Kategorie: Eksploatacja

Czym wyczyścić ekran telewizora?

Nowoczesne telewizory, monitory i ekrany stosowane coraz szerzej w sprzęcie AGD, a nawet samochodach, są oparte najczęściej na technologii LCD. Często są to już nie tylko typowe ekrany, ale wyświetlacze z funkcją działania przez dotyk. Natomiast dotyk to kolejny, obok kurzu, brudu czy wilgoci sposób na zabrudzenie wyświetlacza, a w dłuższym czasie nawet na jego efektywność działania. Jak więc sprawić, że mimo narażenia ekranu na tyle zabrudzeń, ten pozostanie czysty i będzie funkcjonować przez długi czas? Odpowiedzią jest tu dedykowany płyn do czyszczenia ekranów LCD.

 

  • K2 LCD DISPLAY CLEANER 250 ML
    Płyn do mycia wyświetlaczy

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

 

Jaką przewagę dają specjalne środki?

Ekrany telewizorów, monitorów czy smartfonów, a coraz częściej także te obecne w różnych pojazdach to w praktyce nie tyle jednolity element, to mnóstwo diod złożonych według parametrów ekranu. Czyszczenie LCD wymaga więc odpowiedniej ostrożności, delikatności, a także rezygnacji ze środków i rzeczy, które mogłyby uszkodzić nawet pojedynczą diodę. Właśnie dlatego, do czyszczenia ekranów LCD został przygotowany specjalny produkt, którego skład nie naraża ekranu na uszkodzenie, a jednocześnie, mimo niewielkiej siły nacisku, skutecznie usunie z niego zabrudzenia.

Funkcja środków typu LCD Display Cleaner nie ogranicza się jednak tylko do czyszczenia ekranów. Drugą ważną ich funkcją jest ochrona. Dzieje się to przez utworzenie na ekranie warstwy zapobiegającej osadzaniu się brudu. Ale uwaga: taka warstwa nie może być przecież byle jaka. Jej obecność nie może pogorszyć właściwości ekranu, szczególnie gdy mowa o ekranie dotykowym czy obecności aparatu. Warstwa, która pogarszałaby działanie ekranu, byłaby wówczas nieefektywna. Nie każdy płyn do czyszczenia ekranów LCD oferuje te same właściwość. Dlatego musimy zwracać uwagę aby produkty typu LCD Display Cleaner były jak najlepszej jakości. Wpłynie to potem pozytywnie na nasze wyświetlacze.

 

Przygotowanie ekranu do czyszczenia

Oczywiście, prócz kwestii czym wyczyścić ekran telewizora, równie ważne jest przygotowanie ekranu do czyszczenia. Do właściwego działania można przystąpić jedynie wtedy, gdy warstwa brudu jest niewielka, a więc ekran czyszczony często i regularnie. Jeśli jednak kurz czy brud będzie tam dłużej, wpierw należy przeczyścić go suchą szmatką o delikatnej strukturze. Warto użyć tu takiej z mikrofibry. No i jeszcze jedno: ekran czyścimy tylko, gdy jest wyłączony.

 

Jak odpowiednio wyczyścić ekran telewizora?

Mikrofibra to zresztą właściwa odpowiedź na każde pytanie o to, czym wyczyścić ekran telewizora. Jej zastosowanie ma sens zarówno przy wstępnym czyszczeniu, jak i przy tym właściwym, gdy będziemy już korzystać ze specjalnych środków. Przed przystąpieniem do czynności, warto najpierw jeszcze oczyścić mikrofibrę z ewentualnych brudów, aby te nie przeszkadzały nam podczas mycia.

Szmatka powinna być wilgotna, ale nie mokra. Z tego samego powodu, produkt do czyszczenia ekranu spryskujemy nie sam ekran, ale właśnie szmatkę. Jeżeli natomiast chodzi o to, jak czyścić ekran telewizora przy jego krawędziach, tu warto wykorzystać miękkie waciki kosmetyczne lekko zwilżone środkiem. Sam telewizor najlepiej czyścić okrężnymi ruchami, zachowując przy tym ostrożność i nie kładąc zbyt dużego nacisku.

