Czyste i zadbane auto to bezapelacyjny must-have każdego prawdziwego fana motoryzacji. Mówiąc o czystości, zacznijmy od podstaw, czyli bazowego mycia naszego wozu. Tym w co musimy zainwestować na tym etapie pielęgnacji, jest szampon do mycia samochodu.

Trzeba przyznać, że aktualna oferta producentów tego typu kosmetyków jest dość szeroka, co może powodować trudności przy wyborze tego, który będzie dla nas odpowiedni. Na jaki szampon samochodowy zatem się zdecydować?

Próbując ułatwić podjęcie decyzji, przygotowaliśmy krótki ranking szamponów samochodowych, w którym na warsztat bierzemy 6 szamponów marki K2. Dwa z nich dedykowane są profesjonalnemu użyciu w myjniach, czy punktach detailingowych, pozostałe cztery spokojnie możemy stosować w domowych warunkach.

Czysta i lśniąca karoseria, czyli jaki szampon do samochodu wybrać?

najlepszy-szampon-samochodowy

Wydawałoby się, że samochód można umyć, czymkolwiek co się pieni, owszem można spróbować, niemniej jednak wytrawny fan motoryzacji wie, że szampon samochodowy szamponowi nierówny. Dokonując wyboru przy zakupie tego kosmetyku, powinniśmy mieć na względzie takie fakty jak: wariant lakieru naszego samochodu, pH produktu, rodzaje zabrudzeń, jakie najczęściej pojawiają się na karoserii oraz to, czy pokryliśmy lakier woskiem lub powłoką ceramiczną.

W charakterystyce tego typu detergentów producenci dokładnie opisują jakie, właściwości ma preparat, czy nadaje się do lakierów metalizowanych lub przezroczystych, czy możemy go stosować również na powierzchniach nielakierowanych, elementach z tworzywa, czy aluminium. Z opisu dowiecie się również czy dany szampon samochodowy współgra z woskiem lub powłoką ceramiczną.

To, co ważne dla bezpieczeństwa i pięknego wyglądu naszych czterech kółek to współczynnik PH produktu. Większość z kosmetyków mają neutralne PH, niemniej w ofercie K2 znajdziecie również takie o dokładnie określonym współczynniku.

Dodatkowymi informacjami, na które warto zwrócić uwagę to sposób pienienia się – ważne przy czyszczeniu zabrudzeń z piasku, czy błota oraz przy spłukiwaniu, zapach – kwestia zwiększenia przyjemności z czynności mycia samochodu oraz wydajności – względy ekonomiczne.

Myjnia, czy mycie w zaciszu własnego garażu – jakie rodzaje szamponów samochodowych wyróżniamy?

Jak już wspomnieliśmy w naszym rankingu szamponów samochodowych, podstawowym wyróżnikiem dla tych kosmetyków jest miejsce zastosowania. W pierwszej kolejności dzielimy szampony na te do zastosowania „domowego” oraz te to użytku profesjonalnego w myjni samochodowej.

Co je od siebie różni? Bazowa jest kwestia dostosowania do narzędzi stosowanych przy każdym z konkretnych sposobów czyszczenia. Nieco inne właściwości mają szampony, które muszą współgrać z dużymi szczotkami w myjni, a inaczej pracują kosmetyki, które działają w duecie z ręcznymi gąbkami, czy ściereczkami. Ponadto, warto wspomnieć o kwestii pienienia się. Zwykle szampony dedykowane użytkowi profesjonalnemu mają zdecydowanie niższy wskaźnik tworzenia piany. Ma to znaczenie przy czyszczeniu szczotkami, ale przede wszystkim ograniczonym czasie całego procesu, w tym spłukiwania i przygotowania do kolejnego etapu.

To, co jeszcze możemy zauważyć się na pierwszy rzut oka, jeśli idzie o różnice pomiędzy szamponami profesjonalnymi a tymi domowymi to kwestia pojemności. Kosmetyki to użytku w myjni mają zwykle dużo większe opakowania. Najpopularniejszą pojemnością jest w tym przypadku 5l płynu.

Szampon samochodowy, szamponowi nie równy – Czym różnią się szampony samochodowe od siebie?

Tak jak wspomnieliśmy na początku naszego artykułu, na warsztat bierzemy dzisiaj 6 produktów marki K2:

Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdego z produktów oraz czytelną klasyfikację, w której opieramy się na takich wskaźnikach jak: pH, moc pienienia się, zapach, powłoka hydrofobowa, usuwanie zabrudzeń oraz wydajność. Wszystko to, co pomoże nam w podjęciu decyzji, jaki szampon będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

ranking-szamponow-samochodowych

K2 Express to szampon do użytku w domowych warunkach. Jego formuła charakteryzuje się super wysokim skoncentrowaniem, dzięki czemu jest bardzo wydajny. Jedno opakowanie wystarczy nam na dokładne umycie ok. 50 samochodów. Ten szampon sprawdzi się przy myciu wszystkich typów lakierów, w tym metalizowanych i akrylowych. Dbanie o nasz samochód przy jego pomocy jest szybkie i przyjemne. Bez obaw możemy go łączyć ze standardową wodą wodociągową. K2 Express ma doskonałe właściwości pieniące, dzięki czemu nie ma ryzyka zarysowania lakieru przez drobiny piasku i brudu. To, co ważne w tym kosmetyku, nie możemy dopuścić do jego wyschnięcia na karoserii przed spłukaniem, dlatego zaleca się mycie samochodu w cieniu. Ponadto istotna kwestia dla fanów życia eko – szampon jest całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego, ulega biodegradacji.

