Wiedza

Odbiór prawa jazdy – lista najważniejszych kwestii

Odbiór prawa jazdy to jedna z najmilszych rzeczy w życiu. Za Tobą trudne egzaminy, a przed Tobą radość z prawa do korzystania z auta. W niniejszym tekście zajmiemy się całością zagadnień, związanych z odbiorem prawa jazdy. Co należy zrobić po zdaniu egzaminu na prawo jazdy? Ile trzeba zapłacić za wydanie dokumentu? Gdzie sprawdzić odbiór prawa jazdy i ile trzeba czekać?

Prawo jazdy to jeden z tych dokumentów, o który naprawdę trzeba się starać. Nauka teorii, nauka praktyki, a potem stresujące egzaminy. Do tego nic nie jest za darmo, ani egzaminy, ani kurs. Jednak w końcu, większość osób słyszy upragnione słowa – egzamin zdany, prawo jazdy do odbioru już niedługo. No właśnie, co po zdaniu egzaminu na prawo jazdy? Jakie należy podjąć kolejne kroki?

Prawo jazdy – droga przez mękę?

Aby uzyskać prawo jazdy, nie wystarczy zapisać się na kurs i go zdać. O czym jeszcze należy pamiętać?

  • Przed wykupieniem kursu na prawo jazdy, przyszły kierowca musi stworzyć Profil Kandydata na Kierowcę (w skrócie PKK). Należy wypełnić (online albo w Wydziale Komunikacji) odpowiedni wniosek. Niezbędne jest także orzeczenie lekarskie, dowód osobisty i uiszczenie odpowiedniej opłaty.
  • Następnie należy ukończyć kurs, zdać egzamin teoretyczny, a potem egzamin praktyczny. Co dalej, gdy w końcu przyszły kierowca usłyszy od egzaminatora upragnione słowa – egzamin zaliczony? Czy trzeba składać kolejne dokumenty do Wydziału Komunikacji? Na szczęście nie. Po zdanym pozytywnie egzaminie praktycznym egzaminator z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego wysyła dokumenty do Wydziału Komunikacji.

Zdany egzamin na prawo jazdy – i co dalej?

Jeśli umiejętności i odrobina szczęścia pozwoliły nam zdać egzamin praktyczny, nie musimy już składać żadnych dokumentów. Egzaminator wprowadza dane do systemu elektronicznego.

Prawo jazdy dla świeżo upieczonego kierowcy jest wyrabiane w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Następnie jest oni przesyłane do właściwego Wydziału Komunikacji.

Prawo jazdy można odebrać w Wydziale Komunikacji, odpowiednim dla miejsca zamieszkania przyszłego kierowcy (tam, gdzie przyszły kierowca jest zameldowany).

Gdzie sprawdzić odbiór prawa jazdy?

Prawo jazdy do odbioru – jak sprawdzić, że można już odebrać upragniony dokument w Wydziale Komunikacji?

Na szczęście nie trzeba osobiście odwiedzać urzędu i pytać telefonicznie, aby usłyszeć słowa „prawo jazdy do odbioru”.
Status dokumentu można sprawdzić w Internecie, pod adresem:

  1. https://www.info-car.pl/prawo-jazdy/sprawdz-status-prawa-jazdy
  2. Aby móc skorzystać z serwisu wystarczy numer PESEL albo numer PKK a także imię i nazwisko.
  3. Po podaniu danych nowy kierowca otrzyma informację, jaki jest status jego dokumentów. Może to być status „zamówiony” (dokument jest przygotowywany w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych albo jest w drodze z PWPW do Wydziału Komunikacji) albo „prawo jazdy do odbioru”.

Czy jeśli w systemie ukazał się status „prawo jazdy do odbioru”, młody kierowca może od razu udać się do Wydziału Komunikacji? Teoretycznie, tak, ale można to zrobić znacznie prościej.

Większość Wydziałów Komunikacji ma swój własny system kolejkowy. Co to jest? To system elektroniczny, który pozwala na zarezerwowanie wizyty. Jak to działa?