 

Czyszczenie ekranu monitora i ekranu dotykowego

Jeszcze bardziej wymagające pod kątem przygotowania i odpowiednich środków jest czyszczenie ekranu dotykowego. Nowoczesne monitory z funkcją dotyku są niezwykle wrażliwe na środki chemiczne i zbyt mocny nacisk. Trzeba więc bardzo dokładnie sprawdzać produkty do czyszczenia ekranów LCD i wybierać wyłącznie takie, które pozwalają na czyszczenie ekranów dotykowych.

Prócz tego, czym czyścić ekran monitora dotykowego, niezwykle ważne jest też to, jak go czyścimy. Jeśli stosujemy ściereczkę z mikrofibry, nasze ruchy powinny być możliwie delikatne, nawet jeśli mamy do czynienia z trudnymi zabrudzeniami. Ich usunięcie to zadanie dla produktu, a nie siły naszych rąk.

 

Czego unikać przy czyszczeniu ekranu?

Skoro już wiemy, czym umyć ekran telewizora, warto też wiedzieć, czego przy tych czynnościach unikać. Pierwsza kwestia to ściereczki: do czyszczenia ekranów używamy wyłącznie miękkich ściereczek z mikrofibry i podobnych strukturalnie materiałów. Nie warto natomiast korzystać z nawet najbardziej miękkich gąbek, szmatek, chusteczek czy papierowych ręczników. Choć pozornie miękkie, ich struktura pozostawi na ekranie zarysowania czy nawet uszkodzenia, które pogorszą właściwości ekranu LCD. Co więcej, papierowe ręczniki i chusteczki same pozostawią po sobie małe kawałki papieru, które w końcu chcieliśmy z ekranu usunąć.

Poza tym należy zwrócić uwagę także na skład środka czyszczącego. Aceton, alkohol, amoniak czy rozpuszczalniki to substancje reagujące z materiałami, z których zbudowany jest typowy ekran. Skutki takiej reakcji będą jeszcze bardziej szkodliwe dla wyświetlacza niż zalegający brud. W końcu pamiętajmy, że ekrany LCD, szczególnie te dotykowe są wrażliwe na nacisk. Ich mycie powinno być więc oparte na delikatnym przecieraniu ekranu, a nie na usilnych próbach usunięcia zabrudzenia.

 

Przeczytaj również: ,,Czyszczenie wnętrza samochodu – jeden środek do wszystkiego”.

Płyn do czyszczenia ekranów – zawsze warto go mieć pod ręką

Ekrany LCD to dziś standard w wielu urządzeniach do użytku w domu, czy wyświetlaczach w samochodzie. Ich regularne, odpowiednie czyszczenie pozwoli zachować ich właściwości przez długi czas. Warto więc zawsze mieć w domu specjalny płyn, który przeznaczony właśnie do czyszczenia takich ekranów pozwoli usunąć z nich brud bez ryzyka jakiegokolwiek ich uszkodzenia.

 

 

Oprócz płynu do czyszczenia ekranów zawsze warto mieć w domu odpowiedni smar. Więcej przeczytasz w artykule: ,,Skrzypiące drzwi – jak nasmarować zawiasy?”.

Ostatnio dodane artykuły

Nakładanie niewidzialnej wycieraczki K2 VizioPro – instrukcja krok po kroku

Nie wiesz jak nałożyć niewidzialną wycieraczkę na swoją szybę? Aplikacja K2 VizioPro jest prosta i wykonasz ją…

3 godziny temu

Jak przykleić lub dokleić podsufitkę w samochodzie?

Jak podkleić podsufitkę bez demontażu? Jak przykleić nową podsufitkę w samochodzie? Jak przykleić odklejony kawałek…

5 dni temu

Olej do piły – jaki wybrać? Jaki najlepszy?

Kupiłeś nową piłę łańcuchową lub kosę spalinową do ogródka, zanim jej użyjesz, upewnij się, że…

6 dni temu

Czajniczek do regeneracji reflektorów – jak samodzielnie odnowić zmatowiałe lampy

Jesień i zima to okres, w którym przednie lampy przydają się wyjątkowo często. Typowa szaruga,…

2 tygodnie temu

Poradnik – jak prosto i łatwo odnowić plastiki wewnętrzne w samochodzie?

Znamienita większość auta na polskich drogach to auta używane, sprowadzane najczęściej zza zachodniej granicy. Średnia…

3 miesiące temu

Spalanie stukowe LSPI – jak zapobiec wybuchowi silnika?

Spalanie stukowe to jeden z największych wrogów każdego silnika. Wydawało się, że walka z tym…

3 miesiące temu