Każdy samochód składa się z tysięcy współpracujących ze sobą części. Choć niektóre stały się niezwykle dopracowane i skomplikowane, w większości wciąż możliwa jest samodzielna naprawa auta. Zaoszczędzimy pieniądze wydane na mechaników i czas oczekiwania na termin wizyty w warsztacie, tym bardziej, jeśli wykorzystamy do tego odpowiednie preparaty i narzędzia.

Ważne jest miejsce naprawy

Awaria zwykle nie wybierze nam najlepszego miejsca do naprawy. Gdy jednak chodzi o profilaktykę czy drobne naprawy, wybór często należy do nas. Warto więc wiedzieć, że dziś naprawa samochodu pod blokiem może skończyć się nie tylko niezadowoleniem sąsiadów, ale i mandatem.
Mandat otrzymamy, jeśli naprawa auta będzie uciążliwa dla sąsiadów, a wykorzystywane przez nas płyny niebezpieczne dla gleby. W praktyce, coraz rzadziej spotykamy się już nawet z myciem samochodu na podjeździe. Naprawa samochodu często nie jest możliwa nawet we wspólnym garażu, dlatego jeśli nie posiadamy osobnego, to najlepiej dogadać się z właścicielem takiego i w nim przystąpić do prac.

przebita-opona

Jak naprawić przebitą oponę?

Przebita opona w aucie to pierwszy przykład części, która sama wybierze nam miejsce naprawy. Pół biedy, gdy będzie to przebita opona z boku po najechaniu na krawężnik na parkingu. Gorzej, gdy będzie to przebita opona na autostradzie. Dalsza jazda z przebitą oponą to poważne zagrożenie, a wymiana koła to koszmar. Na szczęście, jest jeszcze jedna opcja.
Przebita opona może być tu naprawiona dzięki preparatowi i narzędziom złożonym w zestaw naprawczy. Preparat typu K2 Tire Doktor wystarczy wprowadzić do opony, a powstała piana uszczelni ją i podniesie ciśnienie.

Bezpieczna jazda na przebitej oponie będzie możliwa na tyle, by dojechać do zakładu wulkanizacyjnego i naprawić uszkodzoną oponę albo zjechać z trasy i na spokojnie wymienić koło na przygotowany zapas.

Jak przymocować urwane lusterko?

Poważne problemy może nam też przynieść urwane lusterko w samochodzie. Śnieg zalegający przy ulicy czy wąskie osiedlowe ścieżki często zmuszają do zbliżenia się do środka jezdni, a wówczas nietrudno o utratę lusterka. Koszty naprawy drogich lusterek to jedno, ale problemem będzie już samo urwane lusterko wsteczne. To nie tylko poważnie utrudni jazdę, ale odbierze nam dowód rejestracyjny i możliwość dalszej jazdy w przypadku kontroli.
urwane-lusterko
Jak naprawić urwane lusterko przy drodze lub na parkingu? Rozwiązaniem okazuje się być taśma naprawcza. Warto tu postawić na mocne taśmy izolująco-uszczelniające typu K2 Magic Band. Utrzyma ona lusterko w jednej pozycji i uszczelni miejsce urwania, a przez to nie dopuści do wpływu temperatury i wilgoci na instalacje łączące lusterko ze sterowaniem.

Czy da się naprawić lusterko, gdy wypadł z niego wkład? Mamy na to sposób klej dwuskładnikowy K2 Plastipox Ci pomoże.

 • K2 TIRE DOKTOR 500 ML
  Pompuje przebite opony
 • K2 MAGIC BAND
  Taśma izolująco-uszczelniająca

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Czym uszczelnić układ chłodzenia?

Odporna na wysokie temperatury taśma to rozwiązanie także, gdy chodzi o starte wiązki kabli i przewodów samochodowych czy nieszczelny układ chłodniczy. Ten ostatni nie należy do rzadkości, a jego skutki mogą być opłakane. Nawet niewielka nieszczelność w układzie chłodzenia doprowadzi do przegrzania silnika i pracujących w nim płynów, przede wszystkim oleju. Koszty takich napraw zwykle są ogromne.

