Piękny, błyszczący lakier to ozdoba każdego samochodu. Nowe auto ze zniszczonym, porysowanym, matowym lakierem, wygląda wyjątkowo nieatrakcyjnie. I odwrotnie, kilkunastoletnie auto z zadbanym, błyszczącym lakierem, wygląda świetnie. Jak utrzymać dobry stan lakieru przez lata i zapewnić jego błysk? Rozwiązaniem jest powłoka ceramiczna. Nie trzeba za nią płacić kilka tysięcy złotych. W ofercie K2 znajduje się ceramika samochodowa do samodzielnego zastosowania, za ułamek ceny, którą trzeba zapłacić w studiu detailingowym.

Powłoki ceramiczne to obecnie najlepsze, najskuteczniejsze i najtrwalsze zabezpieczenie lakieru przed uszkodzeniami. Nie są to cudowne rozwiązania, które zapewnią tytanową powłokę na lakierze, chroniącą przed kamieniami i grubszymi zarysowaniami. Niemniej jednak powłoka ceramiczna skutecznie chroni przed typowymi zagrożeniami, którym samochodowy lakier musi stawić czoła każdego dnia.

Zatrzymajmy się przez chwilę przy samym lakierze samochodowym.

Lakier samochodowy pełni dwie funkcje: ozdobną i ochronną. Standardowy lakier samochodowy składa się z 3 warstw:

warstwy lakieru

• Podkładu, który zapewnia dodatkową ochronę antykorozyjną i wygładza nierówności blachy.
• Lakieru bazowego, którego zadaniem jest nadanie samochodowi koloru.
• Lakieru bezbarwnego, który chroni lakier bazowy i nadaje mu błysk.
To właśnie lakier bezbarwny jest najbardziej narażony na uszkodzenia. I to on odpowiada za matowienie całego lakieru auta.

W trakcie eksploatacji lakier jest narażony na uszkodzenia ze strony kwaśnych deszczy, ptasich odchodów, żywicy z drzew, gałęzi, pyłków, kamieni, lodu i wielu innych. W pierwszej fazie uszkodzenia są najbardziej widoczne na przedzie maski samochodu.
Musimy też wspomnieć o tym, że współczesne lakiery samochodowe są delikatne i łatwe do uszkodzenia. Dzieje się tak dlatego, że od kilkunastu lat nie wolno stosować ołowiu i toluenu do ich produkcji, ze względu na ich szkodliwość dla zdrowia.

Powierzchowne uszkodzenia lakieru bezbarwnego powodują matowienie, a także powstawanie rysek i hologramów. Głębsze uszkodzenia mogą prowadzić do uszkodzenia lakieru bazowego (kolorowego) i są bardzo widoczne. Najgłębsze prowadzą nawet do powstawania korozji. Jedną z najgorszych rzeczy, która może spotkać właściciela samochodu, jest łuszczenie się lakieru bezbarwnego. Temu wszystkiemu można zaradzić. Jest to logiczne — należy tak wzmocnić zewnętrzną powłokę ochronną samochodu (lakier bezbarwny), aby nie dochodziło do jej uszkodzeń i do uszkodzeń głębszych warstw lakieru. Dodatkowo zabezpieczenie to powinno nadać błysk, żeby samochód zawsze wyglądał jak po woskowaniu. Takie właściwości ma powłoka ceramika samochodowa.

Co to jest powłoka ceramiczna?

