W dzisiejszych czasach, gdzie tempo życia wymaga od nas szybkich i efektywnych rozwiązań, klej cyjanoakrylowy stanowi jedno z kluczowych narzędzi w arsenale każdego majsterkowicza, modelarza, a nawet profesjonalisty. Ten niepozorny bohater codziennych napraw zyskał swoją popularność dzięki niezwykłej mocy spajania i uniwersalności. Co właściwie kryje się za jego skutecznością? Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce kleju cyjanoakrylowego, by zrozumieć, jak najlepiej wykorzystać jego potencjał. 

Spis treści:

• Co to jest klej cyjanoakrylowy? 🔗
• Klej cyjanoakrylowy do czego? 🔗
• Jak przygotować podłoże pod klej cyjanoakrylowy? 🔗
• Czy kleje cyjanoakrylowe są bezpieczne? 🔗
• Jak i czym usunąć klej cyjanoakrylowy? 🔗
• Jak rozkleić palce sklejone klejem cyjanoakrylowym? 🔗

 

Co to jest klej cyjanoakrylowy?

Kleje cyjanoakrylowe to rodzina bezbarwnych, szybkowiążących, jednoskładnikowych klejów, które utwardzają się w obecności śladowych ilości wilgoci zawartej w powietrzu. Dzięki swojej unikalnej zdolności do szybkiego tworzenia mocnych, trwałych połączeń między szeroką gamą materiałów, stały się one niezbędnym narzędziem w domach, warsztatach, przemyśle i medycynie. Tajemnica leży w ich głównym składniku – cyjanoakrylanie. Ta chemiczna substancja jest w stanie zainicjować proces polimeryzacji w kontakcie z wilgocią, co prowadzi do błyskawicznego utwardzania. Proces ten nie wymaga żadnych dodatkowych katalizatorów czy utwardzaczy, co sprawia, że kleje cyjanoakrylowe są wygodne i gotowe do użycia niemal natychmiast. 

wykorzystanie kleju cyjanoakrylowego

Klej cyjanoakrylowy do czego?

Klej cyjanoakrylowy w żelu znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, od codziennego użytku domowego po wyspecjalizowane zastosowania przemysłowe a nawet w elektronice. Jego popularność wynika z szybkości działania, wszechstronności i tworzenia silnych, trwałych połączeń. Oto niektóre z głównych obszarów zastosowania kleju cyjanoakrylowego: 

 • Naprawy domowe: Klej cyjanoakrylowy jest idealny do szybkich napraw przedmiotów codziennego użytku, takich jak zabawki, biżuteria, obuwie, narzędzia, akcesoria kuchenne i ceramika,
 • Modelarstwo i rękodzieło: Ze względu na swoją zdolność do klejenia różnych materiałów, jest często stosowany w modelarstwie, tworzeniu biżuterii i innych projektach rzemieślniczych,
 • Motoryzacja: W przemyśle motoryzacyjnym kleje cyjanoakrylowe stosuje się do naprawy części plastikowych, gumowych uszczelek, luster, elementów oświetleniowych oraz innych komponentów,
 • Elektronika: W elektronice, klej cyjanoakrylowy jest używany do montażu komponentów takich jak peszle, kable, obudowy i inne małe elementy, które wymagają precyzyjnego pozycjonowania i mocnego trzymania, przez to że nie zawiera rozpuszczalników oraz jest bezbarwny sprawdza się przy montażu elementów kasetonów i gadżetów reklamowych,
 • Produkcja: Jest używany do łączenia małych części w procesach produkcyjnych, gdzie wymagana jest szybkie i silne połączenie, na przykład w produkcji zabawek, urządzeń gospodarstwa domowego czy sprzętu sportowego.

proces klejenia butów

Jak przygotować podłoże pod klej cyjanoakrylowy?

Przygotowanie podłoża pod klej cyjanoakrylowy to kluczowy etap, który zdecydowanie wpływa na trwałość i skuteczność klejenia. Cyjanoakryl, oferuje imponującą siłę wiązania w krótkim czasie. Aby jednak w pełni wykorzystać jego potencjał, należy dokładnie przygotować powierzchnię. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w odpowiednim przygotowaniu podłoża:

 • Oczyszczenie powierzchni: pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie powierzchni z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz lub inne substancje, które mogą wpłynąć na przyczepność kleju,
 • Zmatowienie powierzchni: cyjanoakryl najlepiej przylega do lekko chropowatych powierzchni. Jeśli więc kleisz gładkie materiały, rozważ delikatne zmatowienie ich papierem ściernym o drobnoziarnistej gradacji. Pamiętaj, aby po zmatowieniu ponownie oczyścić powierzchnię, aby usunąć powstały pył,
 • Odtłuścić podłoże: odtłuścić za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub izopropanolu, w przypadku elementów wykonanych z tworzyw trudnosklejalnych takich jak:
  – PP (polipropylen) – meble plastikowe, uchwyty lamp, zderzaków, osłon silnika,
  – PE (polietylen) – uchwyty lamp, uchwyty halogenów, zderzaki, mocowania zderzaków, osłony
  – PTFE (politetrafluoroeten) – listwy, podkładki, uszczelki,
  – ELASTOMERY – guma silikonowa, uszczelki, membrany konieczne jest użycie podkładu do klejów cyjanoakrylowych, który poprawia przyczepność, połączenia klejonego i zapewnia optymalne warunki dla przebiegu procesu klejenia. Pamiętaj podkład aplikujemy tylko na tworzywo trudnosklejalne,
 • Precyzyjne aplikowanie kleju: Po odpowiednim przygotowaniu podłoża, nadszedł czas na nałożenie kleju. Robiąc to, pamiętaj o precyzji – zbyt duża ilość kleju może nie tylko przedłużyć czas wiązania, ale też osłabić połączenie. Kleje cyjanoakrylowe aplikujemy tylko na jedną z klejonych powierzchni.

