Wielu ludzi kocha zwierzęta domowe. Przede wszystkim psy i koty. Zwierzęta też potrafią okazać uczucia. Niestety, przyjaźń ze zwierzętami ma też swoje ciemne strony. Nieprzyjemny zapach psa lub kota w domu i samochodzie jest uciążliwy. Tak samo, jak niemiły zapach kociego moczu w domu lub w samochodzie. Dlatego warto dowiedzieć się, jak usunąć zapach moczu psa i kota?

Nieprzyjemny zapach sierści psa lub kota może być uciążliwy. Nie wspominając o woni zwierzęcego moczu, tutaj prym wiodą koty. Woń kociego moczu jest wyjątkowo niemiła i potrafi utrzymywać się miesiącami. Woń taka jest wyczuwalna zaraz po otwarciu drzwi domu albo mieszkania. Nawet w tych domach, które są regularnie i dokładnie sprzątane. Nic zatem dziwnego, że większość posiadaczy zwierząt domowych stara się takie niemiłe wonie wyeliminować. Nie jest to jednak proste. Najprostsza i najczęściej stosowana metoda walki z wonią zwierzęcego futra albo moczu, to przeciwstawianie jej woni dezodorantu, odświeżacza powietrza, zapachowych zawieszek. Czy to działa? Jeśli już, to przez krótki czas. Niekiedy z połączenia niemiłej woni i zapachu dezodorantu, powstaje coś, czego znieść nie sposób. Prawdę mówiąc, nie da się „przykryć” woni kociego moczu żadnym dezodorantem, ani tym bardziej zawieszką zapachową.

Są jednak skuteczne sposoby na to, jak skutecznie usunąć zapach zwierzęcego moczu i futra. Wystarczy zastosować odpowiedni neutralizator zapachów.

Dlaczego zwierzęca sierść śmierdzi? Dlaczego mocz zwierząt ma tak niemiłą woń?

Sierść zwierzęcia (psa, kota, a także innych ulubieńców) może wydawać niemiły zapach. Psie futro może wydawać wyjątkowo nieprzyjemny zapach, kiedy zwierze zmoknie. Dodatkowo pies potrafi czasami się „wyperfumować”, tarzając się w trawie, różnych brudach, a nawet odchodach innych psów. Potem wszystko, z czym psia sierść ma styczność, przejmie ten niewątpliwy „zapach”. Skąd bierze się nieprzyjemny zapach psów i kotów?
Standardowo, za niemiłą woń psiego futra odpowiada sebum, czyli wydzielina gruczołów łojowych. Chroni ona psią skórę przed wysuszeniem, a także futro przed wodą. Podobnie jest u kotów. Trzeba też pamiętać, że zwierzęta bardzo często porozumiewają się za pomocą zapachów. W przypadku psa, woń sebum przenosi też bardzo wiele informacji. To między innymi informacje o płci zwierzęcia i jego swoista „wizytówka”, z której inne psy mogą wiele odczytać.

Dodatkowo psy i koty mają specjalne gruczoły zapachowe (w okolicy odbytu), które również powodują „przekazywanie” woni do otoczenia. To między innymi dlatego koty tak lubią się ocierać o różne elementy wyposażenia mieszkania i o swojego opiekuna. Mówią w ten sposób — to jest moje. Dodatkowo na zapach psiego lub kociego futra mają wpływ takie czynniki, jak dieta, wiek, stan zdrowia i to, czy zwierze przebywa cały czas w domu, czy np. część czasu spędza samodzielnie, tam, gdzie może się samodzielnie „naperfumować”. A dlaczego pies (albo kot, jeśli pozwoli na taką czynność) może silniej „pachnieć” po kąpieli? Dzieje się tak dlatego, że sebum jest tłuste i odporne na wodę, przed którą powinno chronić zwierzę. Przecież po kąpieli powinno pachnieć? Jednak w praktyce tak nie jest. Ciepła woda powoduje, że sebum się rozgrzewa i… zapach jest przez to znacznie silniejszy.

