Myśląc o problemach związanych z samochodem, do głowy przychodzą nam głównie awarie mechanizmów i zużycie części eksploatacyjnych. O wiele rzadziej, problemy z naszym autem czy motocyklem wiążemy ze zwierzętami, szczególnie jeśli nasz pojazd zostawiamy na noc w zamkniętym garażu. Nawet to może jednak nie uchronić naszego auta przed zwierzętami takimi jak kuny. Ich zęby mogą natomiast doprowadzić do poważnych szkód, a nawet stać się powodem niebezpiecznych sytuacji na drodze. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto więc przygotować się na wizyty takich gości i odpowiednio zabezpieczyć newralgiczne miejsca naszego pojazdu przed zębami kun.

 

 

Dlaczego kuny gryzą przewody?

Zapewne wiele razy widzieliśmy kota siedzącego pod samochodem. Dlaczego tam był? Odpowiedzią jest wciąż rozgrzany silnik, z którego ciepła korzysta czworonogi przyjaciel. Z tego samego powodu, wieczorami do naszych aut przychodzą także inne zwierzęta, w tym kuny. Wiedzą o tym dobrze mieszkańcy domów przy lasach, ale nawet Ci z centrum miasta nie raz przekonali się, jak niewiele zieleni potrzeba by w naszym sąsiedztwie zadomowiły się te zwierzęta. O ile jednak kot nie narobi nam zbytnich szkód, to kuna potrafi zdziałać naprawdę sporo i narazić nas na wiele problemów.

Chodzi tu przede wszystkim o przegryzione przewody, maty i elementy izolacyjne. Kuny gryzą przewody, ponieważ traktują je jako budulec gniazda lub potencjalne pożywienie. Nie raz robią to także z chęci zabawy, urozmaicenia sobie czasu spędzanego w ciepełku przy silniku. Jeśli kuny odwiedzają nas regularnie, jeszcze jednym powodem jest chęć usunięcia informacji zapachowej o wcześniejszym pobycie innego osobnika.

 

  • K2 ANTI MARTEN 400 ML
    Spray zabezpieczający

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

 

Jak zabezpieczyć auto przed kunami?

Łatwo zorientujemy się, jeśli obiektem zainteresowania kuny stanie się mata wygłuszająca silnik, czy wężyki płynu do spryskiwaczy. Oczywiście, to też przyniesie swoje negatywne skutki, jednak te odczujemy szybko i praktycznie bez wpływu na nasze bezpieczeństwo. Gorzej, gdy kuny wezmą się za przewody hamulcowe, przewody płynu chłodniczego lub kable elektryczne osprzętu silnika. Ich uszkodzenie nie zawsze odczujemy od razu, natomiast w trakcie jazdy może to przynieść dramatyczne konsekwencje.

Głównie dlatego warto pomyśleć, jak zabezpieczyć auto przed kunami i innymi tego typu szkodnikami. Najczęściej spotykanym sposobem zabezpieczenia jest element, który zniechęci zwierzę do przegryzienia przewodu, czy nawet pojawienia się przy samochodzie. Tak zwane odstraszacze mają wiele form i sposobów działania, od statycznych, a nawet domowych, po dość skomplikowane i współpracujące z samochodową elektryką.

 

Pryskanie odstraszaczem kun

Koniecznie przeczytaj artykuł: ,,Jak samodzielnie usunąć drobne awarie w Twoim samochodzie?”.

 

Jak działa odstraszacz kun?

Te drugie to przede wszystkim maty elektryczne i systemy emitujące ultradźwięki. Najdroższe łączą oba te sposoby, zniechęcając kunę do przyjścia, a w razie pojawienia się jej odstraszają napięciem rzędu kilkuset woltów. Ich skuteczność, szczególnie w przypadku emiterów, jest jednak często dyskusyjna. Częstotliwość emitowanego dźwięku nie zawsze trafia w zakres zniechęcający kuny, a ich awaryjność nie należy do najniższych. Na dobry sprzęt elektryczny trzeba natomiast swoje wydać, i to najlepiej razem z wydatkiem na mechanika, który odpowiednio zainstaluje nam go w samochodzie.

