Kategorie: Eksploatacja

[VIDEO] Czyszczenie klimatyzacji – zrób to sam

Zaniedbana klimatyzacja może być źródłem większej ilości problemów, niż się wydaje. Najważniejsze z nich, zwłaszcza po zimie, to grzyb, pleśń i bakterie. To może przełożyć się na alergię, łzawienie oczu albo katar. Czyszczenie klimatyzacji może pozytywnie przełożyć się na nasze zdrowie.


Poza tym zagrzybiona klimatyzacja oznacza również niezbyt przyjemny zapach. Wystarczy jednak raz do roku wydać kilkanaście złotych, poświęcić na to 1 godzinę  i mieć problem z głowy.

 • K2 KLIMA FRESH LEMON 150 ML
  Środek do odświeżania klimatyzacji
 • K2 KLIMA FRESH BLUEBERRY 150 ML
  Środek do odświeżania klimatyzacji
 • K2 KLIMA FRESH FLOWER 150 ML
  Środek do odświeżania klimatyzacji
 • K2 KLIMA FRESH CHERRY 150 ML
  Środek do odświeżania klimatyzacji
 • K2 KLIMA DOKTOR 500 ML
  Pianka do odświeżania klimatyzacji

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji – czyszczenie klimatyzacji czas zacząć

Najważniejszym sygnałem, że z klimatyzacją jest coś nie tak, będzie niezbyt przyjemny zapach w samochodzie, nasilający się zwłaszcza po wyłączeniu klimatyzacji. Wtedy lepiej działać od razu. Kolejną rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest filtr przeciwpyłkowy.

Doprowadza on powietrze do wnętrza samochodu i z czasem gromadzi wiele zanieczyszczeń i śmieci – jego wymiana znacząco poprawi jakość powietrza tłoczonego do wnętrza.

Źródło: YouTube. SmartDriver TV

Czyszczenie klimatyzacji – niezawodny sposób

Niewiele osób wie, że problem można rozwiązać, bez konieczności wizyty u specjalisty. Wystarczy poświęcić na to jedno popołudnie. Ważne, by robić to co najmniej raz do roku – najlepiej w czasie wiosny.

Najpopularniejszą metodą czyszczenia klimatyzacji jest pianka, która w kilkanaście minut spowoduje, że z nawiewów zacznie wydobywać się przyjemny zapach. Można jej używać z każdą klimatyzacją: manualną, automatyczną i wielostrefową.

 

Cały proces odświeżania klimatyzacji wygląda tak:

1. Odnajdujemy w samochodzie filtr przeciwpyłkowy (inaczej – kabinowy), który zwykle znajduje się w schowku przed pasażerem. W niektórych autach znajdziemy pod przednią szybą, a możemy się tam dostać po otwarciu maski.

2. Wyjmujemy stary filtr kabinowy, a komorę w której był zamontowany oczyszczamy za pomocą odkurzacza – oczywiście, jeśli tylko dojście na to pozwoli.

3. Wprowadzamy rurkę  w miejsce wyjętego filtra – możliwie najgłębiej – i wypełniamy pianką całe wnętrze, tak aby piana mogła dosięgnąć ukryty w głębi parownik.

4. Jeżeli piana zacznie wychodzić jej nadmiar należy wytrzeć za pomocą ściereczki. Następnie czekamy 15 minut i montujemy nowy filtr kabinowy.

5. Uruchamiamy silnik, włączamy klimatyzację w trybie cyrkulacji wewnętrznej, z minimalną siłą nawiewu. Temperaturę zostawiamy bez zmian – na minimum. W ciągu kolejnych 10 minut stopniowo zwiększamy siłę nawiewu do maksimum.

6. To wszystko, klimatyzacja jest już odświeżona. Musimy pamiętać tylko o tym, by przewietrzyć samochód, zostawiając go z otwartymi drzwiami na kilka minut.

Druga metoda, czyli tzw. „granat” jest jeszcze prostsza w użyciu. Ten sposób również usuwa nieprzyjemne zapachy, jego użycie jest bardzo szybkie. Całość polega na wstawieniu za fotel kierowcy odświeżacza w puszce, który w przy zamkniętych drzwiach w 10 minut odświeży klimatyzację. Co należy wykonać?

 

1. Uruchamiamy silnik i ustawiamy klimatyzację na minimalną temperaturę, maksymalną siłę wentylacji i co najważniejsze – zmieniamy obieg na wewnętrzny.

2. Przesuwamy fotel kierowcy maksymalnie do przodu, a jego oparcie kładziemy w stronę kierownicy.

3. Wstrząsamy puszką i ustawiamy go za siedzeniem kierowcy. Wciskamy przycisk sprayu tak, by się zablokował i rozpoczęło się rozpylanie zawartości puszki. Zamykamy wszystkie drzwi i okna. Pozostawiamy auto na 10 minut.

4. Teraz wystarczy tylko otworzyć wszystkie drzwi, by przewietrzyć auto i wyrzucić zużyty pojemnik. Recyrkulację zmieniamy na obieg otwarty i cieszymy się świeżym zapachem we wnętrzu auta.

Zostaw przyjemny zapach

Aby dodatkowo poprawić atmosferę w samochodzie, warto sprawdzić odświeżacz powietrza montowany w kratkę wentylacyjną.

Pozostałymi, bardziej skomplikowanymi, ale i droższymi sposobami radzenia sobie z zaniedbaną klimatyzacją, jest metoda ultradźwiękowa oraz ozonowa.

Na jakikolwiek sposób czyszczenia czy odświeżenia układu klimatyzacji się zdecydujemy – warto się tym zająć. W okresie letnim sporo czasu spędzamy w samochodzie, a wysokie temperatury zachęcają do korzystania z „klimy”.

Źródło: YouTube. MotoDoradca

Warto zadbać, aby tłoczone do wnętrza auta chłodne powietrze było czyste i nie niosło ze sobą drobnoustrojów,  źle wpływających na zdrowie kierowcy i pasażerów.

Zobacz komentarze

 • Na dworze zrobiło się ciepło to pora się zabrać za czyszczenie klimatyzacji. Klima Doktor wygląda ciekawie :)

Ostatnio dodane artykuły

Jak SKUTECZNIE dezynfekować auto?

Jak skutecznie dezynfekować wnętrze kabiny samochodu? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Jak dezynfekować tapicerkę…

2 miesiące temu

Opryskiwacz ciśnieniowy – co musisz o nim wiedzieć?

Na pierwszy rzut oka, opryskiwacz ciśnieniowy kojarzy się przede wszystkim z ogrodnictwem. I słusznie, bo…

4 miesiące temu

Czym wyczyścić ekran telewizora?

Nowoczesne telewizory, monitory i ekrany stosowane coraz szerzej w sprzęcie AGD, a nawet samochodach, są…

4 miesiące temu

Skrzypiące drzwi – jak nasmarować zawiasy?

Zapewne każdy z nas spotkał się kiedyś z problemem skrzypiących zawiasów w drzwiach. Jedni znają…

5 miesięcy temu

Quick detailer – szybkie nabłyszczanie lakieru

Jak nabłyszczyć samochód w krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie sił? Jak odświeżyć lakier, chromy…

6 miesięcy temu

Jak wyczyścić przepustnicę? — poradnik

Samochód gaśnie na wolnych obrotach, spadek mocy silnika, zwiększone zużycie paliwa. Te objawy mogą wskazywać…

6 miesięcy temu