Wosk koloryzujący do samochodu to kosmetyk, który jest ceniony przez właścicieli starszych samochodów, w których lakier już nieco przyblakł. Wosk koloryzujący ma jeszcze jedną zaletę, którą mogą docenić także osoby, mające całkiem młode auta. To możliwość szybkiego i dość skutecznego maskowania rysek i odprysków na karoserii pojazdu. Wosk koloryzujący to najszybszy i najtańszy sposób skorygowania wad lakieru samochodowego.

Zanim przedstawimy zalety, wady oraz sposoby nakładania wosku koloryzującego, zatrzymamy się przez chwilę przy lakierze samochodowym. Pozwoli nam to wytłumaczyć, w jakich sytuacjach (przy jakich uszkodzeniach) przyda nam się wosk koloryzujący.

Defekty lakieru, swirle przed zastosowaniem wosku koloryzującego

Lakier samochodowy ma niebagatelny wpływ na wygląd pojazdu. Poza tym pełni on także rolę ochronną dla karoserii, chroniąc ją przed zgubnym działaniem korozji i innych czynników.

 • Lakier samochodowy składa się z trzech warstw: podkładu, lakieru bazowego (właściwy kolor auta) oraz lakieru bezbarwnego (zewnętrzna warstwa ochronna, odpowiedzialna za ochronę lakieru właściwego oraz za jego połysk).

W trakcie eksploatacji pojazdu lakier jest narażony na szereg uszkodzeń. Powodują je kamienie, piasek, pyły w powietrzu, mniejsze lub większe uszkodzenia mechaniczne. Lakier samochodowy poddany jest także stałemu działaniu warunków atmosferycznych. To promienie słoneczne, promieniowanie ultrafioletowe, temperatury, mróz, kwaśne deszcze i wiele innych.  Lakier samochodowy jest także uszkadzany przed organizmy żywe, takie jak owady oraz ptaki (a dokładnie, ich odchody, albo… spacerowanie po dachu auta). 

 • Musimy pamiętać o tym, że warstwa lakieru jest bardzo cienka. Do tego, współczesne lakiery są bardzo delikatne. Ze względu na ekologię i dbałość o zdrowie ludzkie, wyeliminowano z nich między innymi ołów. Niestety, skutkiem ubocznym tego działania jest niższa trwałość współczesnych lakierów samochodowych. I większa podatność na uszkodzenia i blaknięcie.

Najczęściej na lakierach można znaleźć takie uszkodzenia, jak:

 • Rysy i ryski spowodowane przez kamienie, piasek, szczotki w myjni, szczotki używane do mycia auta, gałęzie, usuwanie lodu metodami mechanicznymi (skrobaczką lub twardą szczotką), kolizje, nieostrożność, a czasami nawet ptasie pazurki (na dachu).
 • Odpryski – zazwyczaj na przedniej masce, zderzaku i dachu, ale również na progach. Są spowodowane przez kamienie, wyrzucane przez koła innych aut w powietrze, ale także przez większe grudki piasku albo grad.
 • Uszkodzenia klaru (zewnętrznego lakieru bezbarwnego) – łuszczenie się, które powoduje, że na karoserii pojawiają się bąble, albo białe plamy.
 • Blaknięcie lakieru i utrata pierwotnego koloru – na skutek starzenia się lakieru i czynników atmosferycznych oraz chemicznych.

Pozostawienie rys, odprysków czy uszkodzeń klaru bez jakiejkolwiek interwencji, prowadzi do ataków korozji. Wizyta u lakiernika nie należy do tanich, szkoda wydawać kilkaset złotych na naprawę jednej rysy. Ta jednakże szpeci pojazd. W przypadku starszych aut wizyta u lakiernika jest w ogóle nieopłacalna.
I tutaj właśnie, z pomocą przychodzi nam wosk koloryzujący.

Wosk koloryzujący – czym jest i czy warto go użyć?

Efekt przed i po zastosowaniu wosku koloryzującego do lakieru, który zamaskował rysy

 • Wosk koloryzujący to kosmetyk samochodowy, który łączy w sobie cztery funkcje.
  Jak standardowy wosk, tworzy warstwę ochronną na karoserii auta, zabezpieczającą pojazd przed działaniem wody oraz niekorzystnych czynników atmosferycznych i chemicznych. Dodatkowo nadaje lakierowi połysk i pogłębia kolor.
 • Dzięki zastosowaniu specjalnych dodatków oraz nanotechnologii, wosk koloryzujący może w miarę skutecznie wypełniać mniejsze i większe rysy oraz odpryski. Dzięki temu są one zdecydowanie mniej widoczne.
 • Dzięki dodatkowi pigmentu, wosk koloryzujący zabarwia podkład, rysy i ryski na określony kolor. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, należy dobrać najbardziej zbliżony kolor wosku koloryzującego do koloru lakieru na naszym aucie.
 • Pigment pozwala na podbicie standardowego koloru auta. W przypadku starych, spłowiałych lakierów, kolor na nadwoziu otrzymuje nowe życie, po zastosowaniu wosku koloryzującego.