Powłoka ceramiczna to najbardziej zaawansowany technologicznie sposób zabezpieczenia lakieru samochodowego. Powłoka ceramiczna ma następujące właściwości:
• Łączy się z lakierem bezbarwnym i tworzy trwałą powłokę ochronną, zabezpieczającą lakier przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych (woda, mróz, promienie słońca), chemicznych (ptasie odchody, wydzieliny i pozostałości owadów, soki z drzew, smoła z asfaltu niskiej jakości) i mechanicznych (chroni przed niewielkimi zarysowaniami, które mogą powodować wyrzucone w powietrze drobne kamienie, drobiny piasku, niewielkie gałązki, a nawet szpony ptaków, które mogą chodzić po dachu auta.
• W razie zarysowania — rysa pojawia się na powłoce ceramicznej, a nie na fabrycznym lakierze bezbarwnym.
• Nadaje wysoki połysk dla lakieru bezbarwnego i ma właściwości, dzięki którym woda szybko spływa z lakieru. Powłoka ceramiczna pogłębia kolor samochodu.
• Jest bardzo trwała — może wytrzymać nawet do 5 lat, przy odpowiedniej pielęgnacji.

Powłoka ceramiczna wykorzystuje dwa podstawowe środki: tlenek krzemu i tlenek tytanu opracowane z wykorzystaniem nanotechnologii oraz składniki dodatkowe (rozpuszczalnik, nośnik itd). Czasami dodatkowym składnikiem jest też teflon. Powłoka ceramiczna ma formę płynną. Po nałożeniu, jej na powierzchnię lakieru powłoka ceramiczna krystalizuje i tworzy skuteczną warstwę ochronną. Powłoki ceramicznej nie można usunąć żadnym środkiem chemicznym — nie można jej zmyć. Można ją usunąć tylko mechanicznie.

5 lat ochrony lakieru samochodowego

Ceramika na auto to świetne zabezpieczenie lakieru samochodu, ale początkowo było to rozwiązanie przeznaczone tylko dla osób zamożnych. Powłoki ceramiczne były bardzo drogie i ich nałożenie było możliwe tylko w studiu detailingowym. Z racji bardzo dużej pracochłonności i wysokiej ceny środka, zabieg nałożenia ceramiki samochodowej trwał nawet 2 dni i kosztował od 1 do 5 tys. złotych. Nic zatem dziwnego, że korzystali z niego tylko nabywcy nowych, drogich aut.

• Powłoka ceramiczna stała się dostępna dla każdego posiadacza samochodu dzięki wprowadzeniu do sprzedaży szeregu produktów, na przykład powłoki ceramicznej K2 Gravon (o trwałości do 5 lat) i powłoki ceramicznej K2 Gravon Lite (o trwałości do 2 lat).
• Powłoki ceramiczne K2 Gravon nie muszą być nakładane w specjalistycznym studiu detailingowym. Każdy może je nałożyć samodzielnie, stosując się do zasad i stosując odpowiednie produkty (o tym dalej).

Wosk czy powłoka ceramiczna? Który środek zabezpieczający lakier jest trwalszy?

K2 Gravon i K2 Gravon Lite porównanie

Jedyną wadą powłoki ceramicznej jest to, że jej nałożenie jest bardziej pracochłonne. Trzeba też odpowiednio przygotować podłoże, czyli lakier bezbarwny, do aplikacji.

Opakowanie dobrego wosku kosztuje od 20 do 35 zł. Wystarcza ono na mniej więcej 4 – 5 aplikacji, na całe nadwozie auta. Warstwa wosku chroni auto przed korozją i nadaje błysk przez okres od 2 do 3 miesięcy.

Powłoka ceramiczna zapewnia ochronę lakieru, ochronę przed korozją i błysk lakieru przez okres od 2 lat do nawet 5 lat.

• Powłoka ceramiczna łączy się z lakierem bezbarwnym i chroni go między innymi przed delikatnymi zarysowaniami. Trzeba poświęcić sporo czasu na nałożenie powłoki tylko raz na 2 lata albo raz na 5 lat, aby trwale zabezpieczyć lakier przed uszkodzeniami.

Powłoka ceramiczna — czy warto?

