Planując montaż okien lub drzwi często zastanawiamy się, jakie narzędzie lub materiał zapewni najlepsze efekty i długotrwałą wydajność. Odpowiedzią na te poszukiwania może być pianka poliuretanowa – nieoceniony towarzysz w pracach montażowych, zapewniający nie tylko izolację, ale i szczelność. Ale jak wybrać odpowiednią pianę do naszych potrzeb i co zrobić, gdy zmagamy się z jej pozostałościami na ramie okna ?

Czym jest pianka poliuretanowa?

Piana poliuretanowa to specjalistyczny materiał wypełniająco izolacyjny, który zyskał dużą popularność w budownictwie dzięki swoim wyjątkowym właściwościom. Jest to rodzaj tworzywa sztucznego, który można zaaplikować w formie płynnej. Który następnie rozszerza się i twardnieje, tworząc lekką, ale bardzo skuteczną barierę izolacyjną. Zalety piany poliuretanowej wynikają z jej unikalnej zdolności do wypełniania przestrzeni, szczelin i zakamarków. Dzięki czemu stanowi doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Po nałożeniu piana ta rozszerza się, wypełniając nawet najmniejsze szczeliny, co pomaga zapobiegać stratom ciepła zimą i utrzymaniu chłodu latem, a także izoluje przed hałasem z zewnątrz. Piana wielosezonowa jest stosowana w różnych obszarach budownictwa, od izolacji ścian, dachów, poddaszy, przez uszczelnianie okien i drzwi, aż po wypełnianie pustek konstrukcyjnych. Można jej również używać do celów specjalistycznych, takich jak izolacja rur, zbiorników czy elementów konstrukcyjnych wymagających dodatkowej ochrony termicznej lub akustycznej.

wykorzystanie pianki poliuretanowej

Do czego piana niskoprężna, do czego wysokoprężna?

Piana pod pistolet, w zależności od swojego rodzaju, może być niskoprężna lub wysokoprężna, co wpływa na jej zastosowanie i sposób, w jaki jest używana. Różnica między tymi dwoma typami piany leży głównie w ich zdolności do przyrostu piany oraz wywieranego ciśnienia podczas twardnienia.
Piana niskoprężna używana jest do:

 • Montaż okien i drzwi: Piana niskoprężna jest idealna do montażu okien i drzwi, ponieważ jej mniejsza siła rozszerzania minimalizuje ryzyko deformacji lub uszkodzenia ram. Pozwala to na precyzyjne uszczelnienie bez wpływu na funkcjonalność otworów,
 • Prace wymagające precyzji: Tam, gdzie wymagana jest duża dokładność i kontrola nad procesem aplikacji, piana niskoprężna sprawdza się najlepiej. Może być używana do wypełniania niewielkich szczelin czy przestrzeni bez ryzyka nadmiernego rozprężenia,
 • Uszczelnianie wrażliwych obszarów: Dzięki swojej delikatności, jest preferowana przy uszczelnianiu miejsc, gdzie ważne jest, aby nie wywierać dodatkowego nacisku, np. przy elementach dekoracyjnych czy delikatnych konstrukcjach.

Piana wysokoprężna używana jest do:

 • Wypełnianie dużych przestrzeni: Dzięki swojej zdolności do szybkiego i dużego przyrostu piany jest używana do wypełniania dużych przestrzeni. Zaliczyć do nich można – przestrzenie między ścianami, sufitami, a także w konstrukcjach dachowych,
 • Izolacja termiczna i akustyczna: Jej zdolność do dużego przyrostu piany sprawia, że jest skuteczna w zapewnianiu izolacji termicznej na dużych powierzchniach. Piana poliuretanowa otwartokomórkowa, dzięki swojej zdolności do przepuszczania powietrza i izolacji akustycznej, jest często stosowana w budownictwie mieszkalnym. Stosuje się ją do izolacji ścian wewnętrznych, poddaszy oraz stropów, gdzie istotna jest kontrola wilgotności i redukcja hałasu. Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa, oferująca wyższą izolacyjność termiczną i odporność na wodę, znajduje zastosowanie w przemyśle i budownictwie, na przykład w izolacji fundamentów, dachów płaskich oraz miejsc narażonych na wilgoć lub wymagających szczelności, takich jak magazyny czy chłodnie.
 • Projekty zewnętrzne i fundamenty: Wysokoprężna piana jest również wykorzystywana do projektów zewnętrznych, w tym do izolacji fundamentów, ponieważ jest w stanie lepiej radzić sobie z większymi przestrzeniami i zapewniać dodatkową wytrzymałość.

Wybór między pianą niskoprężną a wysokoprężną zależy od specyfiki projektu, wymaganej precyzji, rodzaju i wielkości przestrzeni do izolacji oraz od potencjalnego ryzyka uszkodzenia konstrukcji. Zrozumienie różnic i właściwe zastosowanie każdego typu piany może znacznie wpłynąć na jakość, trwałość i efektywność prac izolacyjnych i uszczelniających.

wykorzystanie pianki poliuretanowej K2 FILO

Jaka piana pod pistolet do montażu okna?

