Jednym z takich najbardziej powszechnych elementów są ściereczki i ręczniki z mikrofibry. To prawdziwe must-have, jeśli chodzi o sprzątanie i to nie tylko samochodu. W zasadzie każdy z nas słyszał o tym materiale, ale czy wiemy czym tak naprawdę, jest mikrofibra, jak o nią zadbać, aby służyła nam przez dłuższy czas, jak prać mikrowłókna? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście. Zapraszamy!

mikrofibry

Czym jest mikrofibra?

Słysząc o mikrofibrze, każdy z nas widzi oczami wyobraźni miękką ściereczkę, ale czy wiemy z czego, tak właściwie się składa? Otóż mikrofibra, a w zasadzie mikrowłókno to mieszkanka poliamidu i poliestru, najczęściej w proporcjach 30:70. Jej główną zaletą są ultracienkie włókna, 10 razy cieńsze od jedwabiu i aż o 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa. Dodatkowo każde włókno wykończone jest małym haczykiem, który chwyta drobiny kurzu, brudu, a nawet zarazki.
To właśnie te cechy sprawiają, że mikrofibry są tak miękkie i idealnie sprawdzają się przy czyszczeniu lakierowanych powierzchni, czy luster.

Mikrofibra, a bawełna – co je dzieli, a co je łączy?

Mikrofibra oraz bawełna to dwie najbardziej popularne tkaniny stosowane w produkcji ręczników. Jak już pisaliśmy to, co wyróżnia mikrofibrę spośród innych tkanin to niezwykle cienkie włókna, zdecydowanie cieńsze niż we wspomnianej bawełnie.
Mówiąc o mikrofibrze, musimy podkreślić, również jej wielką zaletę, jaką jest
bardzo wysoka chłonność oraz absorpcja drobin kurzu, czy brudu.

Kolejną różnicą jest pochodzenie włókien. Powyżej wspominaliśmy, że mikrofibra to mieszanka poliamidu oraz poliestru, a więc mamy tu do czynienia z włóknami sztucznymi. Bawełna co do zasady jest tkaniną pochodzenia naturalnego. Mogą się tu zatem pojawiać argumenty związane z ekologią na korzyść bawełny. Warto jednak dodać, że mikrofibra jest w swojej strukturze bardzo trwała, a odpowiednio zadbana posłuży nam zdecydowanie dłużej, również z korzyścią dla środowiska. A jak prawidłowo o nią zadbać? O tym za chwilę.

Czy mikrofibra jest zdrowa?

Mikrowłókno to idealne wyjście dla alergików. Tkanina jest rekomendowana w przypadku wyboru pościeli, kołder czy poduszek. Dlaczego? Ponieważ to idealna bariera dla kurzu, drobnych zanieczyszczeń, czy nawet roztoczy. Wykorzystanie syntetycznych włókien to wyeliminowanie podrażnień czy uczuleń.
Podsumowując, sprzątanie samochodu, czy też innych powierzchni, szmatki oraz ręcznikami z mikrofibry to nie tylko ułatwienie, ale i bezpieczeństwo dla naszego zdrowia

Do czego służy mikrofibra? Zastosowanie mikrofibry

ściereczki z mikrofibry

A teraz kilka słów o zastosowaniu mikrofibry. Ręczniki szybkoschnące z tej tkaniny to tak naprawdę bardzo uniwersalna rzecz. Dzięki ogromnej delikatności i bardzo wysokiej chłonności idealnie sprawdza się podczas sprzątania w zasadzie wszystkich powierzchni.
To, za co ją najbardziej cenimy to łatwość w polerowaniu tak wymagających powierzchni, jak lakier samochodu, lustra, szyby, armatura, czy glazura. Z powodzeniem zastępuje ręczniki papierowe, których przy większym sprzątaniu musielibyśmy sporo zużyć.

Mikrofibra mikrofibrze nierówna, czyli jakie ręczniki szybkoschnące wyróżniamy?

W przypadku produktów z mikrofibry dedykowanych sprzątaniu samochodu wyróżniamy 5 podstawowych typów:

Podstawowa, tania mikrofibra dedykowana jest bazowym pracom i sprawdza się raczej tylko do czyszczenia wnętrza samochodu, ma gramaturę do 250 GSM, a jej delikatność jest zbyt niska, aby bezpiecznie użyć jej do lakierowanych powierzchni.

