W sporcie motorowym można spotkać się z zasadą, że tak naprawdę ważne jest nie to, jak ktoś przyśpiesza, ale jak hamuje. Ale nawet najlepszy kierowca nie będzie skutecznie hamował swoim pojazdem, jeśli ten nie będzie wyposażony w sprawny układ hamulcowy. Odpowiednią sprawność układu uzyskamy natomiast między innymi, dbając o jego sprawność oraz czystość, dlatego jedną z ważniejszych czynności związanych z hamulcami jest ich czyszczenie.

Co i dlaczego wpływa na pracę układu hamulcowego?

Nowoczesny układ hamulcowy to najczęściej układ tarczowy złożony z zacisków i tarczy. Wykonane z odpowiednich materiałów klocki są podczas hamowania dociskane do tarczy, a to spowalnia ruch obrotowy koła. Wszystko to działa optymalnie do momentu, gdy w układzie nie pojawia się substancja, która utrudni sprawny ruch elementów lub zmniejszy tarcie.
Substancji tego typu może być sporo i wcale nie muszą się one znaleźć tylko i wyłącznie między klockami a tarczą.

Równie niebezpieczne są te, które utrudniają sprawny ruch tłoczka czy zacisku hamulcowego.
Wówczas klocek nie zostanie sprawnie dociśnięty do tarczy, co pogorszy i opóźni skuteczne hamowanie. Do tych groźnych substancji zaliczamy m.in. smary czy płyny.

 

Kiedy warto czyścić hamulce i elementy układu?

O ile piasek czy pyły mogą pojawić się w układzie głównie podczas jazdy, na smary i płyny jesteśmy w dużej mierze narażeni także podczas prac warsztatowych nad układem. Znajdziemy je nawet na nowych tarczach, gdyż właśnie w ten sposób tarcze są zabezpieczone przed korozją do momentu, gdy nie zostaną one użyte w samochodzie. Do tego dochodzi cała gama płynów i smarów stosowanych w warsztatach do innych czynności, które łatwo mogą pojawić się także w układzie hamulcowym. Układ hamulcowy należy czyścić przede wszystkim wtedy, gdy jest on szczególnie podatny na zabrudzenia. Dotyczy to głównie sytuacji wymiany któregoś z jego elementów, z tarczą i klockami na czele.

przed i po uzyciu brake cleanera

 

Czyszczenie tarcz hamulcowych

Impregnaty zabezpieczające przed korozją znajdziemy głównie na fabrycznie nowych tarczach hamulcowych.
Przed montażem tarcz w układzie hamulcowym, należy je najpierw dokładnie oczyścić. W przeciwnym razie środek smarny pogorszy tarcie, który skutkuje mniej skutecznym hamowaniem, a co w rezultacie zwiększa ryzyko wypadku.


W przypadku używanych elementów problemem są pyły, naloty i korozja. Pogarszają one właściwości cierne oraz utrudniają pełne tarcie klocków o tarczę. To skutkuje szybszym zużyciem elementów układu hamulcowego.
Czyszczenie hamulcowych jest czynnością bardzo istotną, gdyż wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem.

Czyszczenie zacisków hamulcowych

Czyszczenie zacisków hamulcowych jest czynnością serwisową, o której nie powinniśmy zapominać. Odpowiednie smarowanie tych elementów jest niezbędne, aby ich ruch w obrębie układu hamulcowego przebiegał bez zakłóceń.

Środek do czyszczenia hamulców pozwoli usunąć brud i pył, które zalegając na elementach układu, mogą spowodować, że klocki nie zostaną równolegle dociśnięte do tarczy.
Efektem tego jest nierównomierne zużycie powierzchni klocka, a przez to ponownie wydłużenie drogi hamowania.

Bezpieczny zmywacz do hamulców

Wiedząc już, dlaczego należy czyścić układ, warto zwrócić uwagę na zastosowany do tego środek. Oczywiście, musi to być środek, który skutecznie oczyści elementy układu hamulcowego z zabrudzeń. Nie należy jednak pomijać drugiej ważnej cechy, o której wiele osób zapomina, gdy do czyszczenia hamulców wykorzystuje substancje bardziej uniwersalne lub domowe sposoby. Tą cechą jest wpływ samej substancji czyszczącej na układ.

W końcu, po co usuwać z hamulców zabrudzenia, skoro na ich miejsce wprowadzamy substancje, które także pogorszą pracę układu? Bezpieczny środek do czyszczenia hamulców taki, jak K2 Brake Cleaner jest więc nie tylko skuteczny, ale też neutralny dla metalowych, plastikowych czy gumowych elementów układu. Wykorzystując K2 Brake Cleaner, nie narażamy hamulców na szybszą korozję czy pogorszenie właściwości ciernych, a także nie uszkadzamy gum zapewniających szczelność i odpowiednie ciśnienie płynu hamulcowego.

 

 • K2 BRAKE CLEANER 600 ML
  Środek do czyszczenia hamulców
 • K2 BRAKE CLEANER 400 ML
  Środek do czyszczenia hamulców
 • K2 BRAKE CLEANER 500 ML
  Środek do czyszczenia hamulców
 • K2 BRAKE CLEANER 5L
  Środek do czyszczenia hamulców

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

 

K2 Brake Cleaner, a domowe sposoby

Cechy te wyróżniają produkty typu K2 Brake Cleaner na tle innych substancji czy sposobów domowych. Szczególnie te ostatnie mogą okazać się fatalne dla układu. Zastosowanie benzyn czy rozpuszczalników, o ile może być skuteczne w walce z samymi zabrudzeniami, to przyśpieszy zużycie lub nawet doprowadzi do uszkodzenia elementów zacisku wykonanych z gumy, lub tworzyw sztucznych. Efektem tego, czyste klocki nie zostaną skutecznie i równo dociśnięte do czystych tarcz, gdyż nie pozwolą na to uszkodzone gumy w zacisku.

 

Jak wyczyścić tarcze hamulcowe i zaciski?

Specjalny skład środka do czyszczenia hamulców typu K2 Brake Cleaner ma przewagę także w sposobie, jak wyczyścić tarcze hamulcowe. Przy jego użyciu, czyszczenie tarcz hamulcowych i zacisków nie wymaga zakrycia niektórych elementów, by te nie były narażone na uszkodzenie. Obecny najczęściej w formie aerozolu środek do czyszczenia należy po prostu nanieść na tarczę i zaciski. Już po chwili produkt zacznie odparowywać, dla pewności warto jednak przetrzeć tarczę czystą, suchą szmatką.

brake cleaner 5l

 

Jeśli czysty układ, to tylko z odpowiednim zmywaczem do hamulców

Sprawny układ hamulcowy to jeden z fundamentów bezpiecznej jazdy samochodem czy motocyklem. Tę sprawność zapewnimy sobie między innymi dzięki zachowaniu czystości układu, którą osiągniemy dzięki użyciu specjalnych środków czyszczących. Warto więc mieć w swoim garażu zmywacz do hamulców typu K2 Brake Cleaner, aby w razie niezbędnych lub zaplanowanych prac nad układem móc szybko wyczyścić hamulce.