Do montażu okien zalecana jest piana niskoprężna. Piana niskoprężna ma dużo mniejszy przyrost piany w porównaniu do piany wysokoprężnej. Ten fakt minimalizuje ryzyko deformacji lub uszkodzenia ramy okiennej podczas procesu utwardzania. Jest to kluczowe, aby zachować prawidłową funkcjonalność okien, taką jak otwieranie i zamykanie, bez ryzyka zacięć czy utraty szczelności. Piana niskoprężna jest bezpieczniejsza dla delikatnych elementów konstrukcyjnych, takich jak ramy okienne, ponieważ nie wywiera na nie nadmiernego ciśnienia, które mogłoby prowadzić do ich uszkodzenia.

 • K2 FILO PIANA MONTAŻOWA PISTOLETOWA 750ml
  Wielosezonowa, niskoprężna

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Jaka piana poliuretanowa do montażu drzwi?

Podobnie jak w przypadku montażu okien, do montażu drzwi również zalecana jest piana niskoprężna. Wybór ten jest podyktowany podobnymi przesłankami, które mają na celu zapewnienie precyzyjnego uszczelnienia oraz ochronę ramy drzwi przed potencjalnymi uszkodzeniami. Używanie piany niskoprężnej pozwala na dokładne wypełnienie przestrzeni między ramą drzwiową a otworem w ścianie, co zapewnia lepszą izolację termiczną i akustyczną, a także zwiększa stabilność montażu.

usuwanie resztek pianki poliuretanowej

Czym zmyć pianę poliuretanową?

Usunięcie świeżej piany montażowej zazwyczaj nie stanowi dużego problemu, ale warto pamiętać o kilku kwestiach. Oto kilka wskazówek:

Świeża piana montażowa:

 • Specjalistyczne środki do usuwania piany: Na rynku dostępne są specjalne preparaty przeznaczone do usuwania świeżej piany poliuretanowej. Są one skuteczne i bezpieczne dla większości powierzchni. Zawsze warto przeczytać etykietę produktu i sprawdzić, czy nie uszkodzi on wybranej powierzchni,
 • Aceton: jest skuteczny w usuwaniu świeżej piany, ale należy zachować ostrożność. Może on uszkodzić niektóre powierzchnie, takie jak plastik czy malowane powierzchnie. Zawsze warto najpierw przetestować środek na mało widocznej części powierzchni.

Utwardzona piana montażowa:

 • Mechaniczne metody: Gdy piana zdąży się utwardzić, najczęściej konieczne jest zastosowanie metod mechanicznych, takich jak skrobanie nożem malarskim lub szlifowanie. Ważne jest aby robić to ostrożnie by nie uszkodzić powierzchni,
 • Specjalne preparaty do usuwania utwardzonej piany: Istnieją również preparaty chemiczne zdolne do rozpuszczenia utwardzonej piany montażowej. Wybór i stosowanie powinny być dokonywane z uwagą na rodzaj powierzchni i zalecenia producenta.

pianka poliuretanowa K2 FILO

W jakich temperaturach stosować piankę poliuretanową?

Większość pian poliuretanowych najlepiej aplikować w temperaturze otoczenia od +5°C do +25°C. W takich warunkach piana ma optymalną lepkość, co ułatwia aplikację i zapewnia najlepsze właściwości izolacyjne. W przypadku K2 FILO jest ona wielosezonowa i można ją aplikować w temperaturze od -10°C do +30°C.

Właściwości termoizolacyjne piany poliuretanowej

Piana montażowa, będąca rodzajem pianki poliuretanowej, jest ceniona za swoje właściwości termoizolacyjne. Dzięki czemu czynią ją popularnym wyborem w budownictwie i renowacjach. Jej zdolność do izolacji termicznej jest mierzona za pomocą współczynnika przewodzenia ciepła, znanego jako współczynnik lambda (λ). Im niższa wartość współczynnika lambda, tym lepsza izolacyjność termiczna materiału. Piana montażowa charakteryzuje się stosunkowo niskim współczynnikiem lambda. Oznacza to, że jest skuteczna w zapobieganiu utracie ciepła oraz wchłanianiu i zatrzymywaniu energii cieplnej wewnątrz budynków. Dzięki temu zapewnia lepsze utrzymanie temperatury w pomieszczeniach, co przekłada się na komfort termiczny i potencjalne oszczędności energii. K2 FILO posiada współczynnik lambda (λ) 0,036 [W/mK] co świadczy o bardzo dobrej izolacji termicznej.

Ile schnie pianka poliuretanowa?

Uśredniony czas schnięcia dla piany poliuretanowej, biorąc pod uwagę zarówno typowe warunki środowiskowe (temperatura pokojowa i umiarkowana wilgotność), można oszacować następująco:

 • Dotykowo sucha (możliwość przycinania lub lekkiego dotykania): od 30 minut do kilku godzin po aplikacji,
 • Pełne utwardzenie (osiągnięcie ostatecznych właściwości): od 24 do 48 godzin.

Należy jednak pamiętać, że te czasy mogą się różnić w zależności od specyficznych warunków. Do tych warunków należy – temperatura, wilgotność, grubość nałożonej warstwy oraz specyfika samej piany. Dla dokładnych informacji zawsze warto konsultować się z instrukcjami producenta konkretnego produktu poliuretanowego, którego się używa.