Kategorie: Kosmetyka

W jaki sposób SKUTECZNIE usunąć owady z karoserii? – wyjaśniamy

Rój owadów przyklejonych do przodu auta to niemal pewna pamiątka każdego letniego wyjazdu. Nie dosyć, że nie wygląda atrakcyjnie, to jeszcze potrafi stawić silny opór każdej próbie zmycia np. na myjni samoobsługowej. Czy jest sposób, aby szybko i skutecznie pozbyć się ich z karoserii, lamp, a także przedniej szyby i lusterek bocznych? Oczywiście, że jest, a jego użycie jest prostsze, niż myślimy. Pokażemy ci jak łatwo mieć czysty samochód, nawet w tej najcieplejszej porze roku. Już zawsze będziesz o tym pamiętał.

 

Usuwanie owadów z karoserii – co musisz wiedzieć?

Powodów, dla których warto jak najszybciej pozbyć się tego osadu z samochodu, jest kilka. Pierwszy jest prozaiczny: to po prostu źle wygląda. Już małe, czarne kropeczki wyraźnie wpływają na wygląd i kondycję lakieru naszego samochodu. Te większe będą natomiast sugerowały, że o samochód po prostu nie dbamy, pozwalając na zaschnięcie na karoserii takiego kawałka brudu. A przecież dopiero co nim jechaliśmy!

Ale na tym sprawa się wcale nie kończy. Ślady po owadach mogą przynieść o wiele więcej problemów, zwłaszcza technicznych. Obecne na przednich lampach, ślady po owadach pogorszą właściwości naszych świateł, a te na szybie mogą negatywnie wpłynąć na widoczność. W końcu jest też kwestia lakieru, który te pozostałości powoli będą niszczyć. W końcu to też swego rodzaju chemia, czasem zaskakująco niebezpieczna dla karoserii.

 

Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o regeneracji reflektorów: ,,Regeneracja reflektorów w 5-ciu krokach – Poradnik”.

 

Jak usunąć owady z lakieru?

O ile nieusuwanie owadów może odbić się na naszym lakierze, negatywny skutek przyniesie także nieodpowiednie podejście do tej czynności. Często na przykład widać, jak kierowcy chcą usunąć te owady za pomocą zwykłej wody pod ciśnieniem. Nawet jeśli woda te owady usunie, to zbytnie zbliżenie wysokociśnieniowej myjki do karoserii wpłynie także na lakier. Widać to, szczególnie gdy lakier w danym miejscu nie jest fabrycznie nowy albo samochód ma już swoje lata.

Domowe sposoby na usuwanie owadów

Z podobnych przyczyn nie należy też stawiać na domowe sposoby, które wykorzystują środki przygotowane do zastosowania w innych celach. Jeżeli nawet produkt nie przeznaczony do karoserii skutecznie usunie owady, to przy okazji wpłynie także na wierzchnią warstwę lakieru. I jeśli tych skutków nie zobaczymy od razu, to już na pewno zobaczymy je po kilku takich czyszczeniach, gdy lakier nie będzie już w stanie oprzeć się składnikom zawartym w danym produkcie.

Wniosek jest więc prosty: usuwanie owadów z lakieru należy wykonać tylko za pomocą specjalnych środków. 

  • K2 NUTA ANTI-INSECT 770ml
    Środek do usuwania owadów z szyb i karoserii

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Wbrew pozorom, wcale nie należą one do drogich i trudnych w użyciu. Zresztą, koszty wynikające z uszkodzenia lakieru po kolejnym nieodpowiednim czyszczeniu samochodu sprawią, że środek do usuwania owadów okaże się podstawowym wyposażeniem każdego auta. Ale wtedy może być już za późno…

Chcesz dowiedzieć się więcej o usuwaniu smoły z lakieru? Przeczytaj: ,,Jak usunąć smołę z lakieru i felg?”.

 

 

Jaki płyn do usuwania owadów wybrać?

To, jaki środek do usuwania owadów wybrać zależy przede wszystkim od połączenia dwóch cech: skuteczności działania i ochrony lakieru. W końcu bez odpowiedniej ochrony dla lakieru usuwanie owadów z karoserii nie ma sensu, gdyż efekt da nam to podobny, co użycie myjki wysokociśnieniowej. Warto więc spojrzeć choćby na pH środku. Z drugiej strony, środek skierowany głównie na ochronę lakieru też może okazać się pomysłem nietrafionym, bo w tym momencie nie osiągniemy podstawowego celu: usunięcia przyklejonych do karoserii owadów.