K2 Express Plus ten szampon samochodowy również doskonale sprawdzi się w domowym użytku. Podobnie jak poprzednik, charakteryzuje się wysokim skoncentrowaniem i wydajnością – umyjemy nim ok. 50 samochodów. Jego głównym wyróżnikiem jest lustrzany połysk, a to dzięki zawartości naturalnego wosku Carnauba z brazylijskich drzew palmowych. Dodatkowo po umyciu tworzy na powierzchni niewidzialną woskową powłokę ochronną, która chroni lakier przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Nie pozostawia białego osadu na czarnych elementach karoserii (zderzaki, uszczelki gumowe). Również w tym przypadku, rekomendujemy mycie samochodu w cieniu i niedopuszczenie do wyschnięcia szamponu na karoserii.

K2 Vena to hydrofobowy szampon stworzony z myślą o najbardziej wymagających fanach motoryzacji. Cechuje się wyjątkową skutecznością oraz zaawansowaną technologią. W trakcie jednego mycia konserwuje i nadaje karoserii, właściwości hydrofobowych, jednocześnie będąc w pełni bezpiecznym dla woskowych i ceramicznych powłok chroniących lakier. K2 Vena to również obfita piana, nietuzinkowy zapach, który uprzyjemni nam mycie naszych czterech kółek oraz powłoka hydrofobowa, która ułatwia odprowadzenie z karoserii wody, dzięki czemu ta pozostaje lśniąca i czysta.

K2 Vena Pro – ten szampon producent określa jako produkt do użytku profesjonalnego, niemniej jednak bardziej wytrawny entuzjasta kosmetyki samochodowej może zastosować go również w zaciszu własnego podwórka. Dzięki obfitej i puszystej pianie świetnie rozprawia się z każdym typem zabrudzenia, pozostawiając czyszczoną powierzchnię wolną od brudu. Podobnie jak K2 Vena, ten szampon również idealnie sprawdza się przy lakierach pokrytych woskiem, czy ceramiką oraz postawia powłokę hydrofobową.

ranking-szamponow-dla-myjni-automatycznych

K2 Tako to wydajny szampon do mycia ręcznego, który idealnie sprawdza się w profesjonalnym użytku. Ma silne właściwości pieniące, dzięki czemu działa emulgująco i rozpuszcza nawet najtrudniejsze zabrudzenia, takie jak zanieczyszczanie organiczne, smary, czy oleje. Oprócz karoserii samochodu świetnie sprawdza się również na powierzchniach nielakierowanych, emaliowanych, metalowych, czy płytkach.

K2 Ario Plus to kosmetyk dedykowany myjniom automatycznym. Ten szampon nie pieni się zbyt mocno, dzięki czemu łatwo można go spłukać nawet niewielką ilością wody. Nie zostawi piany w szczelinach i zakamarkach. Posiada przyjemny i intensywny aromat. Utrzymuje szczotki myjni w czystości. Zapewnia im doskonałe smarowanie, co spowalnia ich naturalne zużywanie się. Nadaje mytej powierzchni odpowiedni poślizg, dzięki czemu proces szczotkowania jest całkowicie bezpieczny dla lakieru. Ma odczyn PH bliski naturalnemu, przez co znakomicie przygotowuje auto do kolejnej fazy – woskowania lub osuszania. Piękna, lśniąca karoseria, czyli jak myć szamponem do samochodu?

 • K2 EXPRESS 1 L
  Wydajny szampon samochodowy
 • K2 EXPRESS PLUS 1 L
  Szampon samochodowy z woskiem
 • K2 VENA 1L
  Hydrofobowy szampon samochodowy
 • K2 VENA PRO 1L
  Hydrofobowy szampon samochodowy
 • K2 TAKO 5 kg
  Wydajny szampon do mycia ręcznego

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Skoro już wiemy, czym różnią się szampony samochodowe i podjęliśmy decyzję o zakupie jednego z nich, przystępujemy do działania. Jak dobrze „obchodzić” się z szamponem, żeby wydobyć z niego 100% pożądanego efektu? Podstawową rzeczą, o jakiej musimy pamiętać, jest miejsce mycia. Jak już wspomnieliśmy, nie możemy tego robić na słońcu, co może powodować szybkie wysychanie szamponu na lakierze. Auto myjemy w cieniu. To przede wszystkim.