Sezon letni przed nami, a wraz z nim wysokie temperatury i promienie słońca, które podkreślają charakter naszych czterech kółek. Prawdziwi fani motoryzacji z pełną pieczołowitością dbają o każdy detal swojego samochodu, aby w te słoneczne dni ich maszyna prezentowała się nienagannie „od stóp do głów”. A jeśli o stopach mowa to w przypadku auta cała zabawa zaczyna się od niczego innego jak od mycia felg.

Dzisiaj na warsztat bierzemy te wykonane z aluminium. To popularny wariant wśród wymagających kierowców, który, aby cieszył oko pełnią swojego piękna, musi być zadbany i dokładnie wyczyszczony. W tym tekście znajdziecie odpowiedzi na pytania: jak i czym wyczyścić felgi aluminiowe? Jak i czym myć alufelgi oraz felgi stalowe? Jaką szczotkę wybrać do czyszczenia felg aluminiowych? Jakie preparaty sprawdzą się najlepiej?

Jak dbać o felgi aluminiowe?

Zanim zaczniemy dbać o felgi, musimy je najpierw mieć. Najlepszym sposobem będzie odwiedzenie sklepu z felgami i oponami sklepopon.com i złożeniu zamówienia na felgi aluminiowe dla naszego samochodu. Sklep oferuję szeroki wybór wzorów i kolorów felg aluminiowych. Bez najmniejszego problemu dopasujesz rozmiar, szerokość, rozstaw lub skorzystasz z wyszukiwania według modelu samochodu. Jak już mamy felgi możemy przejść do następnego kroku, czyli dbałości o nasze nowe felgi aluminiowe.

Felgi to jedna z najbardziej narażonych na zabrudzenia części naszego samochodu. Ich dolne położenie w sąsiedztwie opon, klocków hamulcowych i podłoża sprawia, że osadzają się na nich pyły często zawierające dużą ilość metali, sadza, drobiny smoły oraz asfaltu, czy wszelkiego rodzaju oleje. Wszystkie te substancje intensywnie przywierają do powierzchni felgi i niestety dość trudno je później stamtąd usunąć.

Dlatego też również, kiedy mamy do czynienia z dbaniem o felgi aluminiowe w grę wchodzi stare porzekadło – „lepiej zapobiegać niż leczyć”. O czym mówimy w tym przypadku? O regularnym myciu felg aluminiowych i odpowiednim ich konserwowaniu. Takie działanie zdecydowanie zmniejsza ilość osadzonych zabrudzeń i sprawia, że nie mamy do czynienia ze zbyt starymi, zaschniętymi plamami. Czyszczenie felg nie jest trudne, o tym, jak to zrobić dobrze piszemy dalej.

Jak wyczyścić felgi aluminiowe?

K2 Roton Pro daje efekt czerwonej felgi

Odpowiadając na pytanie, jak wyczyścić felgi aluminiowe, zaczniemy od porady czego zdecydowanie NIE robić – nie możemy traktować naszych felg za szybko i zbyt agresywnie. Pisząc o „za szybko” mamy na myśli bezpośrednie czyszczenie po zakończonej jeździe. Felgi podczas jazdy nagrzewają się, a zetknięcie gorącego metalu z chłodną wodą czy płynem może powodować jego uszkodzenie.
Alufegi musimy też traktować dość delikatnie. Ze względu na stosunkowo niską twardość tego materiału zastosowanie zbyt twardej szczotki, gąbki lub inwazyjnego środka chemicznego będzie skutkowało zarysowaniem, lub innym uszkodzeniem felgi aluminiowej.

Czym wyczyścić felgi aluminiowe? Jaki produkt wybrać do czyszczenia felg?

Jak w każdym czyszczeniu tak i w myciu felg aluminiowych podstawą jest woda. Przy silniejszych zabrudzeniach pomocna okaże się myjka ciśnieniowa, której siła strumienia pomoże nam usunąć zaschnięte drobiny pyłu, czy smoły.
Kolejną składową mycia alufelg jest środek czyszczący. Jeśli dbamy o swój samochód i z cotygodniową regularnością czyścimy felgi, wystarczy nam dobrej jakości szampon do mycia samochodu. Dla bardziej wymagających użytkowników idealnym rozwiązaniem będą dedykowane płyny, takie jak K2 ROTON oraz K2 ROTON Pro (wariant Pro został stworzony z myślą o profesjonalistach).
K2 ROTON w spektakularny sposób usuwa wszelkie uporczywe zabrudzenia, w tym osad z klocków hamulcowych i zabrudzenia drogowe, czego efektem jest zabarwienie naniesionego płynu na czerwono. Mycie felg za pomocą płynu jest szybkie, efektywne i skuteczne oraz nie wymaga wysiłku. Brud jest usuwany bez ryzyka zarysowania czyszczonej powierzchni. Całość czyszczenia z takim środkiem trwa kilka minut, a efekt „czerwonej felgi” dodatkowo potęguje satysfakcję z dbania o nasze auto.

