Często myjesz swój samochód, ale nie jesteś zadowolony z efektów? Widzisz, że w niektórych miejscach karoseria, szyby lub felgi nadal są niedomyte?

A może planujesz woskowanie lub polerowanie lakieru i chciałbyś przed tym naprawdę skutecznie pozbyć się brudu z auta? Mamy dla Ciebie rozwiązanie – glinkowanie lakieru!

Co będzie nam potrzebne? Zasadniczo tylko 3 rzecz – glinka, płyn do nadania poślizgu oraz foliowa rękawiczka. O jej roli dowiesz się z dalszej części artykułu.


Glinkowanie lakieru, czyli sposób na lśniący lakier

Jaką glinkę wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas glinkowania samochodu?
Glinka w swojej strukturze i budowie co do zasady przypomina plastelinę. Podstawowy podział glinek uzależniony jest od jej twardości i tak wyróżniamy glinkę białą o wyższej twardości oraz niebieską – bardziej miękką.
Za twardością glinki, kryje się jej agresywność, czyli intensywność czyszczenia, ale i wpływ na karoserię. Glinka biała, czyli o większej twardości, jest zdecydowanie bardziej agresywna dla lakieru naszego samochodu. Warto zdecydować się na ten wariant, kiedy mamy do czynienia z większym zabrudzeniem, które siłą rzeczy wymaga bardziej zdecydowanego środka.
Z kolei glinka niebieska jest bardziej miękka i delikatniejsza dla karoserii, co za tym idzie ten wariant, niesie ze sobą mniejsze ryzyko zarysowania lakieru. Analogicznie wybieramy ją w momencie, kiedy nasz samochód nie wymaga silnego preparatu. To, co wyróżnia glinkę niebieską to również fakt, że łatwiej trzyma się w dłoni.

Czym jest i na czym polega glinkowanie?

Glinkowanie – najprościej rzecz ujmując – to dogłębne oczyszczenie lakieru lub innej powierzchni z takich zabrudzeń jak sadza, żywica, resztki owadów, drobiny asfaltu, pył z klocków hamulcowych, a nawet naloty rdzy. Tych ciężko usuwalnych zabrudzeń nie pozbędziemy się podczas wizyty na myjni bezdotykowej. To właśnie glinkowanie pomoże nam się ich skutecznie pozbyć.

 • K2 GLINKA DO LAKIERU
  Usuwa wszelkie zabrudzenia, nie rysuje, nie matowi lakieru
 • K2 GLINKA DO LAKIERU 60g
  Usuwa wszelkie zabrudzenia, nie rysuje, nie matowi lakieru
 • K2 POLY PRO
  Ręcznik z mikrofibry z glinką
 • K2 SPECTRUM 700 ML
  Quick Detailer

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Co warte zaznaczenia, glinkowanie nie usuwa rys, tylko wyciąga z nich brud. Prawidłowo wykonane glinkowanie nie przyczynia się do powstawania nowych zarysowań, dlatego można śmiało przeprowadzać je na świeżym lakierze nowego samochodu.

Glinkowanie również nie zmniejsza grubości powłoki lakierniczej, można je zatem bezpiecznie powtarzać co jakiś czas bez obawy o to, że pogorszymy tym sposobem jakość lakieru naszego auta.

Test (białej) rękawiczki

Kojarzysz z telewizji test białej rękawiczki? Podobną próbę możesz wykonać na swoim samochodzie. To pozwoli ocenić, czy lakier jest mocno zanieczyszczony i powinno się zastosować na nim glinkę.

Częstotliwość glinkowania lakieru ciężko bowiem ocenić – w dużej mierze zależy ona od przebiegów auta oraz otoczenia, w jakim się poruszamy. Auto garażowane i mało jeżdżone z pewnością będzie wymagało rzadszego glinkowania niż samochód parkowany pod drzewem lub wykorzystywany do częstych wyjazdów w dłuższe trasy.

Jak ocenić, czy glinkowanie lakieru jest konieczne? Stan i kondycję lakieru możemy ocenić w bardzo prosty sposób, przykładowo poprzez test „foliowej rękawiczki”. Jak go przeprowadzić? Zakładamy foliową rękawiczkę np. ze stacji benzynowej i delikatnie dotykamy lakieru, przesuwając dłoń w jednym kierunku.