Jeśli zależy nam na tym, aby nasz samochód zawsze pięknie wyglądał — oczywiście, warto.
Jeśli zależy nam na tym, aby nasz lakier nie został zniszczony na skutek działania czynników atmosferycznych, chemicznych i mechanicznych — również warto.
Wbrew temu, co twierdzą niektórzy, lakier i jego stan ma ogromny wpływ na wartość samochodu przy odsprzedaży. Auto z zadbanym lakierem zawsze osiągnie lepszą cenę.
Tymczasem nawet najlepiej wyposażony pojazd, z matowym lakierem, albo z odpryskami lub z łuszczącym się lakierem bezbarwnym może mieć problemy ze znalezieniem nabywcy. Dodatkowo odpryski mogą być źródłem ataków korozji.

Trudno namawiać każdego kierowcę na to, aby wydał kilka tysięcy złotych na zakup i zlecenie nałożenia powłoki ceramicznej w profesjonalnym studiu detailingowym. Ale są tańsze rozwiązania.
• Powłoka ceramiczna K2 Gravon kosztuje ok. 200 złotych za opakowanie. Zapewnia ona do 5 lat ochrony lakieru. Ile opakowań wosku należy kupić, aby zapewnić ochronę lakieru przez okres 5 lat? Ile pracy trzeba włożyć, aby ten wosk nałożyć na karoserię?
• Powłoka ceramiczna K2 Gravon Lite kosztuje ok. 35 złotych za opakowanie 30ml. Zapewnia ona do 2 lat ochrony lakieru. To wydatek, jaki trzeba ponieść na zakup opakowania dobrego wosku.

• Do profesjonalnego nałożenia powłoki K2 Gravon i K2 Gravon Lite trzeba kupić jeszcze kilka niedrogich rzeczy. Na nałożenie powłoki trzeba poświęcić tyle samo czasu, co na nałożenie wosku.

Powłoka ceramiczna na felgi. I nie tylko felgi! Powłoka ceramiczna na tworzywa!

Gravon na tle Mercedesa

Alufelgi są drogie i są narażone na przyspieszone zużycie w trakcie eksploatacji samochodu. Wszelakiej maści ryski i odpryski wyglądają bardzo nieestetycznie. Z kolei błyszczące alufelgi są doskonałą ozdobą każdego auta. Tak samo zresztą, jak nowoczesne felgi stalowe albo eleganckie kołpaki.
Nie trzeba stale czyścić felg i stosować agresywnych środków do czyszczenia alufelg, zawierających kwasy. Można zabezpieczyć felgi przed osadzaniem się na nich zabrudzeń, dodatkowo zapewniając im piękny blask.
• Powłoka ceramiczna K2 Gravon i K2 Gravon Lite nadaje się do zabezpieczania felg aluminiowych, stalowych albo kołpaków.
• A skoro można stosować powłokę ceramiczną K2 Gravon i K2 Gravon Lite na tworzywa… Można także zabezpieczyć różne elementy zewnętrzne auta, np. podszybie, listwy ochronne albo relingi dachowe.

Powłoka ceramiczna samemu — czy można samodzielnie nałożyć powłokę ceramiczną?

Jak wspomnieliśmy na początku naszego artykułu, nałożenie powłoki ceramicznej w studiu detailingowym może trwać nawet 2 dni. Jednak ceramika do auta K2 Gravon i K2 Gravon Lite nie jest aż tak kłopotliwa w nałożeniu.

Spójrzmy, jak prosto nakłada się powłokę ceramiczną K2 Gravon Lite. To dobre rozwiązanie dla wszystkich sceptyków — warto od niej zacząć swoją przygodę z ceramiką na samochodzie.

Jak samodzielnie nałożyć powłokę ceramiczną K2 Gravon Lite?