 • K2 ROTON PRO 1 L
  Żelowa czerwona felga
 • K2 SCEPTER
  Szczotka detailingowa do felg i kołpaków
 • K2 ROTON 700 ML
  Wysoce efektywny płyn do mycia felg nadający efekt czerwonej felgi
 • K2 SZCZOTKA DO MYCIA FELG
  Szczotka do mycia felg
 • K2 MIXER 1L
  Butelka z HDPE
 • K2 PĘDZELEK DETAILINGOWY rozmiar 8
  Delikatny pędzel do detailingu
 • K2 PĘDZELEK DETAILINGOWY rozmiar 16
  Delikatny pędzel do detailingu
 • K2 ROTON PRO 750 ML
  Żelowa czerwona felga

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Jaka szczotka do czyszczenia alufelg?

zastosowanie szczotki scepter

Mycie felg aluminiowych ułatwiają odpowiednie szczotki. K2 w swojej ofercie posiada produkt o nazwie K2 SPECTER. Dzięki specjalnie zaprojektowanej linii i dobraniu włókiem ta szczotka potrafi usunąć zanieczyszczenia z nawet najbardziej niedostępnych miejsc.
W duecie z płynem K2 ROTON lub K2 ROTON Pro dla tej szczotki nie ma zadań niemożliwych.

Czyszczenie i odnowa felg domowymi sposobami

W zaciszu własnego garażu podstawą czyszczenia felg jest woda, a dodatkowo dedykowany płyn, lub szampon do mycia samochodu. Zadanie ułatwi nam dedykowana szczotka z miękkiego włosia. Mycie felg za pomocą K2 Roton może, odbyć się na przydomowym podjedzie. Środki chemiczne zawarte w płynie nie są szkodliwe dla powierzchni wykonanej choćby z kostki brukowej. Zaopatrzeni dodatkowo w szczotkę K2 Scepter będziemy mogli dotrzeć do największych zakamarków i dokładnie wyczyścić felgi aluminiowe.

szczotka scepter wraz z rotonem pro

Mycie felg aluminiowych sodą oczyszczoną

Wśród domowych metod na czyszczenie felg wymienia się sodę oczyszczoną. To środek, który pomaga często gospodyniom domowych nie tylko w kuchni, ale właśnie np. w sprzątaniu łazienki. Soda ma właściwości rozpuszczające zabrudzenia i wybielające. Niemniej jednak istnieje ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia felgi, dlatego my w swoich rekomendacjach pozostaniemy przy dedykowanych płynach do czyszczenia felg aluminiowych.

Jak wyczyścić felgę aluminiową domestosem?

Efekt przed i po zastosowaniu K2 Roton Pro

Często pojawiają się również pytania — co z czyszczeniem felg Domestosem? Otóż to rozwiązanie wydaje się ułatwiać zadanie, ponieważ mamy do czynienia z silnie żrącym środkiem, który z niejednym brudem da sobie radę. Musimy jednak pamiętać, że mówimy tu o felgach aluminiowych, czyli wykonanych z dość wrażliwego materiału, a ten specyfik nie jest do niego dostosowany. Dlatego działanie Domestosa i podobnych produktów jako środek do czyszczenia felg może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zdecydowanie lepiej postawić na sprawdzone i rekomendowane środki do mycia felg lub skorzystać z usług rekomendowanego punktu detailingowego.

Ile kosztuje profesjonalne mycie felg aluminiowych?


Jeśli mamy do czynienia z mocno zanieczyszczonymi alufelgami to warto oddać auto do sprawdzonego serwisu, gdzie zadbają o jego czystość i odpowiednio zakonserwują, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości. Rekomendowane placówki, które wiedzą jak wyczyścić felgi aluminiowe ze swojej okolicy, znajdziecie w serwisie internetowym autonova.com, zrzeszającym najlepsze warsztaty i punkty detailingowe. Intuicyjna wyszukiwarka sprawi, że znalezienie rekomendowanego miejsca po sąsiedzku zajmie Ci dosłownie kilka minut.

Myśląc o profesjonalnych usługach detailingowych wielu z nas, obawia się ich kosztów. Nie są to serwisy niezbędne i ich ceny nie należą do najniższych, ale nie są również zaporowe, nawet dla zwykłego Kowalskiego.

W przypadku czyszczenia felg aluminiowych i zabezpieczenia ich powłoką ceramiczną mówimy o wydatku rzędu 300,00 – 450,00 zł. Raz na jakiś czas na pewno znajdą się takie środki w naszym budżecie, a zainwestowanie ich w nasze cztery kółka przyniesie nam satysfakcję i może zwrócić się przy ewentualnej odsprzedaży.

Czyste i lśniące felgi to dla jednych must-have, dla innych przykry obowiązek, nie da się jednak ukryć, że zadbane obręcze cieszą oko każdego, nawet rowerzysty, czy przechodnia. Jeśli zależy nam, aby nasz samochód był również naszą wizytówką, warto zadbać o niego „od stóp do głów”.