Zmierzenie grubości powłoki lakierniczej niesie w sobie wiele korzyści. Pozwala m.in. określić grubość lakieru przed zabiegiem polerowania. Miernik wskaże też elementy karoserii, które w przeszłości były naprawiane przez lakiernika.

mierzenie-grubosci-lakieru-samochodowego-150um

Jak i kiedy należy zmierzyć grubość lakieru?

Mierzenie grubości lakieru powinno mieć miejsce zawsze przy zakupie samochodu z niesprawdzonego i nieznanego źródła. Dzięki temu dowiemy się więcej na temat historii samochodu i przeprowadzanych napraw lakierniczych.

Grubość lakieru powinno mierzyć się także przed pracami związanymi z jego korektą (polerowaniem). Przed ich rozpoczęciem użytkownik musi wiedzieć, z jakim lakierem ma do czynienia i czy jego powłoka do wykonania polerki jest wystarczająco gruba.

Korekta lakieru to zabieg bardzo skuteczny i efektywny, podnoszący wartość wizualną i finansową auta. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik o korekcie lakieru, „Polerowanie samochodu, czyli jak z samochodu zrobić lustro?”.

 • K2 DURAFLEX GĄBKA POLERSKA MOCNOŚCIERNA
  Gładka, niebieska, mocnościerna, mocowanie - rzep, średnica 150 mm
 • K2 DURAFLEX GĄBKA POLERSKA ŚREDNIOŚCIERNA
  Gładka, średniościerna, mocowanie - rzep, średnica 150 mm
 • K2 DURAFLEX gąbka polerska lekkościerna
  Biała, gładka gąbka polerska, lekkościerna, mocowanie - rzep, średnica 150 mm
 • K2 DURAFLEX GĄBKA POLERSKA WYKOŃCZENIOWA
  Wykończeniowa, nacinana, mocowanie - rzep, średnica 150 mm
 • K2 DURAFLEX uchwyt do gąbek polerskich
  Uchwyt na rzep z gwintem M14 do tarcz polerskich
 • K2 DURAFLEX GĄBKA POLERSKA ŚREDNIOŚCIERNA
  Gładka, niebieska, średniościerna, gwint M14, średnica 150 mm
 • K2 DURAFLEX GĄBKA POLERSKA LEKKOŚCIERNA, GWINT M14
  Gładka, lekkościerna, gwint M14, średnica 150mm
 • K2 DURAFLEX GĄBKA POLERSKA NABŁYSZCZAJĄCA, GWINT M14
  Nabłyszczająca gąbka polerska, nacinana, gwint M14, średnica 150 mm

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Grubość powłoki lakierniczej – czyli jak odczytać zmierzoną wartość lakieru?

Lakier samochodowy nie tylko nadaje karoserii pożądanej barwy, ale też zabezpiecza przed korozją. Najczęściej wyróżnia się trzy typy takich lakierów, które nakładane są na siebie kolejno warstwami.

Pierwszą jest materiał podkładowy, który służy do przyjęcia kolejnych warstw lakieru i zabezpiecza auto przed korozją. Następnie nakładana jest warstwa lakieru nadająca karoserii odpowiedni kolor, a na koniec lakier bezbarwny, chroniący dwie poprzednie warstwy przed działaniem czynników zewnętrznych i poprawiający estetykę powłoki.

Średnio jednak warstwa lakieru ma od 30 do 40 μm (w fabryce) lub ok. 60 μm (nakładana przez lakiernika). Najczęściej fabryczna grubość lakieru samochodowego sprowadza się do poziomu 80-160 μm.

miernik-grubosci-lakieru-120um

Jak zmierzyć grubość lakieru miernikiem?

Pomiar grubości lakieru dokonywać najlepiej na samochodzie czystym, na którym nie zalega warstwa brudu, przez którą wynik może być sfałszowany. Najlepszym punktem odniesienia jest najmniej narażony na uszkodzenia dach.

Powłokę sprawdzić trzeba też na drzwiach, maskach czy słupkach i progach, które po wypadku wymienić jest o wiele trudniej. Posłużyć się przy tym trzeba miernikiem z odpowiednią końcówką.

