Kategorie: Kosmetyka

Jak przygotować lakier do nakładania powłoki ceramicznej?

Nakładanie powłoki ceramicznej na lakier nie jest trudne i można zrobić to samemu. Wcześniej niezbędne jest jednak odpowiednie przygotowanie powierzchni. Z poniższego artykułu dowiesz się jak przygotować lakier pod ceramiczną ochronę lakieru, tak aby optymalnie chroniła ona Twoje auto.


Co to jest K2 Gravon Primer

K2 Gravon Primer jest podkładem polerskim stosowanym bezpośrednio na lakier przed aplikacją powłoki ceramicznej. Przede wszystkim wzmacnia wiązanie oraz trwałość nałożonej na niego powłoki, ale też poprawia głębię koloru lakieru oraz zwiększa jego połysk. Przypomnijmy natomiast, że sama powłoka ceramiczna to gwarancja ochrony lakieru pojazdu, który w nowych autach potrafi być bardzo delikatny.

Ceramiczna ochrona lakieru podnosi odporność lakieru na zarysowania, a jednocześnie ogranicza przywieranie brudu do karoserii. K2 Gravon Primer zastosować można jednak również wtedy, kiedy powłoka ceramiczna nie będzie aplikowana. Nawet bez niej stanowi on dobre zabezpieczenie lakieru i doskonale wydobywa z niego kolor.

W tym artykule znajdziesz wszystko na temat powłoki ceramicznej – KLIK

Przygotowanie karoserii do zabezpieczenia lakieru

Przygotowanie powierzchni pod powłokę ceramiczną nie jest szczególnie trudne, ale zawiera w sobie kilka kroków, których nie wolno pominąć. Aby było Wam łatwiej osiągnąć zamierzony cel, przy okazji wymieniamy kosmetyki samochodowe, które będą najlepsze do wykonania kolejnych czynności.

 Mycie wstępne – Krok I

Pierwszym krokiem jest wstępne mycie samochodu przy wykorzystaniu do tego piany aktywnej K2 Active Foam. Wprawdzie nie usuniemy w ten sposób całego zabrudzenia, to jednak dużej jego części udaje się pozbyć. Aktywna piana mocno zmiękcza bowiem cząsteczki brudu i jest bezcenna w kontekście mycia właściwego.

Usuwanie smoły, plam i naklejek – Krok II

Przygotowanie powierzchni pod powłokę ceramiczną musi być na tyle skrupulatne, aby samochód był perfekcyjne czysty. Usunąć trzeba m.in. wszelkie taśmy klejące, naklejki czy winiety autostradowe, jak i plamy powstałe z asfaltu. Tutaj zalecanym produktem jest K2 TAR REMOVER. Nanosi się go bezpośrednio na zabrudzone miejsce, chwilę odczekuje, po czym przeciera szmatką i obficie spłukuje wodą. Pamiętać trzeba, aby środka tego nie zakładać w silnym słońcu.

 Usuwanie związków metalicznych – Krok III

K2 ROTON to środek, który pozwala usunąć związki metaliczne. Głównie stosuje się go do czyszczenia felg, na których osadzają się zabrudzenia drogowe czy osad z klocków hamulcowych. Stosować można go również na lakier, np. na usunięcie zanieczyszczeń zbierających się na progach czy nadkolach. Po spryskaniu nim czyszczonej powierzchni wystarczy odczekać kilka minut i spłukać ją silnym strumieniem wody.

 • K2 ROTON 700 ML
  Wysoce efektywny płyn do mycia felg nadający efekt czerwonej felgi
 • K2 TAR REMOVER 300 ML
  Usuwa smołę i ślady po naklejkach

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Mycie ręczne – Krok IV

Mycie właściwe metodą na dwa wiadra to najlepszy sposób na dokładne umycie auta, a przecież przygotowanie powierzchni pod powłokę ceramiczną wymaga idealnie czystego pojazdu. Wykonując mycie auta tą metodą, do jednego wiadra należy wlać ciepłą wodę, najlepiej z dodatkiem szamponu K2 Express. W drugim wiadrze znaleźć się musi woda czysta uzupełniona o separator brudu.

Dla niewtajemniczonych wyjaśniamy, że separator to specjalna plastikowa kratka, którą umieszcza się na dnie pojemnika. Jej zadaniem jest zbieranie brudu na dnie wiadra, dzięki czemu nie ląduje on ponownie na karoserii. Pamiętajmy tu, aby pojazd myć w zacienionym miejscu od góry do dołu, na koniec zostawiając zderzaki i progi.

 Glinkowanie – Krok V

Kolejnym etapem mającym na celu przygotowanie powierzchni pod powłokę ceramiczną jest glinkowanie. Miękka i elastyczna glinka K2 pozwala usunąć pozostałe zabrudzenia lakieru, których nie udało się usunąć podczas mycia. Kawałek takiej glinki odrywamy, formujemy z niej dysk i zbieramy zanieczyszczenia zalegające na lakierze czy częściej w jego szczelinach.

Więcej na temat glinkowania znajdziesz TUTAJ

 • K2 Gravon Primer 140G
  Środek polerski przed nałożeniem powłoki ceramicznej
 • K2 GLINKA DO LAKIERU
  Usuwa wszelkie zabrudzenia, nie rysuje, nie matowi lakieru

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Korekta lakieru – Krok VI

Zanim nałożymy K2 Gravon Primer na lakier samochodu, niezbędna będzie jeszcze korekta lakieru. Primer dedykowany jest do pracy z maszynami polerskimi — Dual Action i rotacyjnymi. Zabieg polerowania, czyli korekty lakieru dokładnie opisaliśmy w artykule „Polerowanie samochodu, czyli jak z samochodu zrobić lustro?”.

Nakładanie Primera – krok VII

Po wykonaniu korekty lakieru przystępujemy do aplikacji K2 Gravon Primer. Niewielką ilość Primera nanieść należy na wykończeniowy pad polerski, a następnie rozprowadzić na powłoce lakierniczej, aż stanie się on niewidoczny. Jeśli nie jest to możliwe, jego ewentualny nadmiar zebrać trzeba na ścierkę z mikrofibry, np. K2 Bona. Tak krok po kroku wygląda przygotowanie powierzchni pod powłokę ceramiczną lub jeśli jej nie stosujemy prawidłowe zabezpieczenie lakieru. Prawda, że proste?

Ostatnio dodane artykuły

Jak usunąć rdzę?

Jak pozbyć się rdzy? Rdza to przeciwnik podstępny i niezwykle trudny do pokonania. Samo pojawienie…

1 tydzień temu

Jak SKUTECZNIE dezynfekować auto?

Jak skutecznie dezynfekować wnętrze kabiny samochodu? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Jak dezynfekować tapicerkę…

3 miesiące temu

Opryskiwacz ciśnieniowy – co musisz o nim wiedzieć?

Na pierwszy rzut oka, opryskiwacz ciśnieniowy kojarzy się przede wszystkim z ogrodnictwem. I słusznie, bo…

5 miesięcy temu

Czym wyczyścić ekran telewizora?

Nowoczesne telewizory, monitory i ekrany stosowane coraz szerzej w sprzęcie AGD, a nawet samochodach, są…

5 miesięcy temu

Skrzypiące drzwi – jak nasmarować zawiasy?

Zapewne każdy z nas spotkał się kiedyś z problemem skrzypiących zawiasów w drzwiach. Jedni znają…

6 miesięcy temu

Quick detailer – szybkie nabłyszczanie lakieru

Jak nabłyszczyć samochód w krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie sił? Jak odświeżyć lakier, chromy…

7 miesięcy temu