• Auto trzeba dokładnie umyć, rozpoczynając od mycia wstępnego, a kończąc na właściwym, z użyciem szamponu. Uwaga — stosujemy szampon bez wosku. Zawsze należy korzystać z miękkich narzędzi, najlepiej z miękkiej gąbki lub rękawicy do mycia. Nie stosujemy szczotki.
Można też zastosować pianę do mycia wstępnego.
• Osuszone nadwozie warto dokładnie odtłuścić za pomocą środka K2 T6 Klinet. To odtłuszczacz, którym spryskuje się nadwozie, a potem przeciera i osusza za pomocą ściereczki z mikrofibry. Wszelakiej maści tłuste zabrudzenia (np. pozostałości z wosku) uniemożliwiają właściwe nałożenie powłoki ceramicznej.
• Samochód powinien znajdować się w cieniu i powinien być osłonięty od pyłów, liści, deszczu itd. Proces nakładania powłoki ceramicznej najlepiej przeprowadzić w czystym, dobrze oświetlonym garażu.
• Opakowanie K2 Gravon Lite trzeba wstrząsnąć. Na aplikator należy zawinąć ściereczkę i nanieść na nią od 6 do 8 kropli.
• Powłoka musi być nakładana krzyżowo – najpierw należy delikatnie i dokładnie przeciągać ściereczkę z aplikatorem od prawej do lewej strony nadwozia, a następnie od góry do dołu.
• Taka ilość K2 Gravon Lite (8 kropli) powinna wystarczyć na dokładne pokrycie jednego lub dwóch elementów nadwozia (np. maski i pasa przedniego).
• Trzeba odczekać ok. 5-10 minut, aż powłoka wyschnie. Jak to sprawdzić? Po dotknięciu palcem nie powinny być widoczne żadne ślady.
• Następnie należy przystąpić do polerowania za pomocą miękkiej, suchej i czystej ściereczki z mikrofibry.

powloka ceramiczna k2 gravon lite

Po wypolerowaniu można przejść do kolejnych elementów nadwozia i postępować w taki sam sposób. Jak już wiemy, za pomocą K2 Gravon Lite możemy także zabezpieczyć felgi, elementy z tworzyw sztucznych, a nawet gumę.

Oczywiście, możemy zlecić nałożenie powłoki ceramicznej K2 Gravon albo K2 Gravon Lite specjaliście. Środek kupujemy sami, a następnie:
• Odwiedzamy stronę Autonova.com. 
• Możemy łatwo wyszukać warsztat w naszej okolicy, sprawdzić cenę i umówić się na wizytę.

Jak dbać o auto z nałożoną powłoką ceramiczną?

Samochód z powłoką ceramiczną wymaga specjalnej, acz niekłopotliwej dbałości, w celu konserwacji powłoki. W przypadku ceramiki, nałożonej przez studio detailingu, należy co 3 miesiące odwiedzać studio, aby wykonać konkretne czynności.
• Dbać trzeba również o ceramikę, nałożoną samodzielnie, czyli np. środku K2 Gravon. Do tego celu służy specjalny środek K2 Gravon Reload, który utrzymuje powłokę ceramiczną w odpowiednim stanie.

Jak go stosować? Jak konserwować powłokę ceramiczną? Jak stosuje się K2 Gravon Reload w praktyce?

• Auto powinno znajdować się w suchym i zacienionym miejscu, zabezpieczonym przed liśćmi, pyłem i piaskiem.
• Zaczynamy od mycia samochodu. Możemy zastosować pianę aktywną K2 Active Foam albo wodę z szamponem K2 Express.
Mycie samochodu przeprowadzamy najlepiej na „2 wiadra” z separatorem brudu znajdującym się we wiadrze z wodą, aby nadwozie było w stu procentach czyste. Mycie zaczynamy od dachu, zawsze myjemy auto z góry na dół. Na sam koniec zostawiamy najbrudniejsze elementy, czyli dolną część karoserii, zderzaki i felgi.
• Osuszamy nadwozie samochodu, stosując chłonną mikrofibrę K2 King lub K2 Flossy. Gruby i puszysty ręcznik K2 Flossy szybko chłonie wodę, a dodatkowo zapobiega powstaniu zacieków z twardej wody.
• Środek K2 Gravon Reload nakładamy na nadwozie, korzystając z dołączonego do niego aplikatora. Stosujemy odpowiednią ilość środka na jeden element auta. Następnie polerujemy element, pokryty K2 Gravon Reload, za pomocą mikrofibry, będącej częścią zestawu.
• Postępujemy tak po kolei, z całym nadwoziem auta i z felgami, jeśli zostały też pokryte powłoką ceramiczną.