Uniwersalna mikrofibra K2 Moli, o gramaturze ~400 GSM może być zastosowana w miarę bezpiecznie na zewnątrz naszych czterech kółek, np. do polerowania wosku. Doskonale sprawdzi się również we wnętrzu auta. Uniwersalna szmatka, idealnie sprawdzi się także w przypadku takich powierzchni jak dotykowe ekrany, czy okulary, które często z nami podróżują. Więcej o czyszczenie ekranów znajdziesz w artykule czym wyczyścić ekran?

Pluszowy ręcznik K2 King Pro to świetny produkt do aplikacji wosków w płynie, ponieważ charakteryzuje się z jednej strony dłuższym włosiem, które jest perfekcyjne do nałożenia produktu, a z drugiej krótszym, do polerowania. Gramatura takiego ręcznika to przeważnie powyżej 500 GSM, w niektórych przypadkach nawet do ponad 1000 GSM.

Ręcznik K2 Flossy do osuszania auta po myciu to największa mikrofibra o rozmiarze 60×90 cm i największej gęstości spośród wszystkich mikrofibr.

K2 Quadra mikrofibra waflowa dedykowana do mycia szyb oraz suszenia. Świetnie wchłaniają wodę, nie są jednak puszyste, więc trzeba być ostrożnym przy stosowaniu ich na lakierze.

K2 Rękawica z mikrofibry do czyszczenia samochodu to idealny produktów do dokładnego mycia samochodu. Jej delikatne włosie nie rysuje powierzchni lakieru, który jest podatny na zarysowania. Świetnie współpracuje z szamponami do mycia samochodu takimi jak K2 Vena lub K2 Vena Pro.

 • K2 FLOSSY
  Ręcznik z mikrofibry do osuszania lakieru 60x90cm.
 • K2 KING PRO
  Mikrofibra do osuszania 40x60 cm
 • K2 BONA
  Mikrofibra do polerowania 40x40 cm
 • K2 MOLI 40X40 CM
  Chłonna, gruba i trwała mikrofibra
 • K2 QUADRA MIKROFIBRA WAFLOWA
  Do osuszania karoserii
 • K2 ZESTAW ŚCIERECZEK Z MIKROFIBRY
  Zestaw 4 ściereczek 30x35

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Czyszczenie, pranie mikrofibry – jak prawidłowo zadbać o nasze ściereczki?

Już wiemy, że szmatki z mikrowłókna to nasi nieodzowni przyjaciele podczas sprzątania, a skoro o przyjaźni mowa to trzeba o nią dobrze zadbać. Po pierwsze bardzo ważna jest regularność czyszczenia, nie odkładajmy tego na później i nie pozwalajmy, aby zanieczyszczenia zasychały na powierzchni. Mikrofibrę możemy prać w pralce, najlepiej w temperaturze 40 stopni, to co ważne, w przypadku mikrofibry nie stosujemy wybielaczy, czy płynów zmiękczających.

Mikrofibry nadają się to czyszczenia praktycznie wszystkich powierzchni. Warto jednak podzielić sobie ja na grupy w zależności od czyszczonej części samochodu, np. te, które stosujemy przy polerowaniu szyb, czy lakieru, inne do felg, a jeszcze inne do wnętrza auta. W każdym z tych fragmentów mamy do czynienia z innym typem i natężeniem zabrudzenia. Podział ten stosujemy również przy praniu ściereczek i doborze środka piorącego.

Mikrofibra lubi suszenie w suszarce bębnowej lub tradycyjną metodą w umiarkowanej temperaturze.
Takie traktowanie szmatek oraz ręczników z mikrowłókna sprawi, że odwdzięczą się nam łatwym i przyjemnym sprzątaniem, a także posłużą nam zdecydowanie dłużej.

Korzystając z ładnej pogody, warto zadbać o swój pojazd, poświęcić mu chwilę i pięknie wyczyścić i wypolerować wszystkie detale mikrofibrą. Zachęcamy!