Silnik to bez wątpienia najważniejszy element samochodu, który nazwać możemy jego sercem. O ile wielu kierowców ma świadomość mycia karoserii czy czyszczenia tapicerki, o tyle na pytanie, jak prawidłowo umyć silnik, większość nie potrafi udzielić poprawnej odpowiedzi. Skoro tak, warto czynność tę rozłożyć na czynniki pierwsze. Jak bezpiecznie umyć silnik samochodowy?


silnik-mercedes-benz

Dlaczego warto myć silnik?

Silnik to ten element auta, który brudzi się dość szybko. Brud natomiast nie tylko niekorzystnie wpływa na jego estetykę. Co istotne nagromadzenie zanieczyszczeń utrudnia rozpoznanie ewentualnych usterek jednostki napędowej.

  • K2 AKRA 770 ML
    Płyn do mycia silnika i części
  • K2 AKRA 5 KG
    Płyn do mycia silnika i części

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Jeśli silnik jest czysty, rozpoznanie wszelkich wycieków jest znacznie prostsze. Poza tym czysta jednostka napędowa to swego rodzaju wizytówka całego samochodu, co może pomóc np. w negocjacjach sprzedażowych.

brudna-komora-silnika

Przed rozpoczęciem samej czynności należy się do niej odpowiednio przygotować. Zacznijmy od tego, że prostsze będzie mycie silnika Diesla. Jednostki wysokoprężne o zapłonie samoczynnym (ZS) przy czyszczeniu uszkodzić jest trudniej.

Gorzej jest z silnikami benzynowymi. Wszystko ze względu na konstrukcję i zapłon iskrowy (ZI). W przypadku „benzyniaków” przy każdej próbie odpalenia silnika mieszanka powietrzno-paliwowa potrzebuje iskry inicjującej jej spalanie.

Za to odpowiedzialne są świece, a do tych energię doprowadzają cewki zapłonowe i przewody wysokiego napięcia czy rozdzielacz. Jeśli proces doprowadzania iskry zostanie zakłócony – choćby poprzez zalanie – silnik benzynowy nie odpali. Niezbędne będzie wówczas jego dokładne osuszenie.

Skoro jesteśmy przy temacie silnika, to mamy dla Ciebie ciekawy artykuł na temat – Klasyfikacja olejów silnikowych – Jak czytać oznaczenia? 

Jak przygotować się do mycia silnika?

Jeśli decydujemy się na osobiste mycie silnika, wcześniej do takiej czynności należy się dobrze przygotować. Zanim przejdziemy do tego, jak wyczyścić silnik ze starego oleju silnikowego zauważmy, że czynność ta musi się odbyć w odpowiednim miejscu. Najlepiej w garażu z odpływem, choć wiele zależy tu od stopnia i czasu biodegradowalności.

akra-plyn-do-czyszczenia-silnika

Nie obejdzie się również bez specjalistycznego środka. Polecany płyn do mycia silnika to K2 AKRA. Jest to środek z aktywnymi nanocząsteczkami wspomagającymi proces odtłuszczania i mycia.

mycie-osłony-silnika-vw

Co istotne K2 AKRA to środek przeznaczony do elementów plastikowych, gumowych oraz lakierowanych i chromowanych. Poza tym ten płyn do mycia silnika jest także w 60 proc. biodegradowalny. Czas jego biodegradowalności sprowadza się tu zaledwie do 28 dni. Uznać możemy go więc za produkt przyjazny środowisku.

zabezpieczenie-akumulatora-przed-myciem

Jeszcze przed rozpoczęciem mycia silnika zabrać się należy za odkręcenie klem od akumulatora oraz zabezpieczenie alternatora, bezpieczników czy skrzynki z komputerem samochodu. Przy silnikach benzynowych obłożyć folią i obkleić taśmą trzeba dodatkowo rozdzielacz, przewody wysokiego napięcia i cewki zapłonowe wraz z gniazdami na świece. Zabezpieczony powinien być również filtr powietrza i układ dolotowy.

zabezpieczenie-elementów-instalacji-elektrycznej-przed-myciem

Dbając o silnik, warto zabezpieczyć elementy komory przed nieproszonymi gośćmi. Przeczytaj artykuł: ,,Odstraszacz kun – ochrona przed przegryzionymi przewodami w samochodzie”.

Jak bezpiecznie umyć silnik?

mycie-silnika-plynem-k2-akra

Kierowca decydujący się na osobiste czyszczenie silnika powinien pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie był on gorący. Strumień zimnej wody naniesiony na gorące elementy silnika może być przyczyną poważnych usterek, m.in. pęknięcia głowicy.

pedzelkowanie-wnetrza-komory-silnika

Mycie silnika rozpoczynamy od nałożenia na jednostkę napędową środka czyszczącego K2 AKRA, który upora się z brudem. Po kilkunastu minutach należy go dokładnie spłukać. Najlepiej przy użyciu szlaucha. Dopuszczalne jest też wykorzystanie myjki ciśnieniowej, choć w tym przypadku należy być bardzo ostrożnym. Ciśnienie strumienia wody powinno być możliwie jak najniższe i trwać jak najkrócej. Nie należy go również kierować na elementy instalacji elektrycznej.

splukiwanie-silnika-przy-pomocy-myjki-cisnieniowej

Po umyciu silnika należy dać mu chwilę na usunięcie wody. Poza tym do suszenia zawsze wykorzystać można kompresor ze sprężonym powietrzem. W taki sposób silnik suszyć można jako całość lub też demontować kolejne części instalacji elektrycznej i osuszać je osobno. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania ze sprężonego powietrza, cały proces suszenia silnika potrwa do kilku godzin.

wyczyszczony-silnik-samochodowy

Podsumowanie

Skoro wiecie już, jak prawidłowo umyć silnik, warto zajrzeć pod maskę i sprawdzić, czy nie wymaga on takiej czynności. Większych obaw dotyczących czyszczenia jednostki napędowej nie ma, jeśli chodzi o mycie silnika Diesla. Co innego w przypadku silników benzynowych. Wówczas ryzyko usterki jest większe, ale prawidłowo i skrupulatnie wykonany proces mycia jednostki benzynowej nie powinien dostarczyć dodatkowych problemów. Wręcz przeciwnie może nieść w sobie wiele korzyści. Dzięki czystemu silnikowi auto będzie wyglądało na zadbane i więcej warte, a kolejne wykonane prace, takie jak dolewka czy wymiana płynów eksploatacyjnych będą łatwiejsze do przeprowadzenia. Jeśli którąś z tego typu operacji macie w planach, to polecamy nasze poradniki „Jak wymienić płyn chłodniczy” i „Jak dobrać olej silnikowy„.

testy