Powłoka ceramiczna powinna być konserwowana w ten sposób co 3 miesiące.

 • K2 GRAVON
  Ceramiczna ochrona lakieru - zestaw
 • K2 GRAVON RELOAD 250 ML
  Do konserwacji powłok ceramicznych
 • K2 Gravon Primer 140G
  Środek polerski przed nałożeniem powłoki ceramicznej

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

 

Czy można myć auto z powłoką ceramiczną na myjni automatycznej?

Najbezpieczniejsze jest mycie auta z nałożoną powłoką ceramiczną ręcznie, za pomocą miękkiej gąbki, albo bezdotykowo (za pomocą myjki ciśnieniowej, ewentualnie węża ogrodowego).
• Myjnie automatyczne mogą uszkodzić lakier i warstwę ceramiczną, pozostawiając na niej zarysowania. Biorą się m.in. one z powodu zabrudzeń, które osadzają się na szczotkach myjących samochód.

Czy jest sens kłaść wosk na powłoce ceramicznej?

Nie ma takiej potrzeby. Powłoka ceramiczna zapewnia wystarczający blask i stopień ochrony samochodu przed szkodliwymi czynnikami. Powłoka ceramiczna skutecznie zastępuje wosk.
Zapewnia znacznie lepsze parametry ochrony i parametry wizualne.

powłoka ceramiczna na mercedesie

Powłoka ceramiczna jako zabezpieczenie antykorozyjne?

Korozja na nadwoziu pojawia się wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia lakieru bezbarwnego, a woda, brud i inne czynniki zaczynają przedostawać się do lakieru podkładowego i do samej karoserii.
• Powłoka ceramiczna tworzy skuteczną barierę ochronną dla wszystkich czynników, wywołujących korozję. Powłoka ceramiczna jest skutecznym zabezpieczeniem pojazdu przed korozją.
• Powłoka ceramiczna skutecznie chroni elementy nadwozia najbardziej narażone na ataki korozji, takie jak progi, dolna część drzwi, elementy dachu itd.

Ile kosztuje ceramika samochodowa?

Za nałożenie powłoki ceramicznej w studiu detailingowym trzeba zapłacić najczęściej od 1000 do 5000 zł. Cena jest zależna od wielu czynników: rodzaju użytego środka, wielkości samochodu, ilości powierzchni do zabezpieczenia (np. czy mają być też zabezpieczone felgi i tworzywa sztuczne), ilości roboczogodzin, poświęconych na nałożenie powłoki.
Często też lakier auta musi być odpowiednio przygotowany do nałożenia powłoki ceramicznej — należy np. poddać go glinkowaniu i innym czynnością (polerowaniu) co znacząco podwyższa koszty.

Powłoka ceramiczna K2 Gravon (trwałość do 5 lat) kosztuje ok. 200 złotych za opakowanie.
Powłoka ceramiczna K2 Gravon Lite (trwałość do 2 lat) kosztuje ok. 30 zł za najmniejsze opakowanie (30 ml).
• Do ceny środków należy doliczyć jeszcze kilkadziesiąt złotych na dodatkowe produkty, takie jak K2 King i K2 T6 Klinet.

Koszt położenia powłoki ceramicznej K2 jest wielokrotnie niższy, za to trwałość — taka sama.

Na portalu Autonova.com możemy sprawdzić, ile trzeba zapłacić specjaliście za nałożenie powłoki K2 Gravon lub K2 Gravon Lite.

Czy powłoka ceramiczna zabezpiecza przed odpryskami kamieni?

