Kategorie: Eksploatacja

Opryskiwacz ciśnieniowy – co musisz o nim wiedzieć?

Na pierwszy rzut oka, opryskiwacz ciśnieniowy kojarzy się przede wszystkim z ogrodnictwem. I słusznie, bo różnego rodzaju opryskiwacze ciśnieniowe są dziś standardową pozycją na liście urządzeń wykorzystywanych przez profesjonalnych i zapalonych ogrodników. Równie dobrze, opryskiwacze ciśnieniowe sprawdzają się jednak także w motoryzacji. Wiedzą o tym lakiernicy czy mechanicy, jak i pracownicy myjni i detailingu. Czy jednak wszystkie opryskiwacze sprawdzą się w działaniach związanych z samochodem? Czym kierować się przy wyborze opryskiwacza i czy warto kupować jeden, by wykorzystywać go w różnych miejscach?

 

 

Jak działa opryskiwacz ciśnieniowy?

Aby odpowiedzieć na te pytania, warto najpierw określić, czym właściwie jest i jak działa opryskiwacz ciśnieniowy. Zacznijmy więc od opryskiwacza ręcznego, który wyprowadza płyn ze zbiornika po naciśnięciu dźwigni. Jest to o tyle kłopotliwe, że gdy chcemy mieć ciągły strumień płynu, musimy szybko i mocno naciskać na dźwignię. Rozwiązaniem tego problemu stało się wstępne zwiększenie ciśnienia w zbiorniku. Naciśnięcie dźwigni jest wówczas jedynie otwarciem zaworu, przez który płyn pod nadanym mu ciśnieniem przepływa do dyszy. W ten sposób działa zarówno opryskiwacz ciśnieniowy ręczny, jak i jego większe wersje naramienne i plecakowe.

 

Jaki wybrać opryskiwacz ciśnieniowy?

Do aplikacji niewielkiej ilości płynów, w zupełności wystarczy nam opryskiwacz ciśnieniowy ręczny. Objętość zbiornika wynosi w nim zwykle od 0,5 do 2 litrów. Kluczowe znaczenie dla jego pracy mają jego zawór i dysza. Warto tu zainwestować w nieco droższe opryskiwacze z elementami metalowymi, zdecydowanie trwalszymi od tych z tworzyw sztucznych. Metale trudniej zareagują z substancjami, które będą przepływały przez dyszę, przez co zmniejsza się szansa na ich odkształcenie i przez to uszkodzenie.

 

  • K2 OPRYSKIWACZ CIŚNIENIOWY 1L
    Opryskiwacz ciśnieniowy 1 L

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

 

Kolejną kwestią są natomiast dodatkowe właściwości mechanizmu opryskiwacza. Najbardziej przydaje się tu regulacja strumienia oraz opcja oprysku punktowego. Dzięki temu będziemy mogli ściśle dobrać strumień oprysku do sytuacji, w której wykorzystujemy opryskiwacz. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko uszkodzenia czy choćby zabrudzenia opryskiwacza, kolejnym przydatnym elementem jest natomiast filtr rurki zasysającej, który oddzieli zabrudzenia od zasysanego płynu.

 

Opryskiwacz ciśnieniowy do rozpuszczalników – zastosowanie

Typ materiału i jakość są szczególnie ważne, gdy chodzi o opryskiwacz ciśnieniowy, jaki wybrać do użycia z rozpuszczalnikami. Opryskiwacze wykorzystujące takie substancje stosuje się głównie w przemyśle i usługach, na przykład do usuwania trudnych zabrudzeń z olejów, smarów, klejów czy tłuszczu. W przypadku pojazdów, mowa tu głównie o odtłuszczaniu elementów ważnych mechanizmów typu sprzęgło czy hamulce, albo też gruntowe czyszczenie i przygotowanie samochodu do lakierowania.