Najlepsze są mierniki z tzw. sondą na kablu. Trzymanie jej w jednej ręce a miernika w drugiej, eliminuje drgania, dzięki czemu wyniki pomiaru są precyzyjniejsze.


Musimy pamiętać o tym, że nie każdym miernikiem możemy zmierzyć lakier na elementach aluminiowych takich jak maska. Umożliwiający to miernik musi powiadać znacznik AI/Fe. Mierniki przeznaczone do mierzenia grubości tylko elementów stalowych mają jedynie znacznik Fe.

Jak powtórne lakierowanie wpływa na grubość powłoki?

miernik-grubosci-lakieru-prodig-tech-190um

Wiele osób, mimo że wie, jak poprawnie zmierzyć grubość lakieru i robiąc to przy wykorzystaniu zaawansowanych mierników, dostrzega różnice w grubości powłoki na poszczególnych elementach. Czy musi to oznaczać, że samochód był naprawiany przez lakiernika?

Niekoniecznie. Różnice pomiędzy grubością elementów karoserii występują nawet w samochodach fabrycznie nowych. Innej grubości powłoka odkłada się na elementach aluminiowych czy też wszelkich wnękach i miejscach trudno dostępnych, np. wnęce koła zapasowego czy komorze silnika, gdzie grubość lakieru wynosi od 50 do 80 μm.

Różnice na całej lakierowanej powierzchni nie mogą jednak przekraczać 30-40 proc. Większe rozbieżności w okolicach 100 proc. są dowodem na to, że samochód był powtórnie lakierowany. Jeśli natomiast grubość lakieru przekracza 400, a nawet 300 μm, należy przypuszczać, że był też szpachlowany.

Warto przy tym pamiętać, że przy wykryciu ubytków samochód może być powtórnie lakierowany w fabryce. O wiele częściej znacznie grubsza od standardowej grubość powłoki świadczy jednak o zatuszowaniu usterek karoserii — lub co gorsza — wypadkach.

miernik-grubosci-lakieru-prodig-tech-70um

Jak zmierzyć grubość lakieru? czyli interpretacja wyników

 • poniżej 60-70 μm – lakier za cienki
 • od 70 do 160 μm – lakier oryginalny
 • od 160 μm do 300 μm – druga warstwa lakieru
 • powyżej 300 μm – szpachla

miernik-grubosci-lakieru-prodig-tech-910um

Jak polerowanie wpływa na grubość lakieru

Pełna korekta lakieru to sposób na wyeliminowanie rys czy innych uszkodzeń, które negatywnie wpływają na odbiór wizualny pojazdu. Wiele pytań dotyczy zależności pomiędzy polerowaniem karoserii a ubytkami lakieru.

Jeśli naprawa takich mikrouszkodzeń będzie przebiegać prawidłowo i z zachowaniem przy tym profesjonalnych środków czy przeznaczanych do tego narzędzi (np. polerek Masner) nie ma powodów do obaw. Pełna korekta to na ogół ubytek w powłoce ok. 5 – maksymalnie 10 μm.

Wiedzę na temat grubości powłoki lakierniczej swojego samochodu powinien posiadać każdy właściciel. Zwłaszcza wtedy, kiedy przygotowuje się on do zabiegu polerowania auta o czym pisaliśmy wcześniej. Aby efekt po korekcie lakieru utrzymał się jak najdłużej, najlepiej zabezpieczyć go powłoką ceramiczną.

 • K2 LUSTER Q3 ZIELONY 200 G
  Superszybka pasta polerska
 • K2 LUSTER Q3 ZIELONY 1000 G
  Superszybka pasta polerska
 • K2 LUSTER Q1 BIAŁY 1000 G
  Mocnościerna pasta polerska

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Przygotowaliśmy dla Ciebie dwa poradniki: „5 powodów, dla których warto nałożyć powłokę ceramiczną” oraz „Jak przygotować lakier do nakładania powłoki ceramicznej?”. Aby korekty lakieru przebiegła pomyślnie i bez obaw podczas polerowania, to warto mieć wiedzę na temat grubości lakieru.

Sprawdź jak przygotować samochód do polerowania?