Jak pozbyć się rdzy? Rdza to przeciwnik podstępny i niezwykle trudny do pokonania. Samo pojawienie się brunatnych tlenków metali to oznaka, że pierwszą bitwę przegraliśmy. Ale czy już wtedy musimy się poddawać i tylko patrzeć, jak korozja pochłania kolejne części naszego samochodu czy narzędzi? Oczywiście nie. Kolejne etapy batalii należy jednak przeprowadzać z głową i zastosować środek do usuwania rdzy, który skutecznie spowolni ten proces.


W naszym artykule o tym jak usunąć rdzę dowiesz się:

Co to jest korozja?

Zacznijmy od zasadniczej kwestii, czyli co to jest korozja. To nic innego, jak wzajemne oddziaływanie pierwiastków, a więc naturalny proces chemiczny. Rdza powstaje na stali, więc składa się z tlenku i wodorotlenku żelaza będącym efektem wzajemnego oddziaływania tych pierwiastków. Jest to więc proces niemożliwy do całkowitego zatrzymania. Zresztą, z tego samego powodu, żelazo i inne metale są wydobywane najczęściej w formie rudy.

O ile jednak procesu nie można zatrzymać, można go wyraźnie spowolnić. Robi się to już na poziomie produkcji stali czy produktów metalowych. Stopy metali wzbogaca się o związki utrudniające korozję, natomiast gotowe produkty pokrywa powłokami, które utrudniają gazom kontakt z metalami.

Zjawisko korozji na metalu

 

Jak zapobiegać rdzy?

Profilaktyka to nasz podstawowy oręż w walce z rdzą. Choć ciężko jest walczyć ze stosowaną na ulicach solą drogową, to już poprawienie wentylacji w garażu czy nawet dokładne czyszczenie samochodu nie jest żadnym problemem. To, w jaki sposób chronimy elementy metalowe przed korozją zależy w dużej mierze właśnie od miejsca ich przechowywania. Ważne, by ograniczyć ich narażenie na wilgoć i deszcz, a także na pierwiastki potęgujące działanie korozji takie, jak wapń czy magnez.

Drugą kwestią jest to, w jaki sposób chronić metale przed korozją. Rozmaite farby, proszki i preparaty tworzą powłoki ochronne, wykorzystując do tego właściwości substancji. Można tu wyróżnić ochronę anodową opartą na powłoce z metalu mniej podatnego na korozję, na przykład cyny, oraz ochronę katodyczną, gdzie w procesie galwanizacji tworzy się warstwa korodująca, która zatrzyma korozję na poziomie tej warstwy, a nie chronionego metalu. W każdym przypadku warto pamiętać, by wcześniej metal dokładnie umyć i pozbyć się brudu mogącego od wewnątrz narazić metal na korozję.

W końcu, elementem profilaktyki jest też regularne sprawdzanie stanu elementów. Wcześnie zauważona rdza w samochodzie w postaci na przykład zgrubienia pod lakierem może zostać usunięta niemalże bez szkody dla wyglądu konstrukcji metalu. A pojawienie się rdzy nie jest niestety trudne. Wystarczy odprysk na warstwie ochronnej, w którym pojawi się woda, i reakcja chemiczna gotowa. Pół biedy, gdy mowa o niewielkich elementach wymiennych; gdy jednak rdza zaatakuje na przykład ramę czy podłużnicę, szybko może się okazać, że naprawa czy nawet wymiana elementu w samochodzie jest nieopłacalna.

Jak usunąć rdzę?

A jak pozbyć się rdzy, gdy ta już się pojawi? Tu z pomocą przychodzą rozmaite metody fizyczne i chemiczne. Należy jednak pamiętać, że cudów nie ma i bez względu na to, w jaki sposób usunąć rdzę z metalowych przedmiotów, każda metoda będzie wymagała czasu, pracy i odpowiednich zabezpieczeń. Żadna też nie przywróci elementowi pierwotnego stanu. Gdy rdza poważnie uszkodzi element, często jest on już niestety stracony.

Najstarszą z metod jest mechaniczne usuwanie rdzy. Wówczas, ze skorodowanej powierzchni usuwa się rdzę za pomocą papieru ściernego, szczotek i szlifierek. Następnie metal jest zabezpieczany i odbudowywany, czasem za pomocą uzupełnień w postaci łat czy szpachli. Podobnie działa też metoda termiczna, gdzie zamiast szlifierek stosowane są palniki albo też metody redukcyjne, gdzie stosuje się zjawiska redukcji elektrolitycznej lub elektrochemicznej.