No dobrze, a co ze zwierzętami, które są łyse? Ich skóra też wydziela sebum, które też specyficznie „pachnie”. Przykładem mogą być bezwłose koty sfinksy. Jeśli nie są regularnie kąpane, pachną jak „stare pieczarki”. I ten „zapach” roznoszą po wszystkim, czego się dotkną.

skiron usuwa niemily zapach

Najgorszym źródłem niemiłych woni jest mocz, stosowany przez zwierzęta do znaczenia terenu. Zapach psiego moczu jest niemiły, nic w tym dziwnego, ale zapach kociego moczu jest wielokrotnie bardziej uciążliwy. Znaczenie terenu ma najczęściej pokazać — to jest moje, tutaj ja rządzę, nie toleruję innych kotów w tym miejscu. Podobnie jest u psów, choć odpowiednio wychowany pies nie powinien znaczyć terenu w domu. Trzeba też pamiętać o jednym. Czasami hodowcy mylą znaczenie terenu z oddawaniem moczu w domu albo w samochodzie, podczas jazdy. Takie zachowania trzeba wybaczyć tylko małym zwierzątkom, które nie są nauczone wychodzenia z domu albo korzystania z kuwety. Jeśli takie zachowania pojawiają się u zwierząt odpowiednio nauczonych, najczęściej oznaczają stres, chorobę, albo niechęć do danego sprzętu (np. kuwety). Może w domu pojawiło się inne zwierzę, może małe dziecko biega i hałasuje, albo po domu jeździ automatyczny odkurzacz? Warto obserwować zwierzątko i jego zachowania.

Napisaliśmy tylko o zapachu sierści i moczu. A przecież nasz mały przyjaciel może także zwymiotować. Poza tym poci się tak samo, jak my.

Bez względu na to, co jest powodem niemiłego zapachu, musimy wiedzieć, jak się go pozbyć.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu psa w domu?

Zdrowy, odpowiednio wychowany pies, nie powinien znaczyć moczem terenu w domu. Jeśli tak robi, należy sprawdzić, co jest przyczyną tego zjawiska. Może to być stres albo choroba. Regularne wydalanie w domu albo wymioty to również oznaka chorób, albo stresu. Wyjątkiem może być wiek zwierzęcia. Stary pies wymaga specjalnej opieki i trzeba mu po prostu, wiele wybaczyć. Zwierzę należy co pewien czas wykąpać, stosując odpowiedni szampon. Warto też je regularnie szczotkować. Pies powinien mieć swoje własne miejsce do wypoczynku, nie powinien wchodzić na wszystkie meble, aby zostawiać na nich swój zapach. Należy regularnie usuwać sierść psa, którą zwierzę gubi. To naturalne, że zwierzę gubi sierść. Zbyt silne gubienie także może być oznaką choroby. Najlepsze do usuwania psiej sierści z tkanin wszelakiego typu są szczotki silikonowe. Dzięki nim można łatwo zebrać psie włosy z każdego miejsca, z sofy i podłogi. Psie legowisko powinno być regularnie czyszczone, a co pewien czas prane. Do usuwania nieprzyjemnego zapachu psa. Najlepszy jest skuteczny neutralizator zapachów, który likwiduje nieprzyjemne zapachy. Jego składniki aktywne mają za zadanie usunięcie niemiłej woni, a nie jej przykrywanie silniejszym zapachem. Neutralizator zapachów skutecznie likwiduje zapach psiego futra oraz odchodów, stęchlizny, wymiocin itd. Nie pozostawia śladów i jest bezpieczny dla wszystkich powierzchni. Zatem można go stosować na terakocie, panelach i wykładzinie.

zapach psa w samochodzie

Jak usunąć nieprzyjemny zapach psa w samochodzie?

Dla wielu osób pies jest członkiem rodziny, na równi z innymi domownikami. Nic zatem dziwnego, że zwierzę podróżuje z całą rodziną. Niektórzy kierowcy stosują specjalne legowiska, często umieszczane w bagażniku. W przypadku małych psów powinny one podróżować w specjalnych transporterach. Nieprzyjemny zapach psa może nam towarzyszyć w podróży. W trasie pies może załatwić się wewnątrz pojazdu na dywaniki albo na tapicerkę. Nasz przyjaciel może także zwymiotować. Pies pozostawia ślady swoich łap na tapicerce i na dywanikach albo na wykładzinie bagażnika.
Neutralizator zapachów likwiduje nieprzyjemny zapach, będącego efektem brudu, potu, psiej sierści, psich wymiocin, psiego moczu albo psich odchodów. Zabrudzone elementy należy wyprać. W przypadku gumowych dywaników wystarczy wyczyścić je wodą. Dywaniki materiałowe i tapicerkę tkaninową / welurową warto wyprać środkiem K2 Tapis. Jeśli zabrudzone zostało siedzisko — należy je wyprać całe, a nie tylko zabrudzoną część. Do usuwania psiego futra z siedzeń najlepsza jest szczotka silikonowa. Skutecznie zbiera wszystkie włosy. Jest miękka, zatem nie uszkodzi nawet najbardziej delikatnej tkaniny. Wnętrze samochodu, w którym przewożony jest pies, warto raz w roku ozonować (np. podczas serwisu układu klimatyzacji). Dlaczego? Pies może przenosić na futrze wielu nieproszonych gości.

