Nowoczesne telewizory, monitory i ekrany stosowane coraz szerzej w sprzęcie AGD, a nawet samochodach, są oparte najczęściej na technologii LCD. Często są to już nie tylko typowe ekrany, ale wyświetlacze z funkcją działania przez dotyk. Natomiast dotyk to kolejny, obok kurzu, brudu czy wilgoci sposób na zabrudzenie wyświetlacza, a w dłuższym czasie nawet na jego efektywność działania. Jak więc sprawić, że mimo narażenia ekranu na tyle zabrudzeń, ten pozostanie czysty i będzie funkcjonować przez długi czas?

 

Dlaczego warto zadbać o ekran naszego telefonu?

Nieusuwany z ekranu brud wpływa na efektywność działania urządzenia. Diody będą coraz gorzej wyłapywać nasz dotyk. Szczególnie teraz trzeba jednak podkreślić, że brud będzie szkodliwy także dla nas samych. Pozostałe na ekranie naskórki, pot i inne substancje, głównie te organiczne, w połączeniu z ciepłem wytwarzanym przez telefon będą doskonałym siedliskiem dla groźnych bakterii i wirusów. Pół biedy, gdy skutkiem kontaktu z nimi będą zmiany na naszej skórze. Gorzej, gdy właśnie tak trafi do nas groźny wirus mogący poważnie wpłynąć na cały nasz organizm.

  • K2 LCD DISPLAY CLEANER 250 ML
    Płyn do mycia wyświetlaczy

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Czym czyścić ekran smartfonu?

Do walki z takimi problemami nie wystarczy już typowa, sucha ściereczka z mikrofibry. Konieczne stają się środki, które nie tylko łatwo usuną zabrudzenia z ekranu, ale i go zdezynfekują. Dopiero nasączona takim środkiem ściereczka zapewni rzeczywistą czystość ekranu.

Polerowanie ekranu w samochodzie

Czyszczenie ekranu krok po kroku

Z pozoru łatwa czynność, wykonana bez zachowania kilku prostych zasad może skutkować poważną awarią lub trwałym uszkodzeniem sprzętu.
Stosując się do poniższych wskazówek, na pewno nie zaszkodzisz swojemu urządzeniu:

  • wyłącz telewizor/smartfon
  • odłącz źródło zasilania telewizora/smarfona
  • poczekaj na wystygnięcie ekranu (powinien być chłodny w dotyku)
  • spryskaj mikrofibrę płynem do mycia wyświetlaczy
  • wykonując koliste ruchy, pocieraj ściereczkę po ekranie
  • zanim uruchomisz sprzęt, odczekaj na całkowicie wyschnięcie płynu.

 

Czyszczenie ekranu telewizora przy pomocy płynu lcd cleaner

Czy można czyścić ekran telefonu płynem do szyb?

Szukając preparatów dezynfekujących, wielu z nas pomyśli o płynach stosowanych do szyb. Czy ich właściwości sprawdzą się także przy telefonie? To zależy. Niektóre płyny, a konkretnie ich skład pozwala na wykorzystanie przy czyszczeniu telefonu, inne mogą być groźne dla sprzętu i pozbawić nasz telefon właściwości dotykowych. Najlepiej więc postawić na preparaty przygotowane specjalnie do czyszczenia ekranu telefonu i nie ryzykować uszkodzeń. Przykładem takiego produktu jest LCD Display Cleaner, który jest bezpieczny dla ekranu.

A czy dobrą opcją jest czyszczenie ekranu telefonu spirytusem?

Dobrym przykładem płynu, którego lepiej nie używać w przypadku ekranów dotykowych, jest spirytus. I to z dwóch powodów. Po pierwsze, jest on zgubny dla powierzchni ekranu i elektroniki telefonu, szczególnie gdy dostanie się do jego wnętrza. Po drugie natomiast, jest on po prostu nieskuteczny. Skład i stężenie spirytusu wcale nie usunie wszystkich bakterii i wirusów, a wręcz pomoże niektórym namnożyć się na ekranie.

Czyszczenie ekranów domowymi sposobami

Skoro już wiemy, czym umyć ekran telewizora, warto też wiedzieć, czego przy tych czynnościach unikać.
Czyszczenie ekranów domowymi sposobami sprawdzały się w latach 90, gdzie telewizory posiadały szklany kineskopowy ekran, wystarczyło użyć płynu do mycia szyb, by ekran telewizora lśnił. Dzisiejsze ekrany są bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego tak ważne jest używanie taki produktów, jak LCD Display Cleaner.
Nie warto natomiast korzystać z nawet najbardziej miękkich gąbek, szmatek, chusteczek czy papierowych ręczników. Choć pozornie miękkie, ich struktura pozostawi na ekranie zarysowania czy nawet uszkodzenia, które pogorszą właściwości ekranu LCD. Co więcej, papierowe ręczniki i chusteczki same pozostawią po sobie małe kawałki papieru, które w końcu chcieliśmy z ekranu usunąć.

 

zastosowanie1-lcd-cleaner

Czyszczenie ekranów papierem toaletowym, ręcznikiem kuchennym czy chusteczkami higienicznymi grozi porysowaniem powierzchni ekranu. Należy się również wystrzegać aplikowania płynu bezpośrednio na ekran.
Pamiętaj również, by używać płynu do czyszczenia, który nie zawiera amoniaku, alkoholu, acetonu czy chlorku metylu.

Czym czyścić ekran telewizora?

Tu też warto postawić nie tylko na typowe szmatki z mikrofibry, ale i zaopatrzyć się w środek do czyszczenia ekranu telewizora. Przy ich użyciu również pamiętajmy, że nie wszystkie preparaty będą obojętne dla powierzchni telewizora czy monitora. Obok wymienionego już spirytusu unikajmy też tych z amoniakiem czy acetonem, ponieważ możemy nieodwracalnie uszkodzić ekran naszego telewizora.

Czym wyczyścić ekran przed nałożeniem folii?

Warto zwrócić jeszcze większą uwagę na pozostałości użytych środków czyszczących. Wskutek ich większej ilości i różnorodności, tych pozostałości na ekranie także może być po prostu więcej. A obecne później pod folią mogą nam wyraźnie utrudnić korzystanie z telefonu, a nawet zmusić do usunięcia dopiero co nałożonej folii czy szkła. Dlatego dobry wyborem będzie użycie LCD Cleanera przed nałożeniem folii ochronnej lub szkła.

zastosowanie-lcd-cleaner

Jak ograniczyć kontakt twarzy z ekranem telefonu?

Skoro już mówimy o skutkach zabrudzenia ekranu, warto wspomnieć o tym, jak sami możemy ograniczyć z nim kontakt. I wcale nie mówimy tylko o zestawach głośnomówiących czy słuchawkach. Na rynku znajdziemy coraz więcej rękawiczek z elementami, które pozwolą nam działać na telefonie bez realnego kontaktu skóry z ekranem. Obok regularnego czyszczenia ekranu, taki element odzieży może być sprytnym uzupełnieniem naszej domowej profilaktyki.

Przeczytaj również: ,,Czyszczenie wnętrza samochodu – jeden środek do wszystkiego”.

Ekrany LCD to dziś standard w wielu urządzeniach do użytku w domu, czy wyświetlaczach w samochodzie. Ich regularne, odpowiednie czyszczenie pozwoli zachować ich właściwości przez długi czas. Warto więc zawsze mieć w domu specjalny płyn, który przeznaczony właśnie do czyszczenia takich ekranów pozwoli usunąć z nich brud bez ryzyka jakiegokolwiek ich uszkodzenia.