Czyszczenie klimatyzacji - zrób to sam

Podczas podróży w upalne dni chłód zapewnia nam klimatyzacja samochodowa. Podnosi ona komfort jazdy i ogranicza zmęczenie kierowcy, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo. Jak każde urządzenie, klimatyzacja wymaga okresowego serwisowania. Wielu kierowców przypomina sobie o tym, gdy zaczynają się problemy z „klimą”.


Skąd się bierze brzydki zapach?

 

Z rozszczelnieniem układu czy awarią kompresora nie poradzimy sobie we własnym zakresie. Samodzielnie można uporać się natomiast z brzydkim zapachem z układu wentylacji. Wzięcie spraw we własne ręce pozwoli na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Pamiętajmy, że brzydki zapach z klimatyzacji nie jest jedynie problemem natury estetycznej.

 

Jego źródłem są rozwijające się w układzie wentylacji drobnoustroje i grzyby. Czyszczenie warto więc przeprowadzić niezwłocznie po pojawieniu się zapachu stęchlizny bądź wykonywać je okresowo, np. przed sezonem letnim.

 

Jak zacząć?

 

Z zadaniem poradzą sobie nawet osoby bez zacięcia do majsterkowania. Najbardziej skomplikowaną z czynności jest bowiem wymiana filtra kabinowego, który najczęściej znajduje się w dolnej części deski rozdzielczej lub za pokrywą schowka, a dostępu do niego broni kilka  zatrzasków bądź wkrętów z gwintem krzyżowym.

 

Instrukcje, prezentujące krok po kroku procedurę wymiany filtra przeciwpyłkowego w konkretnych modelach samochodów, można znaleźć w internecie. Komorę filtra warto odkurzyć – usuniemy w ten sposób pył i inne drobne zanieczyszczenia.

 

Odświeżanie "klimy"

 

Po przeprowadzeniu tych czynności jesteśmy gotowi do rozpoczęcia właściwego czyszczenia układu, w którym pomoże nam aktywna piana K2 Klima Doktor. Przed wprowadzeniem jej do układu wyłączamy wentylację i klimatyzację, aktywujemy zamknięty obieg powietrza oraz ustawiamy temperaturę na minimalną wartość.

 

zestaw-do-odświeżania-klimatyzacji-k2

 

Wstrząsamy puszką z K2 Klima Doktor, a następnie wprowadzamy rurkę jak najgłębiej do układu wentylacji przez otwór po zdemontowanym filtrze kabinowym i rozpoczynamy aplikowanie piany. Zawór puszki trzymamy aż do jej całkowitego opróżnienia – opakowanie K2 Klima Doktor jest przeznaczone do czyszczenia klimatyzacji w jednym samochodzie. 

 

Wyciekający z obudowy filtra nadmiar piany wycieramy szmatką. W ciągu 15 minut piana odświeży układ klimatyzacji. Nam pozostanie zamontowanie nowego filtra przeciwpyłkowego i zamknięcie jego obudowy. Później możemy włączyć klimatyzację, ustawić wewnętrzny obieg powietrza i minimalną siłę nadmuchu, którą stopniowo zwiększamy.

 

W ciągu 10 minut z układu odparują resztki piany, a samochód będzie gotowy do jazdy. Włączeniu klimatyzacji nie będzie już towarzyszył przykry zapach, a do kabiny nie będzie tłoczone niezdrowe powietrze.

 

 

 

Serwisy wyceniają odkażanie klimatyzacji na 50-80 zł i doliczają zwykle 20 zł za demontaż filtra kabinowego, który kosztuje kolejne kilkadziesiąt złotych. Biorąc sprawy we własne ręce, sporo zaoszczędzimy. K2 Klima Doktor kosztuje ok. 17 zł. Pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na robociznę, z powodzeniem wystarczą na zakup filtra kabinowego.

 

Z zadaniem uporamy się w ciągu 30 minut – wyprawa do serwisu niemal na pewno trwałaby dłużej, a decydując się na nią, pozbawilibyśmy się satysfakcji z majsterkowania przy własnym aucie.