Silnik to bez wątpienia najważniejszy element samochodu, który nazwać możemy jego sercem. O ile wielu kierowców ma świadomość mycia karoserii czy czyszczenia tapicerki, o tyle na pytanie, jak prawidłowo umyć silnik, większość nie potrafi udzielić poprawnej odpowiedzi. Skoro tak, warto czynność tę rozłożyć na czynniki pierwsze. Jak bezpiecznie umyć silnik samochodowy?


silnik-mercedes-benz

Dlaczego warto myć silnik?

Silnik to ten element auta, który brudzi się dość szybko. Brud natomiast nie tylko niekorzystnie wpływa na jego estetykę. Co istotne nagromadzenie zanieczyszczeń utrudnia rozpoznanie ewentualnych usterek jednostki napędowej.

  • K2 AKRA 750 ML
    Płyn do mycia silnika i części
  • K2 AKRA 5 KG
    Płyn do mycia silnika i części

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Jeśli silnik jest czysty, rozpoznanie wszelkich wycieków jest znacznie prostsze. Poza tym czysta jednostka napędowa to swego rodzaju wizytówka całego samochodu, co może pomóc np. w negocjacjach sprzedażowych.

brudna-komora-silnika

Przed rozpoczęciem samej czynności należy się do niej odpowiednio przygotować. Zacznijmy od tego, że prostsze będzie mycie silnika Diesla. Jednostki wysokoprężne o zapłonie samoczynnym (ZS) przy czyszczeniu uszkodzić jest trudniej.

Gorzej jest z silnikami benzynowymi. Wszystko ze względu na konstrukcję i zapłon iskrowy (ZI). W przypadku „benzyniaków” przy każdej próbie odpalenia silnika mieszanka powietrzno-paliwowa potrzebuje iskry inicjującej jej spalanie.

Za to odpowiedzialne są świece, a do tych energię doprowadzają cewki zapłonowe i przewody wysokiego napięcia czy rozdzielacz. Jeśli proces doprowadzania iskry zostanie zakłócony – choćby poprzez zalanie – silnik benzynowy nie odpali. Niezbędne będzie wówczas jego dokładne osuszenie.

Jak przygotować się do mycia silnika?

Jeśli decydujemy się na osobiste mycie silnika, wcześniej do takiej czynności należy się dobrze przygotować. Zanim przejdziemy do tego, jak wyczyścić silnik ze starego oleju silnikowego zauważmy, że czynność ta musi się odbyć w odpowiednim miejscu. Najlepiej w garażu z odpływem, choć wiele zależy tu od stopnia i czasu biodegradowalności.

akra-plyn-do-czyszczenia-silnika

Nie obejdzie się również bez specjalistycznego środka. Polecany płyn do mycia silnika to K2 AKRA. Jest to środek z aktywnymi nanocząsteczkami wspomagającymi proces odtłuszczania i mycia.

mycie-osłony-silnika-vw

Co istotne K2 AKRA to środek przeznaczony do elementów plastikowych, gumowych oraz lakierowanych i chromowanych. Poza tym ten płyn do mycia silnika jest także w 60 proc. biodegradowalny. Czas jego biodegradowalności sprowadza się tu zaledwie do 28 dni. Uznać możemy go więc za produkt przyjazny środowisku.

zabezpieczenie-akumulatora-przed-myciem

Jeszcze przed rozpoczęciem mycia silnika zabrać się należy za odkręcenie klem od akumulatora oraz zabezpieczenie alternatora, bezpieczników czy skrzynki z komputerem samochodu. Przy silnikach benzynowych obłożyć folią i obkleić taśmą trzeba dodatkowo rozdzielacz, przewody wysokiego napięcia i cewki zapłonowe wraz z gniazdami na świece. Zabezpieczony powinien być również filtr powietrza i układ dolotowy.

zabezpieczenie-elementów-instalacji-elektrycznej-przed-myciem

Czym różni się mycie silnika benzynowego od silnika diesla?

pedzelkowanie-wnetrza-komory-silnika

W starszych modelach samochodów możemy zauważyć różnice w myciu pomiędzy tymi dwoma typami silnika. Mycie silnika diesla jest zdecydowanie łatwiejsze od mycia silnika benzynowego. A to ze względu na to, że trudniej go uszkodzić.

W przypadku benzyny, za sprawą sposobu zapłonu i budowy, mamy do czynienia z większą ilością newralgicznych elementów. Taki silnik potrzebuje iskry inicjującej zapłon. Aby to się mogło wydarzyć niezbędne, są świece, cewki zapłonowe, przewody wysokiego napięcia i rozdzielacz. Wszystkie te części są bardzo wrażliwe na wodę, czy inne płyny, a zalanie ich będzie skutkować problemem z odpaleniem samochodu. Wówczas koniecznym będzie dokładne osuszenie uszkodzonych części.

Oczywiście jednak decydując się na mycie „benzyniaka”, musimy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do zalania elementów odpowiedzialnych za zapłon. W tym celu przed rozpoczęciem czyszczenia dokładnie zabezpieczamy folią i taśmą te części, które możemy uszkodzić.

Oprócz świec, cewek zapłonowych, przewodów wysokiego napięcia i rozdzielacza, zarówno w benzynie, jak i dieslu musimy zabezpieczyć takie części jak: akumulator, alternator, bezpieczniki, skrzynkę z komputerem, filtr powietrza i układ dolotowy.

W nowszych modelach aut przewody wysokiego napięcia, aparaty zapłonowe, kopułki odeszły do lamusa, zastąpiły je modułowe cewki, które posiadaj wtyczki i należy odpowiednio zabezpieczyć przed możliwością dostania się wody.

