Auto detailing stał się niezwykle popularny w ostatnich latach. Detailing stał się lekarstwem na problemy współczesnych samochodów, powodowane przez delikatny lakier, który szybko ulega zużyciu. Auto detailing udowodnił także, że nawet kilkunastoletni pojazd może wyglądać świetnie i błyszczeć jak fabrycznie nowe auto.

Co ważne, dzięki szeregowi dobrych kosmetyków dostępnych na rynku, detailing samochodowy stał się dostępny dla każdego, kto ma czas i ochotę odświeżyć i utrzymać piękny wygląd swojego samochodu.

Auto detailer to ktoś, kto dba o swoje auto bez względu na jego wiek i potrafi zachwycić jego blaskiem. Jeszcze kilka lat temu auto detailer to był przede wszystkim specjalista, zatrudniony przez spa samochodowe. Dziś coraz częściej detailer samochodowy to człowiek, który nie tylko samodzielnie podtrzymuje świetny wygląd samochodu. To także ktoś, kto potrafi usunąć różnej maści uszkodzenia lakieru, a także uszkodzenia tapicerki i tworzyw we wnętrzu samochodu.

W niniejszym tekście odpowiemy na pytanie: co to autodetailing, jakie można dzięki niemu osiągnąć efekty. Mamy nadzieję, że nasz tekst pozwoli Ci odpowiedzieć na pytanie: czy w Twoim przypadku lepiej będzie stosować autodetailing samodzielnie, czy też lepiej będzie skorzystać z profesjonalnego studia.

Auto detailing – czym jest i jakie daje efekty?

czyszczenie samochodu w studiu detailingowym

Auto detaling możemy podzielić na zewnętrzny i wewnętrzny.

Detailing zewnętrzny – to cały szereg procesów, które mają na celu utrzymanie atrakcyjnego wyglądu całej karoserii samochodu.
W skład detailingu zewnętrznego wchodzą następujące procesy:

 • Dokładne oczyszczanie karoserii pojazdu z wszelakiego typu zanieczyszczeń: kurzu, błota, resztek owadów, pyłków, metalicznego pyłu z klocków hamulcowych, śladów smoły z asfaltu i innych (ten wieloetapowy proces nazywany jest dekontaminacją). Oczyszczanie obejmuje także szyby pojazdu, reflektory i elementy dekoracyjne oraz ochronne (zderzaki, uszczelki gumowe, wstawki z tworzywa, aluminium i szczotkowanej stali).
 • Stosowanie powłok ochronnych, które równocześnie nadają błysk i chronią przed korozją. To np. wosk do nadwozia (twardy, miękki w formie pasty, wosk hybrydowy połączony z ceramiką, wosk kolorowy do maskowania rysek), powłoki ceramiczne, quick detailery (preparaty wykończające pracę z woskiem, nadające błysk).
 • Auto detailing to także mycie auta dobrym szamponem z woskiem. W połączeniu z dobrym quick detailerem to świetny sposób na szybki auto detailing w wersji „minimum”.
 • Stosowanie specjalnych środków do ochrony i nabłyszczania oraz zabezpieczania pozostałych elementów nadwozia: uszczelek, elementów z tworzywa, chromu, szczotkowanego metalu itd.
 • Zabezpieczenia szyb i reflektorów za pomocą specjalnych preparatów ochronnych, najczęściej ceramicznych.

Warto pamiętać, że detailing to także możliwość usunięcia uszkodzeń lakieru, takich jak ryski, hologramy itd. Można również przywrócić dawny kolor auta, gdy lakier już bardzo mocno zbladł. Detailing pozwala także na usuwanie niewielkich rysek z szyb oraz przywrócenie pełnej przejrzystości kloszy reflektorów. Do takich prac stosuje się polerki elektryczne (np. K2 Masner) i odpowiednio dobrane pady oraz pasty polerskie. W przypadku większych uszkodzeń (głębszych rys) można stosować metody, które pozwalają je zamaskować.

Warto pamiętać, że detailingu nie można stosować na nadwoziu, które ma wgniecenia, bardzo głębokie rysy, jest pokryte korozją, albo schodzi z niego lakier (łuszczy się klar, czyli zewnętrzny lakier bezbarwny). Detailing nie zawsze też odnosi swój skutek, gdy samochód został pomalowany samodzielnie i na karoserii powstały błędy lakiernicze.

