Tak jak samochód jest wizytówką właściciela, tak lakier wizytówką całego auta. Niestety po latach użytkowania traci on atrakcyjny wygląd, przez co pojazd przestaje cieszyć oko właściciela i wyraźnie traci na wartości. Sposobem na to jest zabezpieczenie lakieru woskiem lub powłoką ceramiczną. Zanim się się za to jednak zabierzesz musisz przeprowadzić dekontaminację lakieru i pozbyć się z niego wszelkich plam i osadów. Z tego artykułu dowiesz się jak zrobić to prawidłowo.

 

Co to jest dekontaminacja lakieru ?

Zapewne na karoserii swojego auta możesz zaobserwować nieestetyczne naloty, plamki ze smoły, asfaltu lub pyłu z klocków hamulcowych. Ich usunięcie przy zastosowaniu tradycyjnego mycia zazwyczaj niewiele daje.

Dekontaminacja lakieru to złożony proces chemiczno-mechanicznego usuwania wszelkiego rodzaju osadów i zabrudzeń. Warto ten zabieg przeprowadzić szczególnie wtedy, gdy planujesz zabezpieczyć lakier swojego pojazdu ceramiczną ochroną lakieru, czy nawet zwykłym woskowaniem.

 

Ebook

 

Jak przeprowadzić dekontaminację lakieru?

Mycie wstępne samochodu – krok 1

Zacznij od dokładnego umycia samochodu i jego osuszenia. Najpierw zdecyduj się na wstępne mycie przy użyciu aktywnej piany ( patrz artykuł „Mycie samochodu aktywną pianą” ). Aktywna piana świetnie zmiękcza i usuwa większość zanieczyszczeń, przygotowując lakier do dalszych prac. Po spłukaniu piany odczekaj chwilę, aby auto przeschło przed kolejnymi pracami.

 

samochod-myty-aktywna-piana

 

Następnie przejdź do mycia zasadniczego. Dzięki zastosowaniu metody mycia „na dwa wiadra” unikniesz ryzyka zarysowania lakieru. Do mycia zasadniczego idealnie nada się szampon K2 Vena.

Usuwanie smoły i asfaltu – krok 2

Plamki ze smoły czy asfaltu usuniesz za pomocą sprayu K2 Tar Remover. Wystarczy, że spryskasz powierzchnię lakieru, a po upływie 30 sekund zetrzesz miękką szmatką dany fragment nadwozia.

Co ciekawe, K2 Tar Remover możesz z powodzeniem wykorzystać także do usuwania śladów po naklejkach, winietach, a także taśmach klejących. Po zakończeniu pracy obficie spłucz wodą pozostałości po produkcie.

Więcej o usuwaniu smoły z lakieru samochodowego możesz przeczytać w artykule: ,,Jak usunąć smołę z lakieru i felg?”.

 

Usuwanie smoły z lakieru przy użyciu K2 Tar Remover

 

Deironizacja – usuwanie metalicznych zabrudzeń – krok 3

Metaliczne zabrudzenia powstałe na skutek pylenia klocków hamulcowych podczas hamowania, występują szczególnie często na powierzchni felg, a także w dolnych partiach drzwi.

Do ich usunięcia wykorzystasz środek K2 Roton Pro, który idealnie nadaje się do usuwania tego rodzaju zanieczyszczeń. Z powodzeniem możesz wykorzystać go do każdego rodzaju felg (stalowych, aluminiowych, chromowanych czy lakierowanych). Dzięki neutralnemu pH K2 Roton Pro jest całkowicie bezpieczny dla lakieru.

 


 

Nanieś go na karoserię oraz felgi. Do czyszczenia felg wykorzystaj pędzelek detailingowy, dzięki czemu dotrzesz do trudno dostępnych miejsc oraz wzruszysz zalegający brud.

Po użyciu płyn wejdzie w reakcję z metalicznymi drobinami i zabarwi się na czerwono. Po zakończeniu prac, spłucz czyszczone elementy silnym strumieniem wody.

