Jaki wosk do nowego auta, jaki do 10-letniego, jaki do czarnego lakieru, białego, itd. – to tylko kilka przykładowych pytań, które cisną się na usta każdego amatora lśniących aut, który zaczyna myśleć o woskowaniu swojego pojazdu. Postaramy się zatem wyjaśnić jak dobrać odpowiedni wosk i sprawdzimy czy zadane powyżej pytania rzeczywiście są zasadne.


Przede wszystkim zanim podejmiemy decyzję o wyborze odpowiedniego wosku, powinniśmy ustalić w jakiej kondycji jest lakier naszego auta, czy nadaje się do tego, aby położyć na nim warstwę wosku  i ile czasu możemy poświęcić na  jego woskowanie.

Dlaczego? Ponieważ inny wosk zastosujemy w momencie, gdy zależy nam na czasie  i błyskawicznie chcemy nawoskować lakier. Innego wosku użyjemy również, gdy mamy wolne popołudnie i potrafimy się posłużyć maszyną polerską.

  • K2 PROTON 200 g
    Wosk Carnauba - twardy wosk
  • K2 QUANTUM 140g
    Syntetyczny wosk ochronny
  • K2 SPECTRUM 700 ML
    Quick Detailer

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Wosk w płynie – szybki połysk w kilka minut.

Są w życiu każdego kierowcy chwile kiedy zwyczajnie nie mamy czasu na zaawansowane zabiegi z lakierem naszego pojazdu i zależy nam na szybkim efekcie. Niezależnie czy to weekendowa eskapada za miasto, wyjazd na rodzinną uroczystość czy wypad z kumplami na miasto, kiedy samo mycie to za mało, a na dokładne woskowanie nie ma czasu z pomocą przyjdzie wosk w płynie, taki jak np. K2 Spectrum.

Nikt tak szybko jak on nie zadba o lakier i detale waszego auta, nadając im połysk w dosłownie kilka chwil. Dzięki niemu całe auto może nabrać blasku w zaledwie kilka minut.

Kiedy po niego sięgać? Najlepiej po każdym myciu. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy na myjni bezdotykowej. Umyliśmy auto, ale na lakierze widać białe ślady po wodzie – w tym przypadku poręczny wosk w płynie będzie „jak znalazł”.

Wosk w płynie to również świetna opcja dla wszystkich amatorów zlotów i spotów samochodowych, którzy poświęcają mnóstwo czasu i pracy na przygotowanie auta. Co dzieje się potem? Ruszają w drogę, pokonując nieraz wiele kilometrów w pyle, kurzu, a kiedy docierają na miejsce okazuje się, że połysk na aucie jakoś „przygasł”.  Quick detailer przywróci go w kilka chwil.

uzycie k2 spectrum na lakierze

Wosk w płynie zawsze odświeży kolor i zauważalnie podbije połysk. Zwłaszcza w przypadku nowych lub zadbanych lakierów, pozbawionych większych defektów.

Jeżeli lubimy jeździć zadbanym autem, ten produkt zawsze powinniśmy mieć w bagażniku.

W przypadku wosku w płynie, nie musimy się również martwić o rozgrzany lakier, uszczelki, plastiki czy szyby, gdyż dobry produkt nie zostawi na nich żadnych śladów. Co więcej, można go użyć do poprawienia wyglądu elementów z gumy czy plastiku, z powodzeniem może być zastosowany również na desce rozdzielczej.

Wosk syntetyczny – długotrwała ochrona lakieru

Gdy zależy nam na długotrwałej ochronie i preferujemy produkty, których aplikacja nie wymaga wysiłku, warto wypróbować wosk w formie mleczka. Dzięki płynnej konsystencji, jego aplikacja jest mniej wymagająca niż w przypadku wosków tradycyjnych. Można go nakładać ręcznie lub za pomocą maszyny polerskiej.

wosk quantum, nakładanie na aplikator wosku w mleczku

Podstawowym zadaniem wosku jest trwała ochrona lakieru przed wszelkimi czynnikami, które mogą mi zaszkodzić. Wosk ochronny K2 Quantum utrzymuje się na lakierze nawet do pół roku. Myjąc średnio auto co dwa tygodnie, zapewniamy ochronę przynajmniej na kilkanaście myć. Oczywiście zachowując w tym czasie efekt hydrofobowy, czyli odpychanie wody i zabrudzeń.