Detailing wewnętrzny to szereg procesów, które z kolei mają na celu zapewnienie czystości i
świetnego wyglądu dla elementów wewnętrznych auta. W skład detailingu wewnętrznego wchodzą takie procesy jak:

 • Dokładne oczyszczenie wnętrza: tkanin pokrywających siedzenia, boczki i podsufitkę, tkanin pokrywających podłogę i dywaników, wnętrza bagażnika, oczyszczenie elementów z tworzywa, szczotkowanego metalu, aluminium i skóry, a także ekranów dotykowych, wyświetlaczy itd. Trzeba być bardzo ostrożnym, albowiem nieostrożny dobór środków może spowodować szkody. Na przykład odbarwienia tworzyw, zmywanie napisów z przycisków, odbarwienia tapicerki, albo pozostawianie smug na ekranach dotykowych/monitorach.
 • Kolejny etap to pielęgnacja i zabezpieczenie tworzyw, skóry, aluminium i metali przed osadzaniem się na nich kurzu, a także przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego.

Warto pamiętać, że detailing przy użyciu odpowiednich środków może skutecznie usunąć z wnętrza auta plamy, woń papierosów i delikatne uszkodzenia skóry lub materiałów z tworzyw. Można także, przy użyciu środków regeneracyjnych, przywrócić im dawny kolor.

Zanim zaczniemy proces detailingu…

Po pierwsze, musimy wiedzieć, na jaki zakres prac się decydujemy.

Różne środki zapewniają różny okres ochrony. Przykład: najlepszy wosk zapewnia błysk i ochronę nadwozia do 3 miesięcy, jednak nie chroni przed niewielkimi zarysowaniami.
Powłoka ceramiczna (w zależności od rodzaju) zapewnia ochronę od 1 roku do 5 lat.
Aby osiągnąć maksymalny efekt, nadwozie powinno zostać poddane korekcie.

Po drugie, musimy wiedzieć, czy działamy samodzielnie, czy też odwiedzamy studio detailingu.
Prace wykonane samodzielnie są wielokrotnie tańsze. Trzeba mieć tylko wolny czas, odpowiednie środki i miejsce do pracy. Warto również przeczytać kilka poradników na temat stosowania detailingu. Samodzielna korekta lakieru może być zbyt trudna dla laika i może spowodować uszkodzenia. Ale wszystkie inne prace nie są trudne. Nie trzeba od razu „rzucać się ” na głęboką wodę i samodzielnie nakładać ceramikę. Można zacząć od wosków.

Po trzecie – musimy wiedzieć, jaką ilość czasu i jaką sumę pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na detailing.
Profesjonalne studio detailingu może być w stanie zapewnić samochodowi lepszy wygląd, niż ten miał w chwili opuszczenia salonu samochodowego. Jednak rachunek może wynieść nawet kilka tys. złotych. A do tego trzeba czekać na auto kilka dni, a czasami nawet tydzień.

Na środki do samodzielnego, podstawowego detailingu, wystarczy niecałe 100 zł. Na środki i narzędzia do profesjonalnych prac, w tym samodzielnej korekty lakieru i położenia ceramiki, wystarczy kilkaset złotych.

Po co stosować car detailing?

autodetailing to czyszczenie najdrobniejszych elementow

Stosowanie auto detailingu ma szereg zalet.

 • Samochód wygląda pięknie, bez względu na wiek. Zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Błyszczące, zadbane auto świadczy dobrze o właścicielu. Autodetailing podkreśla piękno każdego samochodu, nie tylko premium.
 • Auto detailing pozwala utrzymać wysoką wartość samochodu przy odsprzedaży. Nie oszukujmy się, wygląd auta ma ogromne znaczenie. A brzydki lakier potrafi zniszczyć piękno każdego pojazdu. Nawet oryginalnego i bardzo drogiego.
 • Metody ochrony karoserii, stosowane przy auto detailingu, pozwalają na zwiększenie ochrony antykorozyjnej elementów metalowych, ochronę tworzyw i gumy.
  Lakier jest chroniony przed wpływem wahań temperatury, promieniowaniem ultrafioletowym a także odchodami ptaków i kwasami, wydobywającymi się z ciał owadów.
 • Autodetailing, zastosowany tuż po zakupie nowego samochodu pozwala nadać jeszcze więcej błysku, a także uchronić nadwozie, szyby i alufelgi auta przez zniszczeniami. Nawet do 5 lat. Po 5 latach intensywnego użytkowania, auto będzie wyglądać tak samo, albo lepiej, niż w chwili, gdy wyjeżdżało z salonu.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat zmieniło się bardzo wiele w branży motoryzacji. Po pierwsze, zmienił się skład lakierów samochodowych. Wyeliminowano z nich (na skutek nowo wprowadzonych przepisów) szkodliwe składniki, takie jak ołów. Przez to lakiery stały się mniej odporne na uszkodzenia i na wpływ czasu. Po drugie, w ostatnich latach producenci zaczęli też oszczędzać na drogim lakierowaniu. Przez to warstwy lakieru są cieńsze, niż w starszych samochodach. To wszystko powoduje, że lakiery we współczesnych autach są podatne na blaknięcie, rysowanie, odparzanie, utratę koloru i wiele innych uszkodzeń.