  • Należy wejść na stronę Wydziału Komunikacji, właściwego dla miejsca zamieszkania przyszłego kierowcy.
  • Należy zarezerwować wizytę online, wybierając dogodny dla siebie, albo pierwszy wolny termin. Wizyty są rezerwowane na określoną godzinę (zazwyczaj co 10 – 15 minut).
  • Po wybraniu terminu (albo odwrotnie, zależnie od Wydziału Komunikacji) należy wybrać rodzaj sprawy, jaką młody kierowca chce załatwić. W tym przypadku: odbiór prawa jazdy.
  • Po zarezerwowaniu wizyty, młody kierowca otrzyma potwierdzenie online – na mail, telefon, albo na jedno i drugie.
  • W dniu wizyty należy przyjść 5 – 10 minut wcześniej i wydrukować bilet, na specjalnej maszynie, znajdującej się wewnątrz Wydziału Komunikacji. Niezbędne jest podanie specjalnego numeru (kodu), który został przesłany w trakcie rezerwacji wizyty w Wydziale Komunikacji. Po wydrukowaniu biletu należy czekać na wezwanie do odpowiedniego pokoju. Na wydrukowanym bilecie znajduje się numer. Jest on wyświetlany na ekranie elektronicznym, kiedy obsługa w pokoju czeka na petenta.
    Przy odbiorze prawa jazdy niezbędny jest dowód osobisty.

Jak wysoka jest opłata za odbiór prawa jazdy?

Opłata za odbiór prawa jazdy wynosi 100,50 zł. Wnosisz ją wtedy, gdy zdałeś egzamin praktyczny.

Opłaty można dokonać w kasie urzędu, gdzie przyszły kierowca złożył wniosek o prawo jazdy (mogą być dodatkowe opłaty, jeśli jest to oddział jakiegoś banku), albo online, na odpowiedni rachunek urzędu. W tym drugim przypadku, przy odbiorze prawa jazdy niezbędne będzie wydrukowanie dowodu wpłaty.

Warto skontaktować się z właściwym Wydziałem Komunikacji i sprawdzić, w jakiej formie można wnosić opłaty za prawo jazdy. Informacje mogą znajdować się na internetowej stronie urzędu.

Ile czasu trzeba czekać na prawo jazdy?

Na odbiór prawa jazdy trzeba najczęściej czekać do 9 dni od daty dokonania wpłaty za dokument.

Warto pamiętać o tym, że młody kierowca obłożony jest szeregiem nakazów i zakazów.
Dotyczą one między innymi ilości punktów karnych. Warto uważać na drodze, aby świeżo odebranego prawa jazdy nie stracić.

Nam pozostaje tylko życzyć szerokiej drogi i bezpiecznej jazdy.

Ostatnio dodane artykuły

Do czego pianka poliuretanowa niskoprężna?

Planując montaż okien lub drzwi często zastanawiamy się, jakie narzędzie lub materiał zapewni najlepsze efekty…

2 dni temu

Czym jest piano black w samochodzie? Jak o niego dbać?

Piano black w samochodach to jak smoking na wielkie wyjście – elegancki i zawsze robi…

6 dni temu

Do czego służy klej cyjanoakrylowy?

W dzisiejszych czasach, gdzie tempo życia wymaga od nas szybkich i efektywnych rozwiązań, klej cyjanoakrylowy…

1 tydzień temu

Paliwo E10 do jakich aut? – co naprawdę musisz wiedzieć!

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i nieustających zmian na rynku paliw, kierowcy codziennie stawiani są…

2 tygodnie temu

10 pomysłów na oryginalny prezent dla fana motoryzacji 2024

Żeby znaleźć oryginalny prezent dla fana motoryzacji, warto wyruszyć poza utarte ścieżki sklepowych półek. Ten…

3 miesiące temu

Regeneracja pasów bezpieczeństwa – kompletny przewodnik

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przytrzasnąć klamrę pasa bezpieczeństwa drzwiami? Za pierwszym razem obyło się…

3 miesiące temu