Kategorie: Porady

Jak uzyskać efekt mokrej opony?

Efekt nowego samochodu to cel, do którego dąży większość osób pielęgnujących swoje cztery koła. Aby ten efekt uzyskać, na rynku dostępnych jest mnóstwo środków, nawet tak zaskakujące, jak specjalne zapachy. Co jednak zrobić z częściami, które wskutek swojej funkcji bardzo szybko stracą swój pierwotny wygląd? W przypadku opon tylko z pozoru jest to trudne. Wystarczy wybrać odpowiednie środki.

 

Efekt mokrej opony – domowe sposoby

Głównym problemem związanym z oponami jest efekt płowienia powstały w wyniku działania słońca i obecnego na drogach brudu. Nowa, czarna opona szybko traci przez to swój blask i szarzeje, częściowo odzyskując swój pierwotny wygląd dopiero podczas mycia samochodu. Oczywiście, mokra opona nie pozostanie jednak z nami długo, zaraz po myciu wysychając i jeszcze bardziej wyróżniając się przy umytej karoserii.

A więc jak uzyskać efekt mokrej opony o głębokim czarnym kolorze na dłużej? Sposobów jest tu kilka, począwszy od tych domowych. Sens wykorzystania typowych domowych tłuszczów zobaczymy jednak już po pierwszym deszczu. Użycie chemii przeznaczonej do innych celów, na przykład sprayu do włosów czy pasty do butów jest natomiast o tyle zastanawiające, że w podobnych cenach na rynku znajdziemy preparaty przygotowane konkretnie pod pielęgnację i konserwację opony. A efekt uzyskany dzięki nim utrzyma się znacznie dłużej.

 

Czernidło do opon

Podstawowym produktem przygotowanym do pielęgnacji opon jest czernidło do opon. W najprostszym wydaniu jest to środek, za pomocą którego przywracamy oponom pierwotny, czarny kolor. Preparat taki, jak K2 Bono Black kosztuje mniej, niż 10 złotych, a jego dużą zaletą jest możliwość wykorzystania do odnowy nie tylko opon, ale i zewnętrznych gum i czarnych plastików obecnych w wielu samochodach.

Warto przy tym odnotować, że taki produkt często nie tylko pielęgnuje opony, ale i je chroni. W przypadku K2 Bono Black, jego użycie do opon i innych elementów gumowych spowolni proces ich starzenia. Między innymi to wyróżnia czernidła od domowych sposobów na uzyskanie efektu czarnej opony, gdyż te często negatywnie wpływają na trwałość opony.

Przy okazji zastosowania czernidła do opon, warto zatrzymać się przy temacie felg. Więcej o pielęgnacji felg przeczytasz w artykule ,,Polerowanie felg i elementów chromowanych – K2 Aluchrom”.

 

Płyn lub spray do nabłyszczania opon

Kiedy jednak koniecznie chcemy nie tylko uzyskać odpowiedni wygląd opony, ale i ochronić ją przed czynnikami zewnętrznymi, warto pomyśleć nad środkiem do czyszczenia i konserwacji opon (impregnat do opon). Mleczko K2 Bold kosztuje niewiele więcej, niż typowe czernidło, a zakres jego funkcji jest tu o wiele szerszy. Oprócz przywrócenia oponie pierwotnego wyglądu i jej nabłyszczenia środek będzie chronił oponę przed zabrudzeniami, a nawet promieniowaniem UV.

 

  • K2 BOLD 600 ML
    Spray do nabłyszczania i pielęgnacji opon
  • K2 BOLD 700 ML
    Pielęgnuje opony
  • K2 BOLD 5 KG
    Płyn do nabłyszczania opon

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

 

Co ciekawe, środki do czyszczenia i konserwacji są często także łatwiejsze do naniesienia na oponę niż czernidła. Najczęściej występują albo jako spray do opon, albo płynu nanoszonego na oponę. Szczególnie w przypadku sprayów, taki sposób nanoszenia oszczędza nam czas przy uzyskaniu oczekiwanego efektu i konserwacji opony. Dzięki składowi wykorzystującemu specjalne silikony, takie środki są także o wiele trwalsze, przez co efekt dzięki nim uzyskany utrzymuje się o wiele dłużej.