To tłumaczy również, skąd tak duże zainteresowanie auto detailingiem. To jedyny sposób na ochronę lakieru, felg i szyb przed uszkodzeniami oraz zapewnienie im błysku.

Jakie kosmetyki samochodowe stosować do auto detailingu?

Nasze kosmetyki samochodowe do detailingu są przeznaczone dla fachowców, pracujących w samochodowych spa, jak również dla osób, które są samodzielnie upiększać i zabezpieczać swoje samochody. Kosmetyki K2 z serii Pro Detailing łączą w sobie wysoką skuteczność działania oraz bardzo atrakcyjne ceny.

Co znajdziemy w serii K2 Pro Detailing?

K2 Roton Pro – mocny i skuteczny środek do czyszczenia felg samochodowych, aluminiowych, stalowych i ze stopów. Można także użyć go do czyszczenia kołpaków. To środek z serii „krwawa felga”.
K2 Scepter Pro – szczotka do czyszczenia felg, dzięki której K2 Roton Pro dotrze do najgłębszych zakamarków felg i kołpaków.
K2 Sigma Pro – dressing do opon, który nadaje im piękny czarny kolor i zwiększa odporność ścianek bocznych na pękanie i blaknięcie. Stosuj z aplikatorem gąbkowym od K2.
K2 Satina Pro – środek do pielęgnacji tworzyw sztucznych we wnętrzu samochodu, dostępny w różnych wersjach zapachowych.
K2 Bela Pro – aktywna piana do mycia wstępnego auta (dekontaminacji), jeśli stosujemy myjkę wysokociśnieniową albo pianownicę ręczną.
K2 Spectrum Pro – quick detailer. Środek do dopieszczenia prac po nałożeniu wosku, aby zapewnić dodatkowy błysk nadwozia. Albo środek idealny do szybkiego odświeżenia wyglądu lakieru auta.
K2 Klinet Pro – skuteczny odtłuszczacz. Idealny do inspekcji lakieru przez rozpoczęciem korekty. Warto go stosować także przy dekontaminacji, przed położeniem nowego wosku albo powłoki ceramicznej.
K2 APC Neutral Pro i K2 APC Strong Pro – uniwersalne środki do czyszczenia auta w środku i na zewnątrz. Świetne do prac przygotowawczych.
K2 Nuta Pro – skuteczny płyn do mycia szyb samochodowych i lusterek zewnętrznych i wewnętrznego.
K2 Vena Pro – hydrofobowy szampon samochodowy. Jeśli mamy zamiar tylko i wyłącznie umyć i nabłyszczyć auto, bez nakładania wosku.
K2 Pędzelek detailingowy – dzięki niemu można łatwo wyczyścić nawiewy powietrza, szczeliny w tunelu środkowym i na desce rozdzielczej, a także cały szereg innych, trudno dostępnych elementów.
K2 Vapron Pro – skuteczny zestaw i płyn do regeneracji reflektorów i lamp. Środek sprawia, że reflektory i lampy odzyskują przejrzystość i piękny wygląd.
K2 King Pro – mikrofibra do osuszania nadwozia. Bardzo chłonna. Świetna przed położeniem wosku i ceramiki oraz przydatna podczas ich nakładania do polerowania karoserii.
K2 Flossy Pro – chłonny ręcznik do osuszania lakieru samochodu.
K2 Lotar Pro– nisko pieniący się detergent, idealny do prania tapicerki materiałowej, dywaników samochodowych i wykładziny.
K2 Brill Pro – szczotka na wiertarkę albo na wkrętarkę, która znacząco przyspiesza skuteczność działania środków do prania tapicerki samochodowej, takich jak K2 Lotar, K2 APC Neutral Pro itd.
K2 Velor Pro – gotowy do użycia produkt do czyszczenia podsufitki oraz tapicerki materiałowej
K2 Hiro Pro – zestaw ściereczek z mikrofibry, świetnych do czyszczenia wnętrza samochodu
K2 Purio Pro – gotowy do użycia środek do czyszczenia powierzchni z tworzyw sztucznych.