wykorzystanie podkładu do żelu cyjanoakrylowego

Pamiętaj, że każdy rodzaj materiału może wymagać nieco innego podejścia do przygotowania podłoża. Dlatego zawsze warto zapoznać się z zaleceniami producenta kleju oraz testować klejenie na niewielkich próbkach materiału, aby upewnić się, że połączenie będzie trwałe i estetyczne. Staranne przygotowanie podłoża to gwarancja, że skorzystasz z pełni możliwości, jakie oferuje klej cyjanoakrylowy, tworząc trwałe i niezawodne połączenia.

wykorzystanie żelu cyjanoakrylowego

Czy kleje cyjanoakrylowe są bezpieczne?

Kleje cyjanoakrylowe są generalnie bezpieczne w użyciu, pod warunkiem przestrzegania odpowiednich środków ostrożności. Kluczowe aspekty bezpiecznego stosowania to:

 • Wentylacja: Cyjanoakrylany podczas utwardzania wydzielają opary, które mogą być drażniące dla oczu, dróg oddechowych i skóry. Praca w dobrze wentylowanym pomieszczeniu jest więc zalecana.
 • Ochrona skóry i oczu: Zaleca się stosowanie rękawiczek ochronnych, aby uniknąć kontaktu kleju ze skórą, oraz okularów ochronnych, by zapobiec dostaniu się oparów do oczu.
 • Ostrożne dawkowanie: Nadmierna ilość kleju nie tylko nie poprawia wytrzymałości połączenia, ale także zwiększa ryzyko niekontrolowanego rozprzestrzeniania się kleju i wydzielania większej ilości oparów.

klejenie drewna za pomocą K2 PROLOK

 

Jak i czym usunąć klej cyjanoakrylowy?

Siła wiązania kleju cyjanoakrylowego może stanowić wyzwanie, gdy chodzi o usunięcie resztek kleju z różnych powierzchni. Na szczęście istnieją skuteczne metody i środki, które pozwalają na bezpieczne i skuteczne usunięcie cyjanoakrylu.
Metody mechaniczne:

 • Zamrażanie: Niskie temperatury sprawiają, że klej staje się kruchy i łatwiejszy do usunięcia. Przedmiot pokryty klejem można umieścić w zamrażarce na kilka godzin, a następnie delikatnie spróbować usunąć klej za pomocą szpatułki czy nożyka.
 • Ścieranie: Drobnoziarnisty papier ścierny lub gumka do ścierania mogą być użyte do delikatnego ścierania zaklejonych obszarów. Ta metoda wymaga ostrożności, aby nie uszkodzić samej powierzchni.

 • K2 PROLOK WC-54 20g
  Klej cyjanoakrylowy w żelu
 • K2 PROLOK WC-70 20ml
  Podkład do klejów cyjanoakrylowych, PP, PE, PTFE, elastomerów
Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Metody chemiczne:

 • Aceton: Jest jednym z najskuteczniejszych rozpuszczalników dla cyjanoakrylu. Występuje w większości zmywaczy do paznokci. Należy nasączyć bawełniany wacik acetonem i przyłożyć do zaklejonej powierzchni, pozostawiając na kilka minut. Następnie delikatnie przetrzeć, co powinno pomóc w usunięciu kleju.
 • Rozpuszczalnik na bazie nitrometanu: Specjalistyczny środek, dostępny w sklepach modelarskich lub chemicznych, skutecznie rozpuszcza cyjanoakryl. Stosuje się go podobnie jak aceton, ale może być bezpieczniejszy dla niektórych powierzchni, które mogą być wrażliwe na aceton.
  Usunięcie kleju cyjanoakrylowego może wydawać się trudne, ale dzięki odpowiednim narzędziom i metodach, można skutecznie poradzić sobie z tym zadaniem. Pamiętaj, aby postępować ostrożnie, szczególnie przy delikatnych materiałach, aby nie uszkodzić powierzchni, z której usiłujesz usunąć klej.

sklejone palce

Jak rozkleić palce sklejone klejem cyjanoakrylowym?

Sklejenie palców klejem cyjanoakrylowym może być stresującym doświadczeniem. Jednak jest to problem, z którym można sobie poradzić w domu przy użyciu odpowiednich metod i środków. Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem jest zanurzenie sklejonych palców w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Pozwól im namoczyć się przez kilka minut. Ciepła woda i mydło pomogą osłabić wiązania kleju, a Ty delikatnie możesz próbować rozdzielić palce. Ruchy powinny być łagodne, aby nie uszkodzić skóry. Jeśli ciepła woda z mydłem nie przynosi rezultatów, możesz spróbować użyć oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego. Nałóż olej na sklejone palce, delikatnie masując, aby olej mógł penetrować. Pozwól działać przez kilka minut, a następnie delikatnie próbuj rozdzielić palce.