Nowoczesne telewizory, monitory i ekrany stosowane coraz szerzej w sprzęcie AGD, a nawet samochodach, są oparte najczęściej na technologii LCD. Często są to już nie tylko typowe ekrany, ale wyświetlacze z funkcją działania przez dotyk. Natomiast dotyk to kolejny, obok kurzu, brudu czy wilgoci sposób na zabrudzenie wyświetlacza, a w dłuższym czasie nawet na jego efektywność działania. Jak więc sprawić, że mimo narażenia ekranu na tyle zabrudzeń, ten pozostanie czysty i będzie funkcjonować przez długi czas?

 

 

Czym wyczyścić ekran?

Ekrany telewizorów, monitorów czy smartfonów, a coraz częściej także te obecne w różnych pojazdach to w praktyce nie tyle jednolity element, to mnóstwo diod złożonych według parametrów ekranu. Zatem jak przygotować się do wyczyszczenia naszego ekranu z kurzu czy pozostawionych odciskach? Ściereczka z mikrofibry to must have, jeśli chodzi o czyszczenie ekranów. Idealnym wyborem będzie dedykowana do szyb i lusterek K2 Opti. Jednak sama ściereczka nie wystarczy by nasz ekran, wyglądał jak w dniu zakupu. Potrzebujemy jeszcze bezpiecznego płynu do mycia wyświetlaczy, takiego jak LCD Display Cleaner.

  • K2 LCD DISPLAY CLEANER 250 ML
    Płyn do mycia wyświetlaczy + mikrofibra

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Przygotowanie ekranu do czyszczenia

Oczywiście, prócz kwestii czym wyczyścić ekran telewizora, równie ważne jest przygotowanie ekranu do czyszczenia. Do właściwego działania można przystąpić jedynie wtedy, gdy warstwa brudu jest niewielka, a więc ekran czyszczony często i regularnie. Jeśli jednak kurz czy brud będzie tam dłużej, wpierw należy przeczyścić go suchą szmatką o delikatnej strukturze. Warto użyć tu takiej z mikrofibry. No i jeszcze jedno: ekran czyścimy tylko, gdy jest wyłączony i chłodny w dotyku.

 

Polerowanie ekranu w samochodzie

Czyszczenie ekranu krok po kroku

Z pozoru łatwa czynność, wykonana bez zachowania kilku prostych zasad może skutkować poważną awarią lub trwałym uszkodzeniem sprzętu.
Stosując się do poniższych wskazówek, na pewno nie zaszkodzisz swojemu urządzeniu:

  • wyłącz telewizor/smartfon
  • odłącz źródło zasilania telewizora/smarfona
  • poczekaj na wystygnięcie ekranu (powinien być chłodny w dotyku)
  • spryskaj mikrofibrę płynem do mycia wyświetlaczy
  • wykonując koliste ruchy, pocieraj ściereczkę po ekranie
  • zanim uruchomisz sprzęt, odczekaj na całkowicie wyschnięcie płynu.

 

Czyszczenie ekranu telewizora przy pomocy płynu lcd cleaner

Czyszczenie ekranów domowymi sposobami

Skoro już wiemy, czym umyć ekran telewizora, warto też wiedzieć, czego przy tych czynnościach unikać.
Czyszczenie ekranów domowymi sposobami sprawdzały się w latach 90, gdzie telewizory posiadały szklany kineskopowy ekran, wystarczyło użyć płynu do mycia szyb, by ekran telewizora lśnił. Dzisiejsze ekrany są bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego tak ważne jest używanie taki produktów, jak LCD Display Cleaner.
Nie warto natomiast korzystać z nawet najbardziej miękkich gąbek, szmatek, chusteczek czy papierowych ręczników. Choć pozornie miękkie, ich struktura pozostawi na ekranie zarysowania czy nawet uszkodzenia, które pogorszą właściwości ekranu LCD. Co więcej, papierowe ręczniki i chusteczki same pozostawią po sobie małe kawałki papieru, które w końcu chcieliśmy z ekranu usunąć.

 

zastosowanie1-lcd-cleaner

Czyszczenie ekranów papierem toaletowym, ręcznikiem kuchennym czy chusteczkami higienicznymi grozi porysowaniem powierzchni ekranu. Należy się również wystrzegać aplikowania płynu bezpośrednio na ekran.
Pamiętaj również, by używać płynu do czyszczenia, który nie zawiera amoniaku, alkoholu, acetonu czy chlorku metylu.

 

zastosowanie-lcd-cleaner

Przeczytaj również: ,,Czyszczenie wnętrza samochodu – jeden środek do wszystkiego”.

Ekrany LCD to dziś standard w wielu urządzeniach do użytku w domu, czy wyświetlaczach w samochodzie. Ich regularne, odpowiednie czyszczenie pozwoli zachować ich właściwości przez długi czas. Warto więc zawsze mieć w domu specjalny płyn, który przeznaczony właśnie do czyszczenia takich ekranów pozwoli usunąć z nich brud bez ryzyka jakiegokolwiek ich uszkodzenia.