Ze względu na użycie tu żrących, niebezpiecznych dla zdrowia rozpuszczalników, opryskiwacz ciśnieniowy do rozpuszczalników musi być wyjątkowo odporny na czynniki chemiczne. Ponadto wymaga się od nich dokładnego, szczelnego spasowania, inaczej rozpylane nim rozpuszczalniki mogłyby zaszkodzić osobie wykorzystującej opryskiwacz. Wysoka jakość i dodatkowe elementy opryskiwacza takie, jak blokada, pozwolą natomiast kontrolować przepływ substancji i ciśnienie w zbiorniku, co zniweluje ryzyko niepożądanego wypływu substancji.

 

Przeczytaj koniecznie artykuł: ,,Jak umyć silnik? [VIDEO]”.

Użytkowanie opryskiwacza ciśnieniowego

Wymienione wcześniej elementy obecne w opryskiwaczach takich, jak K2 Opryskiwacz Ciśnieniowy, zdecydowanie ułatwiają operowanie. W takim przypadku wystarczy szczelnie zakręcić zbiornik i wstępnie rozprężyć urządzenie, a po odkręceniu napełnić go płynem i sprężyć pompując specjalną dźwignią. W początkowej fazie użytkowania warto też kilka razy przycisnąć dźwignię, by zrównoważyć ciśnienie w układzie, a następnie przystąpić do pracy.
Gdy skończymy pracę, opryskiwacz należy rozprężyć i umyć. Szczególnie ważne jest umycie dyszy, w której po pracy mogą pozostać małe cząstki brudu. Dla utrzymania odpowiedniego tarcia elementów ruchomych, przede wszystkim metalowych, warto co pewien czas nanieść na nie kilka kropel oleju smarującego układ.

 

Opryskiwacz ciśnieniowy ręczny do ogrodu

Mimo że opryskiwacze typu K2 Opryskiwacz Ciśnieniowy są przygotowane do pracy w warunkach przemysłowych, urządzenia te bez problemu można wykorzystać także w innych miejscach, na przykład w ogrodzie. Bez wątpienia przydadzą się tu właściwości opryskiwacza, szczególnie te związane z rozpuszczalnikami. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie substancje stosowane w ogrodzie będą nieszkodliwe dla opryskiwaczy przemysłowych; szczególnie ważna jest tu obecność kwasów, które mogą szybko doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu.

 

Podczas pracy w ogrodzie warto również zadbać o odpowiedni olej do kosiarki: ,,Jaki olej do kosiarki i dlaczego warto go wymieniać?”.

Opryskiwacz ciśnieniowy przydatny w wielu miejscach

Opryskiwacz ciśnieniowy to bardzo przydatne urządzenie do pracy w domu, ogrodzie czy garażu. Dobre opryskiwacze ułatwią i przyśpieszą nam czyszczenie najróżniejszych elementów samochodu czy dbanie o ulubione rośliny ogrodowe. Warto przy tym postawić na sprzęt wyższej jakości, który dzięki szerokiej gamie możliwości pozwoli nam dostosować go do naszych chwilowych potrzeb.

 

Ostatnio dodane artykuły

Żebyś miał czysto… pod sufitem, czyli jak wyczyścić podsufitkę.

Dlaczego zwykle nie czyścimy podsufitki? Ponieważ po pierwsze wydaje nam się, że nie jest brudna,…

3 dni temu

Magiczna gąbka – jak działa i co nią czyścić

W naszym życiu codziennym raz na jakiś czas zdarzy się taka sytuacja, że mamy do…

2 tygodnie temu

Budowa silnika samochodowego – zasady działania jednostki napędowej

Silnik to najważniejsza część każdego samochodu. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z…

2 miesiące temu

Proces polerowania lakieru – na czym polega i jakie są techniki polerowania lakieru? [5/5]

Polerowanie to najważniejszy etap korekty lakieru samochodu. W pierwszej fazie ma on na celu usunięcie…

2 miesiące temu

Polerowanie mechaniczne w teorii [4/5]

W niniejszym poradniku wyjaśnimy, z jakimi rodzajami uszkodzeń możemy mieć do czynienia na lakierze. Opiszemy…

2 miesiące temu

Jak odpowiednio dobrać pad polerski i pastę w zależności od rodzaju korekty lakieru [3/5]

Polerowanie lakieru to najlepszy sposób na przywrócenie lakierowi blasku oraz usunięcie z niego rysek i…

2 miesiące temu