 

 

Przy wyborze produktu do usuwania owadów warto też uwzględnić kilka innych cech. Przydatnym jest na przykład łatwość jego nakładania, dlatego produkty powinny wyposażone być w atomizery. Nie powinny natomiast pozostawiać smug na szybie czy lampach. W końcu usuwanie owadów z szyby ma nam ułatwić patrzenie na drogę, a nie utrudnić.

 

 

Jak skutecznie usunąć ślady po owadach z lakieru, szyb czy reflektorów?

Owady rozbijające się o naszą szybę ograniczają nam widoczność. Po zmroku bardzo mocno wpływa to na nasz komfort jazdy. W takim wypadku warto kupić specjalny dodatek do płynu, który wlewamy do spryskiwacza. Kosztuje niewiele a daje nam komfort i bezpieczeństwo.

Zachęcamy również do przeczytania artykułu: Niewidzialna wycieraczka – lepsza widoczność w każdych warunkach drogowych. Dowiesz się w nim na czym polega fenomen tzw. niewidzialnej wycieraczki.

Gdy już wiemy, który środek wykorzystamy, pozostaje pytanie, jak bezpiecznie usuwać owady. Warto wyposażyć się w ściereczkę z mikrofibry. Taki zestaw pozwoli usunąć przyklejone owady bez obawy, że porysujemy karoserię.

A więc jak usunąć owady? Spryskujemy zabrudzoną powierzchnię tak, aby pokryć miejsca przywarcia owadów. Warto najpierw wstrząsnąć pojemnikiem, by środek przyjął odpowiednią konsystencję. Atomizer pomoże również w usunięciu owadów z trudno dostępnych miejsc, których na przodzie samochodu będzie co najmniej kilka. Po odczekaniu 2-3 minut (nie wskazane dłużej), przecieramy powierzchnię ściereczką z mikrofibry, gabką lub rękawicą do mycia auta, a potem już tylko spłukujemy wodą.

 

 

Usuwanie owadów z karoserii, szyb i lamp nigdy nie było łatwiejsze

Choć istnieją domowe sposoby na usuwanie owadów, nie są one najlepszym wyborem. Lepiej postawić na produkt do tego przeznaczony. Dzięki nim skutecznie usuniesz owady z karoserii, szyb, lusterek czy lamp bez obawy o uszkodzenie ich powierzchni. A w końcu to przecież o to Ci chodziło, gdy chciałeś pozbyć się niechcianych gości na lakierze twojego auta. Czyste auto przedstawia cię w dobry świetle wobec innych kierowców.

Gdy już pozbędziesz się uporczywych śladów po owadach na swoim samochodzie, daj znać czy coś sprawiło ci problem. Pochwal się w komentarzu jak ty walczysz o czystość twojego auta. Pytanie „Jak usunąć owady” już nigdy nie zagości w twojej głowie.

Ostatnio dodane artykuły

Jak usunąć rdzę?

Jak pozbyć się rdzy? Rdza to przeciwnik podstępny i niezwykle trudny do pokonania. Samo pojawienie…

1 tydzień temu

Jak SKUTECZNIE dezynfekować auto?

Jak skutecznie dezynfekować wnętrze kabiny samochodu? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Jak dezynfekować tapicerkę…

3 miesiące temu

Opryskiwacz ciśnieniowy – co musisz o nim wiedzieć?

Na pierwszy rzut oka, opryskiwacz ciśnieniowy kojarzy się przede wszystkim z ogrodnictwem. I słusznie, bo…

5 miesięcy temu

Czym wyczyścić ekran telewizora?

Nowoczesne telewizory, monitory i ekrany stosowane coraz szerzej w sprzęcie AGD, a nawet samochodach, są…

5 miesięcy temu

Skrzypiące drzwi – jak nasmarować zawiasy?

Zapewne każdy z nas spotkał się kiedyś z problemem skrzypiących zawiasów w drzwiach. Jedni znają…

6 miesięcy temu

Quick detailer – szybkie nabłyszczanie lakieru

Jak nabłyszczyć samochód w krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie sił? Jak odświeżyć lakier, chromy…

7 miesięcy temu