Warto pamiętać, że w ofercie K2 znajdują się także inne środki. Np. woski na karoserię, albo świetne powłoki ceramiczne (K2 Gravon), zapewniające ochronę lakieru na okres od 1 (K2 Gravon Lite) do nawet 5 lat (K2 Gravon).

 • K2 NUTA PRO 750ml
 • K2 ROTON PRO 1 L
  Żelowa czerwona felga
 • K2 SCEPTER
  Szczotka detailingowa do felg i kołpaków
 • K2 SIGMA PRO 1L
  Dressing nabłyszczająco-ochronny do opon
 • K2 SATINA PRO 1 L
  Interior dressing
 • K2 SATINA PRO ENERGY FRUIT 1 L
  Interior dressing
 • K2 SATINA PRO SUNSET FRESH 1 L
  Interior dressing
 • K2 SATINA PRO BLUEBERRY 1 L
  Interior dressing
 • K2 BELA PRO 1 L ENERGY FRUIT
  Aktywna piana o neutralnym pH
 • K2 BELA PRO 1 L SUNSET FRESH
  Aktywna piana o neutralnym pH
 • K2 BELA PRO 1 L BLUEBERRY
  Aktywna piana o neutralnym pH
 • K2 SPECTRUM PRO 1L
  Quick Detailer
 • K2 KLINET PRO 1L
  Środek do inspekcji lakieru
 • K2 APC NEUTRAL PRO 1L
  Uniwersalny środek czyszczący
 • K2 APC STRONG PRO 1L
  Uniwersalny środek czyszczący
 • K2 NUTA PRO 1L
  Płyn do mycia szyb - Glass Cleaner
 • K2 VENA PRO 1L
  Hydrofobowy szampon samochodowy
 • K2 PĘDZELEK DETAILINGOWY rozmiar 16
  Delikatny pędzel do detailingu
 • K2 PĘDZELEK DETAILINGOWY rozmiar 8
  Delikatny pędzel do detailingu
 • K2 VAPRON
  Zestaw do regeneracji lamp
 • K2 FLOSSY
  Ręcznik z mikrofibry do osuszania lakieru 60x90cm.
 • K2 LOTAR PRO 1L
  Nisko-pieniący detergent do czyszczenia dywanów oraz tkanin
 • K2 BRILL
  Szczotka na wiertarkę
 • K2 VELOR PRO 1L
  Płyn do mycia podsufitki
 • K2 ROTON PRO 750 ML
  Żelowa czerwona felga

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Detailing samochodowy samemu czy w profesjonalnym studiu?

Dla wielu osób detailing samochodowy to hobby i wielka pasja. Jeśli masz odpowiednie miejsce do prowadzenia prac detailingowych (garaż, suche miejsce na działce, osłonięte od słońca) i ochotę na prace – wykorzystaj kosmetyki z serii K2 Pro. Ich stosowanie jest bardzo proste, a efekt bardzo pozytywnie Cię zaskoczy.
Następnie możesz spróbować swoich sił przy bardziej zaawansowanych pracach, takich jak nałożenie wosku i polerowanie, drobna korekta lakieru (z użyciem ręcznych past polerskich), zaawansowana korekta lakieru (z użyciem polerek, past i padów) i samodzielne nałożenie ceramiki.

Jeśli chcesz oddać auto w ręce fachowców, skorzystaj z portalu Autonova.com.
Wpisz frazę „auto detailing” do wyszukiwarki, wpisz swoje miejsce zamieszkania i wybierz studio spa, które Ci najbardziej odpowiada. Możesz sprawdzić średni koszt usługi oraz umówić wizytę w warsztacie.