Tak, jak lakier czy podwozie, także lampy są narażone na warunki atmosferyczne, brud i chemię drogową czy uszkodzenia. Po kilku latach, wykonywane obecnie głównie z tworzywa sztucznego reflektory ulegają zmatowieniu, a to nie tylko pogarsza jakość strumienia światła, ale i zmienia kąt, pod którym strumień pada na drogę. Wszystko skutkuje gorszym oświetleniem drogi, co może nawet uniemożliwić przejście badań technicznych.
Sposobów jak odnowić zmatowiałe lampy jest kilka, ale szczególnie popularne są dwie. Jedną z nich opisaliśmy już w artykule regeneracja lamp, gdzie pokazaliśmy, jak naprawić zmatowiałe reflektory przy wykorzystaniu pasty polerskiej do regeneracji lamp K2 Lamp Doctor.
Drugą opcją jest natomiast nadlewanie czy też napylanie poliwęglanu, przygotowane specjalnie dla tworzyw sztucznych. Renowacja polega tu na naniesieniu warstwy poliwęglanu i odbudowaniu powierzchni klosza lampy. Sposób przygotowania i nanoszenia płynnego poliwęglanu sprawia, że preparat jest dostępny jako zestaw ze specjalnym narzędziem nazywanym “czajniczkiem do reflektorów” lub nawet “magicznym czajniczkiem”.
Dlaczego metoda jest tak popularna? Przede wszystkim, umożliwia ona szybką i trwałą regenerację lampy bez potrzeby jej demontażu. Regeneracja reflektorów wymaga jedynie dobrze wentylowanego i zadaszonego pomieszczenia, potrzebny jest też zestaw papierów wodnych, folii oraz taśmy w celu zabezpieczenia powierzchni, a także rękawiczek ochronnych i maski chroniącej drogi oddechowe.
Znamy już zalety regeneracji przez nawęglanie i niezbędne do tego przedmioty, przejdźmy więc do konkretnych działań:
Samo nanoszenie powinno zająć nie więcej, niż 20 minut, gdyż na tyle pozwala konstrukcja czajniczka. Jeśli w czajniczku pozostanie nam resztka płynu, ten można przelać do aluminiowej butelki, którą należy szczelnie zakręcić.
Wiemy już jak zregenerować reflektory samochodowe. Nie jest to jednak wszystko, co możemy zrobić dla wydajnej pracy reflektorów. W tym celu, po około 10 dniach warto zabezpieczyć zregenerowane klosze dodatkową warstwą ochronną. Standardowo, robiło się to z wykorzystaniem środków typu lakier bezbarwny lub powłoka ceramiczna do lakieru. Wadą była tu jednak ich aplikacja oraz ryzyko pozostawienia zacieków.
Obecnie, do takich celów przygotowane są preparaty przeznaczone wyłącznie do powierzchni kloszy lamp. Środki takie, jak K2 Lamp Protect są przygotowane specjalnie dla powierzchni sztucznych, chroniąc je przed promieniami słonecznymi UV, brudem, wodą czy lekkimi zarysowaniami. Więcej o tym, jak wyczyścić zmatowiałe reflektory i dlaczego warto skorzystać z preparatów typu K2 Lamp Protect znajdziesz w naszym artykule zabezpieczenie reflektorów.
Nadlewanie poliwęglanem lamp nie wymaga każdorazowo zakupu nowego zestawu do regeneracji. Kolejną renowację możemy wykonać tym samym czajniczkiem, a dokupić jedynie preparat, dostępny jako K2 Vapron Refill 600 ml. Nie warto natomiast korzystać z, często tańszych, zamienników. Zysk jest tu tylko pozorny, gdyż takie preparaty są najczęściej oparte na rozpuszczalniku.
W przeciwieństwie do K2 Vapron, takie preparaty nie nanoszą nowej warstwy poliwęglanu. Zawarty w nich rozpuszczalnik zmiękcza obecną już warstwę, a ta zalewa rysy i nadaje reflektorowi gładką powierzchnię. Efekt wydaje się być podobny, jednak w praktyce klosz jest pozbawiony dodatkowej osłony i przez to bardziej narażony na czynniki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne.
Dzięki prostocie działania i skuteczności, nakładanie warstwy poliwęglanu na lampy to obecnie jeden z najbardziej praktycznych sposobów na renowację reflektora w samochodzie. Nie wymaga on demontażu lampy, a jego nanoszenie jest banalne dzięki prostym, specjalnie przygotowanym narzędziom. Warto zastanowić się więc nad tym działaniem szczególnie w okresie poprzedzającym częste wykorzystywanie samochodowego reflektora.
W naszym codziennym życiu towarzyszą nam tysiące ruchomych mechanizmów. Znajdują się one w samochodach, rowerach,…
Podczas eksploatacji samochodu jedną z najważniejszych rzeczy jest utrzymanie odpowiedniego poziomu oleju silnikowego. Utrzymywanie odpowiedniego…
Nie wiesz jak nałożyć niewidzialną wycieraczkę na swoją szybę? Aplikacja K2 VizioPro jest prosta i wykonasz ją…
Jak podkleić podsufitkę bez demontażu? Jak przykleić nową podsufitkę w samochodzie? Jak przykleić odklejony kawałek…
Kupiłeś nową piłę łańcuchową lub kosę spalinową do ogródka, zanim jej użyjesz, upewnij się, że…
Znamienita większość auta na polskich drogach to auta używane, sprowadzane najczęściej zza zachodniej granicy. Średnia…