Po drugiej stronie mamy natomiast najróżniejsze formy statycznej ochrony przed zwierzętami. Podobnie jak w przypadku emiterów dźwięków, nie są one sposobem na to, jak pozbyć się kuny z samochodu, ale jak zniechęcić kuny do samego podejścia do auta. Także i tu stawia się na zmysł zwierzęcia, ale w tym przypadku jest to węch, a więc najróżniejsze zapachy, które kuna ma wyczuć i stwierdzić, że dalej iść nie warto.

 

Użycie K2 Anti Marten

Co odstrasza kuny od samochodu?

Myśląc o tym, czym odstraszyć kuny od samochodu, pierwszą myślą jest zapach zwierzęcia, które kuna woli szerokim łukiem ominąć. Często stosowanym, domowym sposobem jest więc umieszczenie przy silniku sierści psa, a więc zwierzęcia, którego leśni kuzyni – wilki, są naturalnymi wrogami kun. Inną taktyką jest wykorzystanie sztucznego zapachu, np. chemii w postaci kostki toaletowej, której nienaturalny zapach ma zniechęcić kunę do działania.

Podobny zamysł pokierował do stworzenia sprayu na kuny K2 Anti Marten, chroniącego elementy narażone na atak kuny. Szukając odpowiednich zapachów, wyprodukowany został na podstawie specjalnych substancji niezwykle drażliwych dla kun. Odstraszacz kun K2 Anti Marten ma formę sprayu, którym można spryskać wyposażenie silnika – przewody, wygłuszenia, osłony, izolacje i kable, którymi mogą zainteresować się kuny.

 

odstraszacz kun

Przed użyciem spayu na kuny K2 Anti Marten warto odpowiednio zadbać o silnik. Zobacz nasz artykuł: ,,Jak umyć silnik? [VIDEO]”.

 

Odstraszacz kun K2 Anti Marten, a inne sposoby?

Które z tych sposobów sprawdzają się w praktyce? W przypadku tych domowych często ich największą zaletą staje się po prostu brak kosztów. Sierść psa bardzo szybko traci swój zapach i z czasem już po kilku dniach będzie nieprzydatna. Zapach kostki w wielu przypadkach nie będzie dla kuny tak nieprzyjemnym, jak zakładaliśmy. W krótkim czasie te sposoby będą tylko zaśmiecać komorę silnika.

O wiele lepszym rozwiązaniem staje się przez to spray na kuny K2 Anti Marten. Z jednej strony kosztujący 25-30 zł środek jest przygotowany w oparciu o bardzo drażliwe dla węchu kun substancje, z drugiej jednak utrzyma się on o wiele dłużej, niż domowy zapach. Dodatkowym atrybutem produktu jest jego kleistość i ta cecha ma swoje znaczenie dla ochrony elementów samochodu. Dzięki kleistości produkt nie zniknie z przewodów po pierwszym lepszym deszczu i mimo najróżniejszych warunków pogodowych będzie stanowił skuteczną barierę odstraszającą kuny.

 

Odstraszacz kun pryskanie przewodów

Jak odstraszyć kuny od samochodu?

Pomysłów na to, jak odstraszyć kuny od samochodu, jest na rynku wiele. Patrząc na skuteczność i koszty, najlepszym wyborem staje się jednak środek odstraszający kuny w formie sprayu – K2 Anti Marten. Odpowiednio naniesiony na podzespoły i osłony silnika, będzie on przez długi czas zniechęcał kuny do pojawienia się przy aucie, co praktycznie do zera zniweluje ryzyko uszkodzenia elementów typu przewody układu chłodzenia, hamulcowe i elektryczne.