Wszystko zależy od tego, jak duży kamień uderzy w powłokę ceramiczną. W przypadku miniaturowych kamieni rysa pozostaje na powłoce ceramicznej, a nie na samym lakierze.
Powłoka ceramiczna wzmacnia lakier, ale nie jest w stanie ochronić go przed odpryskami większych kamieni.

nakładanie powłoki ceramicznej gravon

Czy powłoka ceramiczna na kilkuletnim lub starszym samochodzie ma sens?

Tak, oczywiście. Przecież każdy właściciel chce, żeby jego auto wyglądało atrakcyjnie, bez względu na wiek.
• W przypadku starszych aut trzeba liczyć się z koniecznością odpowiedniego przygotowania lakieru do nałożenia powłoki ceramicznej. To oczywiste, że lakier musi być pozbawiony większych uszkodzeń, grubych rys, odprysków i odparzeń. W tym przypadku nie ma sensu nakładanie ceramiki na auto. Ceramika chroni dobry lakier przed uszkodzeniami. To nie jest lek na uszkodzony lakier.
• Starszy lakier przed nałożeniem powłoki ceramicznej należy spolerować przy użyciu odpowiednich metod i środków.

 • K2 KING PRO
  Mikrofibra do osuszania 40x60 cm
 • K2 KLINET 750 ml
  Środek do odtłuszczania powierzchni
 • K2 FLOSSY
  Ręcznik z mikrofibry do osuszania lakieru 60x90cm.

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Czy powłoka ceramiczna chroni przed śladami po ptasich odchodach?

Ptasie odchody mają bardzo destrukcyjny wpływ na lakier samochodu. Zwłaszcza wtedy, gdy znajdują się na lakierze przez dłuższy czas (kilka dni).
Powłoka ceramiczna skutecznie chroni lakier przed uszkodzeniami ze strony ptasich odchodów. Jeśli ptasie odchody będą znajdować się na powłoce przez dłuższy czas, dojdzie do jej zbielenia, które można łatwo usunąć. Jednak — fabryczny lakier bezbarwny pozostanie dalej nienaruszony.

Jaka jest twardość i grubość powłoki ceramicznej? Czy można nakładać kilka warstw?

Grubość powłoki ceramicznej jest bardzo cieniutka. Ma ona maksymalnie kilka mikronów grubości i jest cieńsza od warstwy lakieru bezbarwnego. Warstwa powłoki ceramicznej jest tak cieniutka, że nie sposób wyczuć jej podczas badania grubości auta miernikiem grubości lakieru.
• Twardość powłoki ceramicznej zależna jest od rodzaju zastosowanego produktu. Im większa twardość, tym większa odporność powłoki na zarysowania.
• Powłoka ceramiczna K2 Gravon ma grubość od 2 do 3 mikronów.
• Czy można nakładać kilka warstw powłoki ceramicznej? Zawsze trzeba stosować się do instrukcji, którą opracował producent środka. W przypadku K2 Gravon można nakładać 3 warstwy produktu, w odstępach 1 godziny.
Aplikacja powłoki ceramicznej na aplikator dołączony do zestawu

Czy powłokę ceramiczną można aplikować na matowy lakier?

Specjaliści zalecają nakładanie powłoki ceramicznej także na matowy lakier. Ceramika na auto świetnie komponuje się z matowym lakierem i odświeża wygląd auta.

Powłoka ceramiczna — ważniejszy produkt czy dokładna aplikacja? Jaką powłokę ceramiczną wybrać?

Oczywiście, najważniejszy jest dobry produkt. Nawet najlepsza aplikacja nie sprawi, że ukryje się wady produktu.
• K2 Gravon i K2 Gravon Lite to produkty markowe, wielokrotnie sprawdzone i przetestowane.
• Dobry produkt to już prawie gwarancja sukcesu. Jednak… Zadbajmy o jak najlepszą aplikację, aby uzyskać świetny efekt.