Jeśli rękawiczka będzie „zaczepiać” o lakier zamiast gładko po nim sunąć, jest to znak, że glinkowanie jest potrzebne. W ten sposób daje się łatwo wyczuć wszystkie zabrudzenia, które ciężko byłoby dostrzec gołym okiem. Po glinkowaniu warto przeprowadzić test ponownie – wówczas zauważysz wyczuwalną różnicę, a lakier będzie zaskakująco gładki w dotyku.

wstępne mycie subaru impreza przed glinkowaniem lakieru

Glinkowanie lakieru – czym i jak?

Jak przygotować powierzchnię lakieru do glinkowania? Należy ją porządnie umyć za pomocą skutecznego szamponu samochodowego i dokładnie osuszyć mikrowłóknem, przykładając je ostrożnie do karoserii (unikaj przecierania!). Dokładnie umycie auta jest niezbędne, ponieważ pozostawiony na lakierze brud mógłby podczas glinkowania być przyczyną powstawania rys.

glinka do lakieru oraz quick detailer jako lubrykant

Do glinkowania potrzebna będzie nam oczywiście glinka. Ważna uwaga – glinkę przechowujemy w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej.

Przed przystąpieniem do prac z glinką nie można trzymać jej w zbyt niskiej ani wysokiej temperaturze, straci wówczas swoje właściwości.

Aby zapewnić glince dobry poślizg, konieczne będzie użycie dodatkowo czegoś w rodzaju lubrykantu – w tej roli doskonale sprawdzi się tzw. quick detailer.

Jeśli nie mamy go pod ręką, możemy wykorzystać wodę z dodatkiem szamponu do aut. Zdecydowanie unikamy płynu do mycia naczyń, który jest po prostu zbyt silny, aby traktować nim lakier samochodu.

Przed przystąpieniem do prac, koniecznie pamiętaj o ściągnięciu z dłoni biżuterii oraz zegarka. Pierścionek, obrączka? Lepiej mieć je podczas glinkowania schowane w kieszeni. Chodzi o minimalizowanie ryzyka powstawania rys na lakierze, do czego mogłyby się przyczynić tego typu twarde przedmioty.

nagrzewamy glinkę w rękach i tworzymy z kawałka glinki okrągły placek gotowy do pracy z lakierem

Odetnij kawałek glinki i zacznij ugniatać ją w dłoniach. Wydaje się twarda? Spokojnie – ciepło Twoich rąk po jakimś czasie sprawi, że glinka stanie się miękka i zdecydowanie bardziej elastyczna. Uformuj z ugniatanej glinki placek o średnicy mniej więcej 5 centymetrów.

zwilżamy karoserię żeby móc przystąpić do pracy z glinką

Glince należy nadać poślizg za pomocą wspomnianego wcześniej płynu i delikatnymi ruchami, bez zbędnego nacisku, czyścić wybrany fragment karoserii, szyby, reflektorów czy felg. Ważne – nigdy podczas glinkowania nie wykonujemy okrężnych ruchów!

glinkowanie lakieru gif

Wskazane jest ślizganie glinką prostymi ruchami pionowymi lub poziomymi, dzięki czemu unikniemy ryzyka powstawania zarysowań. Pamiętaj o tym, że glinka nie może być sucha – powinna gładko sunąć po lakierze, co zapewnia odpowiednia ilość lubrykantu.

Po oczyszczeniu danego fragmentu samochodu, takiego jak maska, dach, drzwi czy zderzak, obejrzyj glinkę i oceń jej stan. Jeśli widzisz, że na glince pojawiło się dużo zanieczyszczeń zdjętych z samochodu, zagnieć glinkę od nowa.

zabrudzenia zebrane przez glinkę podczas pracy

Postaraj się, aby podczas formowania zanieczyszczenia trafiły do środka, a fragment glinki, który przykładamy do samochodu, był możliwie czysty.

Czasami zdarza się, że glinka wymknie nam się z dłoni i spadnie na ziemię. Nigdy nie używaj takiej glinki do dalszej pracy – przyklejone do niej zanieczyszczenia to gwarancja, że lakier zostanie porysowany.

gdy gdlinka upadnie, nie możemy jej ponownie wykorzystać

Najlepiej będzie w takiej sytuacji wziąć zupełnie nowy kawałek glinki, uformować go na nowo i nim kontynuować czyszczenie lakieru.

Jeśli po wyglinkowaniu chcesz upewnić się, czy lakier został należycie oczyszczony, wykonaj ponowny test z pomocą foliowej rękawiczki. Jeśli sunie ona gładko po osuszonym lakierze i nie przyczepia się, to znak, że dobrze wykonałeś swoją pracę.