Czym uszczelnić układ chłodzenia, by drobny wyciek nie przerodził się w duży i nie wymusił wymiany chłodnicy? Uszczelnienie chłodnicy można przeprowadzić przy użyciu K2 Radiator Stop Leak. Takie uszczelnianie chłodnicy można przeprowadzić nawet daleko poza miastem, o czym przekonacie się na tym filmiku.

Jak usunąć odprysk na szybie samochodowej?

W przeciwieństwie do przebicia opony, odprysk na szybie nie od razu ujawni, że konieczna jest naprawa. Co wcale nie znaczy, że taka nie jest tu niezbędna. Nawet niewielki odprysk na szybie przedniej powstały po uderzeniu gałęzi czy kamyka narazi nas na mandat, a nawet wykluczenie samochodu z dalszej jazdy podczas kontroli. Tak samo będzie też, gdy spytamy o odprysk na szybie a przegląd.
Co zrobić z odpryskiem na szybie? To, ile kosztuje naprawa odprysku na szybie zależy oczywiście od jego wielkości. Jeśli jest to odprysk na szybie bez pajączka, warto skorzystać z preparatu typu K2 Glass Doctor.

Zestaw ze specjalnym aplikatorem w kilkanaście minut wypełni uszkodzenie żywicą i zabezpieczy go przed powiększeniem. Więcej o tym, jak usunąć odprysk na szybie samochodowej zapewnić przejrzystość szyby.

 • K2 RADIATOR STOP LEAK 400 ML
  Płynny uszczelniacz do chłodnic
 • K2 GLASS DOCTOR
  Zestaw do naprawy szyb i reflektorów szklanych

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Zapchany filtr DPF

Filtry cząstek stałych znane jako filtry DPF lub FAP to już obowiązkowy element układu przy silniku Diesla. Coraz częściej, można je spotkać także przy silnikach benzynowych, tu oznaczone jako GPF. Ich cel, a więc wychwycenie i dopalenie niebezpiecznych cząstek stałych ze spalin, jest szczytny. Koszty ich napraw, a niekiedy nawet użytkowania, przerażają i u niejednego kierowcy budzą chęć niezgodnego z prawem usunięcia filtra.
Gdy chodzi o zapchany filtr DPF, pomocny będzie preparat typu K2 DPF Cleaner. Pomoże on usunąć zalegające i niedopalone cząstki, przywracając filtrowi pierwotną sprawność.

Pasek klinowy piszczy, jak temu zaradzić?

Odpowiedź na pytanie, czemu pasek klinowy piszczy i jak wyciszyć pasek klinowy zależy od charakterystyki tego dźwięku. Pisk pojawia się, gdy pasek klinowy w samochodzie, a konkretnie jego powierzchnie robocze zaczynają trzeć o koła pasowe. Krótki i pojedynczy pisk spotkamy przy rozruchu silnika, uruchomieniu wielu urządzeń napędzanych paskiem lub przejechaniu przez kałużę. Dłuższe są oznaką zużycia paska lub kół pasowych, a to może doprowadzić do zerwania paska i uszkodzenia napędzanych nim mechanizmów.
Czy można, a jeśli tak, to jak pozbyć się dźwięku piszczącego paska klinowego? Jeśli pasek nie jest zużyty, warto wykorzystać preparat typu K2 Spray do pasków klinowych. Naniesiony na powierzchnie robocze przeciwdziała on zmianom tarcia paska. Po naniesieniu wystarczy uruchomić układ na kilka minut, by preparat równo rozprowadził się po układzie.

 • K2 DPF CLEANER 500 ML
  Regenerator filtra cząstek stałych
 • K2 SPRAY DO PASKÓW KLINOWYCH 400 ML
  Spray do smarowania pasków klinowych.

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Wiele usterek można usunąć samodzielnie
Mimo coraz bardziej skomplikowanych mechanizmów, wiele usterek w samochodzie wciąż można naprawić w przydomowym garażu. Wystarczy chęć, odrobina wiedzy i kilka preparatów, które wyraźnie ułatwią nam pracę, a niekiedy wręcz wykonają ją za nas. Warto zapoznać się z nimi szczególnie w okresie pozimowej kontroli naszego samochodu.