Efekt uzyskaniu po nałożeniu wosku koloryzującego color max

Warto zwrócić uwagę na wosk koloryzujący marki K2. To kosmetyk samochodowy wysokiej jakości, który świetnie odświeża lakier i pozwala wydobyć jego głębię oraz nadać mu połysk. Wosk koloryzujący K2 jest świetny także do szybkiej korekty powłoki lakierniczej. Doskonale wypełnia ryski, zadrapania i odpryski.

Wosk koloryzujący K2 dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych, co pozwala łatwo dopasować go do koloru lakieru własnego auta. W sprzedaży znajdują się następujące kolory: czarny, biały, bordowy, czerwony, ciemny zielony, granatowy, jasny zielony, niebieski, srebrny, szary i żółty.

paleta kolorów wosku koloryzującego K2 Color Max

Skutecznie zamaskowane rysy dzięki zastosowaniu wosku koloryzującego?

Wosk koloryzujący to pierwsza i bardzo skuteczna pomoc w przypadku konieczności zamaskowania mniejszych lub większych rys. 

 • Odpowiednie użycie wosku koloryzującego może spowodować całkowite zamaskowanie małych rysek i hologramów.
 • Zastosowanie wosku koloryzującego z pewnością nie usunie dużych i głębokich rys, ale po pierwsze, pozwoli je zamaskować (zwłaszcza wtedy, gdy widać biały podkład), a po drugie, zapewni ochronę przed korozją. A to bardzo ważne.
  Kluczem jest to, aby odpowiednio dobrać kolor wosku do koloru auta. Niezbędne może być także nakładanie kilku warstw wosku w miejscu głębokiego uszkodzenia.

Działanie wosku koloryzującego do samochodu

Wosk koloryzujący działa na kilku płaszczyznach:

 • Nabłyszcza lakier i tworzy warstwę ochronną na lakierze, jak standardowy wosk
 • Wypełnia ubytki w rysach i w uszkodzeniach lakieru
 • Barwi ubytki, dzięki czemu są one mniej widoczne.
 • Odświeża stary, wypłowiały lakier, przywracając mu kolor.
 • Wydobywa i podkreśla kolor z ładnych, dobrze utrzymanych lakierów.

Odpowiednio nałożony i wypolerowany wosk koloryzujący tworzy bardzo ładną warstwę. Niektóre woski oferują, wspomnianą wcześniej, możliwość podbicia oryginalnego koloru. Dlatego wosk samochodowy można zastosować także w aucie z całkiem ładnym lakierem.

Najlepszy efekt podbicia koloru osiągają te auta, które mają nadwozia w podstawowych kolorach (czarnym, czerwonym, białym itd. do których łatwo można dobrać kolor wosku koloryzującego).

Widok całego samochodu wyczyszczonego woskiem koloryzującym

Jak nakładać wosk koloryzujący?

Woski samochodowe koloryzujące nakłada się dokładnie tak samo, jak standardowy wosk.

W przypadku woskowania całego samochodu:

 • Nakładać wosk tylko i wyłącznie w trakcie suchego, bezdeszczowego dnia, najlepiej w temperaturze powietrza powyżej 15 st. Celsjusza. Wosku nie można nakładać na nagrzane słońcem nadwozie samochodu. Nadwozie musi być chłodne.
 • Samochód należy umyć (mycie wstępne, a potem mycie właściwe) za pomocą wody i szamponu. Nadwozie musi wyschnąć przed woskowaniem. Jeśli pojęcie mycia wstępnego i właściwego są Ci obce zajrzyj do artykułu o co to jest dekontaminacja.
 • Idealne przygotowanie powierzchni do woskowania powinno obejmować odtłuszczanie lakieru, np. za pomocą środka K2 T6 Klinet lub K2 Klinet Pro.
 • Opakowanie wosku (np. wosku koloryzującego K2) wstrząsnąć, nałożyć niewielką ilość wosku na aplikator albo suchą mikrofibrę i pokryć wybrany element nadwozia. Nanosić wosk kolistymi ruchami.
 • Poczekać aż wosk wyschnie. Kiedy wosk wyschnie, polerować aż do uzyskania połysku.

W przypadku woskowania miejsc uszkodzonych – porysowanych itd.

 • Wszystko przebiega dokładnie w ten sam sposób. Trzeba być przygotowanym na to, że na miejsca mocno uszkodzone (odpryski, głębokie rysy) trzeba będzie położyć dwie lub więcej warstw wosku (położyć – wypolerować i powtórzyć).

Podsumowanie działania wosków koloryzujących do samochodów

Woski samochodowe koloryzujące to bardzo skuteczne, nowoczesne kosmetyki samochodowe, przydatne dla osób, chcących szybko skorygować uszkodzenia lakieru i dla osób, chcących odświeżyć stary lakier. Woski samochodowe koloryzujące są niedrogie, łatwo się je nakłada, a uzyskany efekt jest bardzo ciekawy.

 • K2 COLOR MAX 250 ML SREBRNY
  Wosk koloryzujący srebrny
 • K2 COLOR MAX 200 ML GRANATOWY
  Wosk koloryzujący granatowy
 • K2 COLOR MAX 200 ML CIEMNOZIELONY
  Wosk koloryzujący ciemnozielony
 • K2 BONA
  Mikrofibra do polerowania 40x40 cm
 • K2 ULTRA WAX 250 G
  Wosk do nabłyszczania i ochrony lakieru
 • K2 APLIKATOR
  gąbka do wosków i nabłyszczaczy

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.