Jak zlikwidować nieprzyjemny zapach kota w domu?

Zdrowy, szczęśliwy kot załatwia się do kuwety. Trzeba ją regularnie czyścić. Warto stosować specjalny żwirek, pochłaniający nieprzyjemne zapachy. Samą kuwetę należy regularnie myć. Czy można kąpać kota? Wszystkie koty bezwłose wymagają regularnej kąpieli. Koty z długim futrem (np. perskie) wymagają regularnego szczotkowania. Kot lubi pozostawiać zapach swojego futra na szeregu elementów wyposażenia mieszkania. Kot ociera się o nie. Zapach w tych miejscach jest zazwyczaj niewyczuwalny dla człowieka. O wiele gorsze jest znaczenie terenu. Mocz, jest niezwykle nieprzyjemnym zapachem, pozostawionym przez kota. Kot może czasami oddawać mocz na podłogę albo zostawiać tam swoje odchody. Zwierzę nie robi tego złośliwie. Jeśli jest przyzwyczajone do mieszkania w domu, takie zachowania świadczą o chorobie, stresie albo tym, że.. Nowa kuweta jest nieodpowiednia, niewygodna, za mała. Być może w domu pojawił się nowy lokator, który jest źródłem stresu? Trzeba dociec przyczyny takich zachowań i wyeliminować je. Mocz i odchody należy jak najszybciej usunąć, a następnie zastosować neutralizator zapachów K2 Skiron, który nie maskuje, a likwiduje zapach kociego moczu. Powstałą plamę możemy zaprać używająć pianki K2 Tapis.

Koty, tak samo, jak psy, mogą pozostawiać po sobie ślady sierści. Także w ich przypadku najlepiej usunąć ją przy pomocy silikonowej szczoteczki. Samo odkurzanie na pewno nie wystarczy. Pupile potrafią niemile zaskoczyć i… zwymiotować. Tu znów przyda się K2 Skiron, który skutecznie usunie niemiłą woń kocich wymiocin.

zapach kota w samochodzie

Jak usunąć koci mocz w samochodzie?

Kot może wyjątkowo nie lubić podróży samochodem. Zestresowane zwierze może zwymiotować albo oddać mocz. Mruczek może także chętnie oznaczyć auto (na pewno wcześniej zrobił to na zewnątrz), a także zostawić mnóstwo włosów na tapicerce materiałowej. Zwłaszcza na welurowej. Jest miękka, każdy kot będzie chciał się na niej wygrzewać, a co gorsza, może także… chcieć wypróbować na niej swoje ostre pazurki. Tak samo, jak na skórzanej.

W trakcie jazdy samochodem kot powinien podróżować w specjalnym kontenerze (transporterze) z zamykanymi drzwiami. Zwierzątko powinno mieć zapewnioną wodę, pokarm i jakąś miękką wyściółkę. Sam kontener powinien być umieszczony w bezpiecznym miejscu, na przykład pomiędzy przednim fotelem a tylną kanapą.

Miejsca, na których kot zostawił swój zapach, należy spryskać K2 Skiron. Neutralizator zapachów przyda się także wtedy, gdy kotek zostawi inne, niemiłe niespodzianki (odchody, plamy po moczu, wymiociny). Plamy można wyprać za pomocą K2 Tapis. Do usuwania sierści kotów z tapicerki najlepsza będzie szczotka silikonowa.

W tym poradniku ograniczyliśmy użycie neutraliatora zapachów do zwierząt domowych. Ten środek ma znacznie szersze zastosowanie, o czym można się dowiedzieć, czytając poniższy artykuł:

Jak usunąć nieprzyjemny zapach?

  • K2 SKIRON 250ml
    Neutralizator nieprzyjemnych zapachów
  • K2 SKIRON 770ml
    Neutralizator nieprzyjemnych zapachów

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Chcesz kupić K2 Skiron? Chcesz kupić inne produkty K2?

-> Dodaj je do koszyka.

-> Wejdź na stronę https://k2.com.pl/znajdz-sklep

Wpisz swoją lokalizację np. kod pocztowy. W ciągu kilku chwil otrzymasz listę sklepów, które udzielą Ci odpowiedzi o cenie sprzedawanych produktów K2.