Zaniedbana klimatyzacja może być źródłem większej ilości problemów, niż się wydaje. Najważniejsze z nich, zwłaszcza po zimie, to grzyb, pleśń i bakterie. To może przełożyć się na alergię, łzawienie oczu albo katar.


Poza tym zagrzybiona klimatyzacja oznacza również niezbyt przyjemny zapach. Wystarczy jednak raz do roku wydać kilkanaście złotych, poświęcić na to 1 godzinę  i mieć problem z głowy.

 • K2 KLIMA FRESH 150 ML
  Środek do odświeżania klimatyzacji
 • K2 KLIMA DOKTOR 500 ML
  Pianka do odświeżania klimatyzacji

Znajdź sklep w okolicy

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji – sygnał do działania

Najważniejszym sygnałem, że z klimatyzacją jest coś nie tak, będzie niezbyt przyjemny zapach w samochodzie, nasilający się zwłaszcza po wyłączeniu klimatyzacji. Wtedy lepiej działać od razu. Kolejną rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest filtr przeciwpyłkowy.

Doprowadza on powietrze do wnętrza samochodu i z czasem gromadzi wiele zanieczyszczeń i śmieci – jego wymiana znacząco poprawi jakość powietrza tłoczonego do wnętrza.

Źródło: YouTube. SmartDriver TV

Jak odświeżyć klimatyzację?

Niewiele osób wie, że problem można rozwiązać, bez konieczności wizyty u specjalisty. Wystarczy poświęcić na to jedno popołudnie. Ważne, by robić to co najmniej raz do roku – najlepiej w czasie wiosny.

klima doktor do czyszczenia klimatyzacji

Najpopularniejszą metodą odświeżenia klimatyzacji jest pianka, która w kilkanaście minut spowoduje, że z nawiewów zacznie wydobywać się przyjemny zapach. Można jej używać z każdą klimatyzacją: manualną, automatyczną i wielostrefową.

 

Cały proces odświeżania klimatyzacji wygląda tak:

1. Odnajdujemy w samochodzie filtr przeciwpyłkowy (inaczej – kabinowy), który zwykle znajduje się w schowku przed pasażerem. W niektórych autach znajdziemy pod przednią szybą, a możemy się tam dostać po otwarciu maski.

2. Wyjmujemy stary filtr kabinowy, a komorę w której był zamontowany oczyszczamy za pomocą odkurzacza – oczywiście, jeśli tylko dojście na to pozwoli.

3. Wprowadzamy rurkę  w miejsce wyjętego filtra – możliwie najgłębiej – i wypełniamy pianką całe wnętrze, tak aby piana mogła dosięgnąć ukryty w głębi parownik.

   • czyszczenie klimatyzacji przez filtr kabinowy lub inaczej zwany przeciwpyłkowy

4. Jeżeli piana zacznie wychodzić jej nadmiar należy wytrzeć za pomocą ściereczki. Następnie czekamy 15 minut i montujemy nowy filtr kabinowy.

5. Uruchamiamy silnik, włączamy klimatyzację w trybie cyrkulacji wewnętrznej, z minimalną siłą nawiewu. Temperaturę zostawiamy bez zmian – na minimum. W ciągu kolejnych 10 minut stopniowo zwiększamy siłę nawiewu do maksimum.

   • włączamy obieg zamknięty, żeby środek mógł krążyć w układzie

6. To wszystko, klimatyzacja jest już odświeżona. Musimy pamiętać tylko o tym, by przewietrzyć samochód, zostawiając go z otwartymi drzwiami na kilka minut.

Druga metoda, czyli tzw. „granat” jest jeszcze prostsza w użyciu. Ten sposób również usuwa nieprzyjemne zapachy, jego użycie jest bardzo szybkie. Całość polega na wstawieniu za fotel kierowcy odświeżacza w puszce, który w przy zamkniętych drzwiach w 10 minut odświeży klimatyzację. Co należy wykonać?

 

Klima Fresh do odświeżania klimatyzacji i neutralizowania nieprzyjemnych zapachów

1. Uruchamiamy silnik i ustawiamy klimatyzację na minimalną temperaturę, maksymalną siłę wentylacji i co najważniejsze – zmieniamy obieg na wewnętrzny.

2. Przesuwamy fotel kierowcy maksymalnie do przodu, a jego oparcie kładziemy w stronę kierownicy.

3. Wstrząsamy puszką i ustawiamy go za siedzeniem kierowcy. Wciskamy przycisk sprayu tak, by się zablokował i rozpoczęło się rozpylanie zawartości puszki. Zamykamy wszystkie drzwi i okna. Pozostawiamy auto na 10 minut.

   • Granat, stawiamy za siedzeniem kierowcy, uważając, żeby nie psikać na tapicerkę

4. Teraz wystarczy tylko otworzyć wszystkie drzwi, by przewietrzyć auto i wyrzucić zużyty pojemnik. Recyrkulację zmieniamy na obieg otwarty i cieszymy się świeżym zapachem we wnętrzu auta.

Zostaw przyjemny zapach

Aby dodatkowo poprawić atmosferę w samochodzie, warto sprawdzić odświeżacz powietrza montowany w kratkę wentylacyjną.

zapach samochodowy pozwoli utrzymać przyjemny zapach w samochodzie na dłużej

Pozostałymi, bardziej skomplikowanymi, ale i droższymi sposobami radzenia sobie z zaniedbaną klimatyzacją, jest metoda ultradźwiękowa oraz ozonowa.

Na jakikolwiek sposób czyszczenia czy odświeżenia układu klimatyzacji się zdecydujemy – warto się tym zająć. W okresie letnim sporo czasu spędzamy w samochodzie, a wysokie temperatury zachęcają do korzystania z „klimy”.

Źródło: YouTube. MotoDoradca

Warto zadbać, aby tłoczone do wnętrza auta chłodne powietrze było czyste i nie niosło ze sobą drobnoustrojów,  źle wpływających na zdrowie kierowcy i pasażerów.