Zakup pierwszego samochodu to zawsze wielkie wydarzenie w życiu każdego człowieka. Bez względu na to, czy jest to pierwsze auto dla 18 latka, czy też samochód dla znacznie starszej osoby. Jak wybrać samochód dla młodego kierowcy do 10, 15 i 20 tys. złotych? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? W co warto doposażyć auto dla młodego kierowcy?

Mówiąc „młody kierowca” nie mamy na myśli tylko człowieka młodego wiekiem. Piszemy o kimś, kto dopiero zaczął swoją przygodę z prowadzeniem samochodu. Zatem młody kierowca to może być ktoś, kto ma 60 lat.

Pierwsze auto dla 18 latka, 20, 30 czy 60 latka, który dopiero zdał prawo jazdy

Jaki powinien być pierwszy samochód dla młodego kierowcy? Jakie powinien spełniać warunki?

Wielkość samochodu – najlepsza średnia
Czy pierwsze auto dla 18 latka, albo dla innego młodego kierowcy powinno być małe?
Panuje takie przeświadczenie, wśród wielu młodych kierowców, że pierwszy samochód powinien być mały. Przodują tu panie. Najlepiej, żeby auto było dwuosobowe, wąskie, a do tego najlepiej niewidzialne. Kierowca powinien przystosowywać się do jazdy „normalnym” samochodem, w normalnych warunkach miejskich i poza miastem. Zatem dobrze jest mieć auto, które będzie miało standardowe rozmiary. Czyli najlepszym wyborem dla młodego kierowcy będzie samochód klasy B (auto miejskie) albo C (samochód kompaktowy). Miejsca parkingowe mają takie same rozmiary, nie ma miejsc parkingowych dla aut większych albo mniejszych. Dlatego dobrze, jeśli młody kierowca uczy się jeździć autem o standardowej wielkości.

Wartość samochodu – średnia lub niższa od średniej. Ale nie grat.
Trzeba pamiętać o tym, że młody kierowca będzie popełniać bardzo wiele błędów w trakcie eksploatacji auta. Czasami zdarzy mu się źle zmieniać biegi, co będzie powodować uszkodzenia skrzyni. Czasami ruszy na zaciągniętym hamulcu ręcznym. Z pewnością popełni wiele błędów eksploatacyjnych, które będą powodować awarie. Sprzęgło w takim aucie z pewnością długo nie wytrzyma. Samochód młodego kierowcy będzie narażony na przedwczesne zużycie i wiele różnorakich awarii. Dlatego warto wybrać auto o niezbyt wysokiej wartości.
Równocześnie, młody kierowca nie powinien jeździć tzw. gratem, czyli samochodem bardzo tanim, który ledwo trzyma się w jednym kawałku. Po pierwsze, oczywiście, ze względu na bezpieczeństwo. Po drugie, ze względu na możliwość występowania ciągłych awarii. A to może wyjątkowo zestresować młodego kierowcę. Zresztą, taki samochód zestresuje każdego, nawet kierowcę z 20 letnim stażem.

Wielkość silnika
Silnik nie powinien być zbyt duży, ani mieć zbyt dużej mocy. Dlaczego?
Po pierwsze, młody kierowca płaci bardzo wysokie OC. A jego cena jest zależna od pojemności silnika. Po drugie, młody kierowca nie powinien mieć zbyt dużej mocy do dyspozycji.

Auto dla młodego kierowcy: skrzynia manualna czy skrzynia automatyczna?
Lepiej jest wybrać samochód z manualną skrzynią biegów. Dlaczego? Albowiem jeśli ktoś nie nauczy się od razu jeździć z manualną skrzynią biegów, to nigdy się tego nie nauczy. To prawda, że automat jest wygodniejszy niż manualna skrzynia biegów. Ale jego naprawy są wielokrotnie droższe. Tymczasem młody kierowca może popełnić kilka błędów (czasami tylko jeden – wciśnięcie biegu wstecznego podczas jazdy) i automatyczna skrzynia biegów będzie się nadawać do naprawy. Obecnie praktycznie każdy samochód ma wspomaganie kierownicy, zatem nie ma co się zastanawiać nad tym wyborem.

Bezpieczeństwo
Warto zwrócić uwagę na to, żeby auto miało na wyposażeniu aktywne systemy bezpieczeństwa, takie jak ABS i ASR. Będzie idealnie, jeśli znajdzie się tez ESP, choć to raczej system wyposażenia, dostępny dla aut droższych i lepiej wyposażonych, a także nowszych. ABS i dwie poduszki powietrzne oraz system wspomagania hamowania – to absolutne minimum.