Efekt glinkowania samochodu przed i po

Po glinkowaniu ponownie, dokładnie umyj samochód. Dopiero po ponownym myciu i dokładnym osuszeniu lakier jest gotowy do dalszych prac – polerowania (o ile widzimy na nim zarysowania) lub woskowania, aby zabezpieczyć na dłuższy czas powłokę lakieru przed ponownymi zabrudzeniami, a także nadać mu świeższego wyglądu i uwydatnić kolor.

Co da nam glinkowanie felg samochodowych?

glinkowanie-felg

Felgi to jeden z elementów naszego samochodu, który ulega najszybszemu i niestety najbardziej uciążliwemu zabrudzeniu. To na nich osadzają się drobiny pyłu, kurzu, czy smoły z asfaltu, a także takie specyfiki jak np. czarny smar stosowany przy demontażu opon. Te ślady są bardzo trudne do usunięcia, a jednocześnie spędzają sen z powiek niejednego perfekcyjnego kierowcy.
W tym momencie z pomocą przychodzi glinka. Glinkowanie felg to sposób na niemal lustrzane koła i gwarancja zadowolenia każdego, kto chce się cieszyć błyskiem swojego samochodu we wszystkich jego elementach.

Czy można glinkować szyby?

glinkowanie-szyby

Oprócz glinkowania lakieru warto również pomyśleć o takim gruntownym czyszczeniu szyb w naszym samochodzie. Kiedy należy się na to zdecydować? W momencie, w którym decydujemy się na nałożenie niewidzialnej wycieraczki. Ten produkt ma za zadanie pokryć szybę powłoką hydrofobową, dzięki której pod wpływem pędu powietrza woda będzie gładko spływać po tafli szkła. Uprzednie glinkowanie szyby wzmocni ten efekt, co w konsekwencji przełoży się na większy komfort jazdy podczas deszczu, większą widoczność i większe bezpieczeństwo. To argumenty, które przekonają nawet niejednego sceptyka.
Większość z nas decyduje się na pokrycie niewidzialną wycieraczką tylko przedniej szyby, nie mniej nie ma przeciwwskazań, żeby preparat aplikować również na szyby boczne, lusterka czy szybę tylną. A zatem także te elementy samochodu możemy śmiało glinkować.

Usuwanie resztek ptasich odchodów dzięki glinkowaniu karoserii

glinkowanie lakieruZabrudzenia karoserii pochodzące z naturalnego otoczenia, często są trudne do usunięcia, zwłaszcza jeśli chcemy to zrobić z pełnym bezpieczeństwem dla naszego samochodu.
Jednym z najtrudniejszych są resztki ptasich odchodów, które nie dość, że mogą oddziaływać na lakier pod kątem chemicznym, to także w związku ze swoją dużą przyczepnością po zaschnięciu, niosą ze sobą ryzyko uszkodzeń mechanicznych. I tu z pomocą przychodzi glinkowanie lakieru! Ten sposób jest niezawodny przy skutecznym i przede wszystkim bezpiecznym usunięciu tego typu zabrudzeń z powierzchni naszego lakieru.

Glinkowanie, a dekontaminacja?

Glinkowanie lakieru to część całego procesu dekontaminacji, a dokładnie rzecz biorąc jego czwarty krok. Dekontaminacja to złożony cykl chemiczno-mechanicznego usuwania wszelkiego rodzaju zabrudzeń i osadów z powierzchni lakieru naszego samochodu. Zabieg ten rekomendowany jest przed korektą lakieru, nałożeniem powłoki ceramicznej lub woskowaniem, dzięki czemu każda z tych czynności będzie miała jeszcze lepszy efekt.
Dekontaminacja składa się z pięciu etapów: wstępnego mycia, usuwania drobin smoły i asfaltu, deironizacji – usuwania zabrudzeń metalicznych, glinkowania oraz końcowego mycia pojazdu.

Glinkowanie to doskonały sposób na nieskazitelnie czyste auto. Zabieg ten sprawdza się idealnie jako baza poprzedzająca nałożenie ceramiki, wosku czy niewidzialnej wycieraczki na szyby.

Dzięki glinkowaniu nasz samochód jest perfekcyjnie wyczyszczony, nawet z takich trudnych zabrudzeń jak drobiny smoły, asfaltu, czy ptasich odchodów, a tafla lakieru pozostaje nieskazitelnie gładka i lśniąca.