Zdecydowana większość polskich kierowców korzysta z opon sezonowych, zimowych i letnich. Właściwe przechowywanie opon, które zostały zdemontowane z kół (przechowywanie opon zimowych) albo kompletnych kół (opon z felgami) ma kluczowe znaczenie dla ich trwałości. Błędy mogą powodować uszkodzenia opon, zniekształcenia opon i korodowanie felg. Dlatego w niniejszym poradniku pokażemy, jak bezpiecznie przechowywać felgi stalowe, felgi aluminiowe, kompletne koła (opony z felgami) i same opony, zdemontowane w warsztacie.

Opony i felgi są drogie, dlatego warto maksymalnie przedłużyć ich życie. Właściwe przechowywanie opon ma ogromny wpływ na ich trwałość.

Przechowywanie opon letnich i przechowywanie opon zimowych – przygotowanie do przechowywania

K2 SIGMA PRO

Bez względu na to, czy mamy jeden komplet felg i dwa komplety opon (letnie i zimowe), czy dwa komplety opon (jeden z oponami zimowymi, drugi z letnimi), musimy odpowiednio przygotować opony i felgi do przechowywania. W trakcie eksploatacji na felgach i oponach zbiera się cały szereg zanieczyszczeń – i trzeba je usunąć przed rozpoczęciem przechowywania.

Pierwsze, co należy zrobić, to umyć felgi i opony. Albo same opony, jeśli tylko one mają być przechowywane.

Do mycia felg warto zastosować specjalny środek K2 Roton albo K2 Roton Pro. Zawiera on specjalne substancje czynne, które rozpuszczają zanieczyszczenia i reagują z metalicznym pyłem z klocków hamulcowych, tworząc efekt czerwonej felgi.

Czyszczenie felg za pomocą K2 Roton albo K2 Roton Pro jest proste i bardzo skuteczne.

Aby chronić opony i utrzymać je w dobrym stanie, warto użyć specjalnych produktów do konserwacji, takich jak K2 Sigma lub K2 Sigma Pro. Nawet w przypadku przechowywanych opon, te kosmetyki odżywią gumę i ochroną ją przed wysuszeniem oraz spękaniem. Wybierając dressing, warto zastosować specjalny aplikator do opon K2. Dzięki falowanej powierzchni aplikator dostosowuje się do kształtu opony, ułatwiając proces nakładania produktu.

Uwaga! Środki do pielęgnacji opon nanosi się tylko i wyłącznie na rant opony. Nie smarujemy nimi bieżnika opon.

 • K2 ROTON PRO 1 L
  Żelowa czerwona felga
 • K2 SIGMA PRO 1L
  Dressing nabłyszczająco-ochronny do opon
 • K2 ROTON 700 ML
  Wysoce efektywny płyn do mycia felg nadający efekt czerwonej felgi
 • K2 SIGMA 500 ML
  Żel do nabłyszczania i pielęgnacji opon
 • K2 BOLD 700 ML
  Pielęgnuje opony

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Przez rozpoczęciem przechowywania opon zwracamy uwagę na wysokość bieżnika, nierównomiernie zużycie bieżnika a także na ewentualne uszkodzenia.
W przypadku felg sprawdzamy, czy są proste i kontrolujemy, czy nie są krzywe.

Jak przygotować felgi aluminiowe do przechowywania?

Umyć je dokładnie. W przypadku mocno zabrudzonych felg warto wzmocnić efekt K2 Roton, korzystając ze specjalnej, szczotki do felg K2 Scepter lub pędzelka detailingowego. Pozwoli to na skuteczne usunięcie zanieczyszczeń ze wszystkich zakamarków.

A co z felgami stalowymi? Postępujemy podobnie, jak w przypadku felg aluminiowych. Myjemy je, suszymy, sprawdzamy, czy nie ma korozji. Jeśli jest – usuwamy ją.