Czego unikać?
Najlepiej unikać aut z silnikiem diesla (wysokie koszty napraw i serwisowania), samochodów z dwumasowym kołem zamachowym, z drogim zawieszeniem (wielowahaczowym, aluminiowym, pneumatycznym) oraz automatyczną skrzynią biegów. Warto unikać samochodów rzadkich. Lepiej kupić model popularny, do którego będą dostępne tanie części. Takie auto naprawi każdy warsztat samochodowy.

Serwisowanie samochodu młodego kierowcy – czy musi być drogie?

Absolutnie – nie. Wystarczy stosować do serwisowania płyny eksploatacyjne firmy K2. To produkty cenione przez kierowców, sprzedawane w bardzo atrakcyjnych cenach.

K2 to świetne oleje silnikowe i oleje przekładniowe do skrzyń biegów. To produkty najwyższej klasy. Sprawdź specyfikację oleju w Twoim aucie. Znajdziesz ją w instrukcji samochodu. Kup olej K2 i ciesz się bezawaryjną eksploatacją pojazdu.

Jeśli nie wiesz co oznaczają symbole olejów, sprawdź nasz poradnik Klasyfikacja olejów silnikowych – Jak czytać oznaczenia?

K2 to oleje do systemów wspomagania kierownicy, takie jak PSF

K2 ma w swojej ofercie także świetne płyny do spryskiwaczy, jak Nano Sprysk

W K2 kupisz płyn do chłodnicy wysokiej jakości – choćby nasz kultowy Kuler

K2 to także dodatki, które pozwolą utrzymać Twój pojazd w dobrym stanie technicznym.

Pamiętaj, że warto dbać o swoje auto. K2 pomoże Ci w tym. W naszej ofercie znajdziesz szampony, woski i wszelakiego typu kosmetyki do aut. K2 idealnie łączy w sobie jakość, atrakcyjną cenę i skuteczność swoich produktów.

W co doposażyć samochód dla młodego kierowcy?

Auto dla młodego kierowcy warto doposażyć w tylną kamerę cofania, czujniki parkowania z przodu i z tyłu, a także w nawigację GPS. Wsparcie podczas parkowania z pewnością przyda się każdemu, zwłaszcza młodemu kierowcy. Nawigacja będzie ostrzegać o przekroczeniu prędkości i zapobiegnie stresowi, związanemu z błądzeniem po mieście.

  • K2 KULER LONG LIFE -35°C CZERWONY 1L
    Gotowy płyn do chłodnic
  • K2 NANO SPRYSK -18C 4L
    Zimowy płyn do mycia szyb i reflektorów
  • K2 PSF BEZBARWNY 1L
    Płyn do układów wspomagania

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Propozycje samochodów dla młodego kierowcy – jakie auto wybrać?

Auto do 10 tys. dla młodego kierowcy
Jakie propozycje można znaleźć na rynku? Sprawdźmy. Tym bardziej, że samochód do 10 tys. zł będzie najczęściej wybieranym autem przez młodych posiadaczy prawa jazdy. Jakie pierwsze auto do 10 tys. zł? Pod uwagę bierzemy samochody nie starsze niż 15 lat. Oto nasze propozycje:
• Volkswagen Polo 1.4
• Hyundai i10 1.1
• Fiat Grande Punto 1.4
• Citroen C3 1.4
• Peugeot 206 1.4
• Fiat Bravo 1.4
Nie jest problemem kupić samochód dla młodego kierowcy do 10 tys.. Takich aut na rynku jest naprawdę mnóstwo.

Samochód dla młodego kierowcy do 15 tys. – co warto wybrać?
Oto nasze propozycje:
• Opel Astra III 1.4
• Renault Clio 1.2
• Opel Corsa 1.2
• Peugeot 207 1.4
• Skoda Fabia 1.2
• Honda Civic 1.4

Samochód dla młodego kierowcy do 20 tys.
Nieliczni młodzi kierowcy mogą sobie pozwolić na zakup pierwszego auta do 20 tys. zł. Ale z pewnością tacy są. Co warto wybrać? Oto nasze propozycje:
• Seat Ibiza 1.2
• Volkswagen Golf 1.4
• Hyundai i20 1.2
• Toyota Yaris 1.33
• KIA ProCeed 1.4

O czym warto pamiętać? Nastawianie się na jeden konkretny model nie ma najmniejszego sensu. W praktyce może okazać się, że kierowcy podoba się coś zupełnie innego. Trzeba przymierzyć się do co najmniej kilkunastu aut, żeby wiedzieć, które nam najbardziej odpowiada. I co najważniejsze – samochód trzeba dokładnie sprawdzić przed zakupem. Albowiem nieuczciwi handlarze tylko czekają na niedoświadczonego nabywcę, napalonego na zakup pierwszego auta.