 

 • K2 BELA PRO 1 L BLUEBERRY
  Aktywna piana o neutralnym pH
 • K2 BELA PRO 1 L SUNSET FRESH
  Aktywna piana o neutralnym pH
 • K2 BELA PRO 1 L ENERGY FRUIT
  Aktywna piana o neutralnym pH
 • K2 ACTIVE FOAM 1 KG
  Pachnąca, aktywna piana
 • K2 ACTIVE FOAM 5 KG
  Pachnąca aktywna piana
 • K2 VENA 1L
  Hydrofobowy szampon samochodowy
 • K2 RĘKAWICA DO MYCIA AUTA
  Rękawica z mikrofibrą do ręcznego mycia auta
 • K2 TAR REMOVER 300 ML
  Usuwa smołę i ślady po naklejkach
 • K2 ROTON PRO 1 L
  Żelowa czerwona felga
 • K2 ROTON PRO 5 L
  Żelowa czerwona felga
 • K2 PĘDZELEK DETAILINGOWY rozmiar 16
  Delikatny pędzel do detailingu
 • K2 GLINKA DO LAKIERU
  Usuwa wszelkie zabrudzenia, nie rysuje, nie matowi lakieru
 • K2 SPECTRUM 700 ML
  Quick Detailer
 • K2 PROTON 200 g
  Wosk Carnauba - twardy wosk
 • K2 EXPRESS 1 L
  Wydajny szampon samochodowy
 • K2 PĘDZELEK DETAILINGOWY rozmiar 8
  Delikatny pędzel do detailingu
 • K2 POLY PRO
  Ręcznik z mikrofibry z glinką
 • K2 ROTON PRO 750 ML
  Żelowa czerwona felga

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

 

Glinkowanie lakieru – krok 4

Glinkowanie to etap, który pozwoli Ci uzyskać idealnie gładką powierzchnię lakieru. Dzięki glinowaniu pozbędziesz się osadów, które przetrwały wcześniejsze zabiegi. Oderwij około 20-30 gramowy kawałek glinki i uformuj z niego płaski dysk.

 

Glinka przed i po użyciu

 

Spryskaj powierzchnię auta quick detailerem K2 Spectrum lub użyj wody z niewielkim dodatkiem szamponu, dzięki czemu uzyskasz lepszy poślizg. Gdy zauważysz, że glinka jest mocno zabrudzona. Zgnieć zanieczyszczoną powierzchnię do środka i na nowo uformuj dysk.

 

glinkowanie-lakieru

 

Glinkowanie to najskuteczniejsza metoda usuwania zanieczyszczeń. Na temat glinkowania przygotowaliśmy dla Ciebie osobny artykuł. Glinkowanie lakieru, czyli sposób na lśniący lakier

 

Końcowe mycie samochodu – krok 5

Ostatni etap procesu dekontaminacji to ponowne umycie samochodu przy użyciu szamponu K2 Express. Niezbędne jest sunięcie osadu, który został po glinkowaniu i lubrykancie, który nadawał nam poślizgu. W tej chwili lakier jest w 100% czysty i odpowiednio przygotowany do woskowania auta lub korekty lakieru, o czym również przygotowaliśmy poradniki.

 

Podsumowanie

Dekontaminacja lakieru to jedyny sposób na usunięcie wszelkich rodzajów zabrudzeń z powierzchni lakieru, także tych, których nie widać gołym okiem. Dzięki temu lakier odzyska dawny blask. Co więcej, dekontaminacja jest niezbędnym zabiegiem, jeśli chcesz zabezpieczyć karoserię samochodu woskiem lub ceramiczną ochroną lakieru.

Sprawdź jak przygotować samochód do polerowania?

Poradnik polerowania lakieru

Pobierz poradnik

Odbierz za darmo ebook
"Jak samodzielnie wypolerować lakier?"
Wyrażenie poniższej zgody umożliwi Melle Sp. z o.o. prezentowanie Panu/Pani produktów, usług oraz promocji oferowanych przez Melle Sp. z o.o.
Wyrażenie poniższej zgody, umożliwi Melle Sp. z o.o. kontakt z Panem/Panią elektronicznie w celach marketingowych.
Wszystkie informację dotyczące ochrony danych osobowych przetwarzanych w ramach kontaktu z nami, w tym za pomocą niniejszego formularza znajdziesz w zakładce polityka prywatności. Wskazaliśmy tam między innymi, że administratorem danych jest Melle Sp. z o.o. z siedzibą w Starym Stawie 9, 63-400 Ostrów Wlkp., NIP: 6222622975.