Jak bezpiecznie umyć silnik?

mycie-silnika-plynem-k2-akra

Kierowca decydujący się na osobiste czyszczenie silnika powinien pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie był on gorący. Strumień zimnej wody naniesiony na gorące elementy silnika może być przyczyną poważnych usterek, m.in. pęknięcia głowicy.

 

Mycie silnika rozpoczynamy od nałożenia na jednostkę napędową środka czyszczącego K2 AKRA, który upora się z brudem. Po kilkunastu minutach należy go dokładnie spłukać. Najlepiej przy użyciu szlaucha. Dopuszczalne jest też wykorzystanie myjki ciśnieniowej, choć w tym przypadku należy być bardzo ostrożnym. Ciśnienie strumienia wody powinno być możliwie jak najniższe i trwać jak najkrócej. Nie należy go również kierować na elementy instalacji elektrycznej.

 

Po umyciu silnika należy dać mu chwilę na usunięcie wody. Poza tym do suszenia zawsze wykorzystać można kompresor ze sprężonym powietrzem. W taki sposób silnik suszyć można jako całość lub też demontować kolejne części instalacji elektrycznej i osuszać je osobno. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania ze sprężonego powietrza, cały proces suszenia silnika potrwa do kilku godzin.

 

Jak umyć silnik domowym sposobem?

splukiwanie-silnika-przy-pomocy-myjki-cisnieniowej

Jeśli zastanawialiście się, czy istnieją domowe sposoby na mycie silnika, już śpieszymy z odpowiedzią. Samo czyszczenie serca naszego samochodu nie jest bardzo skomplikowaną czynnością i każdy bardziej zaznajomiony z budową swojego wozu powinien sobie z tym poradzić. Kluczowym jest odpowiednie zabezpieczenie elementów wrażliwych na wodę i płyny, tj. przede wszystkim elektronika, a także fragmenty gumowe, wszelkiego rodzaju łączenia, obejmy, kable. W dokładnym zlokalizowaniu tych wszystkich części pomoże nam książka serwisowa.

Skoro już zastosowaliśmy się do pierwszego, najważniejszego zalecenia i wszystkie newralgiczne części naszego auta są bezpieczne, możemy przejść do czyszczenia. Tu rodzi się, kolejne pytanie, czym w domowych warunkach umyć silnik? Czy mycie silnika samą wodą przyniesie oczekiwany efekt? Pomimo tego, że w niektórych źródłach możecie znaleźć informację, że sama woda wystarczy, my zdecydowanie zalecamy zastosowanie odpowiedniego detergentu, którego skład został specjalnie opracowany do tego celu. Czysta woda nie pomoże nam w usunięciu zaschniętych plam starego oleju, czy smaru. Te substancje bardzo mocno przylegają do silnika i wymagają specjalnego potraktowania. Nie zalecamy również stosowania tak zwanej zwykłej chemii.

wyczyszczony-silnik-samochodowyŚrodki nieprzystosowane do czyszczenia elementów w środku naszego samochodu mogą zadziałać żrąco i uszkodzić kluczowe części. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem na mycie silnika domowym sposobem jest zaopatrzenie się w dedykowany środek, który jest bezpieczny dla aluminium, uszczelek, czy kabli. Takim preparatem jest K2 Akra, która świetnie radzi sobie z zabrudzeniami oleju czy smaru, sprawdza się również w przypadku powierzchni lakierowanych, chromowanych oraz elementów gumowych czy plastikowych. Ponadto cechuje się doskonałym stosunkiem ceny do jakości. To produkt na każdą kieszeń.

Mycie silnika na myjni samoobsługowej

Przed rozpoczęciem mycia silnika na myjni bezdotykowej powinniśmy najpierw sprawdzić jej regulamin. Większość myjni samochodowych zabrania tego typu praktyk. Mycie silnika na myjni samoobsługowej mimo zakazu może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Tego typu praktyki na większości myjni mogą podlegać karze finansowej, którą informację właściciel umieścił w regulaminie.

Jeśli zaś chodzi o mycie silnika na myjni z obsługą personelu, często ta usługa jest oferowana w stałym cenniku danego punktu. Proces czyszczenia silnika w takim miejscu wygląda podobnie to tego, który sami możemy wykonać w domu. Tutaj wymagane jest odczekanie do momentu wystygnięcia silnika, stosowane są dedykowane środki, a newralgiczne części zostają odpowiednio zabezpieczone. Przed zleceniem mycia, warto dokładnie sprawdzić oferty myjni oraz specjalistycznych serwisów w naszej okolicy. Koszt takiej usługi oscyluje w granicach 150,00 – 225,00 zł. Przedstawione dane pochodzą z serwisu autonova.com, portalu zrzeszającym najlepsze warsztaty samochodowe i studia detailingowe z całej Polski.

Podsumowanie

Skoro wiecie już, jak prawidłowo umyć silnik, warto zajrzeć pod maskę i sprawdzić, czy nie wymaga on takiej czynności. Większych obaw dotyczących czyszczenia jednostki napędowej nie ma, jeśli chodzi o mycie silnika Diesla. Co innego w przypadku silników benzynowych. Wówczas ryzyko usterki jest większe, ale prawidłowo i skrupulatnie wykonany proces mycia jednostki benzynowej nie powinien dostarczyć dodatkowych problemów. Wręcz przeciwnie może nieść w sobie wiele korzyści. Dzięki czystemu silnikowi auto będzie wyglądało na zadbane i więcej warte, a kolejne wykonane prace, takie jak dolewka czy wymiana płynów eksploatacyjnych będą łatwiejsze do przeprowadzenia.