szukając zamienników alkoholu izopropylowego, możemy trafić na takie substancje jak aceton, benzyna ekstrakcyjna, alkohol etylowy, denaturat czy spirytus. Niemniej jednak tak wszechstronnego zastosowania, jak IPA trudno znaleźć.

Aceton jest często stosowany w kosmetyce, w tym w zmywaczach do paznokci. Również wykazuje silne właściwości odtłuszczające i cechuje się szybkim odparowaniem.

W przypadku czyszczenia urządzeń elektronicznych w Internecie możemy spotkać się z rekomendacjami na rzecz benzyny ekstrakcyjnej.

Alkohol izopropylowy będzie jednak zdecydowanie lepszym i przede wszystkim bezpieczniejszym wyborem, zarówno pod kątem właściwości odkażających, jak i szybkiego odparowywania, tak ważnej kwestii w elektronice.

Alkohol etylowy jest na równi z izopropylenem zalecany w czyszczeniu elektroniki, czy odtłuszczaniu innych powierzchni. Jest jednak droższym wyborem i nieco bardziej agresywnym specyfikiem.

Denaturat również może pojawić się w różnych poradach jako zamiennik IPA. Niemniej jednak nie charakteryzuje się on tak czystym składem, jak alkohol izopropylowy. Kiedy mamy do wyczyszczenia bardzo wrażliwe miejsca, nie ma sensu decydować się na to zastępstwo i podejmować ryzyko.

Gdzie kupić alkohol izopropylowy?

Jeśli zastanawiacie się gdzie kupić alkohol izopropylowy, czy produkty na jego bazie są trudno dostępne, to już spieszymy z odpowiedzią. Znajdziecie tutaj również informację gdzie kupić IPA najtaniej.

Produkty marki K2 na bazie IPA opisane w powyższym tekście kupimy zarówno w sieci, jak i w sklepach stacjonarnych. Za pomocą wyszukiwarki na stronie k2.com.pl znajdziemy produkty w naszej okolicy lub w ulubionym sklepie online. Będziemy mieć również możliwość porównania oferowanych cen, dzięki czemu wybierzemy najkorzystniejszą dla nas ofertę.

Takie rozwiązanie zaproponowane przez brand K2 ułatwia nam zakupy takich specjalistycznych środków jak izopropanol i gwarantuje najlepszą cenę.

Czy alkohol izopropylowy można pić?

czyszczenie-ipa-podzespolow-komputera

Czy alkohol izopropylowy można pić? Jaka jest szkodliwość izopropanolu? Jakie są skutki picia alkoholu izopropylowego? Na te pytanie odpowiemy nieco humorystycznie, wszystkiego można spróbować, niestety niektóre substancje tylko raz. A na poważnie, tak jak pisaliśmy IPA to środek o wysokim stężeniu alkoholu, a co za tym idzie substancja szkodliwa i niebezpieczna.

Jaka zatem jest szkodliwość alkoholu izopropylowego? Opary IPA mogą powodować podrażnienie oczu i górnych dróg oddechowych. Alkohol izopropylowy ma działania drażniące błony śluzowe. Długotrwały kontakt może doprowadzić do uszkodzenia centralnego układu nerwowego.

W przypadku spożycia IPA może dojść do stanu upojenia alkoholowego, wymiotów i zatrucia organizmu. Zatrucie izopropanolem objawia się bólami i zawrotami głowy, znieczuleniem, hipotermią, niskim ciśnieniem krwi, depresją alkoholową, wstrząsem, a nawet śpiączką.

Jaka jest dawka śmiertelna spożycia alkoholu izopropylowego? Oczywiście w zasadzie w każdym przypadku jest to kwestia indywidualna, każdy organizm reaguje na tego typu substancje inaczej, niemniej literatura fachowa podaje, że śmiertelna dawka alkoholu izpopropylowego dla dorosłego człowieka to około 250 ml. Mówiąc w skrócie, szklanka IPA może być dla nas tą ostatnią.

Podsumowując, przy pracy z izopropanolem zaleca się stosowanie rękawic oraz niekonsumowanie płynu. Picie alkoholu izopropylowego jest stanowczo odradzane, może skończyć się bardzo źle.

Jak widzimy, zastosowań alkoholu izopropylowego jest naprawdę wiele i pomoże on nam w wielu domowych, czy samochodowych sytuacjach. Warto zaopatrzyć się w opakowanie środku na bazie IPA bowiem w każdej chwili może okazać się niezbędnym.