 

Jak przygotować oponę do nabłyszczania

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z czernidłem, czy też środkiem do mycia i konserwacji, przy użyciu preparatu trzeba pamiętać o jednym. Efektu nie uzyskamy, jeśli zostanie on naniesiony na brudną oponę. Oponę należy więc umyć, dokładnie, ale i rozważnie. Częstym błędem przy myciu opon jest stosowanie nieprzeznaczonych do tego, agresywnych substancji, które zamiast chronić, mogą przyśpieszyć zużycie opony.

Należy więc zapomnieć o różnego rodzaju rozpuszczalnikach i olejach, a do mycia wykorzystać ścierkę lub gąbkę nasączoną szamponem. Po myciu należy poczekać, aż opona będzie całkowicie sucha i gotowa do naniesienia produktu. Przy samym nanoszeniu warto natomiast pamiętać, że produkt nanosi się tylko na rant opony, nigdy na bieżnik.

 

Dla uzyskania najlepszego efektu mokrej opony

Przy standardowo używanej oponie czynność wystarczy przeprowadzić raz. Bardziej zużyta guma będzie wymagała powtórnego naniesienia produktu, po wcześniejszym jej wysuszeniu. W przypadku czernidła, po wysuszeniu należy jeszcze wypolerować daną powierzchnię miękką szmatką, by uzyskać w optymalny efekt.
Warto też pamiętać, że czernidła i środki do czyszczenia opon są środkami przywracającymi oponie jej pierwotny wygląd, a nie stan. Takim środkiem nie odnowimy więc zużytej technicznie opony, której starty bieżnik nie pozwala na dalsze użytkowanie.

Efekt mokrej opony doskonale prezentuje się przy pomalowanych felgach. Więcej dowiesz się z artykułu ,,Malowanie felg gumą w sprayu K2 Color Flex”.

 

Głęboko czarne opony

Przywrócenie oponom pierwotnego, czarnego wyglądu nie jest ani drogie, ani czasochłonne. Wystarczy dobrać do tego odpowiednie środki, które nadadzą jej efekt mokrej, błyszczącej gumy. Dzięki takim produktom jak czernidła czy K2 Bold, powierzchnia opony będzie również chroniona i wolniej się zużyje, co pozwoli jeszcze dłużej utrzymać elegancki wygląd kół.

Ostatnio dodane artykuły

Warsztatowa regeneracja filtrów DPF

Jeszcze niedawno podstawową usługą, którą oferowały niektóre warsztaty w związku z filtrami DPF było ich usunięcie. Jest to oczywiście niezgodne…

4 dni temu

Jaki płyn do wspomagania wybrać i jak go wymienić?

Wspomaganie układu kierowniczego to jedno z rozwiązań, które wyraźnie poprawiło komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem. Wystarczy zresztą przejechać się pojazdem…

1 tydzień temu

Jak usunąć owady z karoserii? – skuteczny sposób

Rój owadów przyklejonych do przodu auta to niemal pewna pamiątka każdego letniego wyjazdu. Nie dosyć, że nie wygląda atrakcyjnie, to…

3 tygodnie temu

Malowanie zacisków hamulcowych – jak to zrobić?

Niedawno pisaliśmy wam, jakie wrażenie mogą zrobić na obserwatorach odpowiednio dobrane felgi. Ten wcale nie tak wielki element pojazdu potrafi…

3 tygodnie temu

Jak czyścić łańcuch motocyklowy?

Mimo wielu lat łańcuch wciąż pozostaje popularnym sposobem na przeniesienie mocy i momentu napędowego silnika na oś napędową. Obecnie znamy…

1 miesiąc temu

Płyn hamulcowy DOT 4 – co musisz o nim wiedzieć?

Gdy mowa o płynach stosowanych w układach samochodowych, najczęściej na myśl przychodzą nam oleje silnikowe czy przekładniowe. Znacznie rzadziej wspomina…

1 miesiąc temu