Wosk nakładamy przy pomocy dołączonego gąbkowego aplikatora, na czysty, odtłuszczony i suchy lakier. Tylko na tak przygotowanej powierzchni wosk może związać się silnie z lakierem i trwale go chronić. Nakładanie wosku w formie mleczka można również wykonać maszynowo, używając polerki na najniższych obrotach, czyli  600-800 obr./min.

maszyna polerska k2 i wosk k2 quantum

Ważna rzecz o której warto pamiętać – każdy wosk potrzebuje czasu, aby wytworzyć silne wiązanie z powierzchnią lakieru. Nałożenie wosku i wypad na myjnię tego samego dnia nie jest najlepszym pomysłem.

Twardy wosk z Carnaubą – spektakularny połysk i ochrona

Wcześniej powiedzieliśmy o wysokim połysku dzięki woskowi w płynie i trwałej ochronie wosku syntetycznego. Połączeniem tych dwóch cech jest wysokiej jakości twardy wosk z domieszką legendarnej Carnauby – K2 Proton.

Carnauba to najtwardszy wosk spotykany w naturze, pochodzący z liści drzew palmowych, który po odpowiednim przetworzeniu łatwo daje się aplikować na powierzchnie lakieru, a kiedy już się na niej znajdzie – wraca do swojej pierwotnej postaci tworząc twardą i trwałą warstwę ochronną.

Chcąc uzyskać najlepszy efekt, który nie zniknie po kilkunastu myciach oraz spektakularny  połysk, warto zdecydować się właśnie na tego typu wosk.

Wosk z Carnaubą doskonale pogłębia kolor oraz zapewnia silny efekt hydrofobowy, dzięki któremu temu późniejsze wizyty na myjni nie będą już tak czasochłonne.

Woskowanie ręczne wymaga chwili czasu i zaangażowania, aczkolwiek efekt jest tego warty.

kropelkowanie na lakierze

W przypadku tego typu wosku warto pamiętać by nakładać go za pomocą dołączonego aplikatora na maksymalnie 2 elementy. Po nałożeniu cienkiej warstwy odczekujemy do 5 minut, czyli aż do momentu gdy dotyk opuszkiem palca do lakieru nie pozostawi widocznego śladu. Na koniec lakier polerujemy przy pomocy mikrowłókna. Nawet, gdy wosk zaschnie na lakierze nadal bez większego problemu będziemy mogli go polerować.

To wyjątkowa cecha wosku K2 Proton. Nawet kiedy zaschnie na lakierze daje się polerować bez większego wysiłku. To doskonała wiadomość dla każdego, kto choć raz miał do czynienia z zaschniętym woskiem na lakierze.

Dla najbardziej wymagających – 5 lat ochrony lakieru

Dla najbardziej wymagających entuzjastów motoryzacji, dla których wosk to za mało, jest jeszcze jedna opcja  – powłoka ceramiczna K2 Gravon.

Zaletą powłoki ceramicznej jest przede wszystkim długotrwała – nawet pięcioletnia ochrona lakieru. Cienka i w pełni przezroczysta warstwa, która po jej aplikacji pojawia się na lakierze, całkowicie odizolowuje lakier od środowiska zewnętrznego. Chroni go przed rysami, uderzeniami kamieni,  promieniowaniem UV, kwaśnymi deszczami i wszystkim co może powodować jego degradację.

Podsumowując – jaki wosk?

porownanie woskow do lakierow

Zatem nasuwa się pytanie jaki wosk samochodowy wybrać? Jeśli macie nowy lub dobrze utrzymany lakier i mało czasu – wosk w płynie. Dla posiadaczy wolnego popołudnia, do odświeżenia starszych i pozbawionych blasku lakierów – wosk syntetyczny lub twardy z Carnaubą. Te drugi jest też doskonałą opcją w przypadku lakierów kolorowych, gdzie trzeba ten kolor pogłębić i podkreślić.

Pamiętajcie, że czysty i zadbany samochód daje dużo radości! Niezależnie od wieku waszego samochodu.