 • K2 SCEPTER
  Szczotka detailingowa do felg i kołpaków
 • K2 PĘDZELEK DETAILINGOWY rozmiar 16
  Delikatny pędzel do detailingu
 • K2 PĘDZELEK DETAILINGOWY rozmiar 8
  Delikatny pędzel do detailingu
 • K2 ROTON PRO 750 ML
  Żelowa czerwona felga

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Zasady prawidłowego przechowywania opon w serwisie i garażu

Na początek przygotuj miejsce do przechowywania opon. Dobrym miejscem do przechowywania opon jest piwnica domu jednorodzinnego, piwnica w bloku, garaż murowany. Nie powinno się przechowywać opon na zewnątrz (na podwórku, przed domem), na balkonie, w nieogrzewanym garażu, albo w garażu, który ogrzewa się do bardzo wysokich temperatur (jak nieizolowany garaż metalowy).

zasady przechowywania opon

Prawidłowe przechowywanie opon (w garażu albo w warsztacie) musi odbywać się według szeregu zasad. Także wtedy, gdy korzystamy z usług przechowywania opon w firmie. Jeśli widzimy serwis, oferujący przechowywanie opon, w którym opony leżą na zewnątrz, na stosach – lepiej z czegoś takiego zrezygnować.

 • Opony muszą być przechowywanie w temperaturze od -5 do +25 st. Celsjusza. Przechowywanie opon letnich na mrozie jest możliwe (do -5 st. C), ale wtedy, gdy znajdują się one w pomieszczeniu, gdzie są odpowiednio ustawione i zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników.
 • Opony nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (promieniowanie ultrafioletowe przyspiesza starzenie się gumy).
 • Ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza – do 70%.
 • Opony powinny być przechowywane w pomieszczeniu zamkniętym, które co pewien czas należy wietrzyć. Wystarczy co kilka dni. Pozwala to na regulację wilgotności, a poza tym pozwala usunąć nieprzyjemny zapach gumy z pomieszczenia.
 • Opony muszą znajdować się z dala od środków chemicznych (rozpuszczalników, lakierów, płynów eksploatacyjnych), które mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń gumy. Co oczywiste, muszą także znajdować się z dala od ostrych przedmiotów.
 • Opony nie mogą znajdować się w pobliżu źródeł ciepła, takich jak piece, grzejniki, czy rury, przechodzące w komórkach. Dlaczego? Emitowane ciepło może powodować odkształcenia.

Jak prawidłowo przechowywać opony? Bardzo ważne jest także to, w jakiej pozycji opony są przechowywane.

 • Kompletne koła (opony z felgami) można wieszać na ścianach (na specjalnych wieszakach). Można też wykorzystać stojak do przechowywania opon. Wówczas koła leżą na boku, jedno na drugim. Należy wybrać takie rozwiązanie, które pozwoli na optymalne wykorzystanie miejsca.
  Całe koła można też po prostu położyć jedno na drugim (na boku), bez stojaka, ale trzeba pamiętać, aby pod pierwsze koło podłożyć coś dla ochrony (folię, płytę pilśniową, gumę itd.)
 • Prawidłowe przechowywanie opon (bez felg) polega na ustawieniu ich na bieżniku (tak, jak są zamontowane w samochodzie). Co kilka tygodni trzeba je obracać o 90 / 180 stopni, aby uniknąć odkształceń (odkształcenia dyskwalifikują opony od dalszego użytkowania).
 • Opony można przechowywać w szczelnie zamkniętych, foliowych workach albo w specjalnych pokrowcach na opony. Nie zwalnia to jednak od stosowania się do wymieniowych wcześniej zasad.

Oznacz każdą oponę przez przechowywaniem

Jedną z podstawowych zasad dbania o ogumienie, jest rotacja opon. Czyli mówiąc inaczej, zamiana opon miejscami, zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. Zaleca się, aby rotować także koło zapasowe, jeśli jest w aucie, a zastosowana na nim opona jest taka sama, jak w komplecie (ten sam model).
Rotowanie opon ma na celu zapewnienie im optymalnego i równomiernego zużycia, a także uniknięcie ząbkowania.
Dlatego zaleca się, aby przed rozpoczęciem przechowywania oznaczyć opony (za pomocą kredy, albo specjalnego markera), np. stosując symbole – lewy przód, prawy przód itd.