Jak usunąć rdzę używając domowych środków? – reakcja rdzy z octem

Jeśli chcemy, pozbyć się nalotu rdzy z wykorzystaniem octu wystarczy, że zanurzymy metalowy element w occie na mniej więcej dzień. Po wyschnięciu usuwamy resztkę rdzy druciakiem. Jeśli natomiast przedmiot jest większy lub nie mamy możliwości, go zanurzyć to owińmy go szmatką nasączoną octem. Ocet jako odrdzewiacz sprawdzi się tylko przy delikatnych nalotach. Stosując go na metalową powierzchnię, możemy zniszczyć metal i tylko powiększyć istniejące wżery w metalu i na pewno nie ochroni przed ponownym nalotem rdzy. Dlatego lepszym zastosowaniem octu będzie użycie do świątecznej galaretki (galat).Porównanie przed i po odrdzewieniu

Czyszczenie rdzy Coca Cola

Chyba każdy z nas słyszał, że najlepszym domowym sposobem na pozbycie się rdzy jest coca-cola. Popularny ciemnobrązowy napój ma w swoim składzie kwas ortofosforowy, dzięki któremu możliwe jest usunięcie rdzy. Wystarczy, że zardzewiały przedmiot zanurzymy w napoju. Drugą metodą jest podlewanie przedmiotu i czyszczenie za pomocą drucianej szczotki. Minusem użycia coli jako odrdzewiacza jest brak zabezpieczenia powierzchni przed powrotem rdzy. Tak szybko, jak pozbyliśmy się rdzy, tak znów ona pojawi i zabieg trzeba będzie powtarzać w nieskończoność. Dlatego lepszy wyborem będzie użycie produktu przeznaczonego do usuwania rdzy.

Odrdzewianie sodą oczyszczoną

Usuwanie rdzy przy pomocy sody oczyszczonej ma troszkę innych przebieg w przypadku dwóch pierwszych sposobów. Zardzewiałą powierzchnię sypiemy sodę, która wejdzie w reakcję chemiczną i przyklei się do elementu. Po mniej więcej godzinie lub dwóch należy zeskrobać nalot przy pomocy szczotki drucianej, lub popularnego druciaka.

Odrdzewianie cytryną i solą

Przysłowie powiada, witamy chlebem i solą, a rdzę traktujemy cytryną i solą. Na początku musimy przygotować sobie roztwór, dlatego do naczynia wyciskamy sok z cytryny i dodajemy odrobinę soli. Gotowy płyn nanosimy na rdzę, a następnie pocieramy szorstką szmatkę do czasu uzyskania zadowalającego efektu.

To tylko najbardziej popularne z domowych sposoby na usuwanie rdzy. Nie zawsze mogą okazać się skuteczne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie środków dedykowanych do takich pracy. Idealnym wyborem takiego produktu jest K2 Derusto, który usuwa rdzę bez konieczności szorowania czy zdrapywania. Wystarczy zanurzyć metalowy element w płynie i odstawić.

 

  • K2 DERUSTO PLUS 500 ML
    Zanurzeniowy środek odrdzewiający
  • K2 DERUSTO TOTAL GEL 250 ML
    Odrdzewiacz w żelu

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Chemiczne usuwanie rdzy

W warunkach domowych, skuteczną i niedrogą metodą usuwania rdzy jest metoda chemiczna. Polega ona na włożeniu do odrdzewiacza, metalowego elementu. Dzięki reakcji chemicznej środek do usuwania rdzy oddziela rdzę od metalu. Czas i ilość środka zależą przy tym od poziomu korozji, materiałów i wielkości elementów.derusto-dzialanie

Środki do usuwania rdzy można znaleźć nawet w kuchni. Przy swojej skuteczności i cenie, kiedy mamy do dyspozycji nowoczesny środek na rdzę w samochodzie i domu, korzystanie z domowych sposobów przestaje mieć sens. Wbrew pozorom to, czym można usunąć rdzę nie jest szkodliwe dla zdrowia, a aplikacja i usunięcie preparatu jest równie prosta, co nałożenie zwykłej farby.

Czy rdza szkodzi zdrowiu?

Wpływ rdzy na zdrowie może mieć kilka odmian. Bezpośrednio, tlenki metali nie muszą być śmiertelnie niebezpieczne, choć w przypadku niektórych (na przykład miedzi), nawet niewielka ich ilość w organizmie może poczynić poważne szkody. Częściej jednak, zagrożenie dla zdrowia płynie ze skutków, które korozja wywołuje na narzędziu czy metalowej części układu.

Skorodowany element ramy, zawieszenia czy układu hamulcowego samochodu traci swoje pierwotne właściwości. W przypadku tarczy hamulcowej oznacza to dłuższą drogę hamowania, a nawet brak reakcji na naciśnięcie pedału hamulca. Efekt tego może być tragiczny i chyba najlepiej ukazuje, jak ważna jest walka z rdzą, nie tylko w przypadku metalowych części w samochodach.

Proces odrdzewiania przedmiotu poprzez zanurzenie w K2 Derusto Plus

Korozja, wróg do pokonania

Rdza to trudny przeciwnik, zmora nie tylko posiadaczy samochodów. Dzięki nowoczesnym preparatom, usuwanie rdzy nie jest już jednak procesem czasochłonnym i kosztownym. Odpowiednio dobrany środek na rdzę pozwala pozbyć się korozji i przedłużyć życie ważnych metalowych części samochodu czy narzędzi bez szkody dla ich właściwości i naszego portfela. Podziel się z nami tym, jak ty walczysz z wszechobecną rdzą. Napisz w komentarzu, swój sposób na walkę z korozją.