Kategorie: Kosmetyka

Jak usunąć owady z karoserii? – skuteczny sposób

Rój owadów przyklejonych do przodu auta to niemal pewna pamiątka każdego letniego wyjazdu. Nie dosyć, że nie wygląda atrakcyjnie, to jeszcze potrafi stawić silny opór każdej próbie zmycia np. na myjni samoobsługowej. Czy jest sposób, aby szybko i skutecznie pozbyć się ich z karoserii, lamp, a także przedniej szyby i lusterek bocznych? Oczywiście, że jest, a jego użycie jest prostsze, niż myślimy.

 

 

Usuwanie owadów z karoserii – co musisz wiedzieć?

Powodów, dla których warto jak najszybciej pozbyć się tego osadu z samochodu, jest kilka. Pierwszy jest prozaiczny: to po prostu źle wygląda. Już małe, czarne kropeczki wyraźnie wpływają na wygląd i kondycję lakieru naszego samochodu. Te większe będą natomiast sugerowały, że o samochód po prostu nie dbamy, pozwalając na zaschnięcie na karoserii takiego kawałka brudu. A przecież dopiero co nim jechaliśmy!
Ale na tym sprawa się wcale nie kończy. Usuwanie owadów z auta ma także aspekty bardziej techniczne. Obecne na przednich lampach, pozostałości po owadach pogorszą właściwości naszych świateł, a te na szybie mogą negatywnie wpłynąć na widoczność. W końcu jest też kwestia lakieru, który te pozostałości powoli będą niszczyć. W końcu to też swego rodzaju chemia, czasem zaskakująco niebezpieczna dla karoserii.

 

Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o regeneracji reflektorów: ,,Regeneracja reflektorów w 5-ciu krokach – Poradnik”.

 

Jak bezpiecznie usuwać owady z lakieru?

O ile nieusuwanie owadów może odbić się na naszym lakierze, negatywny skutek przyniesie także nieodpowiednie podejście do tej czynności. Często na przykład widać, jak kierowcy chcą usunąć te owady za pomocą zwykłej wody pod ciśnieniem. Nawet jeśli woda te owady usunie, to zbytnie zbliżenie wysokociśnieniowej myjki do karoserii wpłynie także na lakier. Widać to, szczególnie gdy lakier w danym miejscu nie jest fabrycznie nowy albo samochód ma już swoje lata.

 

  • K2 NUTA ANTI-INSECT 770ml
    Środek do usuwania owadów z szyb i karoserii

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

 

Domowe sposoby na usuwanie owadów

Z podobnych przyczyn nie należy też stawiać na domowe sposoby, które wykorzystują środki przygotowane do zastosowania w innych celach. Niekiedy, środki te mogą okazać się skuteczne, szczególnie gdy typowy płyn do mycia szyb użyjemy do mycia szyb samochodowych. Ale już na karoserii, nawet jeśli taki środek skutecznie usunie owady, to przy okazji wpłynie także na wierzchnią warstwę lakieru. I jeśli tych skutków nie zobaczymy od razu, to już na pewno zobaczymy je po kilku takich czyszczeniach, gdy lakier nie będzie już w stanie oprzeć się składnikom zawartym w danym środku.

Wniosek jest więc prosty: usuwanie owadów z lakieru należy wykonać tylko za pomocą specjalnych środków. Przykładem takiego jest K2 Nuta Anti-Insect. Wbrew pozorom, wcale nie należą one do drogich i trudnych w użyciu. Zresztą, koszty wynikające z uszkodzenia lakieru po kolejnym nieodpowiednim czyszczeniu samochodu sprawią, że środek do usuwania owadów okaże się podstawowym wyposażeniem każdego auta. Ale wtedy może być już za późno…

Chcesz dowiedzieć się więcej o usuwaniu smoły z lakieru? Przeczytaj: ,,Jak usunąć smołę z lakieru i felg?”.

 

 

Jaki płyn do usuwania owadów wybrać?

To, jaki środek do usuwania owadów wybrać zależy przede wszystkim od połączenia dwóch cech: skuteczności działania i ochrony lakieru. W końcu bez odpowiedniej ochrony dla lakieru usuwanie owadów z karoserii nie ma sensu, gdyż efekt da nam to podobny, co użycie myjki wysokociśnieniowej. Warto więc spojrzeć choćby na pH środku. Z drugiej strony, środek skierowany głównie na ochronę lakieru też może okazać się pomysłem nietrafionym, bo w tym momencie nie osiągniemy podstawowego celu: usunięcia przyklejonych do karoserii owadów.