Przechowywanie opon z felgami

podnosnik

Jak przechowywać opony z felgami?, nie można kłaść bezpośrednio na podłodze, bo mogą się porysować. Pierwsza, leżąca na podłodze, powinna zostać położona na gumie, styropianie, płycie pilśniowej itd. Wszystkie problemy rozwiązuje stojak na opony. Bez względu na to, czy mamy stojak, czy nie, koła układamy na boku, jedno na drugim.

Koła można również wieszać na ścianie, na specjalnych hakach. To dobry sposób na zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniu.

Musimy pamiętać, aby przechowywanie opon z felgami obejmowało także napompowanie opon do odpowiedniego ciśnienia. Właściwe ciśnienie w oponach ma kluczowy wpływ na trwałość i zapobieganie odkształceniom.

Przechowywanie opon bez felg

Poza spełnieniem odpowiednich warunków (patrz wcześniej) dotyczących czystości i właściwej temperatury oraz wilgotności musimy pamiętać o tym, że:

 • Samych opon nigdy nie kładziemy na boku, jedna na drugiej.
 • Samych opon nigdy nie wieszamy na hakach.
 • Opony ustawiamy na bieżniku, tak, jak stoją w samochodzie. Opony mogą stać bezpośrednio na podłodze, ale można je również przechowywać w workach foliowych, albo w specjalnych pokrowcach.
 • Opony trzeba zabezpieczyć specjalnymi środkami (patrz na początku poradnika).

Przechowywanie opon bez felg jest trudniejsze, niż przechowywanie opon z felgami. Jest większe zagrożenie, że dojdzie do odkształceń opon. Trzeba na to zwrócić szczególną uwagę.

Jak przechowywać opony w domu/mieszkaniu?

Opony można przechowywać w domu, jak wspomnieliśmy wcześniej: w piwnicy, albo na strychu. Natomiast przechowywanie opon w mieszkaniu, np. w bloku, nie jest dobrym pomysłem, bo opony wydają specyficzną woń. Poza tym w mieszkaniu może być zbyt ciepło dla opon. Wcześniej wymieniliśmy zakres temperatur, w jakich należy przechowywać opony.

Jak przechowywać opony w piwnicy?

Musimy zwrócić szczególną uwagę na to, aby opony nie znajdowały się w pobliżu kaloryfera, rur z ciepłą wodą, albo elementów centralnego ogrzewania.
Opony powinny być zabezpieczone przed kurzem i zanieczyszczeniami. Można zastosować worki na opony albo pokrowce. Przechowywanie opon w piwnicy to jedno z najlepszych rozwiązań. Jak przechowywać opony w piwnicy? Musimy jeszcze pamiętać o tym, aby umieścić opony z dala od smarów, lakierów, substancji chemicznych, płynów eksploatacyjnych i ostrych przedmiotów.
Pozostałe zasady zostały opisane wcześniej.

Jak przechowywać opony na balkonie?

Przechowywanie opon na balkonie (tak samo, jak przechowywanie opon na dworze, na zewnątrz domu) nie jest możliwe. Ten sposób wystawia opony na działanie słońca, wysokich wahań temperatur, a także brudu i kurzu. Przechowywanie opon w ten sposób spowoduje ich przyspieszone zużycie. Poza tym opony zajmą sporo miejsca na niewielkim balkonie.

Nie mam miejsca na trzymanie opon – co robić?

Wymiana opon z letnich na zimowe lub odwrotnie to zawsze czynność, którą dokonujemy sami lub w zlecamy ją w firmie wulkanizacyjnej. Jednak co zrobić z kompletem opon po wymianie, jeśli nie mamy miejsca na ich przechowywanie. Istnieją rozwiązania, skierowane do osób, które nie mają gdzie przechowywać opon. Takie usługi oferują firmy wulkanizacyjne i specjalne przechowalnie opon.

Z pozoru mogący się wydawać łatwy temat dla zmotoryzowanych jednak kryjący ze sobą wiele niuansów i zasad. Zastosowanie się do nich pozwoli zabezpieczyć opony na długi czas, a także wydłużyć ich żywotność. A Ty jak przechowujesz swoje opony? Podziel się z nami swoimi doświadczenia w komentarzu pod tym artykułem.