Zacieki po wodzie, szare opony, brudne felgi, czy niedomyte szyby to standard, gdy decydujemy się na wizytę na myjni bezdotykowej, nawet gdy wrzucimy w nią 20 zł.


Można jednak poświęcić 15 minut dłużej, by pozbyć się zacieków, domyć felgi bez nadmiaru pracy, czy sprawić by opony były czarne, a szyby idealnie przejrzyste. Natomiast użycie dobrego wosku w płynie sprawi, że kolejna wizyta na myjni nie będzie konieczna tak szybko.

auto na myjni bezdotykowej

Przed myciem – płyn do felg

Umycie auta na myjni samoobsługowej powinniśmy zacząć od felg. Dobre płyny do czyszczenia felg są bardzo skuteczne, jednak by zadziałały, powinny poleżeć na kołach przynajmniej kilka minut.

Nie będzie to jednak czas stracony, bo umyjemy wtedy całą resztę samochodu. Dlatego najpierw spryskujemy płynem felgi, a dopiero potem wrzucamy monety do myjni bezdotykowej.

czyszczenie felg płynem do mycia felg i kołpaków

Prawidłowe mycie auta

Teraz uruchamiamy program natrysku z szamponem i okrążamy auto, zwilżając je w całości, by brud najpierw mógł namoknąć, dzięki czemu usuniemy go znacznie łatwiej.

Następnie wracamy do punktu wyjścia i możliwie najdokładniej przesuwamy lancę myjki ciśnieniowej po lakierze – powoli raz przy razie. Trick znacznie poprawiający skuteczność tego zadania to mycie auta od samej góry, do samego dołu.

Następnie zmieniamy program dokładnie spłukujemy całe auto. Ponownie od samej góry. Jeżeli będziemy robić to od dołu, na lakierze zostanie znacznie więcej zacieków.

jak domyc auto po zimie
Trzeba przy tym pamiętać o dokładniejszym płukaniu relingów, klamek, czy tylnego spoilera, bo tam zawsze zbierze się więcej płynu i brudu. Dopiero na sam koniec zabieramy się za spłukanie felg.

Nie zapominamy przy tym o starannym opłukaniu opon oraz nadkoli, to drobnostki które znacznie poprawią ostateczny efekt. Po tych zabiegach mycie kończymy programem z woskiem osuszającym, który pozwoli pozbyć się z lakieru namiaru wody.

 

Zapobieganie zaciekom

Najważniejsza rzecz po opłukaniu to dobre osuszenie lakieru, czyli jedyny sposób na uniknięcie zacieków. Bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem, będzie dobra, duża mikrofibra, najlepiej w rozmiarze 60×60 cm lub większa.

Grubość i wymiary tej fibry powodują, że z naddatkiem wystarczy ona do wytarcia całego auta do sucha, bez konieczności jej wymiany. Ścierkę przesuwamy delikatnie po lakierze, aż do skutku.

osuszanie karoserii mikrowłóknem

Po myciu – szybkie nabłyszczanie lakieru

Każdy lakier wygląda dobrze jak jest mokry, stąd wziął się termin „wet look”. Jednak gdy auto wyschnie, traci głębię i wygląda już dużo mniej imponująco. Aby poprawić wygląd samochodu, najlepiej użyć dobrego wosku w płynie.

znajdz produkt w okolicy

W przeciwieństwie do standardowego wosku, całą czynność wykonamy znacznie szybciej. Po prostu spryskujemy lakier i wycieramy dołączoną mikrofibrą, aż do pojawienia się połysku .

wosk w płynie, nabłyszczanie quick detailerem po myjni bezdotykowej

Z dobrym woskiem poza głębią koloru uzyskamy też hydrofobową warstwę ochronną, która powoduje, że woda szybciej ucieknie z lakieru. Dzięki temu auto dłużej będzie czyste.

kwarcowa ochrona lakieru przed zarysowaniem

efekt przed i po użyciu wosku w płynie, białe smugi znikają z karoserii zostawiając nabłyszczony lakier

Istotne detale to czyste szyby i czarne opony

Elementem znacznie podkreślającym efekt wizyty na myjni są idealnie przejrzyste, pozbawione smug szyby.

mycie szyb w samochodzie, przy użyciu dedykowanego płynu oraz mikrowłokna

Aby uniknąć smug, najlepiej użyć dobrego płynu i mieć przygotowaną czystą mikrofibrę dedykowaną do polerowania szyb.

jak nakładać niewidzialną wycieraczkę

wygląd szyb po umyciu, płynem do mycia szyb samochodowych, bez smug, idealnie przejrzyste

Nie mniej istotnym elementem są opony. Nawet idealnie umyte, po wyschnięciu będą szare, a nie czarne. Aby przywrócić opon połysk i głęboki czarną barwę , warto użyć dobrego czernidła pogłębiającego ich kolor.

Poza walorami estetycznymi płyn odżywia gumę i przywraca jej elastyczność. Tak zakonserwowana opona jest mniej podatna na pękanie i starzenie wraz z mijającymi sezonami.

Użycie czernidła do opon po umyciu samochodu

Popularnym zabiegiem odświeżania wyglądu opon  jest spryskanie ich sprayem do pielęgnacji deski rozdzielczej. Niestety efekt takich zabiegów jest krótkotrwały i powoduje lepienie się do opony brudu. Dedykowane produkty do czernienia opon mniej przyciągają brud.

Aplikujemy go za pomocą dozownika, lub nakładamy na kawałek gąbki, a nadmiar wycieramy czystą szmatką. Wskazane by opona była już sucha, dlatego ten zabieg najlepiej wykonać na sam koniec wizyty na myjni.