 

 

Przy wyborze produktu do usuwania owadów warto też uwzględnić kilka innych cech. Przydatnym jest na przykład łatwość jego nakładania, dlatego produkty typu K2 Nuta Anti-Insect są wyposażone w atomizery. Powinny być one także łatwe do usunięcia z karoserii, nie pozostawiając smug na szybie czy lampach. W końcu usuwanie owadów z szyby ma nam ułatwić patrzenie na drogę, a nie utrudnić.

 

 

Jak skutecznie usunąć ślady po owadach z lakieru, szyb czy reflektorów?

Gdy już wiemy, który środek wykorzystamy, pozostaje pytanie, jak bezpiecznie usuwać owady.
K2 Nuta Anti-Insect pozwala nam to zrobić łatwo i szybko, jednak przy jego użyciu warto wyposażyć się w ściereczkę z mikrofibry. Taki zestaw pozwoli usunąć przyklejone owady bez obawy, że porysujemy karoserię.

Gotowi do działania spryskujemy zabrudzoną powierzchnię tak, aby pokryć miejsca przywarcia owadów. Warto najpierw wstrząsnąć pojemnikiem, by środek przyjął odpowiednią konsystencję. Atomizer pomoże również w usunięciu owadów z trudno dostępnych miejsc, których na przodzie samochodu będzie co najmniej kilka. Po odczekaniu 2-3 minut, przecieramy powierzchnię ściereczką z mikrofibry, gabką lub rękawicą do mycia auta, a potem już tylko spłukujemy wodą.

 

 

Usuwanie owadów z karoserii, szyb i lamp nigdy nie było łatwiejsze

Choć istnieją domowe sposoby na usuwanie owadów, najlepiej jest jednak postawić na dedykowany produkt jak K2 Nuta Anti-Insect. Dzięki nim skutecznie usuniesz owady z karoserii, szyb, lusterek czy lamp bez obawy o uszkodzenie ich powierzchni. A w końcu to przecież o to Ci chodziło, gdy chciałeś pozbyć się tych robaków – o pięknie prezentujący się, czysty lakier na twoim samochodzie idealnie podkreślający jak dbasz o swój samochód.

Gdy już pozbędziesz się uporczywych śladów po owadach na swoim samochodzie, koniecznie wypróbuj szampon hydrofobowy K2 Vena: ,,Szampon samochodowy K2 Vena – bezpieczny dla wosku i powłoki ceramicznej”.

Ostatnio dodane artykuły

Zmywacz do hamulców, czyli skuteczne czyszczenie hamulców

W sporcie motorowym można spotkać się z zasadą, że tak naprawdę ważne jest nie to, jak ktoś przyśpiesza, ale jak…

10 godzin temu

Interior dressing, czyli jak pielęgnować plastiki wewnętrzne w samochodzie

Tworzywa sztuczne – pełno ich we wnętrzu każdego auta. Jedne są uważane za tańsze zamienniki drewna czy chromu, inne znajdują…

4 dni temu

Jak uzyskać efekt mokrej opony?

Efekt nowego samochodu to cel, do którego dąży większość osób pielęgnujących swoje cztery koła. Aby ten efekt uzyskać, na rynku…

2 tygodnie temu

K2 Roton Pro — prawdziwa krwawa felga, bez grama litości dla brudu!

Czyszczenie i pielęgnacja felg samochodowych to naprawdę, ciężkie zadanie. Na felgach osadza się pył z klocków hamulcowych, brud, kurz, błoto…

3 tygodnie temu

Odstraszacz kun – ochrona przed przegryzionymi przewodami w samochodzie

Myśląc o problemach związanych z samochodem, do głowy przychodzą nam głównie awarie mechanizmów i zużycie części eksploatacyjnych. O wiele rzadziej,…

3 tygodnie temu

Czyszczenie DPF w silnikach 1.4 TDCI

Większość właścicieli aut z silnikami Diesla kojarzy temat zapchania filtra DPF. Poniżej możesz zobaczyć instrukcję, jak samodzielnie i szybko wyczyścić…

3 tygodnie temu